My Favorite Movies


  marceloadsc's Rating My Rating
1
O Bandido da Luz Vermelha (The Red Light Bandit) 1969,  Unrated)
O Bandido da Luz Vermelha (The Red Light Bandit)
Cinema Marginal!
2
Viridiana 1961,  R)
3
Elephant 2003,  R)
4
L'Enfer 2005,  Unrated)
5
My Life to Live (It's My Life) (Vivre sa vie: Film en douze tableaux) 1962,  Unrated)
6
Opening Night 1977,  PG-13)
7
Singin' in the Rain 1952,  G)
8
It's a Wonderful Life 1946,  G)
9
Chungking Express 1994,  PG-13)
10
Close-up 1990,  R)
11
Reds 1981,  PG)
12
Wings of Desire 1987,  PG-13)
13
The Seventh Seal ,  Unrated)
14
Terra em Transe (Anguished Land)(Land Entranced) 1966,  Unrated)
15
Matou a Família e Foi ao Cinema (Killed the Family and Went to the Movies) 1970,  Unrated)
16
São Paulo, Sociedade Anônima (São Paulo S/A) 1965,  Unrated)
17
Memento 2000,  R)
18
Invasion of the Body Snatchers 1956,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments