My Favorite Movies


  malegre101's Rating My Rating
1
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
Seven Samurai (Shichinin no Samurai)
Without a doubt one of the most spectacular films ever made. This movie has it all: action, drama, comedy, tied neatly in an amazing package by the masterful direction of the incomparable Akira Kurosawa.
2
Casablanca 1942,  PG)
Casablanca
A classic and a must see for anyone who dares call him/herself a "film buff". Bergman and Bogart light up the screen in these timeless romantic tale and one of the most quotable movies ever made.
3
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
The best chapter of the entire saga. Great drama, an awesome lighsaber duel and one of the greatest surprise endings in all of film history. It doesn't get better than this.
4
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
One of my favorite movies of all time and a revolutionary of modern film making. Great performances by the entire cast and the energetic style of directing by Quentin Tarantino make it an instant classic.
5
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000,  PG)
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love)
Probably the most romantic film I have ever seen. Incredible cinematography and beautiful performances by both actors.
6
Eraserhead 1977,  R)
Eraserhead
Weird, disturbing, freaky and most of all, fascinating. David Lynch's "opera prima" is a film you have to experience for yourself at least once in you lifetime.
7
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
The film that made picked my interest in the cinematic medium. I could watch it 1000 times more and I would still wouldn't get tired of seeing it.
8
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
The first chapter in one of the best "revenge" sagas in all of film history.
9
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
The final chapter in one of the best "revenge" sagas in all of film history.
10
Ran 1985,  R)
Ran
Kurosawa's last epic is one of the most stunning films ever made.
11
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
This amazing film is a piece of cinema you can't refuse.
12
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
The second chapter in the Corleone family saga is just as good as the first.
13
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso)
A love letter to cinema, this italian film still gives me goosebumps each time I see it.
14
The Fountain 2006,  PG-13)
The Fountain
Magnificent film about love, life and death. Stellar acting by Hugh Jackman and an impeccable direction by Darren Aronofsky.
15
Mulholland Drive 2001,  R)
Mulholland Drive
One of David Lynch's greatest movies comparable to a puzzle inside a riddle wrapped in an enigma. Enjoy!
16
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
The firs film in the epic trilogy is still my favorite.
17
Clerks 1994,  R)
Clerks
Kevin Smith's first film spoke to me and my years as a store clerk.
18
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
Martin Scorsese at the top of his game. They don't make gangster films like this anymore.
19
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) 2005,  R)
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance)
Revenge is only the first step in this amazing film from korean director Chan-wook Park.
20
The Kid 1921,  Unrated)
The Kid
My favorite Chaplin film still steals my heart with every viewing.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments