My Favorite Movies


  mardijo's Rating My Rating
1
Pleasantville 1998,  PG-13)
Pleasantville
omg this is just so amazing on soo many levels! a must see for evry1!
2
Saved! 2003,  PG-13)
Saved!
A wonderful satire on religion. love it!
3
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) 2003,  R)
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants)
i love this movie it is soo beautiful, i love it!
4
Lords of Dogtown 2005,  PG-13)
Lords of Dogtown
Brilliant movie, about the boys who created skateboarding as we know it. fabulous perfomances from the young cast get you hooked straight away.
A brilliant second moivie in the director's chair for Hardwicke!
anways just watch this movie you'll love it!
5
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
a fast paced love story that has everything in it... "Fencing, fighting, torture, revenge, giants, monsters, chases, escapes, true love, miracles..." everything you could ever hope for. it has pathetic special effects you just have to love. It fights so brilliantly choreographed, it has Andre the Giant playing a not so bright giant, who is very good at rhyming. it has a lost pirate, an evil prince, a not so willingly princess, and a senial king. Not to mention, the spaniard, the miracle max with a grudge, and the priest with a speech impedement. As well as a well meaning grandpa, and a young boy who learns something. and for the girls it has this "Since the invention of the kiss there have been five kisses that were rated the most passionate, the most pure. This one left them all behind. The End." now ill leave you with these simple words AS YOU WISH
6
Imaginary Heroes 2004,  R)
Imaginary Heroes
an extremely underrated gem in my opinion. Give it a watch, Sigourney Weaver and Emile Hirsch really steal the the show.
7
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
soo beautiful! i love it!! makes me cry soo much though, mroe than like ne other movie!
the movie is so so sooo much better than the book!
8
To Sir, With Love 1967,  Unrated)
To Sir, With Love
this is just such a beautiful movie!! you cant help but love Sidney Poitier in this role!! Beautiful performances by all the cast! a must see for everyone!! a pinnacle movie!
has been the inspiration for many more like it. and was quite revoloutinary of its time!
9
Harvey 1950,  Unrated)
Harvey
This is a most brilliant movie that everyone should see at least once in their life. It was my dads favourite (Harvey even came to my dads wedding lol), and im so glad he got me to watch it.
10
Thirteen 2002,  R)
Thirteen
brilliant.
did you know vanessa anne hudgens (gabriella from highschool musical) is noel in this? isnt that awesome.
11
Hey Hey It's Esther Blueburger 2008,  PG-13)
Hey Hey It's Esther Blueburger
Brilliant movie, but so so sad in bits. definately go see it but expect a few tears!! (o and the people listed as the stars over < aren't actually the stars!
12
Into the Wild 2007,  R)
Into the Wild
a beautiful and moving story, told extremely well. The powerful story content, teemed with wonderful cinematography, and brilliant acting make for an unforgettable film!
13
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
so sad, but soo brilliant
14
Blow 2001,  R)
Blow
this movie seriously made me cry! this is one of the best movies ive seen, its f***ing awesome! when the narratol writing came up at the end about what happened after the movie it made me soo sad, just how much he loved his daughter. Its an awesome movie. Sure the lead characters the man who brought cocaine to America, but i couldn't help but love him, and feel sad about the shit that went on in his life!!
15
I Am Sam 2001,  PG-13)
I Am Sam
i hadn't seen this movie in a while, but i just re-watched it and i'd totally forgotten how good it is!! this movie is utterley amazing in everyway (and even people who despise dakota can't help but love her in this movie!). a must see for everyone, i love it (even if it did have me crying the WHOLE way through it!)
16
Driving Lessons 2006,  PG-13)
Driving Lessons
brilliant, loved the relationship between Ben and Evie. Walters was a fabulous eccentric actress. a must see coming of age film!
17
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
a masterpeice
18
Benny & Joon 1993,  PG)
Benny & Joon
soo beuatiful!
19
Spirited Away 2001,  PG)
Spirited Away
this is one of the most beautiful movies ever!!! i cant get enough of it!!!
20
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
the best love story ever!!!!! seriously one of the saddest best movies ever! You MUST SEE IT!!
21
Night on Earth 1991,  R)
Night on Earth
this movie is just soo well done! so many stories happening simulateously across the world. masterful directing, with a spell binding cast! you really feel for all the characters, the connection created with them in each short period of time is amazing. and the music is great!
i really loved helmut as he was driving away, i was so Noo. and the Rome stroyline was hilarious!
22
Cruel Intentions 1999,  R)
23
Cherry Crush 2006,  R)
Cherry Crush
i loved this movie. it kept me captivated all the way through, and i was never sure what was going to happen next. you really connect with Tucker's character, and Reed's sure sends a through curve balls your way. was very pleasantly surprised!
24
Mr. Smith Goes to Washington 1939,  Unrated)
25
Sixteen Candles 1984,  PG)
Sixteen Candles
Brilliant movie for Hall and Ringwald. A great represention of teenage life. i could relate to bits, and hey you have to love a Brat Pack classic.
26
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
You cant beat the Breakfast Club, Estevez, Hall, and Sheedy do an oustanding job.
27
Sin City 2005,  R)
Sin City
a brilliant, mix of stories, every one must see, with a great cast and line up of directors.
28
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
brilliant sequel to Kill Bill 1, with much more story
29
Juno 2007,  PG-13)
30
The Goonies 1985,  PG)
The Goonies
The Goonies is absolutely awesome, and definately not just for kids! Goonies never say die!
31
Cry-Baby 1990,  PG-13)
Cry-Baby
i love this movie its hilarious. totally over the top and the songs are ridiculous but you just have to love it! its awesome!! "he's the king, king cry baby"
32
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
the most brilliant movie ever!! dwayne is the coolest bro ever i fell in love with him. uncle frank is the best uncle, a great role model, except for the suicide thing. and olive is soo cute.
33
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
34
The Rage in Placid Lake 2003,  Unrated)
The Rage in Placid Lake
this is an awesome movie! seriously hilarrious. a must have!
35
Memento 2000,  R)
Memento
brilliant. love the the ending. takes a bit of thinking about though
36
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
one of the best Disneys ever.
37
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
Bill & Ted's Excellent Adventure
They save the world, you have to love it. and the language...classic
38
Bill & Ted's Bogus Journey 1991,  PG)
Bill & Ted's Bogus Journey
you can't beat a good fight for your life with death!! even if he doesnt always play fair.
39
Orgazmo 1997,  R)
Orgazmo
brilliant most hillarious movie! a must see.
40
National Lampoon's Animal House 1978,  R)
National Lampoon's Animal House
A must see comedy classic! the ultimate frat if ever their were one!!!
41
Wayne's World 1992,  PG-13)
Wayne's World
you have to love Waynes World Excellent Party Time
42
Prozac Nation 2005,  R)
Prozac Nation
really brilliant movie. a great insite
43
Merlin 1998,  PG)
Merlin
This Film is utterley magical! the story really sucks you in! a must see!
44
The Adventures of Milo and Otis (Koneko Monogatari) (A Kitten's Story) 1986,  G)
The Adventures of Milo and Otis (Koneko Monogatari) (A Kitten's Story)
god i love those two, this has been a fav since i was 3
45
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off
WTF is this??
46
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
Brillaint cast does equal a brilliant movie. Miranda Richardson was amazing as always, she played the wicked stepmother beautifully, bewitching all those around her with fairytale qualites. And the wonderfully awkard Johnny Depp as Ichabod Crane, was just beautifully done. The chemistry between him and Ricci was well done, they had a great awkard yearning.
And the Burtonesque qualities were oh so beautiful! from the first scene it just screamed Burton, and was a beautiful amalgamation, of his love for 50's Horror, and dark fairytale. another must see from him. The Burton Depp team yet again showing their brilliance, with Burton's brilliant vision, and Depp's ability to translate it so well into Burton's outsider characters it was just unforgettable!
47
The Butterfly Effect 2004,  R)
48
Hercules Returns 1993,  Unrated)
Hercules Returns
This movie is bloody hilarious!! Its a must see for everyone!!
49
Arsenic and Old Lace 1944,  Unrated)
Arsenic and Old Lace
you have to love these well meaning broads
50
Mitt Liv som Hund (My Life as a Dog) 1985,  PG-13)
Mitt Liv som Hund (My Life as a Dog)
absolutely beautiful. this kid is just so cute, i alove the story. and the endings great. so sd in bits
51
Class of 1984 1981,  R)
Class of 1984
brilliant cult classic! a must see!!
52
100 Girls 2000,  R)
100 Girls
i really liked this movie. only watched it because tucker was in it, but it had a real charm about it. a classic teen movie/chik flik (i mean that speech is classic chik flik material) but it brings a certain charm to the table, and is brilliantly acted
53
The Valet (La Doublure) 2006,  PG-13)
54
Billy Elliot 2001,  R)
Billy Elliot
brilliant
55
This Is England 2006,  Unrated)
This Is England
brilliant movie, but very very heavy!

it gives a very raw view on the skinhead culture in the 1980's, and the racism some sub groups had!

The movie is utterly brilliant, with a heart capturing performance from young Thomas Turgoose (a first time actor at that!), and Stephan Graham was an utterly hate able antagonist.

The film is rather difficult to watch at parts, but does balance it with some good laughs (though at times your laughing just sp you dont have to face how awful it is). At times i practically wanted to yell at Woody, to not leave that poor boy with that maniac! on a side note Woody is brilliant, you fall in love with him immediately, with him you feel as if Shaun being a skinhead could be good for him. it was just Combo's complete insanity, that it all goes wrong. but Smell was another question, i mean never really got why she was with him, way to old for him.

a worth while watch, but expect some heavy stuff!!
56
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
57
Zoolander 2001,  PG-13)
Zoolander
you have to love the male model
58
Clueless 1995,  PG-13)
Clueless
teen classic
59
Big Fish 2004,  PG-13)
Big Fish
amazing
60
The Girl Next Door 2004,  R)
The Girl Next Door
funny, but confusing, all this unbelieveable stuff keeps happening and you just hope its a dream sequence!
61
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
Ever After: A Cinderella Story
love it
62
The Other Boleyn Girl 2003,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments