Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  maral13nesta's Rating My Rating
1
21 Grams 2003,  R)
21 Grams
A great story about how lives collide in an accident.
2
Girl, Interrupted 1999,  R)
Girl, Interrupted
Magnificent movie about a young girl's 18-month-stay in a mental clinic.But there's a problem, who says she's crazy?! How is she supposed to recover, when first of all she has to face herself?! Maybe everyone out there in the world is crazy!Each and everyone of us has some kind of mental occupation, how can you discriminate a sick mind and a healthy one?! Having to deal with mental illness is not something terrible, if you look from inside! Remember that line in Proof "Crazy people has more important things to do than asking themselves if they are crazy or not" !The movie deals with Susana's illness so closely and you feel you are inside her head during her recovery.Wonderfully acted and brilliantly made, it is perhaps one of the most intelligent and honest movies in its genre.Exceptional ! It blows your mind away !
3
The 400 Blows (Les Quatre cents coups) 1959,  Unrated)
4
Broken Flowers 2005,  R)
Broken Flowers
There's no mystery that you can solve completely! It's not important if you unlock a secret, just look at the way things change by knowing a little fact you didn't know about your life ,which may not be true as well !
5
Breathless (Ā bout de souffle) (By a Tether) 1960,  Unrated)
6
Mulholland Drive 2001,  R)
Mulholland Drive
Very clever and strong.Pay attention,with a blink,you're gonna miss a lot in this movie! See this for a new view on what life is about !
7
Finding Neverland 2004,  PG)
Finding Neverland
Just imagine, and work hard, you'll be there! Let your mind fly around and enjoy the beautiful moments you can find in life! Who doesn't want to be a child forever?! Exceptionally good movie, supported by excellent performances by Johnny Depp,Kate Winslet and Freddie Highmore.Completed by a beautiful score. Fantastic job,very touching movie.
8
The Passion of Joan of Arc (La Passion de Jeanne d'Arc) 1928,  Unrated)
The Passion of Joan of Arc (La Passion de Jeanne d'Arc)
A masterpiece! Simply one of the best movies ever made.
9
In America 2003,  PG-13)
In America
Seeing life through the innocent eyes of a little girl, dealing with carrying out her family! Faith can do a lot for pure hearts, Can anybody put one's self in Chrsity's shoes once again?!
10
A Woman Is a Woman (Une femme est une femme) 1964,  Unrated)
11
The Seventh Seal ,  Unrated)
12
Nattvardsgästerna (Winter Light) 1962,  Unrated)
13
Match Point 2005,  R)
Match Point
Brilliantly written, and made by the always great Woody Allen, although it's unlike his typical work.
14
Oliver! 1968,  G)
15
Sunrise: A Song of Two Humans 1927,  Unrated)
Sunrise: A Song of Two Humans
An excellent love story about how love can defeat lust.
16
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
Some Like It Hot
Perfect comedy.Definitely best in its genre!A movie that will always stay in your heart !
17
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
One of the most depressing movies ever made, It portrays the everyday nightmare that the human beings have forced themselves to live in ! Everyone has a dream, and everyone tries to reach it, but what if one is completely lost in the way?! What then?!
18
Blow-Up 1966,  Unrated)
19
Beetlejuice 1988,  PG)
20
Tristana 1970,  PG)
Tristana
Unique,excellent movie by one of the best directors ever,Luis Bunuel. It's a bizarre story about how an innocent girl turns into a "not so innocent" mistress.A misunderstanding of love.Wow, this movie goes too deep! Breathtaking!
21
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
Wow...Beautiful, eccentric, unique ! It's one of the best movies ever made! Remember " A victim of the modern age"!
22
Persepolis 2007,  PG-13)
Persepolis
My personal favorite film of 2007! Two thumbs waaaaay up!
23
Sabrina 1954,  Unrated)
24
Once 2007,  R)
Once
A glorious feast of music, life, passion, and love. A phenomenal! I can't say how much this movie could take me in and make me fall in love with both characters! Amazing! Total beauty! "Falling Slowly",a song of this movie winning the best Song award at Oscars really made my day! It was the most deserved award .Glen Hansard and Marketa Irglova perfectly match, and make incredible, lovely music! Just forget everything and get involved in this beautiful, touching story!
25
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
26
Midnight Cowboy 1969,  R)
27
Little Miss Sunshine 2006,  R)
28
Hiroshima Mon Amour (Hiroshima, My Love) 1959,  Unrated)
Hiroshima Mon Amour (Hiroshima, My Love)
It haunted me! If you can't feel this movie what can you feel? Certainly an excellence in films. Glamorous!
29
To Live (Huozhe) 1994,  R)
To Live (Huozhe)
This is what I call Excellence in filmmaking! I wish I could give it more than 5 stars! Absorbing, influential, flawless, heartbreaking, and painful! It will remind you why you fell in love with Cinema in the first place, and if you haven't fall in love with it yet, it will make you so! Brauvra attempt from Zhang Yimou! I can't even find one tiny insignificant mistake in this masterpiece!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments