My Favorite Movies


  1. mamaprot
  2. Maíra

Give list a short description

  mamaprot's Rating My Rating
1
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
2
Smultronstället (Wild Strawberries) 1957,  Unrated)
3
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
4
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
5
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
6
My Boy Jack 2007,  Unrated)
7
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
8
Elizabeth: The Golden Age 2007,  PG-13)
9
Atonement 2007,  R)
10
The Queen 2006,  PG-13)
11
Being There 1979,  PG)
12
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
13
Angel (The Real Life of Angel Deverell) 2007,  Unrated)
14
V for Vendetta 2006,  R)
15
The Straight Story 1999,  G)
16
I'm Not There 2007,  R)
17
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
18
The Seventh Seal ,  Unrated)
19
Volver 2006,  R)
20
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) 2004,  PG-13)
21
Paris, Texas 1983,  R)
22
Pride and Prejudice 2005,  PG)
23
December Boys 2007,  PG-13)
24
Easy Rider 1969,  R)
25
The Man Without a Past 2002,  PG-13)
26
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
27
My Neighbor Totoro 1988,  G)
28
Pulp Fiction 1994,  R)
29
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
30
A Clockwork Orange 1971,  R)
31
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
32
My Blueberry Nights 2007,  PG-13)
33
Elizabeth 1998,  R)
34
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
35
Mary Poppins 1964,  G)
36
Walk the Line 2005,  PG-13)
37
No Country for Old Men 2007,  R)
38
The Constant Gardener 2005,  R)
39
Pan's Labyrinth 2006,  R)
40
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
41
Deconstructing Harry 1997,  R)
42
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
43
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
44
Schindler's List 1993,  R)
45
West Side Story 1961,  PG)
46
The Wizard of Oz 1939,  G)
47
Mighty Aphrodite 1995,  R)
48
Beauty and the Beast 1991,  G)
49
Mona Lisa Smile 2003,  PG-13)
50
Ray 2004,  PG-13)
51
My Fair Lady 1964,  G)
52
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
53
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
54
Crash 2005,  R)
55
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
56
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
57
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford 2007,  R)
58
Dead Poets Society 1989,  PG)
59
A Hard Day's Night 1964,  G)
60
eXistenZ 1999,  R)
61
The Producers 2005,  PG-13)
62
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
63
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
64
Juno 2007,  PG-13)
65
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
66
Forrest Gump 1994,  PG-13)
67
Cassandra's Dream 2007,  PG-13)
68
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
69
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
70
Finding Nemo 2003,  G)
71
Elizabethtown 2005,  PG-13)
72
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
73
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
74
King Kong 2005,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments