Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  manxmartin's Rating My Rating
1
Blood Feast 1963,  Unrated)
2
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) 2005,  R)
3
Dawn of the Dead 1978,  R)
4
Tirez sur le pianiste (Shoot the Piano Player) 1960,  Unrated)
5
Street Trash 1987,  Unrated)
Street Trash
not seen this film in about 20 years but still the remember the decapitation by gas cylinder like it was yesterday.
6
Supervixens 1975,  R)
Supervixens
true underground classic - if it wasn't for Meyer there would be no Tarantino. Fact. Speaking of which i can not wait till QT gets round to ripping off the tits and ass genre single handedly invented by Meyer. Wait a minute maybe he already has with Deathproof. See i was right, there would be no Tarantino...
7
My Darling Clementine 1946,  G)
8
Reservoir Dogs 1992,  R)
9
Sien nui yau wan (A Chinese Ghost Story) 1987,  Unrated)
10
Oldboy 2004,  R)
11
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl) 2001,  Unrated)
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl)
I laughed, i cried, i realized i had spent 2 and a half hours watching a South Korean romcom
12
Save The Green Planet 2003,  Unrated)
13
Violent Cop (Sono otoko, kyôbô ni tsuki) 1989,  Unrated)
14
Sonatine 1993,  R)
15
Bonnie and Clyde 1967,  R)
16
Suspiria 1977,  R)
17
Lady Snowblood (Lady Snowblood: Blizzard from the Netherworld) (Shurayukihime) 1973,  R)
18
Tokyo Story ,  Unrated)
19
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
20
Brick 2006,  R)
21
Fletch 1985,  PG)
22
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
23
Cannibal Holocaust 1979,  NC-17)
24
8 1/2 1963,  Unrated)
25
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) 1960,  Unrated)
26
Akira 1988,  R)
27
Vixen! 1968,  R)
28
Faster, Pussycat! Kill! Kill! 1966,  R)
Faster, Pussycat! Kill! Kill!
"The sweetest kittens have the sharpest claws". A bonfide underground classic by a true master of american cinema.
29
Police Story (Ging chaat goo si) (Police Force) 1985,  PG-13)
30
The Hills Have Eyes 1977,  R)
31
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
32
The Last House on the Left 1972,  R)
33
Night of the Living Dead 1968,  R)
34
The Godfather 1972,  R)
35
The Godfather, Part II 1974,  R)
36
The Seven Ups 1973,  PG)
37
Scarecrow 1973,  R)
38
Black Girl 1972,  PG)
39
Coffy 1973,  R)
40
Sympathy for the Devil (One Plus One) 1968,  Unrated)
41
Predator 1987,  R)
42
The Terminator 1984,  R)
43
Aliens 1986,  R)
44
Grindhouse 2007,  R)
45
Gone in 60 Seconds 1974,  PG)
46
The Junkman (Gone in 60 Seconds II) 1982,  PG)
47
Clerks 1994,  R)
48
Amateur 1994,  R)
49
GoodFellas 1990,  R)
50
Halloween 1978,  R)
51
Simple Men 1992,  R)
52
A Simple Plan 1998,  R)
53
Blood Simple 1984,  R)
54
The Unbelievable Truth 1990,  R)
55
Fargo 1996,  R)
56
The Big Lebowski 1998,  R)
57
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
58
Rear Window 1954,  PG)
59
Seven (Se7en) 1995,  R)
60
Fight Club 1999,  R)
61
The Silence of the Lambs 1991,  R)
62
Double Indemnity 1944,  Unrated)
63
The Killing 1956,  Unrated)
64
Chinatown 1974,  R)
65
M*A*S*H (MASH) 1970,  PG)
66
Little Big Man 1970,  PG)
67
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) 1951,  Unrated)
68
Jaws 1975,  PG)
69
Batman Begins 2005,  PG-13)
70
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
watched this the other night - almost perfect 80s action movie and one of the only times i saw british audiences in a cinema actually stand up and cheer the ending when big fat Al shoots that blonde haired Aryan nutbag
71
Heat 1995,  R)
72
Groundhog Day 1993,  PG)
73
Magnolia 1999,  R)
74
Casino Royale 2006,  PG-13)
75
On Her Majesty's Secret Service 1969,  PG)
76
From Russia With Love 1963,  PG)
77
Tomorrow Never Dies 1997,  PG-13)
78
Hero 2002,  PG-13)
79
Foxy Brown 1974,  R)
80
Gerry 2002,  R)
81
Elephant 2003,  R)
82
Wong gok hak yau (One Night in Mongkok) 2004,  Unrated)
83
Warriors From the Magic Mountain (Zu Mountain: New Legend of the Zu Mountain Swordsmen) (Xin shu shan jian ke) 1983,  Unrated)
84
Ringu (Ring) 1998,  Unrated)
85
Shaolin Soccer 2001,  PG-13)
86
The King of Comedy (Hei kek ji wong) 1999,  Unrated)
87
Mean Streets 1973,  R)
88
Badlands 1973,  PG)
89
Days of Heaven 1978,  PG)
90
The Last Picture Show 1971,  R)
91
Shane 1953,  Unrated)
92
The Wild Bunch 1969,  R)
93
The Man Who Shot Liberty Valance 1962,  Unrated)
94
Blazing Saddles 1974,  R)
95
The Outlaw Josey Wales 1976,  PG)
96
McCabe & Mrs. Miller 1971,  R)
97
Solyaris (Solaris) 1976,  PG)
98
Back to the Future 1985,  PG)
99
El Topo 1971,  Unrated)
100
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
101
Apocalypse Now 1979,  R)
102
Paradise Lost - The Child Murders at Robin Hood Hills 1996,  Unrated)
103
Saving Private Ryan 1998,  R)
104
A Bridge Too Far 1977,  R)
105
The Deer Hunter 1978,  R)
106
Spirited Away 2001,  PG)
107
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
108
The Manson Family 2004,  R)
109
The Conversation 1974,  PG)
110
You Can Count On Me 2000,  R)
111
Little Miss Sunshine 2006,  R)
112
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
113
When Harry Met Sally 1989,  R)
114
The Transformers - The Movie 1986,  PG)
115
Night and the City 1950,  R)
116
Du Rififi Chez les Hommes (Rififi) 1955,  Unrated)
117
Pickpocket 1959,  Unrated)
118
Wings of Desire 1987,  PG-13)
119
Henry: Portrait of a Serial Killer 1986,  NC-17)
120
Opera 1987,  R)
121
Tenebre (Unsane) 1982,  R)
122
L'uccello dalle piume di cristallo (The Bird With the Crystal Plumage) 1969,  PG)
123
Catch-22 1970,  R)
124
The Dirty Dozen 1967,  Unrated)
125
The Graduate 1967,  PG)
126
Malcolm X 1992,  PG)
127
Do the Right Thing 1989,  R)
128
The Maltese Falcon 1941,  PG)
129
Brewster McCloud 1970,  R)
130
The Parallax View 1974,  R)
131
Sweet Sweetback's Baadasssss Song 1971,  R)
132
I Vitelloni 1953,  Unrated)
133
Roma (Fellini's Roma) 1972,  R)
134
Cotton Comes to Harlem 1970,  R)
135
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
136
Beneath the Valley of the Ultra-Vixens 1979,  NC-17)
137
Beyond the Valley of the Dolls 1970,  NC-17)
138
Blue Thunder 1983,  R)
139
C'est arrivé près de chez vous (Man Bites Dog) (It Happened in Your Neighborhood) 1991,  NC-17)
140
Richard Pryor: Live on the Sunset Strip 2000,  R)
141
Richard Pryor - Here and Now 1983,  R)
142
Brewster's Millions 1985,  PG)
143
Stir Crazy 1980,  R)
144
Blue Collar 1978,  R)
145
Tanner on Tanner (Tanner '88) 2005,  Unrated)
146
Short Cuts 1993,  R)
147
The Player 1992,  R)
148
The Long Goodbye 1973,  R)
149
3 Women (1977) ,  Unrated)
150
Double Agent 73 1970,  R)
151
Deadly Weapons 1970,  R)
152
She Wore a Yellow Ribbon 1949,  Unrated)
153
Cheyenne Autumn 1964,  Unrated)
154
Young Mr. Lincoln 1939,  Unrated)
155
Jules and Jim 1962,  Unrated)
156
The 400 Blows (Les Quatre cents coups) 1959,  Unrated)
157
Deconstructing Harry 1997,  R)
158
Manhattan 1979,  R)
159
Sleeper 1973,  PG)
160
Annie Hall 1977,  PG)
161
Take the Money and Run 1969,  PG)
162
Play It Again, Sam 1972,  PG)
163
Melinda and Melinda ,  PG-13)
164
Stardust Memories 1980,  PG)
165
Broadway Danny Rose 1984,  PG)
166
Hannah and Her Sisters 1986,  PG-13)
167
Zelig 1983,  PG)
168
Crimes and Misdemeanors 1989,  PG-13)
169
Wild Man Blues 1997,  PG)
170
Bullets Over Broadway 1994,  R)
171
Another Woman 1988,  PG)
172
Radio Days 1987,  PG)
173
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) 2007,  R)
174
Serenity 2005,  PG-13)
175
Wayne's World 1992,  PG-13)
176
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
177
The Shining 1980,  R)
178
The Matrix 1999,  R)
179
Funny Ha Ha 2003,  Unrated)
180
Mutual Appreciation 2005,  R)
181
Cloverfield 2008,  PG-13)
182
No Country for Old Men 2007,  R)
183
Juno 2007,  PG-13)
184
There Will Be Blood 2007,  R)
185
Death Proof 2007,  R)
186
Salo (Salò o le 120 giornate di Sodoma) 1979,  NC-17)
187
Shortbus 2006,  Unrated)
188
Grizzly Man 2005,  R)
189
Faces 1968,  R)
190
Shadows 1959,  PG)
191
Scarface 1983,  R)
192
Sin City 2005,  R)
193
Stand by Me 1986,  R)
194
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
195
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
196
The Goonies 1985,  PG)
197
The Usual Suspects 1995,  R)
198
Top Gun 1986,  PG)
199
True Romance 1993,  R)
200
Deadbeat at Dawn 1990,  R)
Deadbeat at Dawn
Van Bebber throws down the pain in this movie
201
Pink Flamingos 1972,  NC-17)
202
Network 1976,  R)
203
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
204
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968,  PG-13)
205
The French Connection 1971,  R)
206
Boogie Nights 1997,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments