My Favorite Movies


  maj0107's Rating My Rating
1
Underworld 2003,  R)
Underworld
Vampires what elose more is there to say.Love
2
Underworld: Evolution 2006,  R)
Underworld: Evolution
Seen the first had to see the second.Not as good though
3
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
Good story.Worth watching.
4
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
Bram Stoker's Dracula
My favorite vampire flick I do believe
5
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
Classic story you have to love
6
Practical Magic 1998,  PG-13)
Practical Magic
What would you do for your family?
7
Queen of the Damned 2002,  R)
8
Van Helsing 2004,  PG-13)
Van Helsing
A movie I would watch again and have.
9
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
Love the movie. Favorite author
10
The Wicker Man 2006,  PG-13)
The Wicker Man
Gotta luv a town ruled by women
11
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Gotta love them Pirates
12
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Must see
13
Sky Captain and the World of Tomorrow 2004,  PG)
Sky Captain and the World of Tomorrow
Admire AJ so had to see.
14
The Wizard of Oz 1939,  G)
The Wizard of Oz
Just classic
15
The Dark Crystal 1982,  PG)
The Dark Crystal
Classic
16
Elvira, Mistress of the Dark 1988,  PG-13)
Elvira, Mistress of the Dark
Its Elvira! How could you not love the Mistress of the Dark
17
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
Seen multiple times and plan to see again
18
The Scarlet Letter 1995,  R)
The Scarlet Letter
Love the story and the movie.
19
Captain Corelli's Mandolin 2001,  R)
Captain Corelli's Mandolin
Sweet story
20
Married to the Mob 1988,  R)
Married to the Mob
A little on the cheesy side but funny

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments