My Favorite Movies


  marco65's Rating My Rating
1
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
2
Blade Runner 1982,  R)
3
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
This is just possibly the most "perfect" movie ever made.
4
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
Howl's Moving Castle
woww!!
5
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
6
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
7
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
One of the best movies of all time.
8
Pulp Fiction 1994,  R)
9
Ran 1985,  R)
10
Pierrot le Fou (Pierrot Goes Wild) (Crazy Pete) 1965,  Unrated)
11
Spirited Away 2001,  PG)
Spirited Away
Fantastic, magic, one of the best !!
12
Fight Club 1999,  R)
13
Les Enfants du Paradis (Children of Paradise) 1945,  PG)
14
The Thin Red Line 1998,  R)
15
Apocalypse Now 1979,  R)
16
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
17
The Seventh Seal (Det Sjunde inseglet) 1957,  Unrated)
18
Barry Lyndon 1975,  PG)
19
The Blair Witch Project 1999,  R)
20
Seven (Se7en) 1995,  R)
21
The Silence 1963,  Unrated)
22
The Shining 1980,  R)
23
Match Point 2005,  R)
Match Point
Un film superbe.
24
Dancer in the Dark 2000,  R)
25
Cast Away 2000,  PG-13)
26
Jaws 1975,  PG)
27
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
soo good!
28
The Elephant Man 1980,  PG)
29
Inglourious Basterds 2009,  R)
30
Ratatouille 2007,  G)
31
The Shawshank Redemption 1994,  R)
32
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
33
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
Simply the best war movie ever !
34
Irreversible 2002,  Unrated)
35
The Silence of the Lambs 1991,  R)
36
Beauty and the Beast 1992,  G)
37
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004,  R)
38
The Rescuers Down Under 1990,  G)
39
The Land Before Time 1988,  G)
40
Toy Story 1995,  G)
41
The Incredibles 2004,  PG)
42
Signs 2002,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments