Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  manuelino35's Rating My Rating
1
Oldboy 2004,  R)
2
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
3
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
4
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
5
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses) 2004,  R)
6
Sin City 2005,  R)
7
Videodrome 1983,  R)
8
Audition (Ôdishon) 1999,  R)
9
Persona 1966,  Unrated)
10
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) 2005,  PG-13)
11
The Protector (Tom yum goong) (Warrior King) 2006,  R)
12
Modern Times 1936,  G)
13
Memento 2000,  R)
14
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot) 2002,  R)
15
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) 2005,  R)
16
Un Chien Andalou (An Andalusian Dog) 1928,  Unrated)
17
L' Âge d'Or (Age of Gold) (The Golden Age) 1930,  Unrated)
18
A Bittersweet Life (Dalkomhan insaeng) 2005,  Unrated)
19
Shaun of the Dead 2004,  R)
20
Night of the Living Dead 1968,  R)
21
Day of the Dead 1985,  Unrated)
22
Dawn of the Dead 2004,  R)
23
Dawn of the Dead 1978,  R)
24
Die Hard 1988,  R)
25
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
26
Coast Guard 2002,  R)
27
Rupan sansei: Kariosutoro no shiro (The Castle of Cagliostro) (Lupin III: Castle of Cagliostro) 1979,  G)
28
Porco Rosso (Kurenai no buta) 1992,  PG)
29
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
30
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
31
Spirited Away 2001,  PG)
32
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) 1984,  PG)
33
My Neighbor Totoro 1988,  G)
34
Zatôichi (The Blind Swordsman: Zatoichi) 2003,  R)
35
Brother 2000,  R)
36
Violent Cop (Sono otoko, kyôbô ni tsuki) 1989,  Unrated)
37
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
38
Izo 2004,  Unrated)
39
The Happiness of the Katakuris 2001,  R)
40
Last Life in the Universe 2003,  R)
41
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) 2001,  R)
42
Dead or Alive: Hanzaisha 1999,  R)
43
Visitor Q (Bijitâ Q) 2001,  R)
44
Gozu (Gokudô kyôfu dai-gekijô: Gozu) 2003,  R)
45
The Thing 1982,  R)
46
Pan's Labyrinth 2006,  R)
47
Children of Men 2006,  R)
48
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus) 1997,  R)
49
Hero 2002,  PG-13)
50
Alice (Neco z Alenky) 1988,  Unrated)
51
Conspirators of Pleasure 1996,  Unrated)
52
Little Otik 2000,  Unrated)
53
Evil Dead 2 1987,  R)
54
Army of Darkness 1993,  R)
55
The Evil Dead 1981,  R)
56
Mean Streets 1973,  R)
57
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
58
Duck Soup 1933,  Unrated)
59
À Meia-Noite Levarei Sua Alma (At Midnight I'll Take Your Soul) 1963,  Unrated)
60
Ghost Dog - The Way of the Samurai 1999,  R)
61
Pi 1998,  R)
62
Dogma 1999,  R)
63
Chasing Amy 1997,  R)
64
Clerks 1994,  R)
65
Mallrats 1995,  R)
66
Cache (Hidden) 2005,  R)
67
Save The Green Planet 2003,  Unrated)
68
Donnie Darko 2001,  R)
69
Kung Fu Hustle 2004,  R)
70
The Three Caballeros 1944,  G)
71
The Animatrix 2003,  Unrated)
72
Team America - World Police 2004,  R)
73
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
74
Land of the Dead 2005,  R)
75
Tideland 2005,  R)
76
Dead Alive (Braindead) 1992,  R)
77
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
78
Eraserhead 1977,  R)
79
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
80
Being John Malkovich 1999,  R)
81
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
82
The Science of Sleep 2006,  R)
83
Tetsuo: The Ironman 1989,  Unrated)
84
Marebito 2004,  R)
85
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
86
Fight Club 1999,  R)
87
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
88
28 Days Later 2002,  R)
89
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
90
Paris Je T'aime 2006,  R)
91
Dear Wendy 2005,  Unrated)
92
Bowling for Columbine 2002,  R)
93
The Corporation 2003,  Unrated)
94
A Short Film About Killing 1987,  Unrated)
95
Ed Wood 1994,  R)
96
Blood Simple 1984,  R)
97
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
98
Stalker 1979,  Unrated)
99
Santa sangre (Holy Blood) 1989,  R)
100
Underground 1995,  Unrated)
101
Elephant 2003,  R)
102
Kikujiro 1999,  PG-13)
103
Kagemusha (Shadow Warrior) (The Double) 1980,  PG)
104
Ran 1985,  R)
105
Scanners 1981,  R)
106
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
107
Adaptation 2002,  R)
108
The Hidden Fortress (kakushi-toride No San-akunin) 1958,  Unrated)
109
Dead Man 1995,  R)
110
Crank 2006,  R)
111
Battleship Potemkin 1925,  Unrated)
112
Ivan Groznyy (Ivan the Terrible, Part One) 1944,  Unrated)
113
Metropolis 1927,  PG-13)
114
Die Nibelungen: Kriemhilds Rache (Kriemhild's Revenge) 1924,  Unrated)
115
Citizen Kane 1941,  PG)
116
Le Procès (The Trial) 1963,  Unrated)
117
Memories 1995,  PG-13)
118
2046 2004,  R)
119
The Million Dollar Hotel 2000,  R)
120
Smultronstället (Wild Strawberries) 1957,  Unrated)
121
The The Piano Tuner of Earthquakes 2005,  Unrated)
122
Appurushîdo (Appleseed) 2004,  R)
123
Aguirre, der Zorn Gottes (Aguirre, the Wrath of God) 1972,  R)
124
Sonatine 1993,  R)
125
Takeshis' 2005,  Unrated)
126
Fireworks (Hana-bi) 1997,  R)
127
Kids Return 1996,  Unrated)
128
3-4x juugatsu (Boiling Point) 1991,  Unrated)
129
Dolls 2002,  Unrated)
130
Samurai Fiction (SF: Episode One) 1999,  Unrated)
131
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
132
Revolver 2005,  R)
133
Snatch 2001,  R)
134
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring 2003,  R)
135
Samaria (Samaritan Girl) 2004,  R)
136
Nabbeun namja (Bad Guy) 2003,  Unrated)
137
Shi gan (Time) 2007,  Unrated)
138
Lunacy 2005,  G)
139
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
140
Pulp Fiction 1994,  R)
141
This Is Spinal Tap 1984,  R)
142
Rushmore 1998,  R)
143
The Dead Zone 1983,  R)
144
eXistenZ 1999,  R)
145
Spider 2002,  R)
146
Rabid 1977,  R)
147
Big Trouble in Little China 1986,  PG-13)
148
Broken Flowers 2005,  R)
149
Payback 1999,  R)
150
Dobermann 1997,  R)
151
The Brood 1979,  R)
152
The Great Dictator 1940,  G)
153
The Gold Rush 1925,  Unrated)
154
Hwal (The Bow) 2005,  Unrated)
155
Castle in the Sky 1989,  PG)
156
Whisper of the Heart (Mimi wo sumaseba) (If You Listen Closely) 1995,  G)
157
Salo (Salò o le 120 giornate di Sodoma) 1979,  NC-17)
158
Los Olvidados (The Young and the Damned) 1950,  Unrated)
159
Saving Private Ryan 1998,  R)
160
Blade Runner 1982,  R)
161
The Chorus (Les Choristes) 2004,  PG-13)
162
Ni na bian ji dian (What Time Is It Over There?) 2001,  Unrated)
163
Happy Together (Chun gwong cha sit) 1997,  Unrated)
164
Fallen Angels 1995,  Unrated)
165
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000,  PG)
166
Metropolis (Metoroporisu) 2001,  PG-13)
167
Funny Games 1998,  Unrated)
168
This Night I'll Possess Your Corpse (Esta Noite Encarnarei no Teu Cadáver) (Tonight I Will Enter Your Corpse) 1966,  Unrated)
169
Scarface 1983,  R)
170
Drunken Master (Jui kuen) 1978,  PG-13)
171
Game of Death 1978,  R)
172
Enter the Dragon 1973,  R)
173
Jing wu men (Fist of Fury) (The Chinese Connection) 1972,  R)
174
The Road To Guantanamo 2006,  R)
175
The Host (Gwoemul) 2006,  R)
176
Canoa 1976,  Unrated)
177
The Serpent's Egg 1977,  R)
178
Scener ur ett äktenskap (Scenes from a Marriage) 1973,  PG)
179
Fanny och Alexander (Fanny and Alexander) 1982,  R)
180
The Seventh Seal ,  Unrated)
181
Saraband 2003,  R)
182
Såsom i en Spegel (Through A Glass Darkly) 1961,  Unrated)
183
Jungfrukällan (The Virgin Spring) 1959,  Unrated)
184
Fando y Lis (Fando and Lis) 1968,  Unrated)
185
The Holy Mountain 1973,  R)
186
El Topo 1971,  Unrated)
187
Kaubôi Bibappu: Tengoku no Tobira (Cowboy Bebop the Movie: Knockin' on Heaven's Door) 2001,  R)
188
Akira 1988,  R)
189
Ikiru (Doomed) (Living) (To Live) 1952,  PG)
190
Kumonosu Jô (Throne of Blood) (Macbeth) 1957,  Unrated)
191
Memories of Murder (Salinui chueok) 2003,  Unrated)
192
King of New York 1990,  R)
193
Breathless 1983,  R)
194
Meet the Feebles 1989,  R)
195
Following 1998,  R)
196
The Return of the Living Dead 1985,  R)
197
Blue Velvet 1986,  R)
198
Election (Hak se wui) 2005,  Unrated)
199
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
200
Pom Poko (Heisei tanuki gassen pompoko) (The Raccoon War) 1994,  PG)
201
Les Enfants du Paradis (Children of Paradise) 1945,  PG)
202
Les Maudits (The Damned) 1947,  R)
203
Yakuza Demon 2003,  Unrated)
204
La Pasion Segun Berenice (The Passion of Berenice) 1975,  Unrated)
205
Le Notti di Cabiria (Nights of Cabiria) 1957,  Unrated)
206
La Dolce Vita 1960,  Unrated)
207
The Wrong Man 1956,  Unrated)
208
The Enigma of Kaspar Hauser (Jeder für sich und Gott gegen alle)(Every Man for Himself and God Against All) 1975,  Unrated)
209
Aleksandr Nevskiy (Alexander Nevsky) 1938,  Unrated)
210
Children of Rome, Open City (Figli di Roma, città aperta) 2004,  Unrated)
211
Lik Wong (Riki-Oh - The Story of Ricky) 1991,  R)
212
Wild At Heart 1990,  R)
213
Reservoir Dogs 1992,  R)
214
Jackie Brown 1997,  R)
215
El Ángel Exterminador (The Exterminating Angel) 1962,  Unrated)
216
Natural City 2003,  R)
217
E tu vivrai nel terrore - L'aldilà (The Beyond) 1981,  R)
218
The Twilight Samurai (Tasogare Seibei) 2002,  Unrated)
219
Chinatown 1974,  R)
220
Dogville 2003,  R)
221
Lost in La Mancha 2002,  R)
222
The City of Violence (Jjakpae) 2006,  Unrated)
223
Versus 2000,  R)
224
Alphaville 1965,  Unrated)
225
Re-Animator 1985,  R)
226
Neko no Ongaeshi (The Cat Returns) 2002,  G)
227
A Snake of June (Rokugatsu no hebi) 2002,  R)
228
Paura nella città dei morti viventi (City Of The Living Dead) (The Gates of Hell) 1980,  R)
229
The Killer (Dip huet seung hung) 1989,  R)
230
Suchwiin bulmyeong (Address Unknown) 2001,  Unrated)
231
Re-cycle (Gwai wik) 2008,  R)
232
Dragon Squad (Maang lung) 2005,  Unrated)
233
Seom (The Isle) 2000,  Unrated)
234
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
235
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters) 2003,  R)
236
9 songs ,  Unrated)
237
Grégoire Moulin contre l'humanité 2001,  Unrated)
238
Apocalypse Now 1979,  R)
239
Irreversible 2002,  Unrated)
240
Nosferatu, a Symphony of Horror (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens) (Nosferatu the Vampire) 1922,  Unrated)
241
Nosferatu: Phantom der Nacht (Nosferatu the Vampyre) 1979,  PG)
242
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006,  PG-13)
243
8 1/2 1963,  Unrated)
244
Rosemary's Baby 1968,  R)
245
Wonderful Days (Sky Blue) 2003,  Unrated)
246
Rocco e i suoi fratelli (Rocco and His Brothers) 1960,  Unrated)
247
A Night at the Opera 1935,  Unrated)
248
Nowhere to Hide 1999,  R)
249
Jumeogi unda (Crying Fist) 2005,  Unrated)
250
Brothers of the Head 2006,  R)
251
Three...Extremes (Saam gaang yi) 2004,  R)
252
Wal-Mart: The High Cost of Low Price 2005,  R)
253
Man on the Moon 1999,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments