My Favorite Movies
Give list a short description
| manueljss's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 2 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 3 |
Scent of a Woman 1992, R) |
|
| 4 |
The Pianist 2002, R) |
|
| 5 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 6 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 7 |
The Godfather, Part II 1974, R) |
|
| 8 |
The Godfather, Part III 1990, R) |
|
| 9 |
Cinderella Man 2005, PG-13) |
|
| 10 |
Apocalypto 2006, R) |
|
| 11 |
The Last of the Mohicans 1992, R) |
|
| 12 |
Legends of the Fall 1994, R) |
|
| 13 |
Open Range 2003, R) |
|
| 14 |
The Missing 2003, R) |
|
| 15 |
Dances With Wolves 1990, PG-13) |
|
| 16 |
Lonesome Dove 2002, Unrated) |
|
| 17 |
The Mission 1986, PG) |
|
| 18 |
A Bronx Tale 1993, R) |
|
| 19 |
Casino 1995, R) |
|
| 20 |
Heat 1995, R) |
|
| 21 |
Ronin 1998, R) |
|
| 22 |
Men of Honor 2000, R) |
|
| 23 |
This Boy's Life 1993, R) |
|
| 24 |
15 Minutes 2001, R) |
|
| 25 |
Once Upon a Time in America 1984, R) |
|
| 26 |
Carlito's Way 1993, R) |
|
| 27 |
Donnie Brasco 1997, R) |
|
| 28 |
Simone (S1m0ne) 2003, PG-13) |
|
| 29 |
The Recruit 2003, PG-13) |
|
| 30 |
Serpico 1973, R) |
|
| 31 |
The Insider 1999, R) |
|
| 32 |
Scarface 1983, R) |
|
| 33 |
Insomnia 2002, R) |
|
| 34 |
Man on Fire 2004, R) |
|
| 35 |
Crimson Tide 1995, R) |
|
| 36 |
Training Day 2001, R) |
|
| 37 |
Out of Time 2003, PG-13) |
|
| 38 |
Philadelphia 1993, PG-13) |
|
| 39 |
Remember the Titans 2000, PG) |
|
| 40 |
The Hurricane 1999, R) |
|
| 41 |
A History of Violence 2005, R) |
|
| 42 |
Hidalgo 2004, PG-13) |
|
| 43 |
The Pledge 2001, R) |
|
| 44 |
Hotel Rwanda 2004, PG-13) |
|
| 45 |
Rambo (Rambo IV) 2008, R) |
|
| 46 |
Platoon 1986, R) |
|
| 47 |
Casualties of War 1989, R) |
|
| 48 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 49 |
Rules of Engagement 2000, R) |
|
| 50 |
The Hunt for Red October 1990, PG) |
|
| 51 |
Welcome to Sarajevo 1997, R) |
|
| 52 |
Tears of the Sun 2003, R) |
|
| 53 |
Enemy at the Gates 2001, R) |
|
| 54 |
Thirteen Days 2000, PG-13) |
|
| 55 |
JFK 1992, R) |
|
| 56 |
Schindler's List 1993, R) |
|
| 57 |
The Patriot 2000, R) |
|
| 58 |
The Last Castle 2001, R) |
|
| 59 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 60 |
The Passion of the Christ 2004, R) |
|
| 61 |
Kingdom of Heaven 2005, R) |
|
| 62 |
Ben-Hur 1959, G) |
|
| 63 |
The 13th Warrior 1999, R) |
|
| 64 |
Helen of Troy 2003, Unrated) |
|
| 65 |
Troy 2004, R) |
|
| 66 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 67 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 68 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 69 |
The Man in the Iron Mask 1998, PG-13) |
|
| 70 |
A Knight's Tale 2001, PG-13) |
|
| 71 |
King Arthur 2004, PG-13) |
|
| 72 |
The Count of Monte Cristo 2002, PG-13) |
|
| 73 |
Anna and the King 1999, PG-13) |
|
| 74 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 75 |
The Odyssey 1997, PG-13) |
|
| 76 |
Jason and the Argonauts 2000, Unrated) |
|
| 77 |
Gulliver's Travels 1996, PG) |
|
| 78 |
Legend 1986, PG) |
|
| 79 |
The 10th Kingdom 2002, Unrated) |
|
| 80 |
Superman 1978, PG) |
|
| 81 |
Superman II 1981, PG) |
|
| 82 |
Clash of the Titans 1981, PG) |
|
| 83 |
Les Miserables 1998, PG-13) |
|
| 84 |
The Constant Gardener 2005, R) |
|
| 85 |
Return to Paradise 1998, R) |
|
| 86 |
A Beautiful Mind 2001, PG-13) |
|
| 87 |
Serendipity 2001, PG-13) |
|
| 88 |
My Life 1993, PG-13) |
|
| 89 |
Invincible 2006, PG) |
|
| 90 |
Message in a Bottle 1999, PG-13) |
|
| 91 |
A Perfect World 1993, PG-13) |
|
| 92 |
Sling Blade 1996, R) |
|
| 93 |
Meet Joe Black 1998, PG-13) |
|
| 94 |
Keeping the Faith 2000, PG-13) |
|
| 95 |
My Best Friend's Wedding 1997, PG-13) |
|
| 96 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 97 |
Awakenings 1990, PG-13) |
|
| 98 |
The Notebook 2004, PG-13) |
|
| 99 |
Lord of War 2005, R) |
|
| 100 |
The Family Man 2000, PG-13) |
|
| 101 |
National Treasure 2004, PG) |
|
| 102 |
Captain Corelli's Mandolin 2001, R) |
|
| 103 |
The Da Vinci Code 2006, PG-13) |
|
| 104 |
The Perfect Storm 2000, PG-13) |
|
| 105 |
Cast Away 2000, PG-13) |
|
| 106 |
Grease 1978, PG) |
|
| 107 |
Ace Ventura: Pet Detective 1994, PG-13) |
|
| 108 |
Dumb and Dumber 1997, PG-13) |
|
| 109 |
Liar Liar 1997, PG-13) |
|
| 110 |
Bruce Almighty 2003, PG-13) |
|
| 111 |
The Truman Show 1998, PG) |
|
| 112 |
Me, Myself & Irene 2000, R) |
|
| 113 |
The Mask 1994, PG-13) |
|
| 114 |
My Cousin Vinny 1992, R) |
|
| 115 |
Meet the Parents 2000, PG-13) |
|
| 116 |
Meet The Fockers 2004, PG-13) |
|
| 117 |
The Whole Nine Yards 2000, R) |
|
| 118 |
Baby's Day Out 1994, PG) |
|
| 119 |
Ice Age 2002, PG) |
|
| 120 |
Shrek 2001, PG) |
|
| 121 |
Shrek 2 2004, PG) |
|
| 122 |
Contact 1997, PG) |
|
| 123 |
The Serpent and the Rainbow 1987, R) |
|
| 124 |
Panic Room 2002, R) |
|
| 125 |
The Others 2001, PG-13) |
|
| 126 |
The Exorcist 1973, R) |
|
| 127 |
The Evil Dead 1981, R) |
|
| 128 |
Enter the Dragon 1973, R) |






























































































































