My Favorite Movies
| MANTA1104's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
300 2007, R) |
|
| 2 |
Slither 2006, R) |
|
| 3 |
Serenity 2005, PG-13) |
|
| 4 |
Love Actually 2003, R) |
|
| 5 |
Super Troopers 2002, R) |
|
| 6 |
Office Space 1999, R) |
|
| 7 |
Stardust 2007, PG-13) |
|
| 8 |
Beerfest 2006, R) |
|
| 9 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 10 |
Transformers 2007, PG-13) |
|
| 11 |
10 Things I Hate About You 1999, PG-13) |
|
| 12 |
50 First Dates 2004, PG-13) |
|
| 13 |
A Knight's Tale 2001, PG-13) |
|
| 14 |
Madagascar 2005, PG) |
|
| 15 |
The Wild 2006, G) |
|
| 16 |
Undercover Blues 1993, PG-13) |
|
| 17 |
Moulin Rouge! 2001, PG-13) |
|
| 18 |
The Sweetest Thing 2002, R) |
|
| 19 |
The Emperor's New Groove 2000, G) |
|
| 20 |
Down Periscope 1996, PG-13) |
|
| 21 |
Three Amigos! 1986, PG) |
|
| 22 |
Young Frankenstein 1974, PG) |
|
| 23 |
Roxanne 1987, PG) |
|
| 24 |
Aliens 1986, R) |
|
| 25 |
AVP - Alien Vs. Predator 2004, PG-13) |
|
| 26 |
Blazing Saddles 1974, R) |
|
| 27 |
The Aristocrats 2005, Unrated) |
|
| 28 |
Underworld 2003, R) |
|
| 29 |
Lilo & Stitch 2003, G) |
|
| 30 |
Drop Dead Gorgeous 1999, PG-13) |
|
| 31 |
Eulogy 2004, R) |
|
| 32 |
Evolution 2001, PG-13) |
|
| 33 |
The Fifth Element 1997, PG-13) |
|
| 34 |
Shakespeare in Love 1998, R) |
|
| 35 |
The Princess Bride 1987, PG) |
|
| 36 |
The Usual Suspects 1995, R) |
|
| 37 |
Tommy Boy 1995, PG-13) |
|
| 38 |
Wanted 2008, R)
Very cool and action packed from start to finish. Lots of blood and gore and bullets going through heads, so FYI. I really enjoyed it despite the excess gore. Awsome story and very well acted. One to see on the big screen - just don't sit too close like I did, you'll lose some of the visual experience. |






































