My Favorite Movies


  1. marcoixe
  2. Marco Ixe

Give list a short description

  marcoixe's Rating My Rating
1
Donnie Darko 2001,  R)
2
Big Fish 2004,  PG-13)
3
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
4
Dancer in the Dark 2000,  R)
5
The Million Dollar Hotel 2000,  R)
6
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
7
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
8
The Butterfly Effect 2004,  R)
9
Wings of Desire 1987,  PG-13)
10
Faraway, So Close! (In weiter Ferne, so nah!) 1993,  PG-13)
11
Reality Bites 1994,  PG-13)
12
Legends of the Fall 1994,  R)
13
K-PAX 2001,  PG-13)
14
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
15
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
16
Taxi Driver 1976,  R)
17
Sin City 2005,  R)
18
300 2007,  R)
19
Interview with the Vampire 1994,  R)
20
All The King's Men 2006,  PG-13)
21
Pulp Fiction 1994,  R)
22
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
23
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
24
American History X 1998,  R)
25
The Island 2005,  PG-13)
26
Fight Club 1999,  R)
27
Trainspotting 1996,  R)
28
Requiem for a Dream 2000,  R)
29
Made in Heaven 1987,  PG)
30
Paulie 1998,  PG)
31
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
32
Benny & Joon 1993,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments