My Favorite Movies


  ManeshS's Rating My Rating
1
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
Awesome movie. It goes right into my favourites.. A real masterpiece.. I'm regrttin that i haven't seen this movie until now.. Dont miss this one at any cost.. Go rent it right away & watch it..

ultimate movie experience..
2
Crash 2005,  R)
Crash
Awesome movie.. tells u abt the value of human relationship.. Must Watch
3
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
Here i'm going to write about the 2nd best rated movie in the world(by IMDB) and obviously its a challenge.. Believe me, this is the best story ever told on film..

Tim Robbins plays Andy Dufresne, a young banker who's victimized for killing his wife & her lover due to circumstantial evidences. He revieces a double life sentence & sent to The Shawshank Prison in 1947. In here, he meets Ellis Redding, played by Morgan Freeman. Ellis commonly known as Red, forms an unlikely friendship with Andy. Ellis happens to get amazed by the sense of hope that Andy shows.. And from it's rollar coaster ride..


This is a creative adaptation of the Steven King's Novel, Rita Hayworth & Shawshank redemption. The films success belongs to a marvelously chiseled Screenplay, with every emotions shown in a great detail. Film has a great cast & each character has their own space with great detailing. Frank Darabont needs to be hailed for such extreme detailing & perfection.

Acting was world class. Both Tim Robbins & Morgan Freeman were born to do this movie. Amazingly restrained performances.

But the thing that makes this stand above all other movies, is that it just moves "U", bcoz its completely thought provoking. It has everything- friendship, love, dream, courage, sacrifice & "Hope". Hope is indeed the best thing that can happen to anyone's life. Amazing watch..

I would love to give Shawshank Redemption "*****" star, but u know nothing is perfect !!! :)


This is my 100th review & a special one!! Completely Recommended!!!
4
The Shining 1980,  R)
The Shining
Best horror movie i've seen. Amazing achievement in filmmaking and the art of terror. And undoubtedly it's Kubrick's movie. He's the real star. And I love everything he brings to the film. Jack Nicholson's powerful performance as the mad father and husband is as over the top as it is brilliant. A Must see movie . Thisis how horror movies should be.. amazing..
5
Paths of Glory 1957,  Unrated)
Paths of Glory
Two Kubricks movie back to back & it was like experiencing masterful & versatile film-making.. I'm now his avid fan..

Set in World War I, Paths of Glory is about the trench war-fare between France & germany.. It's about an impossible assault on a heavily-fortified enemy position by one of the commanding general - who believes this outcome would gain him a promotion..

It is realistically shot & beautifully photographed.. Kirk Douglas as Col. Dax was terrific & the two generals were also fantastic.. The Final court-martial execution was just simply mind-blowing..

Paths of Glory can be rightly be described as one of the greatest anti-war film. Truly a masterpiece..Terrific watch..
6
Taxi Driver 1976,  R)
Taxi Driver
grusome movie abt a taxi driver.. violence is his mantra to fight against injustice..
7
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
12 Angry Men (Twelve Angry Men)
Simple yet a powerful one.. Its amazin to watch a 1957 movie, which is so entertaining & captivatin.. hats of d director to come up with such natural acting from all d 12 jury members.. last word-- intelligent movie making..
8
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
Another nice movie.. tom hangs is too good in this..
9
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
one of the classics.. well shot
10
Memento 2000,  R)
Memento
Christopher Nolan's best movie.. grt suspense thriller.. It always keeps u at edge of the seat.. grt watch..
11
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
A Beautiful Mind
A real masterpiece.. And indeed a oscar-worthy performance by russel.. Mind blowin movie.. No words to describe.. Must watch for everyone..
12
The Killing 1956,  Unrated)
The Killing
Amazing direction.. This is how crime thrillers should be.. Short and sweet with no added fat on it..

This is about a well planned race-track heist involving a group of non-professionals with clean records & picturized from the point of view of these characters with no linearity.. Somethin tht was very innovative for its age..

Acting was very functional. But camera-work & editing was just awesome.. I just loved it.. Grt watch..

Last words: I'm getting addicted to Kubrick's filmmaking!!! :)
13
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
This movie is way ahead of its time.. Disturbin & dark & brutal.. But a thought provokin one.. I started likin Stanley kubrick.. Deadly camera angles, hauntin music, movin long shots, close up shots of face... A real genius.. Not to forget d amazin actin by malcolm mcdowell too.. worth a watch..
14
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
Another stellar movie.. Superbly constructed thriller.. Amazin plot & superb performance from the lead characters.. kevin spacey was too good.. he just blew me away..
15
The Prestige 2006,  PG-13)
16
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
Cidade de Deus (City of God)
Happened to watch this movie yesterday & it's easily one of the best foreign films I have seen.. This one tells the story of life in the slums of Rio de Janeiro, also known as the City of God.

This brazilian movie is about violence, drugs and ultimately gang warfare.. It's fast paced & supremely directed too.. But the best part of the movie belongs to the performances of all the teenages acted in this.. they felt amazingly real.. just brilliant..Hats off to d director..

On the whole, a great gangster movie which is of very highest order.. amazin watch!!!
17
Lage Raho Munna Bhai 2006,  PG)
Lage Raho Munna Bhai
hilarious movie
18
Phone Booth 2003,  R)
Phone Booth
good thriller..
19
3 Deewarein (3 Walls) 2003,  R)
3 Deewarein (3 Walls)
Another steller from nagesh kukunoor.. Slightly inspired from Shawshank Redemption, this thriller depicts the life of three convicted murderers & the unavoidable change that happens to them.

Casting was different, but very effective.. Jackie was restrained, naseer war top-notch. Juhi Chawla was always considered to be a under-rated actress, and she was just brilliant in this..

Nagesh kukunoor is too effective, but he is much better as a Director.. Direction was splendid.. Even though the pace was slow, but the story unfolds in a more dramatic way.. Even though i was close enough in guessing the Climax, Ending was really cool..

A great Off-beat movie from a fine story-teller.. Amazing watch..
20
Casualties of War 1989,  R)
Casualties of War
another near perfect movie..
21
Troy 2004,  R)
Troy
one word.. brilliant..
22
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
The best Superhero movie?? for me, it is.. I have been always a christopher nolan fan and this one was spot one from him..

I really enjoyed the movie a lot.. awesome casting, grt detailin of character ans some awe-inspiring stunts.. completely entertaining, this movie is gonna set new box-office records..

before anythin, Heath Ledger was world class.. its sad tht he is not with us rite now.. a grt actor..

I'm goin with 4 star with this one.. amazin watch..
23
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
So sweet & so funny.. must watch
24
The Last King of Scotland 2006,  R)
The Last King of Scotland
perfectly casted.. Forest whitaker really deserved the oscar. A difficult chracter to portray. but he was just too good for that.. i liked movie. but beware there were some really brutal scenes.. so not a recco for all!!
25
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Extremely stylish.. interesting plot clubbed with never seen action scenes.. must watch..
26
The Gods Must Be Crazy 1981,  PG)
The Gods Must Be Crazy
simple & sweet movie
27
The World's Fastest Indian 2005,  PG-13)
The World's Fastest Indian
Hell of a real story.. this is how one have to dream.. very touching & feel good movie..
28
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
Hotel Rwanda
good movie.. so realistic.. amazing performances..
29
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
Never Been Kissed
A feel-good romantic comedy..
30
Cast Away 2000,  PG-13)
31
Enemy at the Gates 2001,  R)
Enemy at the Gates
i love those snipers..
32
The Patriot 2000,  R)
The Patriot
classic..
33
The Italian Job 2003,  PG-13)
The Italian Job
very stylish movie. i liked the plot & excution.. . very well made.. will make u engaged for the begining.. worth a watch!!!
34
The Passion of the Christ 2004,  R)
The Passion of the Christ
good one.
35
The First Great Train Robbery (The Great Train Robbery) 1979,  PG)
The First Great Train Robbery (The Great Train Robbery)
Entertainig..
36
A League of Their Own 1992,  PG)
A League of Their Own
good movie abt 2 sisters.. tom is good in this too.. slightly emotional
37
Face/Off 1997,  R)
38
The Rock 1996,  R)
39
Broken Arrow 1996,  R)
40
Cars 2006,  G)
Cars
This one was really good. effects were amazing & lovable characters..
41
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
real time classic.. i love this mel gibson movie
42
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
Just Like Heaven
good movie.. had a fresh theme..
43
American Pie 1999,  R)
44
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
45
Ocean's Eleven 1960,  Unrated)
46
Predator 1987,  R)
47
Saving Private Ryan 1998,  R)
48
Saw 2004,  R)
Saw
i was completely blown away by this movie.. the ending was really good. very interesting plot & really brutal.. but watever the case, u wil love this movie..
49
Secret Window 2004,  PG-13)
50
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
shows wats global warming is all about. well made movie..

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments