My Favorite Movies


  mangafan311's Rating My Rating
1
The Ring 2002,  PG-13)
The Ring
One of the only scary movies I'll watch
2
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
3
Breakin' (Breakdance: The Movie) 1984,  PG)
Breakin' (Breakdance: The Movie)
This movie has humor, love, drama, action, people jumping into the roads and breakdancing, the whole package!
4
Breakin' 2 - Electric Boogaloo 1984,  PG)
5
Little Miss Sunshine 2006,  R)
6
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
THE BEST MOVIE EVER!!! It has romance, suspense, dancing little people, oh, and did I mention the hottest leading man EVER?!?
7
Back to the Future 1985,  PG)
8
When Harry Met Sally 1989,  R)
When Harry Met Sally
Pecan Pie!
9
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
10
Uncle Buck 1989,  PG)
11
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
12
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
hilarious
13
Shrek 2001,  PG)
14
Grease 1978,  PG)
15
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
Good movie
16
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
Saw it, own it, love it
17
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
funny
18
The Breakfast Club 1985,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments