Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  mandy4real12's Rating My Rating
1
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
2
Mr. Bones 2001,  PG)
3
Raising Helen 2004,  PG-13)
4
Nim's Island 2008,  PG)
5
Kangaroo Jack 2003,  PG)
6
Love Actually 2003,  R)
7
Daddy Day Care 2003,  PG)
8
Big Daddy 1999,  PG-13)
9
My Baby's Daddy 2003,  PG-13)
10
Daddy and Them 2001,  R)
11
Daddy 1989,  Unrated)
12
Meeting Daddy 1998,  R)
13
Kiss Daddy Goodbye 1981,  R)
14
A Cry for Help: The Tracey Thurman Story 1989,  PG)
15
Sleeping with the Enemy 1991,  R)
16
The Thief Lord 2005,  PG)
17
To Catch a Thief 1955,  Unrated)
18
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover 1989,  NC-17)
19
Love Man Love Woman 2006,  Unrated)
20
All About Love: Ang Sarap Ma-In Love 2006,  Unrated)
21
My Dog, the Thief 1969,  G)
22
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
23
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
24
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
25
The Thomas Crown Affair 1999,  R)
26
The World Is Not Enough 1999,  PG-13)
27
The Assasin 2011,  Unrated)
28
Original Sin 2001,  R)
29
Pretty Woman 1990,  R)
30
Head of State 2003,  PG-13)
31
Pride 2007,  PG)
32
The Lion King 2 - Simba's Pride 1998,  G)
33
Pride and Prejudice 2003,  PG)
34
Pride of the Marines (Forever in Love) 1945,  Unrated)
35
Pride and Glory 2008,  R)
36
Legally Blonde 2001,  PG-13)
37
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003,  PG-13)
38
Legally Blondes 2008,  PG)
39
I, Robot 2004,  PG-13)
40
Bad Boys II 2003,  R)
41
Bad Boys 1995,  R)
42
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
43
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
44
Rush Hour 1998,  PG-13)
45
AWOL One: Culturama 666 2005,  Unrated)
46
The Quest 1996,  PG-13)
47
The Last Legion 2007,  PG-13)
48
Black Legion 1937,  Unrated)
49
Legion 2010,  R)
50
Gladiator 2000,  R)
51
The Gladiator 1986,  Unrated)
52
Child's Play 1988,  R)
53
Child's Play 2 1990,  R)
54
Child's Play ,  G)
55
Child's Play 3 1991,  R)
56
Rebound 2005,  PG)
57
Martin Lawrence - You So Crazy 1994,  R)
58
House Party 2 1991,  R)
59
House Party 1990,  R)
60
Before They Were Kings Vol 2 2005,  Unrated)
61
College Road Trip 2008,  G)
62
Black Knight 2001,  PG-13)
63
National Security 2003,  PG-13)
64
Family Tree 2000,  G)
65
Big Momma's House 2000,  PG-13)
66
Statistic 2001,  Unrated)
67
The Fixer 1998,  R)
68
Mumford 1999,  R)
69
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
70
The Final Countdown 1980,  PG)
71
Something Weird 1967,  Unrated)
72
Open Season 2006,  PG)
73
Nothing to Lose 1997,  R)
74
Blue Streak 1999,  PG-13)
75
A Thin Line Between Love and Hate 1996,  R)
76
Seven Pounds 2008,  PG-13)
77
Hitch 2005,  PG-13)
78
Hancock 2008,  PG-13)
79
I Am Legend 2007,  PG-13)
80
Independence Day 1996,  PG-13)
81
Men in Black II 2002,  PG-13)
82
Men in Black 1997,  PG-13)
83
Wild Wild West 1999,  PG-13)
84
Enemy of the State 1998,  R)
85
Ali 2001,  R)
86
Happily Ever After 1993,  G)
87
Twelfth Night: Or What You Will 1996,  PG)
88
Welcome to Hollywood 2000,  R)
89
Melinda and Melinda 2004,  PG-13)
90
Love Rome 2004,  Unrated)
91
Universal Soldier 1992,  R)
92
Street Fighter 1994,  PG-13)
93
Timecop 1994,  R)
94
Two Brothers 2004,  PG)
95
Double Team 1997,  R)
96
Kickboxer 1989,  R)
97
Double Impact 1991,  R)
98
Universal Soldier - The Return 1999,  R)
99
Knock Off 1998,  R)
100
Nowhere to Run 2003,  R)
101
Maximum Risk 1996,  R)
102
No Retreat, No Surrender 1986,  PG)
103
The Order 2002,  R)
104
In Hell 2003,  R)
105
Death Warrant 1990,  R)
106
Legionnaire 1999,  R)
107
Cyborg 1989,  R)
108
Bande à part (Band of Outsiders) 1964,  Unrated)
109
Hard Target 1993,  R)
110
Sudden Death 1995,  R)
111
Mamma Mia! 2008,  PG-13)
112
Die Another Day 2002,  PG-13)
113
Tomorrow Never Dies 1997,  PG-13)
114
GoldenEye 1995,  PG-13)
115
Laws of Attraction 2004,  PG-13)
116
Robinson Crusoe 1996,  PG-13)
117
Murder 101 1991,  PG-13)
118
Live Wire 1992,  R)
119
The Fourth Protocol 1987,  R)
120
Mars Attacks! 1996,  PG-13)
121
Married Life 2007,  PG-13)
122
Kung Fu Panda 2008,  PG)
123
Wanted 2008,  R)
124
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
125
Alexander 2004,  R)
126
Girl, Interrupted 1999,  R)
127
The Good Shepherd 2006,  R)
128
The Bone Collector 1999,  R)
129
Beyond Borders 2003,  R)
130
A Mighty Heart 2007,  R)
131
Gia 1998,  R)
132
Looking for Angelina 2005,  Unrated)
133
Hell's Kitchen N.Y.C. 1998,  R)
134
True Women 1997,  PG-13)
135
Cyborg 2 1993,  R)
136
Playing God 1997,  R)
137
Playing by Heart 1998,  R)
138
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
139
Changeling 2008,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments