My Favorite Movies


  manfred0's Rating My Rating
1
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
the greatest movie ever made.
2
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
Micheal Corleon is one of the greatest character ever created
3
The Godfather, Part III 1990,  R)
The Godfather, Part III
it's always good to have the end of a story
4
Amadeus 1984,  PG)
Amadeus
the most perfect movie ever made, flawless
5
Ghostbusters 1984,  PG)
Ghostbusters
we came, we saw, we kicked it's ass
6
Young Frankenstein 1974,  PG)
Young Frankenstein
the most perfect comedy ever made
7
The Exorcist 1973,  R)
The Exorcist
the most perfect horror movie ever, it's a beautifull day for an exorcism
8
Taxi Driver 1976,  R)
Taxi Driver
cool film. you talking to me?
9
Goldfinger 1964,  PG)
Goldfinger
best bond movie & villian. no mister bond, i expect you to die
10
Hulk 2003,  PG-13)
Hulk
best comic book movie ever. puny human
11
Tombstone 1993,  R)
Tombstone
best western. you tell em i'm coming, and hell is coming with me
12
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
Seven Samurai (Shichinin no Samurai)
cool film.
13
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
cool film. john doe is a great villian
14
Duck Soup 1933,  Unrated)
Duck Soup
best marx movie. then it's war
15
Alien 1979,  R)
Alien
cool film. one of the best creatures ever in film
16
The Terminator 1984,  R)
The Terminator
cool film. I'll be back
17
The Blues Brothers 1980,  R)
The Blues Brothers
funny as hell. we're on a mission from god
18
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
funny as hell. it's only a model
19
The Cocoanuts 1929,  Unrated)
The Cocoanuts
very funny. you want your ice water, try onions
20
Monkey Business 1931,  Unrated)
Monkey Business
very funny. gee, i wish i had a horse
21
Horse Feathers 1932,  Unrated)
Horse Feathers
verry funny. swordfish
22
Animal Crackers 1930,  G)
Animal Crackers
verry funny. we took a picture of the native girl, but they weren't developed, we're going back in a couple of weeks.
23
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
cool film. ever since i was a kid i wanted to be a gangster
24
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.)
cool western. you should shoot, when you should shoot
25
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
cool film. you gonna bark all day little doggie, or you gonna bite
26
Desperado 1995,  R)
Desperado
cool film. not yet
27
Little Shop of Horrors 1986,  PG-13)
Little Shop of Horrors
very funny. well, you know that eclips about a week ago?
28
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
cool film. oh, Rocky
29
The Omen 2006,  R)
The Omen
cool horror movie. look at me Damien
30
Pee-wee's Big Adventure 1985,  PG)
Pee-wee's Big Adventure
very funny. calling mr Herman, mister PeeWee Herman
31
Halloween 1978,  R)
Halloween
cool horror movie. Meyers is a cool villian
32
Akira 1988,  R)
Akira
cool anime. Tetsuo
33
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) 1988,  Unrated)
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies)
cool anime. made me cry
34
Ninja Scroll 1986,  Unrated)
Ninja Scroll
cool anime. don't think i wouldn't rape a dead girl
35
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
cool film. with great power comes great responability
36
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
cool film. i know kung fu
37
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
cool film. run you fools
38
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
cool film. my precious
39
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
cool film. legalos rocks
40
King Kong 2005,  PG-13)
King Kong
cool film. cool every thing
41
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
cool film. raindrops on roses
42
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
43
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
Indiana Jones and the Temple of Doom
VERY GOOD. SPIELBERG, LUCAS, AND FORD MAKE A WONDERFUL TEAM. ONE OF THE BEST MOVIES EVER
44
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
45
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
VERY GOOD FILM. ZEMECKIS MAKES A WONDERFUL FILM FUL OF DRAMA, COMEDY, AND ADVENTURE.
46
Back to the Future Part II 1989,  PG)
47
Back to the Future Part III 1990,  PG)
48
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
49
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
50
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
51
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
52
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
53
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
54
Jaws 1975,  PG)
55
Three Amigos! 1986,  PG)
56
Die Hard 1988,  R)
57
A Hard Day's Night 1964,  G)
58
Beetlejuice 1988,  PG)
Beetlejuice
ONE OF THE BEST FILM EVER MADE. KEATON GIVES A WONDERFUL PERFORMANCE
59
Batman 1989,  PG-13)
Batman
VERY GOOD FILM. NICHOLSON DID A GREAT JOB AS THE JOKER. VERY WITTY DIALOGUE
60
Clue 1985,  PG)
61
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
62
Ben-Hur 1959,  G)
63
Gone With the Wind 1939,  G)
64
Shane 1953,  Unrated)
65
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
VERY GOOD FILM. SPIELBERG TELS A GREAT STORY WONDERFULLY. HANKS GIVES A GREAT PERFORMANCE
66
Braveheart 1995,  R)
67
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
68
Eddie Izzard - Dress to Kill 1999,  Unrated)
69
Sleeping Beauty 1959,  G)
70
The Goonies 1985,  PG)
71
Snatch 2001,  R)
72
Pulp Fiction 1994,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments