My Favorite Movies
Give list a short description
| marathon232's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004, R) |
|
| 2 |
The Rocky Horror Picture Show 1975, R) |
|
| 3 |
Hairspray 1988, PG) |
|
| 4 |
The Royal Tenenbaums 2002, R) |
|
| 5 |
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975, R) |
|
| 6 |
The Science of Sleep 2006, R) |
|
| 7 |
Requiem for a Dream 2000, R) |
|
| 8 |
Moulin Rouge! 2001, PG-13) |
|
| 9 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |
|
| 10 |
The Squid and the Whale 2006, R) |
|
| 11 |
The Host (Gwoemul) 2006, R) |
|
| 12 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 13 |
Blue Velvet 1986, R) |
|
| 14 |
It's All Gone Pete Tong 2004, R) |
|
| 15 |
Taxi Driver 1976, R) |
|
| 16 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 17 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 18 |
The Darjeeling Limited 2007, R) |
|
| 19 |
Mystic River 2003, R) |
|
| 20 |
Babel 2006, R) |
|
| 21 |
Roma (Fellini's Roma) 1972, R) |
|
| 22 |
Monty Python's Life of Brian 1979, R) |
|
| 23 |
Garden State 2004, R) |
|
| 24 |
Brokeback Mountain 2005, R) |
|
| 25 |
Cidade de Deus (City of God) 2002, R) |

























