My Favorite Movies


  malewiccan308's Rating My Rating
1
Hocus Pocus 1993,  PG)
Hocus Pocus
I just love this movie, i'm so gonna have to get it on dvd, my video has had it lmao
2
The Lost Boys 1987,  R)
3
Father of the Bride Part II 1995,  PG)
4
While You Were Sleeping 1995,  PG)
While You Were Sleeping
awww sweet
5
Double Jeopardy 1999,  R)
6
Dante's Peak 1997,  PG-13)
7
Deep Impact 1998,  PG-13)
8
The Great Escape 1963,  Unrated)
9
My Left Foot 1989,  R)
10
Angela's Ashes 1999,  R)
11
Midnight Express 1978,  R)
12
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
13
Con Air 1997,  R)
14
Elizabeth 1998,  R)
15
28 Days 2000,  PG-13)
16
Pulp Fiction 1994,  R)
17
Die Hard 1988,  R)
18
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
Good!
19
Wrong Turn 2003,  R)
Wrong Turn
ELIZA KICKS ASS!!!
20
Independence Day 1996,  PG-13)
Independence Day
this has to be about the only film with will smith in that i like
21
Speed 1994,  R)
Speed
mmmm Keanu *drools* and newbie Sandra lol
22
The Craft 1996,  R)
The Craft
Great film considerin theres not really any big flash effects! - didnt need them
23
The Green Mile 1999,  R)
24
Footloose 1984,  PG)
25
Bring It On 2000,  PG-13)
Bring It On
POM-POMS!!!!
26
Ghost 1990,  PG-13)
Ghost
I love this but it always sends me to sleep just as it gets to the pottery wheel scene lol - dunno why
27
Soul Survivors 2001,  R)
Soul Survivors
Not many people i know like this film at all, and i just dont see why they dont.
I think its really good the way it twists at the end - it was different to what i had seen at the time so i really liked it and still do.
28
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
29
Dangerous Minds 1995,  R)
Dangerous Minds
Amazing!!!
30
Signs 2002,  PG-13)
31
The Net 1995,  PG-13)
The Net
Kinda scary because it like could happen
32
Dick 1999,  PG-13)
Dick
I loved this!!! Very funny!
33
Me Without You 2001,  R)
Me Without You
Not many people i know like it but i love it.
34
Muriel's Wedding 1994,  R)
35
Labyrinth 1986,  PG)
36
Alien Resurrection 1997,  R)
37
Girlfight 2000,  R)
38
Practical Magic 1998,  PG-13)
Practical Magic
One of the things that i like most about this is the music lol.
39
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
40
The Color Purple 1985,  PG-13)
The Color Purple
Amazing! it made me laugh and cry.... love it!
41
Forrest Gump 1994,  PG-13)
42
The Butterfly Effect 2004,  R)
43
Cruel Intentions 1999,  R)
44
Notting Hill 1999,  PG-13)
45
Tremors 1990,  R)
46
Wolf Creek 2004,  R)
47
The Shawshank Redemption 1994,  R)
48
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Yummy fellas and amazing effects!
49
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
50
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
I cried so much while watching this, all those people that died, and the baby it shown too :'(
51
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
So fetch ..... lol
52
Finding Nemo 2003,  G)
53
Saw II 2005,  R)
Saw II
Amazing - kinda like another film ive seen but still good - gore gore gore lol
54
Saw III 2006,  R)
Saw III
Nowhere near as good as the second, but still pretty good. Not as much gore really, specially with it being the 3rd.
55
Saw 2004,  R)
56
High School Musical 2006,  G)
High School Musical
I first watched this over the x-mas hols and thought it was pretty good for a musical. The only thing is at times the songs pop into my head and it take aaaaaaages for them to go lol
57
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
Ive never really been a fan of Amanda Bynes - i think most of the time she tries too hard to be funny. But this was a really good film that had me in stitches on lots of occasions.
58
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
John Tucker Must Die
I thought this was pretty funny! Its not a film i could watch over and over though.
59
DOA: Dead or Alive 2007,  PG-13)
DOA: Dead or Alive
Loved it!!!
60
Black Christmas 2006,  R)
Black Christmas
Wasn't scary and is quite a bit different than the original. Loved Michelle T and Lacey!!
61
Stepmom 1998,  PG-13)
62
Empire Records 1995,  PG-13)
63
Death Becomes Her 1992,  PG-13)
64
Romy and Michele's High School Reunion 1997,  R)
Romy and Michele's High School Reunion
SO funny!! hehe
65
Ice Age 2002,  PG)
66
Sister Act 1992,  PG)
Sister Act
Singing nuns!
67
The Fog 2005,  PG-13)
68
Blind Fury 1989,  R)
69
The Silence of the Lambs 1991,  R)
70
Alien3 1992,  R)
Alien3
LOVE LOVE LOVED it
71
Crash 2005,  R)
72
Deep Rising 1998,  R)
Deep Rising
I seriously think LOST has taken a lot of ideas from the end of this!
73
Brokeback Mountain 2005,  R)
Brokeback Mountain
Yeeeeehawwwww! Michelle Williams should have won the oscar!!!!!
74
The Deep End of the Ocean 1999,  PG-13)
The Deep End of the Ocean
Very sad!
75
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
76
Bad Education (La Mala educación) 2004,  NC-17)
Bad Education (La Mala educación)
For some weird reason i liked this, couldnt understand a single word that was said but still pretty good
77
A Time to Kill 1996,  R)
78
Serenity 2005,  PG-13)
Serenity
I really didnt want to see this at first, i didnt think it would be all that good, now i LOVE it lol
79
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous
SANDRA!!!!!!! love her
80
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
81
Jurassic Park 1993,  PG-13)
82
Jaws 1975,  PG)
83
Stand by Me 1986,  R)
84
Toy Soldiers 1991,  R)
85
Boogie Nights 1997,  R)
86
The Bone Collector 1999,  R)
87
Black Christmas 1974,  R)
88
When a Stranger Calls 1979,  R)
89
Ginger Snaps 2000,  R)
90
Rent 2005,  PG-13)
91
V for Vendetta 2006,  R)
92
The Exorcism of Emily Rose 2005,  PG-13)
93
Daylight 1996,  PG-13)
94
Bird on a Wire 1990,  PG-13)
95
Bulletproof Monk 2003,  PG-13)
96
Cry Wolf 2005,  PG-13)
97
Can't Hardly Wait 1998,  PG-13)
98
Enough 2002,  PG-13)
99
Kiss The Girls 1997,  R)
100
Natural Born Killers 1994,  R)
101
The River Wild 1994,  PG-13)
102
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005,  PG)
103
Dazed and Confused 1993,  R)
104
Jackie Brown 1997,  R)
105
Taxi 2004,  PG-13)
106
The Forgotten 2004,  PG-13)
107
Universal Soldier 1992,  R)
108
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
109
Volcano 1997,  PG-13)
110
The Punisher 2004,  R)
111
Just Married 2003,  PG-13)
112
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
113
Red Eye 2005,  PG-13)
114
Remember the Titans 2000,  PG)
115
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
116
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
117
Predator 1987,  R)
118
Last Holiday 2006,  PG-13)
119
Twister 1996,  PG-13)
120
Cherry Falls 2000,  R)
121
Cube 1997,  R)
122
When a Stranger Calls 2006,  PG-13)
123
The Plague 2006,  R)
124
Ultraviolet 2006,  PG-13)
125
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning 2006,  R)
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning
I enjoyed it, but it was a lot like the origninal.
126
Bring It On: All or Nothing 2006,  PG-13)
Bring It On: All or Nothing
I liked it, they should have had someone other that Solange Knowles Smith though - her performance was BAAAAAAAAAD!!!
127
Flashdance 1983,  R)
128
Silent Hill 2006,  R)
129
Take the Lead 2006,  PG-13)
130
Frankenfish 2004,  R)
131
The Passion of the Christ 2004,  R)
132
What Ever Happened to Baby Jane? 1960,  Unrated)
133
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
134
The Crow 1994,  R)
135
Lady and the Tramp 1955,  G)
136
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
137
Ghosts of Mars 2001,  R)
138
D.E.B.S. 2004,  PG-13)
139
Cocoon 1985,  PG-13)
140
Breakdown 1997,  R)
141
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
142
The Hills Have Eyes 2006,  R)
The Hills Have Eyes
Practically an exact copy of the original - but otherwise still pretty good. Loved some of the effects in this and So cant wait to see the second
143
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
Could have been better - i found it pretty rushed and a lot of the characters were overlooked imo. Was really dissappointed with Rogue though - a huge build up with her character and then NOTHING! :(
144
Kinky Boots 2005,  PG-13)
145
Father of the Bride 1991,  PG)
146
Assault on Precinct 13 2005,  R)
147
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
148
The Family Stone 2005,  PG-13)
149
Cheaper by the Dozen 2 2005,  PG)
150
Speed 2 - Cruise Control 1997,  PG-13)
151
Two Weeks Notice 2002,  PG-13)
152
Murder by Numbers 2002,  R)
153
Demolition Man 1993,  R)
154
Harvard Man 2001,  R)
Harvard Man
SMG gets it on up against a tree lol....
155
Ice Princess 2005,  G)
Ice Princess
Actually ok
156
Prick Up Your Ears 1987,  R)
157
Lord of the Flies 1963,  Unrated)
158
Beautiful Thing 1996,  R)
159
Underworld 2003,  R)
160
Hellboy 2004,  PG-13)
161
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
162
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
163
Dark Water 2005,  PG-13)
164
You've Got Mail 1998,  PG)
165
What Women Want 2000,  PG-13)
166
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
167
The Waterboy 1998,  PG-13)
168
The Breakfast Club 1985,  R)
169
Road Trip 2000,  R)
170
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
171
Monster-in-Law 2005,  PG-13)
172
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
173
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003,  PG-13)
174
Legally Blonde 2001,  PG-13)
175
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
176
Freaky Friday 2003,  PG)
177
Eurotrip 2004,  R)
178
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
179
Clueless 1995,  PG-13)
180
Cheaper by the Dozen 2003,  PG)
181
Bringing Down The House 2003,  PG-13)
182
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
183
American Wedding 2003,  R)
184
American Pie Presents - Band Camp 2005,  R)
American Pie Presents - Band Camp
Funny as! Seriously - plus Tad Hilgenbrinck's yummy butt appears lmao
185
American Pie 2 2001,  R)
186
A League of Their Own 1992,  PG)
187
The Wizard of Oz 1939,  G)
188
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
189
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
190
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
191
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
192
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
193
Deep Blue Sea 1999,  R)
194
Charlie's Angels - Full Throttle 2003,  PG-13)
195
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
196
Blade II 2002,  R)
197
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
198
Armageddon 1998,  PG-13)
199
What Lies Beneath 2000,  PG-13)
200
Wes Craven Presents Wishmaster 1997,  R)
201
Wes Craven's New Nightmare 1994,  R)
202
Vampires - Los Muertos 2002,  R)
203
Vampires 1998,  R)
204
Valentine 2001,  R)
205
Tremors 2: Aftershocks 1995,  PG-13)
206
Toolbox Murders 2004,  R)
207
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) 2001,  R)
208
The Texas Chainsaw Massacre - The Next Generation (The Return of the Texas Chainsaw Massacre) 1994,  R)
209
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
210
The Texas Chainsaw Massacre 2003,  R)
211
The Skulls 3 2003,  PG-13)
212
The Skulls 2 2002,  R)
213
The Skulls 2000,  PG-13)
214
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
215
The Ring Two 2005,  PG-13)
216
The Relic 1997,  R)
217
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
218
The Mummy 1999,  PG-13)
219
House on Haunted Hill 1999,  R)
220
The Hitcher 1986,  R)
221
The Haunting 1999,  PG-13)
222
The Grudge 2004,  PG-13)
The Grudge
Was goodies! could have been better like but still wella good lol
223
The Forsaken 2001,  R)
224
The Fog 1980,  R)
225
The Faculty 1998,  R)
226
The Exorcist 1973,  R)
227
The Evil Dead 1981,  R)
228
The Descent 2005,  R)
229
The Bone Snatcher 2003,  R)
230
The Birds 1963,  PG-13)
231
Texas Chainsaw Massacre: The Next Generation ,  R)
232
Texas Chainsaw Massacre - The Next Generation 2001,  R)
233
Taboo 2002,  R)
234
Stephen King's It 1990,  Unrated)
235
Secret Window 2004,  PG-13)
236
Scream 3 2000,  R)
237
Scream 2 1997,  R)
238
Salem's Lot 1979,  PG)
239
Ring Two 2005,  PG-13)
240
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
Resident Evil - Apocalypse
I loved this - but i think it might be because im not a sad twat who just wants to see an exact copy of the games :D
241
Resident Evil 2002,  R)
242
Poltergeist 1982,  PG)
243
Piranha 1978,  R)
244
Phantoms 1998,  R)
245
Mother's Boys 1994,  R)
246
Mimic 3 - Sentinel 2003,  R)
247
Lake Placid 1999,  R)
248
Ju-on: The Grudge 2003,  R)
249
Jaws 2 1978,  PG)
250
Jason X 2001,  R)
251
Interview with the Vampire 1994,  R)
252
Identity 2003,  R)
253
House of Wax 2005,  R)
254
Hannibal 2001,  R)
255
Halloween II 1981,  R)
256
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers 1989,  R)
257
Halloween 4: The Return of Michael Myers 1988,  R)
258
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) 1995,  R)
259
Gothika 2003,  R)
260
Ghost Ship 2002,  R)
261
From Hell 2001,  R)
262
Freddy vs. Jason 2003,  R)
263
Boogeyman 2005,  PG-13)
264
Domino 2005,  R)
265
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
266
Disturbing Behavior 1998,  R)
267
Dawn of the Dead 2004,  R)
268
Darkness Falls 2003,  PG-13)
269
Dark Waters (Dead Waters) 1994,  R)
270
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
271
Scream 1996,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments