My Favorite Movies


  majord's Rating My Rating
1
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
2
Rambo: First Blood Part II 1985,  R)
3
Rambo III 1988,  R)
4
Superman 1978,  PG)
5
Superman II 1981,  PG)
6
Superman III 1983,  PG)
7
Superman Returns 2006,  PG-13)
8
Robocop - Dark Justice 2000,  R)
9
The Rock 1996,  R)
10
Fraggle Rock - Live by the Rule of the Rock 2005,  Unrated)
11
Jailhouse Rock 1957,  Unrated)
12
Grease 1978,  PG)
13
Grease 2 1982,  PG)
14
Quigley Down Under 1990,  PG-13)
15
The Rescuers Down Under 1990,  G)
16
Under Siege 1992,  R)
17
Under Fire 1983,  R)
18
20,000 Leagues Under the Sea 1916,  Unrated)
19
Police Academy 6 - City Under Siege 1989,  PG)
20
Deep Blue Sea 1999,  R)
21
Batman 1989,  PG-13)
22
Batman Returns 1992,  PG-13)
23
Batman Forever 1995,  PG-13)
24
Spider-Man 2002,  PG-13)
25
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
26
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
27
Along Came a Spider 2001,  R)
28
Little Man 2006,  PG-13)
29
Absolute Power 1997,  R)
30
Pale Rider 1985,  R)
31
Unforgiven 1992,  R)
32
Play Misty for Me 1971,  R)
33
Firefox 1982,  PG)
34
Heartbreak Ridge 1986,  R)
35
The Gauntlet 1977,  R)
36
The Rookie 1990,  R)
37
Sudden Impact 1983,  R)
38
Bronco Billy 1980,  PG)
39
The Outlaw Josey Wales 1976,  PG)
40
High Plains Drifter 1973,  R)
41
Any Which Way You Can 1980,  PG)
42
Every Which Way But Loose 1978,  PG)
43
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964,  R)
44
Two Mules For Sister Sara 1970,  PG)
45
Magnum Force 1973,  R)
46
Joe Kidd 1972,  PG)
47
Mystic River 2003,  R)
48
Tightrope 1984,  R)
49
Coogan's Bluff 1968,  R)
50
City Heat 1984,  PG)
51
The Dead Pool 1988,  R)
52
Pink Cadillac 1989,  PG-13)
53
In the Line of Fire 1993,  R)
54
Dirty Harry 1971,  R)
55
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) 1965,  R)
56
Hang 'em High 1968,  PG-13)
57
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
58
Thunderbolt and Lightfoot 1974,  R)
59
The Enforcer 1976,  R)
60
For Richer or Poorer 1997,  PG-13)
61
The Shaggy Dog 2006,  PG)
62
Toy Story 1995,  G)
63
Jungle 2 Jungle 1997,  PG)
64
The Santa Clause 1994,  PG)
65
The Santa Clause 2 - The Mrs. Clause 2002,  G)
66
Galaxy Quest 1999,  PG)
67
Dragnet 1987,  PG-13)
68
Saving Private Ryan 1998,  R)
69
You've Got Mail 1998,  PG)
70
Turner and Hooch 1989,  PG)
71
Forrest Gump 1994,  PG-13)
72
The Money Pit 1986,  PG)
73
Big 1988,  PG)
74
A League of Their Own 1992,  PG)
75
Toy Story 2 1999,  G)
76
Apollo 13 1995,  PG)
77
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
78
Top Gun 1986,  PG)
79
The Last Samurai 2003,  R)
80
Legend 1986,  PG)
81
Vanilla Sky 2001,  R)
82
Risky Business 1983,  R)
83
Cocktail 1988,  R)
84
Days of Thunder 1990,  PG-13)
85
Born on the Fourth of July 1989,  R)
86
Jerry Maguire 1996,  R)
87
Mission Impossible 1996,  PG-13)
88
Mission Impossible 2 2000,  PG-13)
89
Mission: Impossible III 2006,  PG-13)
90
A Few Good Men 1992,  R)
91
The Firm 1993,  R)
92
Speed 2 - Cruise Control 1997,  PG-13)
93
The Quest 1996,  PG-13)
94
The Transporter 2002,  PG-13)
95
Transporter 2 2005,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments