My Favorite Movies
My DVD list
| manly500usa's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
300 2007, R) |
|
| 2 |
A Few Good Men 1992, R) |
|
| 3 |
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964, R) |
|
| 4 |
A Perfect World 1993, PG-13) |
|
| 5 |
A Shot in the Dark 1964, PG) |
|
| 6 |
Above the Law 1988, R) |
|
| 7 |
Absolute Power 1997, R) |
|
| 8 |
Air Force One 1997, R) |
|
| 9 |
Airplane! 1980, PG) |
|
| 10 |
Angel and the Badman 1947, Unrated) |
|
| 11 |
Any Which Way You Can 1980, PG) |
|
| 12 |
Arthur 1977, PG) |
|
| 13 |
Austin Powers in Goldmember 2002, PG-13) |
|
| 14 |
Austin Powers: International Man of Mystery 1997, PG-13) |
|
| 15 |
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999, PG-13) |
|
| 16 |
Back to School 1986, PG-13) |
|
| 17 |
Back to the Future 1985, PG) |
|
| 18 |
Back to the Future Part II 1989, PG) |
|
| 19 |
Back to the Future Part III 1990, PG) |
|
| 20 |
Barbershop 2 - Back in Business 2004, PG-13) |
|
| 21 |
Batman 1989, PG-13) |
|
| 22 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 23 |
Bean 1997, PG-13) |
|
| 24 |
Belly of the Beast 2003, R) |
|
| 25 |
Blade Runner 1982, R) |
|
| 26 |
Blazing Saddles 1974, R) |
|
| 27 |
Blood Work 2002, R) |
|
| 28 |
Blue Hawaii 1961, PG) |
|
| 29 |
Blue Steel (An Innocent Man) 1934, Unrated) |
|
| 30 |
Boat Trip 2003, R) |
|
| 31 |
Brewster's Millions 1985, PG)
Brewster is a minor league baseball player. Unknown to him, he had a (recently deceased) rich relative. In order to test if Brewster knows the value of money, he is given the task of disposing of $30m in 30 days. Brewster isn't allowed to have any assets to show for the $30m or waste the money in any way. If successful, Brewster gets to inherit $300m. The biggest problem of all however, is that Brewster can't tell anyone what he's doing, so everyone thinks he's crazy. Add to this the fact that if he fails, two scheming trustees will get their hands on the money, Brewster's task is not an easy one. |
|
| 32 |
Bride and Prejudice 2004, PG-13) |
|
| 33 |
Bronco Billy 1980, PG) |
|
| 34 |
Bullitt 1968, PG) |
|
| 35 |
Bustin' Loose 1981, R)
Joe Braxton is an ex-con who has been given a second chance to freedom after violating his probation. He has been hired by a school teacher named Vivian Perry to repair and drive an old school bus and drive a group of Special kids to Ms. Perry's Washington Farm from Philadelphia, Pennsylvania to give them a new home after The Clarmont Center for Children is shut down by the city. The kids have severe mental problems and Joe is not looking forward to the trip at all, but Joe later bonds with Vivian and the children, offering his support and love and changes his outlook on life. But Donald, the social worker and Vivian's lover who gave Joe his break is hot on their tail and wants Joe back in prison. Joe and Vivian must now prevent Donald from sending the children back to Philidelphia where they'll have no future. |
|
| 36 |
Caddyshack 1980, R) |
|
| 37 |
Cahill U.S. Marshal 1973, PG) |
|
| 38 |
The Cannonball Run 1981, PG) |
|
| 39 |
Car Wash 1976, PG)
Car Wash is about a close-knit group of black employees who one day have all manner of strange visitors coming onto their forecourt, including Richard Pryor as a preaching 'wonder-man' who is loved by most but loathed by one, and a man who looks like a thief by the way he is holding his bottle, but it is really his urine sample as he is off to the hospital. T.C's love life takes a turn for the better and the songs keep coming. |
|
| 40 |
Casino Royale 2006, PG-13) |
|
| 41 |
Cast Away 2000, PG-13) |
|
| 42 |
Chisum 1970, G) |
|
| 43 |
City Heat 1984, PG) |
|
| 44 |
City Slickers 1991, PG-13) |
|
| 45 |
Clear and Present Danger 1994, PG-13) |
|
| 46 |
Cliffhanger 1993, R) |
|
| 47 |
Collateral 2004, R) |
|
| 48 |
Cool Hand Luke 1967, PG) |
|
| 49 |
Deliverance 1972, R) |
|
| 50 |
Desperado 1995, R) |
|
| 51 |
Die Another Day 2002, PG-13) |
|
| 52 |
Die Hard 1988, R) |
|
| 53 |
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990, R) |
|
| 54 |
Die Hard 3: With a Vengeance 1995, R)
John McClane is now almost a full-blown alcoholic and is suspended from the NYPD. But when a bomb goes off in the Bonwit Teller Department Store the police go insane trying to figure out what's going on. Soon, a man named Simon calls and asks for McClane. Simon tells Inspector Walter Cobb that McClane is going to play a game called "Simon Says". He says that McClane is going to do the tasks he assigns him. If not, he'll blow off another bomb. With the help of a Harlem electrician, John McClane must race all over New York trying to figure out the frustrating puzzles that the crafty terrorist gives him. But when a bomb goes off in a subway station right by the Federal Reserve (the biggest gold storage in the world) things start to get heated up. |
|
| 55 |
Dirty Harry 1971, R) |
|
| 56 |
Donovan's Reef 1963, Unrated) |
|
| 57 |
Double Trouble 1967, G) |
|
| 58 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964, PG) |
|
| 59 |
Dragon: The Bruce Lee Story 1993, PG-13) |
|
| 60 |
Dude, Where's My Car? 2000, PG-13) |
|
| 61 |
Easy Come, Easy Go 1967, PG) |
|
| 62 |
El Dorado 1967, Unrated) |
|
| 63 |
Enter the Dragon 1973, R) |
|
| 64 |
Escape from Alcatraz 1979, PG) |
|
| 65 |
Exit Wounds 2001, R) |
|
| 66 |
Fantastic Four 2005, PG-13) |
|
| 67 |
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007, PG) |
|
| 68 |
Fast Times At Ridgemont High 1982, R) |
|
| 69 |
Fathers' Day 1997, PG-13) |
|
| 70 |
Ferris Bueller's Day Off 1986, PG) |
|
| 71 |
Fire Down Below 1997, R) |
|
| 72 |
Firefox 1982, PG) |
|
| 73 |
Tang shan da xiong (Fists of Fury) (The Big Boss) 1971, R) |
|
| 74 |
Flaming Star 1960, PG)
Sam Burton's second wife Neddy is Indian, their son Pacer a half-breed. As struggle starts between the whites and the Kiowas, the Burton family is split between loyalties. Neddy and Sam are killed; Pacer sides with the Indians, his half-brother Clint with the whites. One of Elvis' best movies and he did a great job of acting. |
|
| 75 |
Flight of the Phoenix 2004, PG-13) |
|
| 76 |
Follow That Dream 1961, Unrated) |
|
| 77 |
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) 1965, R) |
|
| 78 |
For Love of the Game 1999, PG-13) |
|
| 79 |
Four Brothers 2005, R) |
|
| 80 |
G.I. Blues 1960, PG) |
|
| 81 |
Game of Death 1978, R) |
|
| 82 |
Ghost 1990, PG-13) |
|
| 83 |
GoldenEye 1995, PG-13) |
|
| 84 |
Grumpier Old Men 1995, PG-13) |
|
| 85 |
Grumpy Old Men 1993, PG-13) |
|
| 86 |
Half Past Dead 2002, PG-13) |
|
| 87 |
Hang 'em High 1968, PG-13) |
|
| 88 |
Hard to Kill 1990, R) |
|
| 89 |
Harum Scarum (Harem Holiday) 1965, PG) |
|
| 90 |
Heartbreak Ridge 1986, R) |
|
| 91 |
Hell Is For Heroes 1962, Unrated) |
|
| 92 |
Hellfighters 1968, G) |
|
| 93 |
High Plains Drifter 1973, R) |
|
| 94 |
Born to the West (Hell Town) 1937, Unrated) |
|
| 95 |
His Private Secretary 1933, Unrated) |
|
| 96 |
Hondo 1953, Unrated) |
|
| 97 |
Honkytonk Man 1982, PG) |
|
| 98 |
How the West Was Won 1962, G) |
|
| 99 |
I, Robot 2004, PG-13) |
|
| 100 |
In Harm's Way 1965, Unrated)
Captain Rockwell Torrey and Commander Paul Eddington are part of the Navy's effort to recuperate from, and retaliate for, the Japanese attack on Pearl Harbor. Torrey is romantically involved with nurse Maggie Haynes, and also tries to restore his relationship with his estranged son, Jeremiah, a young Naval officer. |
|
| 101 |
In the Line of Fire 1993, R) |
|
| 102 |
Independence Day 1996, PG-13) |
|
| 103 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981, PG)
Renowned archeologist and expert in the occult, Dr. Indiana Jones, is hired by the U.S. Government to find the Ark of the Covenant, which is believed to still hold the ten commandments. Unfortunately, agents of Hitler are also after the Ark. Indy, and his ex-flame Marion, escape from various close scrapes in a quest that takes them from Nepal to Cairo. |
|
| 104 |
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984, PG) |
|
| 105 |
Indiana Jones and the Last Crusade 1989, PG-13) |
|
| 106 |
Island In The Sky 1953, Unrated) |
|
| 107 |
It Happened at the World's Fair 1963, Unrated) |
|
| 108 |
Jailhouse Rock 1957, Unrated) |
|
| 109 |
Jeremiah Johnson 1972, PG) |
|
| 110 |
Joe Kidd 1972, PG) |
|
| 111 |
Johnny English 2003, PG)
Johnny English, a British secret agent who dreams of rising beyodn his menial job within the MI-7 organization, is hired to protect the Crown Jewels after all the other agents are bumped off. When the jewels are stolen, he eventually uncovers a plot to replace England's monarch with what the British fear the most: a French king. |
|
| 112 |
Journey to the Center of the Earth 1959, G) |
|
| 113 |
Kelly's Heroes 1970, PG)
During World War II a German Colonel is captured by the Americans but before he can be interrogated an artillery barrage hits the camp. However, Ex-Lieutenant Kelly manages to reach the Colonel, get him drunk and learn that he is on a secret mission to ship $16,000,000 of gold to a base in France. Kelly is determined to get the gold and plans for himself and a few of his fellow soldiers to slip into enemy territory and steal the bullion. |
|
| 114 |
Kid Galahad 1962, Unrated) |
|
| 115 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 116 |
Kill Bill, Volume 2 2004, R) |
|
| 117 |
King Creole 1958, PG)
Danny Fisher, young delinquent, flunks out of high school. He quits his job as a busboy in a nightclub, and one night he gets the chance to perform. Success is imminent and the local crime boss Maxie Fields wants to hire him to perform at his night club The Blue Shade. Danny refuses, but Fields won't take no for an answer. |
|
| 118 |
King of the Pecos 1936, Unrated)
To control the area's water rights, Stiles kills the Clayburns. Their boy John was present and ten years later he returns as a lawyer. First he gets the Judge to declare the water rights public. Then he foils Stiles' attempt to keep the ranchers from filing. When the ranchers drive their cattle to market Stiles tries to stop them. But John is not only determined to get them through but to also settle the score with Stiles. |
|
| 119 |
Kiss of the Dragon 2001, R) |
|
| 120 |
Lara Croft - Tomb Raider 2001, PG-13) |
|
| 121 |
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003, PG-13) |
|
| 122 |
Legend of the Lost 1957, Unrated) |
|
| 123 |
Life with Father 1947, Unrated) |
|
| 124 |
Madigan 1968, Unrated) |
|
| 125 |
Magnum Force 1973, R) |
|
| 126 |
Marked for Death 1990, R) |
|
| 127 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 128 |
The Matrix Reloaded 2003, R) |
|
| 129 |
The Matrix Revolutions 2003, R) |
|
| 130 |
McLintock! 1963, Unrated) |
|
| 131 |
McQ 1974, PG) |
|
| 132 |
Meet The Fockers 2004, PG-13)
Having given permission to male nurse Greg Focker to marry his daughter, ex-CIA man Jack Byrnes and his wife travel to Miami to Greg's parents, who this time around are Mr. and Mrs. Focker, who are as different from them as can be. As asked in the first movie, what sort of people name their son Gaylord M. Focker? |
|
| 133 |
Meet the Parents 2000, PG-13)
Greg and Pam are in love. Greg is nervous about spending his first weekend with her parents. He tries very hard, sometimes too hard, to please her overbearing dad. Greg frequently ends up comically embarassing himself in front of the entire family all because he loves Pam so much. What won't he do to try and please Pam and her family? |
|
| 134 |
Mighty Joe Young 1998, PG) |
|
| 135 |
Million Dollar Baby 2004, PG-13) |
|
| 136 |
Minority Report 2002, PG-13) |
|
| 137 |
Mission Impossible 1996, PG-13)
Ethan Hunt is a secret agent framed for the deaths of his espionage team. Fleeing from government assassins, breaking into the CIA's most impenetrable vault, clinging to the roof of a speeding bullet train, Hunt races like a burning fuse to stay one step ahead of his pursuers . . . and draw one step closer to discovering the shocking truth. |
|
| 138 |
Mission Impossible 2 2000, PG-13)
IMF agent Ethan Hunt has been sent on a mission to retrieve and destroy the supply of a genetically created disease called 'Chimera'. His mission is made impossible due to the fact that he is not the only person after samples of the disease. He must also contest with a gang of international terrorists headed by a turned bad former IMF agent who has already managed to steal the cure called 'Bellerophon' and now need 'Chimera' to complete their grand plan of infecting the whole world. In order to infiltrate and locate the terrorist group he relies on the help of an international thief Nyah of whom he quickly develops a love interest. Time is not only running out for Agent Hunt to find and destroy 'Chimera' before the terrorists get their hands on it, but he must also find 'Bellerophon' so as to save his love interest who has already become infected by the disease from a terrible and rapid death. |
|
| 139 |
Mission: Impossible III 2006, PG-13) |
|
| 140 |
Mr. Baseball 1992, PG-13) |
|
| 141 |
My Big Fat Greek Wedding 2002, PG) |
|
| 142 |
Napoleon Dynamite 2004, PG) |
|
| 143 |
National Treasure 2004, PG) |
|
| 144 |
'Neath the Arizona Skies 1934, Unrated)
Chris Morrell, the guardian of half-Indian girl Nina, is helping her find her missing white father. so she can cash in on her late mother's oil lease. Outlaw Sam Black is after the girl and her father as well. Besides dealing with the Black gang, Morrell has to find another robber, Jim Moore, who switches clothes with him after he finds Chris unconscious from a fight with Sam Black. Along the way, he meets a lady who's the sister of Jim Moore, another bad hombre who's in cahoots with Jim Moore, and an old friend who takes in Nina and helps Chris locate Nina's father and fight off the various desperadoes. |
|
| 145 |
Never So Few 1959, Unrated)
Captain Tom Reynolds and his band of skilled O.S.S. operatives are in WWII Burma to train the Kachin natives in modern warfare. But jungle combat, particularly against a Japanese army as familiar with the terrain as the Kachin, is more grueling than Reynolds had reckoned. Some respite is found in the arms of beautiful Carla, but after Chinese rebels cross the border to loot and murder American soldiers, Reynolds abandons all notions of "military protocol" and seeks requital. |
|
| 146 |
North to Alaska 1960, Unrated) |
|
| 147 |
October Sky 1999, PG) |
|
| 148 |
On Deadly Ground 1994, R)
Posing as an environmental story about a corrupt oil company owner called Jennings, who will stop at nothing to open a new refinery in Alaska, this is just an excuse for another action film. Fists, feet, bullets and bombs galore as Forest Taft, a disgruntled employee, is chosen by an Eskimo chief as the saviour of his people. Forest's mission is to prevent the new refinery going on-line before the land rights are returned to the Eskimos. |
|
| 149 |
Once Upon a Time in Mexico 2003, R) |
|
| 150 |
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968, PG-13) |
|
| 151 |
Operation Pacific 1951, Unrated) |
|
| 152 |
Out Cold 2001, PG-13) |
|
| 153 |
Out for a Kill 2003, R) |
|
| 154 |
Out for Justice 1991, R) |
|
| 155 |
Out to Sea 1997, PG-13) |
|
| 156 |
Paint Your Wagon 1969, PG-13) |
|
| 157 |
Pale Rider 1985, R) |
|
| 158 |
Papillon 1973, PG) |
|
| 159 |
Paradise Canyon (Paradise Ranch) 1935, Unrated)
Sent to find counterfeiters, John Wyatt joins Doc Carter's medicine show. They arrive in the town where Curly Joe runs his counterfeiting operation. Carter was once framed by Curly Joe and Curly Joe tries to get rid of him. But John foils his attempts and learning Curly Joe is the counterfeiter, goes after him. |
|
| 160 |
Patriot Games 1992, R)
Jack Ryan and his family are vacationing in England. Quite by accident, Ryan thwarts a terrorist attack - outside Buckingham Palace on Lord Holmes, a member of the royal family - by a splinter IRA group, killing the younger brother of one of the terrorists. Retuning to the U.S. with his family, Ryan thinks that's the end of the matter. But the terrorist won't let the matter rest and he won't stop until he's had his revenge. |
|
| 161 |
Pink Cadillac 1989, PG-13)
Skip tracer Tommy Nowak is tracking Lou Ann McGuinn for a bail bondsman in California. Lou Ann is also being chased by her husband Roy McGuinn and his birth right/neo-nazi friends for taking their counterfeit money. Nowak eventually captures Lou Ann in Reno, but agrees to stop at her sisters on the way back to see her baby. There she finds her husband and his whacked out friend. A struggle begins and Roy takes off with her baby. Now it's up to Tommy to get the baby back. |
|
| 162 |
Pitch Black 2000, R) |
|
| 163 |
Planet of the Apes 2001, PG-13) |
|
| 164 |
Predator 1987, R) |
|
| 165 |
Quigley Down Under 1990, PG-13) |
|
| 166 |
First Blood (Rambo: First Blood) 1982, R) |
|
| 167 |
Rambo: First Blood Part II 1985, R) |
|
| 168 |
Rambo III 1988, R)
John Rambo's former Vietnam superior, Colonel Samuel Trautman, has been assigned to lead a mission to help the Mujahedeen rebels who are fighting the Soviet invasion of Afghanistan, but the Buddhist Rambo turns down Trautman's request that Rambo help out. When the mission goes belly up and Trautman is kidnapped and tortured by Russian Colonel Zaysen, Rambo launches a rescue effort and allies himself with the Mujahedeen rebels and gets their help in trying to rescue Trautman from Zaysen. |
|
| 169 |
Randy Rides Alone 1934, Unrated) |
|
| 170 |
Rapid Fire 1992, R) |
|
| 171 |
Rat Race 2001, PG-13) |
|
| 172 |
Reap the Wild Wind 1942, Unrated) |
|
| 173 |
Red Planet 2000, PG-13)
n the near future, Earth is dying. A new colony on Mars could be humanity's only hope. A team of American astronauts, each a specialist in a different field, is making the first manned expedition to the red planet and must struggle to overcome the differences in their personalities, backgrounds and ideologies for the overall good of the mission. When their equipment suffers life-threatening damage and the crew must depend on one another for survival on the hostile surface of Mars, their doubts, fears and questions about God, man's destiny and the nature of the universe become defining elements in their fates. In this alien environment they must come face to face with their most human selves. |
|
| 174 |
Red River 1948, Unrated) |
|
| 175 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 176 |
Return of the Dragon (The Way of the Dragon) 1973, R)
Tang Lung (Bruce Lee) arrives in Rome to help his cousins in the restaurant business. They are being pressured to sell their property to the syndicate, who will stop at nothing to get what they want. When Tang arrives he poses a new threat to the syndicate, and they are unable to defeat him. The syndicate boss hires the best Japanese and European martial artists to fight Tang, but he easily finishes them off. The American martial artist Colt (Chuck Norris) is hired and has a showdown with Tang in Rome's famous Colosseum. |
|
| 177 |
The Revenge of the Pink Panther 1978, PG)
Chief Inspector Jacques Clouseau is dead. At least that is what the world (and Charles Dreyfus) believe when a dead body is discovered in Clouseau's car after being shot off the road. Naturally, Jacques Clouseau knows differently, and taking advantage of not being alive, sets out to discover why an attempt was made on his life. But how will Dreyfus react when he finds out that his dream is really a nightmare? |
|
| 178 |
Riders of Destiny 1933, Unrated) |
|
| 179 |
Rio Bravo 1959, Unrated)
The sheriff of a small town in southwest Texas must keep custody of a murderer whose brother, a powerful rancher, is trying to help him escape. After a friend is killed trying to muster support for him, he and his deputies - a disgraced drunk and a cantankerous old cripple - must find a way to hold out against the rancher's hired guns until the marshal arrives. In the meantime, matters are complicated by the presence of a young gunslinger - and a mysterious beauty who just came in on the last stagecoach. |
|
| 180 |
Rio Grande 1950, Unrated)
Rio Grande takes place after the Civil War when the Union turned their attention towards the Apaches. Union officer Kirby Yorke is in charge of an outpost on the Rio Grande in which he is in charge of training of new recruits one of which is his son whom he hasn't seen in 15 years. He whips him into shape to take on the Apaches but not before his mother shows up to take him out of there.The decision to leave is left up to Trooper Yorke who decides to stay and fight. Through it all Kirby and Kathleen though separated for years fall back into love and decide that it's time to give it another try. But Yorke faces his toughest battle when his unorthodox plan to outwit the elusive Apaches leads to possible court- martial. Locked in a bloody Indian war, he must fight to redeem his honor and save the love and lives of his broken family |
|
| 181 |
Rio Lobo 1970, G) |
|
| 182 |
Road House 1989, R) |
|
| 183 |
Robin Hood: Men in Tights 1993, PG-13) |
|
| 184 |
Romeo Must Die 2000, R)
When a Chinese ganglord's son is murdered in Oakland, his brother, Han (Jet Li), breaks out of a Hong Kong prison to find out how it happened and to avenge his death. He arrives on controlled turf, a waterfront run by the rival gang-lords Ch'u Sing (Han's father) and Isaak O'Day, and their respective Chinese and African-American crime organizations. When it is clear that something bigger is involved, Han teams up with O'Day's daughter Trish (Aaliyah) to continue the hunt for justice. |
|
| 185 |
Rooster Cogburn 1975, PG) |
|
| 186 |
The Rundown (Welcome to the Jungle) 2003, PG-13) |
|
| 187 |
Rush Hour 1998, PG-13) |
|
| 188 |
Rush Hour 2 2001, PG-13)
t's vacation time for Det. James Carter and he finds himself alongside Det. Lee in Hong Kong wishing for more excitement. While Carter wants to party and meet the ladies, Lee is out to track down a Triad gang lord who may be responsible for killing two men at the American Embassy. Things get complicated as the pair stumble onto a counterfeiting plot by L.A. crime boss Steven Reign and Triad Ricky Tan, an ex-cop who played a mysterious part in the death of Det. Lee's father. Throw in a power struggle between Tan and the gorgeous but dangerous Hu Li and the boys are soon up to their necks in fist fights and life-threatening situations. A trip back to the U.S. may provide the answers about the bombing, the counterfeiting, and the true allegiance of sexy customs agent Isabella. Then again, it may turn up more excitement than Carter was looking for during his vacation. |
|
| 189 |
Rush Hour 3 2007, PG-13) |
|
| 190 |
Sahara 2005, PG-13) |
|
| 191 |
Sands of Iwo Jima 1949, Unrated) |
|
| 192 |
Saving Private Ryan 1998, R)
During WWII, Chief of Staff, General Marshall is informed that three of a woman's sons have been killed and that she's going to receive the notifications of their demise at the same time. And when he learns that a fourth son is still unaccounted for, the General decides to send a unit to find him and bring him back, despite being told that it's highly unlikely that he is still alive and the area that he was known to be at is very dangerous. So the unit consisting of 8 men are sent to find him but as stated it's very dangerous and one by one, each of them are being picked off. Will they find him and how many of them will still be alive. |
|
| 193 |
Schindler's List 1993, R) |
|
| 194 |
Shooter 2007, R) |
|
| 195 |
Smokey and the Bandit 1977, PG) |
|
| 196 |
Smokey and the Bandit II 1980, PG) |
|
| 197 |
Smokey and the Bandit, Pt. 3 1983, PG)
Big Enos and Little Enos have opened a seafood restaurant and want to promote it in their usual fashion. The Bandit is unavailable this time, though, so they enlist Buford. "Trigger" is brought out of mothballs, a large fish is strapped to the roof of the car, and the new Bandit is on his way on another wild cross-country run. But where there is the Bandit, there is Sheriff Buford T. Justice. |
|
| 198 |
Speedway 1968, G)
Elvis Presley sings his way around the race circuit as successful speedway driver Steve Grayson. All is fine and dandy until the tax return submitted by a wise-cracking Bill Bixby (as Steve's manager) is scrutinised by the IRS. Will Elvis be able to raise the $145,000 to pay his tax bill? Will he succeed with his advances to IRS inspector Nancy Sinatra? Will the songs get any worse? Well, you didn't expect the likes of Hamlet did you? |
|
| 199 |
Spinout 1966, Unrated) |
|
| 200 |
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982, PG) |
|
| 201 |
Star Trek III - The Search for Spock 1984, PG) |
|
| 202 |
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002, PG)
Ten years after the 'Phantom Menace' threatened the planet Naboo, Padmé Amidala is now a Senator representing her homeworld. A faction of political separatists, led by Count Dooku, attempts to assassinate her. There aren't enough Jedi to defend the Republic against the threat, so Chancellor Palpatine enlists the aid of Jango Fett, who promises that his army of clones will handle the situation. Meanwhile, Obi-Wan Kenobi continues to train the young Jedi Anakin Skywalker, who fears that the Jedi code will forbid his growing romance with Amidala... |
|
| 203 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005, PG-13)
The clone wars is near an end, Obi-wan and Anakin have been called to Coruscant which has been invaded by General Grievous and has abducted the Chancellor. As General Grievous tries to escape, Obi-wan and Anakin attempt to board Grievous' ship to rescue the Chancellor. If they fail then it could mean an end to the republic. |
|
| 204 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG)
Luke Skywalker stays with his foster aunt and uncle on a farm on Tatooine. He is desperate to get off this planet and get to the Academy like his friends, but his uncle needs him for the next harvest. Meanwhile, an evil emperor has taken over the galaxy, and has constructed a formidable "Death Star" capable of destroying whole planets. Princess Leia, a leader in the resistance movement, acquires plans of the Death Star, places them in R2D2, a droid, and sends him off to find Obi-Wan Kenobi. Before he finds him, R2D2 ends up on Skywalkers' farm with his friend C3PO. R2 then wanders into the desert, and when Luke follows, they eventually come across Obi-Wan. Will Luke, Obi-Wan, and the two droids be able to destroy the Death Star, or will the Emperor rule forever ? |
|
| 205 |
Stealth 2005, PG-13)
In the near future, the Navy develops a fighter jet piloted by an artificial intelligence computer. The jet is placed on an aircraft carrier in the Pacific to learn combat manuevers from the human pilots aboard. But when the computer develops a mind of its own, it's the humans who are charged with stopping it before it incites a war |
|
| 206 |
Sudden Impact 1983, R)
his is Clint Eastwood's fourth Dirty Harry film. In this movie, Harry's in hot water with his superiors; when he induces a heart attack on a criminal they have spent a great deal of time building a case on, and some criminals are gunning for him. So, to make the streets a little safer, Harry's sent to seaside town, to get some info on a man who was shot in the groin. When he gets there, the police chief doesn't exactly give him a warm welcome. And not long after his arrival, some of the town's residents are getting killed in the same manner. When Harry tells the chief his theory that the killer has a connection here but the chief just wants him to leave. |
|
| 207 |
Superman: Doomsday 2007, PG-13) |
|
| 208 |
Support Your Local Sheriff 1969, G) |
|
| 209 |
Terminator 2: Judgment Day 1991, R) |
|
| 210 |
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003, R)
On the verge of Judgement Day, the most advanced Terminator unit ever, the T-X, arrives from the future to ensure the rise of the machines. The only hope against it is a new upgraded T-800 unit, the T-850, that is sent back by the human resistance. Together with John Connor, it must stop the rise of the machines or all humanity will fall. |
|
| 211 |
The Alamo 1960, Unrated) |
|
| 212 |
The Astronaut's Wife 1999, R) |
|
| 213 |
The Bourne Identity 2002, PG-13) |
|
| 214 |
The Bourne Supremacy 2004, PG-13) |
|
| 215 |
The Bourne Ultimatum 2007, PG-13) |
|
| 216 |
The Bridges of Madison County 1995, PG-13) |
|
| 217 |
Jing wu men (Fist of Fury) (The Chinese Connection) 1972, R)
Chen Chen returns to the international compound of China only to learn of his beloved teacher's death. This is compounded by the continual racist harassment by the Japanese population in the area. Unlike his friends, he confronts it head on with his mastery of martial arts while investigating his teacher's murder. |
|
| 218 |
The Chronicles of Riddick 2004, PG-13) |
|
| 219 |
The Cincinnati Kid 1965, Unrated) |
|
| 220 |
The Comancheros 1961, Unrated) |
|
| 221 |
The Cowboys 1974, PG)
When his cattle drivers abandon him for the gold fields, rancher Wil Andersen is forced to take on a collection of young boys as his drivers in order to get his herd to market in time to avoid financial disaster. The boys learn to do a man's job under Andersen's tutelage, however, neither Andersen nor the boys know that a gang of cattle thieves is stalking them. |
|
| 222 |
The Day the Earth Stood Still 1951, G) |
|
| 223 |
The Dead Pool 1988, R)
Harry Callahan - or Dirty Harry as he is known from the previous four movies in this series - is investigating a strange betting game. A list of local celebrities has been handed out, and bets are being taken on who will be the first to die. Things start to get interesting when the name 'Harry Callahan' appears on the list. |
|
| 224 |
The Enforcer 1976, R) |
|
| 225 |
The Fighting Kentuckian 1949, Unrated) |
|
| 226 |
The Foreigner 2003, R) |
|
| 227 |
The Gauntlet 1977, R)
Phoenix cop Ben Shockley is well on his way to becoming a derelict when he is assigned to transport a witness named Gus Mally from Vegas. Mally turns out to be a belligerent prostitute with mob ties and incriminating information regarding a high-placed figure. Shockley's suspicions are aroused and the betting line against Mally testifying begins to climb when the transport vehicle is bombed and Mally's house is literally shot to pieces. The pair must face the truth about those they trust, as well as their own inner strengths, as they fight their way to Phoenix, finally using an armored bus to run a gauntlet of hundreds of police armed with high-powered weaponry. |
|
| 228 |
The Getaway 1972, R) |
|
| 229 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966, R)
The Good is Blondie, a wandering gunman with a strong personal sense of honor. The Bad is Angel Eyes, a sadistic hitman who always hits his mark. The Ugly is Tuco, a Mexican bandit who's always only looking out for himself. Against the backdrop of the Civil War, they search for a fortune in gold buried in a graveyard. Each knows only a portion of the gold's exact location, so for the moment they're dependent on each other. However, none are particularly inclined to share. |
|
| 230 |
The Great Escape 1963, Unrated) |
|
| 231 |
The Horse Soldiers 1959, Unrated) |
|
| 232 |
The Italian Job 2003, PG-13)
A gang of robbers, lead by career criminal Charlie Croker, create the largest traffic jam in Los Angeles history, giving them time to pull off a theft of gold bullion. They get away in their Mini Coopers, which are small enough to drive on sidewalks so they can make a clean get away before the traffic jam clears. |
|
| 233 |
The Jackal 1997, R) |
|
| 234 |
The Lawless Frontier 1935, Unrated) |
|
| 235 |
The Legend of Bagger Vance 2000, PG-13) |
|
| 236 |
The Legend of Zorro 2005, PG) |
|
| 237 |
The Magnificent Seven 1960, R) |
|
| 238 |
The Man from Utah 1934, Unrated)
The Marshal sends John Weston to a rodeo to see if he can find out who is killing the rodeo riders who are about to win the prize money. Barton has organized the rodeo and plans to leave with all the prize money put up by the townspeople. When it appears that Weston will beat Barton's rider, he has his men prepare the same fate for him that befell the other riders. |
|
| 239 |
The Man Who Shot Liberty Valance 1962, Unrated)
enator Ranse Stoddard returns to the city of Shinbone in the Wild West, to go to the funeral of his friend, Tom Doniphon. To a journalist, who's wondering what the senator is doing in Shinbone, he tells how his career started as "the man who shot Liberty Valance". As a lawyer he came to Shinbone to bring law and order to the west by means of law books. When the stagecoach is held up by outlaws, he is savagely beaten by Liberty Valance. He survives the attack and is nursed by his future wife, Hallie. Hallie is being wooed by a local rancher, Tom Doniphon. Ranse teaches the people of Shinbone to read and write, all the while trying to find a way of bringing Valance to justice. He finally takes up a gun and faces Valance in a menacing shootout. |
|
| 240 |
The Mummy 1999, PG-13) |
|
| 241 |
The Mummy Returns 2001, PG-13) |
|
| 242 |
The Odd Couple 1968, G) |
|
| 243 |
The Odd Couple II 1998, PG-13) |
|
| 244 |
The Outlaw Josey Wales 1976, PG) |
|
| 245 |
The Passion of the Christ 2004, R) |
|
| 246 |
The Patriot 2000, R) |
|
| 247 |
The Pink Panther 1963, Unrated) |
|
| 248 |
The Pink Panther Strikes Again 1976, PG)
Charles Dreyfus escapes from the mental asylum and tries to kill Chief Inspector Jacques Clouseau. He doesn't succeed at first, so he takes on another strategy, namely to build a Doom's Day machine and demand that someone else kills Jacques Clouseau, or Dreyfus will use the machine to wipe out whole cities and even whole countries... With about 22 assassins from all over the globe on his tail, Clouseau decides to find Dreyfus alone and put him back in the mental asylum. |
|
| 249 |
The Quiet Man 1952, Unrated) |
|
| 250 |
The Replacement Killers 1998, R) |
|
| 251 |
The Rookie 1990, R) |
|
| 252 |
The Searchers 1956, Unrated) |
|
| 253 |
The Shootist 1976, PG) |
|
| 254 |
The Sons of Katie Elder 1965, PG) |
|
| 255 |
The Spoilers 1942, PG) |
|
| 256 |
The Sum of All Fears 2002, PG-13) |
|
| 257 |
The Terminator 1984, R) |
|
| 258 |
The Three Stooges in Orbit 1962, Unrated) |
|
| 259 |
The Three Stooges Meet Hercules 1962, Unrated) |
|
| 260 |
The Trail Beyond 1934, Unrated)Rod Drew has been sent to find a missing miner and his daughter. He is joined by old friend Wabi whom he has to rescue from card cheats that framed him for murder. Later they find a skeleton and a map to a mine. When they put the map into a safe, a LaRocque henchman sees them. LaRocque wants the map and captures the Mountie sent to get Wabi. His man then dressed as the Mountie captures Rod and Wabi. |
|
| 261 |
The Outlaws Is Coming (Three Stooges Meet the Gunslingers) 1965, Unrated) |
|
| 262 |
The Transporter 2002, PG-13) |
|
| 263 |
Transporter 2 2005, PG-13) |
|
| 264 |
The Trouble with Girls (and How to Get Into It) 1969, PG) |
|
| 265 |
The Undefeated 1969, G)
After the Civil War, ex-Union Colonel John Henry Thomas and ex-Confederate Colonel James Langdon are leading two disparate groups of people through strife-torn Mexico. John Henry and company are bringing horses to the unpopular Mexican government for $35 a head while Langdon is leading a contingent of displaced southerners, who are looking for a new life in Mexico after losing their property to carpetbaggers. The two men are eventually forced to mend their differences in order to fight off both bandits and revolutionaries, as they try to lead their friends and kin to safety. |
|
| 266 |
The War Wagon 1967, Unrated) |
|
| 267 |
The World Is Not Enough 1999, PG-13) |
|
| 268 |
Three Men and a Baby (3 Men and a Baby) 1987, PG) |
|
| 269 |
Tightrope 1984, R) |
|
| 270 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 271 |
Tom Horn 1980, R)
A renowned former army scout is hired by ranchers to hunt down rustlers but finds himself on trial for the murder of a boy when he carries out his job too well. Tom Horn finds that the simple skills he knows are of no help in dealing with the ambitions of ranchers and corrupt officials as progress marches over him and the old west. |
|
| 272 |
Tomorrow Never Dies 1997, PG-13)
Pierce Brosnan continues as Agent James Bond 007 in a mission which includes a media tycoon, his former lover and a Chinese agent. Elliot Carver (Pryce) wants to complete his global media empire, but in order for this to work., he must achieve broadcasting rights in China. Carver wants to to start up World War III by starting a confrontation over British and Chinese waters. Bond gains the helping of Wai Lin (Yeoh) on his quest to stop him, but how will Bond feel when he meets up with his former lover, who is know Carver's wife. |
|
| 273 |
Top Gun 1986, PG) |
|
| 274 |
Total Recall 1990, R) |
|
| 275 |
True Crime 1999, R) |
|
| 276 |
True Grit 1969, G)
The murder of her father sends a teenage tomboy, Mattie Ross (Kim Darby), on a mission of "justice", which involves avenging her father's death. She recruits a tough old marshal, "Rooster" Cogburn (John Wayne), because he has "grit", and a reputation of getting the job done. The two are joined by a Texas Ranger, La Boeuf (Glen Campbell), who is looking for the same man (Jeff Corey) for a separate murder in Texas. Their odyssey takes them from Fort Smith, Arkansas, deep into the Indian Territory (present day Oklahoma) to find their man. |
|
| 277 |
Two Mules For Sister Sara 1970, PG) |
|
| 278 |
Under Siege 1992, R) |
|
| 279 |
Under Siege 2: Dark Territory 1995, R) |
|
| 280 |
Underworld 2003, R) |
|
| 281 |
Unforgiven 1992, R) |
|
| 282 |
Viva Las Vegas 1964, PG) |
|
| 283 |
Wake of the Red Witch 1949, Unrated) |
|
| 284 |
War (Rogue Assassin) 2007, R) |
|
| 285 |
War of the Worlds 2005, PG-13) |
|
| 286 |
The War of the Worlds 1953, G) |
|
| 287 |
We Were Soldiers 2002, R) |
|
| 288 |
Weird Science 1985, PG-13) |
|
| 289 |
West of the Divide 1934, Unrated) |
|
| 290 |
When Worlds Collide 1951, G) |
|
| 291 |
Where Eagles Dare 1969, PG)
In 1944, an American General is shot down over a heavily defended German fortress and imprisoned within. A rescue attempt is at once launched by British Intellegence, since the General must be liberated before being made to reveal Allied plans for an invasion of France. As the mission unfolds, however, double and triple agents begin to appear in the ranks of the rescue team with the added mystery of an American Lieutenant assigned to the mission for reasons unknown. |
|
| 292 |
Which Way Is Up? 1977, R)
Richard Pryor is playing three different roles here. The first being a poor orange picker named Leroy Jones who gets laid off when by mistake he joins the worker's union during one of their demonstrations. Afterwards he is forced to leave his wife and family behind which also includes Leroy's father (also played by Pryor) to go to Los Angeles. Leroy ends up working for the same company that fired him back home. He is a manager at the company but he is now distant from his former pals. He meets and falls in love with Vanetta who is a labor organizer which leaves him splitting time between his wife Annie Mae and Vanetta. When Leroy finds out that the Reverend Lenox Thomas (also played by Pryor) has got his wife pregnant while he was absent, he then make the moves on the reverend's wife. |
|
| 293 |
White Hunter Black Heart 1990, PG) |
|
| 294 |
Wild in the Country 1961, PG) |
|
| 295 |
Winds of the Wasteland 1936, Unrated)
John Blair and his partner Larry purchase a run-down stagecoach line and enter a race with competing stage operator Cal Drake for the rights to a government mail-delivery contract. But Drake is dishonest and uses his villainous flunky Smoky to attempt John's and Larry's defeat, by any means necessary. |
|
| 296 |
Young Frankenstein 1974, PG) |







































































































































































































































































































