Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  maremay's Rating My Rating
1
A Cinderella Story 2004,  PG)
2
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
3
The Princess Diaries 2001,  G)
4
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
5
A Walk to Remember 2002,  PG)
6
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
7
High School Musical 2006,  G)
8
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
9
Raising Helen 2004,  PG-13)
10
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
11
You, Me and Dupree 2006,  PG-13)
12
Bring It On 2000,  PG-13)
13
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
14
New York Minute 2004,  PG)
15
Finding Nemo 2003,  G)
16
Happy Feet 2006,  PG)
17
Clueless 1995,  PG-13)
18
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005,  PG)
19
Legally Blonde 2001,  PG-13)
20
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003,  PG-13)
21
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
22
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
23
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
24
Blast from the Past 1999,  PG-13)
25
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
26
Beauty and the Beast 1991,  G)
27
School of Rock 2003,  PG-13)
28
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
29
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
30
The Break-Up 2006,  PG-13)
31
Finding Neverland 2004,  PG)
32
Lisbela E O Prisioneiro 2003,  Unrated)
33
Step Up 2006,  PG-13)
34
Hitch 2005,  PG-13)
35
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
36
The Cheetah Girls 2003,  Unrated)
37
The Cheetah Girls 2 2006,  G)
38
Cars 2006,  G)
39
Anastasia 1997,  G)
40
Addams Family Values 1993,  PG-13)
41
Shrek 2001,  PG)
42
Shrek 2 2004,  PG)
43
Mulan 1998,  G)
44
Ice Age 2002,  PG)
45
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
46
Madagascar 2005,  PG)
47
Charlotte's Web 2006,  G)
48
Charlie's Angels - Full Throttle 2003,  PG-13)
49
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
50
Peter Pan 2003,  PG)
51
Drake and Josh Go Hollywood 2006,  Unrated)
52
Stuck in the Suburbs 2004,  Unrated)
53
White Chicks 2004,  PG-13)
54
The Lizzie McGuire Movie 2003,  PG)
55
The Polar Express 2004,  G)
56
Spirited Away 2001,  PG)
57
Osmosis Jones 2001,  PG)
58
Spy Kids 2001,  PG)
59
Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams 2002,  PG)
60
Spy Kids 3-D - Game Over 2003,  PG)
61
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl in 3-D 2005,  PG)
62
Catwoman 2004,  PG-13)
63
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
64
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
65
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
66
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
67
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
68
Scooby-Doo 2002,  PG)
69
Scooby-Doo 2 - Monsters Unleashed 2004,  PG)
70
Bridge to Terabithia 2007,  PG)
71
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
72
Jumanji 1995,  PG)
73
Fantastic Four 2005,  PG-13)
74
Freaky Friday 2003,  PG)
75
The Brothers Grimm 2005,  PG-13)
76
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
77
Jump In! 2007,  Unrated)
78
Grind 2003,  PG-13)
79
Now You See It... 2005,  G)
80
The Pacifier 2005,  PG)
81
Mr. Bean's Holiday 2007,  G)
82
Click 2006,  PG-13)
83
Déjà Vu 2006,  PG-13)
84
When a Stranger Calls 2006,  PG-13)
85
Ice Princess 2005,  G)
86
Monster House 2006,  PG)
87
Grease 1978,  PG)
88
License to Wed 2007,  PG-13)
89
While You Were Sleeping 1995,  PG)
90
Life is Ruff 2005,  G)
91
You Got Served 2004,  PG-13)
92
Honey 2003,  PG-13)
93
Good Burger 1997,  PG)
94
Underdog 2007,  PG)
95
Pixel Perfect 2004,  Unrated)
96
Stick It 2006,  PG)
97
A Dona da História 2004,  Unrated)
98
O Auto da Compadecida (A Dog's Will) 2001,  Unrated)
99
A Máquina 2005,  Unrated)
100
The Shaggy Dog 2006,  PG)
101
Holiday in the Sun 2001,  G)
102
The Year Without a Santa Claus 2006,  Unrated)
103
Three Wise Guys 2005,  Unrated)
104
Shrek the Third 2007,  PG)
105
Hairspray 2007,  PG)
106
Take the Lead 2006,  PG-13)
107
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
108
The Golden Compass 2007,  PG-13)
109
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
110
Ella Enchanted 2004,  PG)
111
If I Were You (Se Eu Fosse Voce) 2006,  Unrated)
112
The Emperor's New Groove 2000,  G)
113
Kronk's New Groove 2005,  G)
114
Lady and the Tramp 1955,  G)
115
A Bug's Life 1998,  G)
116
Big Daddy 1999,  PG-13)
117
The Parent Trap 1998,  PG)
118
Wild Hogs 2007,  PG-13)
119
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
120
Wendy Wu: Homecoming Warrior 2006,  PG)
121
The Spiderwick Chronicles 2008,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments