My Favorite Movies


  1. maisam
  2. Maisam

all time good movies..

  maisam's Rating My Rating
1
Hairspray 2007,  PG)
Hairspray
I, In my life never seen anything so beautiful as this, Really enjoyed it.. The music is none-stop and the Dancing was like none stop too, this movie is actually made for Dance and the Songs really, Loved the 60s style and also the songs were actually amazing, The casting was awesome, this probably has the best casting then any other films i personally seen, sure is a great hit of all time...
The changes are also nice, the ending was suprising and i liked it more, the original version is more serious towards the end, this one is just a laugh out loud, the music will just give you a smile and the dancing, wow, my favourite...
John Travolta better then ever, i thought i was going to dislike him but i actually liked him and this is his best work by far..

The soundtrack and the film are my favourite of this yeah..

Just wished that 'come so far' song was on the movie though, loved it alot..
2
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
A Movie to fall in love with,
the book is my favourite one in the series and this movie just took the place for it as it really keeped my suspenced all way through...
the actors were fabulous in this one and and they all really changed since we saw them on the third year, a brillaint well OSCAR deserving movie.. pure entertainment for everyone..
a classic story written by J.K.R and well script written, a totally 10/10..
i seen this movie so many times that i cant eveb remember how many..
i went to watch this twice on the cinema and i watched more then 10 times on DVD..
this movie keeps me in a good mood all time i watch it.. i totally adore it..
its just one movie that you would fall in love with and i think this movie deserve more then five star... it deserve OSCARS for best film, directing ETC..
i must say that Emma Watson was better in the first three movies but she also did well on this one..
3
Mamma Mia! 2008,  PG-13)
Mamma Mia!
Mamma Mia, My my..
What a beautiful musical,
i must admit that, this is the best musical made in 2008 and probably the best movie around the year..
Simply opens greatly and on the way, it keeps getting better and the ending was just too good..
The performances were good coming from all the actors but mostly from Meryl Streep, Pierce Brosnan and Amanda Seyfried, Whooaa!!! Amanda can really sing and most suprising hearing Brosnan sing, i mean it was okay but still good enough to satisfy, i really would recommed this movie to everyone who really is into musical kinda films..
This Simply is the best..
The Location was good too, Greece is amazing place to shoot, it has good sceneries.. oh, to mention, the songs are well Catchy, mind you, they stay in your head and you will be singing Mamma Mia all along.....

My Top five songs must
1. Gimme! Gimme! Gimme!
2. Lay All Your Love On Me
3. Honey, Honey
4. Our Last Summer
5. SOS
4
The Little Mermaid 1989,  G)
The Little Mermaid
Delightful, this movie is so relaxing and has a great soundtrack which stays with you for long time.. The songs from this movie are just so Catchy, ofcourse they're trying to re-make them but they sort of ruined it, they're not bad but not as good as the original one..

this heart-blowing film is just a memory which stays with you.. a great animated film of its time and also now times..

If you havent seen this then your totally missing out something, so rent or own it now on DVD video <3

The Plot
The little mermaid (Ariel) wants to be a human being so she trades it with her voice...
5
High School Musical 2 2007,  G)
High School Musical 2
High School Musical 2 is different then the first one on everything, its not to be compared at all, they all good in they own ways...
Surely, the film making has so much improved and the performance from Zac Efron got better, ofcourse it was good but it got better on this one..

More Humour, Good Songs and nicely put..

Top Three Songs
Bet On It
Everyday
You're The Music In Me
6
High School Musical 3: Senior Year 2008,  G)
High School Musical 3: Senior Year
High School Musical, all three of them with 5Star.. well, that tells all, does'nt it?

This HSM is not the best one in the series though, the story line was a bit empty, its more like watching a very good movie with no story line, because when someone asks you what is it about, it takes five second to tell it all.. so yeah!!! the story line is empty but it surely is very entertaining..

Without the Dance moves and the song SCREAM, this movie would have never got a 5star from me but the Dance moves were absolutely BRILLLL and the song SCREAM by Troy (Zac) was just good enough to earn a star.. its Catchy although the dance move for this song was a bit odd seeing the entire place going up down sideways up down but still, it has something to it...

The British girl was cute, although her singing voice sound like she has flu when she sang at the Spring Musical..

The performances improved since the other 2 movies and two people who really stood out are Ashley And Zac...
Seeing Vanessa has done nothing new to this movie is pretty dissapointing..
Althought i really like her but i think she needs take more acting classes or just stick to singing but her performance is bit childish and un-suitable.. she is a cutie though...

Again, Kenny Ortega could have done much better with the plot but i guess the title could make money without any work so why bother? huh?
7
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
Ah!!! A total classic chick flick...
a one everyone will enjoy and a movie with beautiful actors, Lindsay Lohan has never been this good before and talking about the mean girl Rachel, WOOO!!!
she is burning, i loved her in every single bit and she totally looked different, she is my plastic and NO JULES, you cant take her.. lol..
this movie is one more that you will watch again and again and never be tired off...
a great teen-comedy of the year and probably the best chick flick ever created...

well, just make it this way, i loved all the actors in this movie.. specially the plastics.. they all good in they're own way..
hmm, i learned something from this movie, if you wanna be cool then act like it.. lol, ah! well, am alreaddy there but you know, i learned this to share with you all.. lol..

YOU SHOULD ALL SEE THIS!
8
Take the Lead 2006,  PG-13)
Take the Lead
From the start, to the middle and to the end, the movie is just as much as interesting, i accept my guiltness for over liking this movie and having it as my top 3 of the year 06, the dance was amazing, specially the Tango's.. Jenna Dewan is at her best and she always is..

Antonio brought something in my eyes that i never expected from him, the performance of the life time, if you didnt like the movie but you will like his performance, he did well.. infact, all the actors did good..
9
Beauty and the Beast 1991,  G)
10
Step Up 2006,  PG-13)
Step Up
one of the best films in 06, surely the third best film..
the movie makes you wanna dance hiphop, it kinda kicked pops out of my head on it.. great music.. absolutely fabulous..
omg, *Alyson Stoner* was in it.. she is a good actress of her age...
the bad thing about this movie is this channing guy, am not a fan of his.. another guy could fit the spot well..
jenna, hmm.. hot as hell..lol..
she is a good dancer too..

the movie somehow did lead me to a sad moment for a while but then again it turned back to where it supposed to be.. nice nice nice..
the last dance could have been more longer in a ways but its still good..
the music is just wow.. fabulous.. lol..
11
Hairspray 1988,  PG)
Hairspray
Hey Hey Hey, Welcome to The 60s..
This version of HAIRSPRAY is surely one of the most entertaining films i personally have ever seen, it sure is something and its probably the best 80's film..
Johm Waters brings a truly classic here, its a film which you will never forget once you have watched!!
Great music all over it and great dance moves..
It takes you back to the time..
HAIRSPRAY (88) is definetly a film which i would watch and re-watch and also recommend it to all music/dance lovers...

its BIG, BLONDE & BEAUTIFUL!!!
12
Raise Your Voice 2004,  PG)
Raise Your Voice
Every once in a while comes a movie that will bring tears into your eyes, and some how, this one managed to do that when Terri Fletcher looses her brother, but the sadness doesnt go for long untill she goes to a music school without her father knowing exactly where she is and she is facing some really talented students in the grand competition.. but really, she doesnt want to win, she only loves the music and that is the reason why she is there..

A really nice romantic movie nice tracks..
13
A Cinderella Story 2004,  PG)
A Cinderella Story
AH! amazing,
its one of my all time favourite movies,
i have seen this like alot and never got tired of it...
well directed and beautiful performances from the the stars specially Hilary Duff, she did a good job on this movie.. its her best movie anyway, a totallly fabulous romantic comedy of 04 and a surely most enjoyable thing that you have watched that year, a loyal and unique sort of chick flicks so if you havent yet seen this then you should really look foward to it, you really need to look foward to this...

10/10 movie.. not to be missed...

Hilary Duff deserved the awards she won at CHILDREN CHOICE AWARDS.
14
Honey 2003,  PG-13)
Honey
Jessica Alba was at her best in this film, i bet if not of this film, she would not have been the same Jessica we know today, she performes as a choreographer and her role really suite her perfectly. The tale of the movie is also nice, dance moves = brilliant..
15
Snow White and the Seven Dwarfs 1937,  G)
Snow White and the Seven Dwarfs
well, i havent got this on dvd since it hasent even came out yet but i got a copy of VHS and too in NTSC, the american version which usually dont work in any other videos but it worked in mine as it actually from there.. lol...

this is a pure classic and its probably one of the oldest movies tht i really like, if you havent seen this then you should know how much you really missing out.. this movie cant be really hated and if you hate it then your totally not normal.. love you for reading.. mwah!
16
Cinderella 1950,  G)
Cinderella
*CINDERELLA* tells us a story if an orphan girl, the story surely gives you a *smile* at the end but we also do share our *sorrow* moments along with this movie,
the story is pretty sad at the beginning but hey, its a great tale.. the songs were absolutely amazing and am not sure if there is anyone who wont like it.. *A DREAM IS A WISH* is absolutely fabulous and i cant get enough of tht.
17
Cheaper by the Dozen 2 2005,  PG)
Cheaper by the Dozen 2
Probably one of the best Family Films i have ever seen, Just makes other family film look like nothing, PURE ENTERTAINMENT..

this is a true MASTERPIECE movie, loved everything about it..

The movie sort of have msg to the parents though.. so if you a parent then try and get it..
18
What a Girl Wants 2003,  PG)
What a Girl Wants
this movie is so so so CUTE.. awwww
19
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
Talking about one of the greatest films ever made...
When this movie came out, i was like "no, am not interested" then my brother was like "maisam, you gotta see this" so he got the DVD and i watched it with him.. i ended up buying it from him, heheh, and not only that.. i watched it a unit times.. and now, in my heart.. i know the lines in my heart, whenever i watch the film, i feel like i know everything about it... its a movie that actually steals your breath away and heart pumpin'
A absolute blockbuster film of 2001..
Impressive performances and also well directed...

because of this movie, harry potter came to my world and it became a magical one...
20
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
The great movie with some great thrilling scenes.. so cool... it never gets boring.. even if you watch a million times



~Chamber lies beneath~
21
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
The thing is, you really have to understand the book in order to understand this movie, it doesnt have exact the same harry potter feelings comparing to the first 2movies either but it was still good and entertaining, performance were good too, all grown up on the third year (faster then usual) and the adventure is getting more exciting.

The least favourite of all Harry Potter movies.
22
Nim's Island 2008,  PG)
Nim's Island
The movie is very interesting from the beginning to the end.. There's always something happening and interesting..
Jodie Foster was at her best on this one, she performed amazingly well and different from all her movies. Abigail Breslin was not at her best as she did on LITTLE MISS SUNSHINE but she did a good work too..
I really enjoyed it, it really was one of the good films of the year..
23
August Rush 2007,  PG)
August Rush
August Rush, August Rush, Rush..
Its a very nice and touching movie, i loved the way he creates music from everysingle thing, i wonder if someone could truly do that.

There are some certain things which kept me wondering that what was going on, i mean it is so predictible but it sort of keeps you saying that "the movie could be better" as it really lives alot of questions for you to ask, if you get my point, for example, "they might hear me through the music"
how though? i mean he uses his name as august, couldnt he think of tht? now they are the haunting questions.

But other than that, i truly loved this movie, i thought it was a very delightful performances from Freddie and the rest, The music was good, the songs were good, specially that OSCAR Nominated one, Raise it up.. It really is something and it was the bestest choice they had at the OSCARS. Very nice movie, definetly on my top list.

I loved every single moment of it, from the beginning till the end. i could feel my heart beating fast when i heard the last music, it totally went to mind and stayed there, i can still feel it, it surely is something. This movie is something, definetly a hit.

From the very start to the very end, you will be suprised how deeply this movie takes you, it just sorta like snatches you, well.. sure, there are somethings which are totally wrong and so not realistic but at the end, its just a movie.. so yeah!! i enjoyed. i enjoyed it all time...
24
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
Hmm, let me get to the point, i live in Zanzibar and there are no movie theatres around here, the nearest one will take me 4hrs to get.. yaiks!
so somehow, i managed to get hold of this movie (yay), but in the worst copy that you could possible want.. lol, yes! absolutely BLACK!!!

but yeah, i cnt judge it well as most of the parts were so dark and hardly to see but the movie was nice as i could judge, with hell of alot of FLOWS!!
when i get hold on my two disc of this movie then i will re-rate it and write a better review...
25
The Spiderwick Chronicles 2008,  PG)
The Spiderwick Chronicles
It is an absolutely fascinating movie to watch with the family, a great master work has been done in the movie and as admiting a whole star goes to Freddie Highmore as playing two parts, he did an wonderfull job and am sure he will be a the future top actor. The movie has so many things to like about and the quotes to remember "i die, you die, we all die, byebye" hehe, always on my mind and the way it was expressed was just amazing..
Good movie..

Hmm, but being honest, i have spotted things which are similar with Harry Potter, Narnia and Lord of the rings, i could really compare them with this movie..
26
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
i really like AMANDA's voice.. awww its so cute.. love it.. this movie is so good.. so loved it..
27
New York Minute 2004,  PG)
New York Minute
Gotta agree that by far, this is the best work by the olsen twins... Absolutely FABULUS, loved the whole idea of it.
28
Yours, Mine & Ours 2005,  PG)
Yours, Mine & Ours
This film must be one of the greatest Family films i have ever seen, although cheaper by the dozens were better then this but it still is amazing film..
I really liked it, from the beginning till the end, although there were some cranky parts but it still managed to pump me up while its running at the end i was like, no.. its such a short film.. lol.. i never wanted to end at all.. thats how i loved it.. the other best thing was that i actually know some of the actors, such as Danielle, Drake, Miranda, Sean, Dennis, Renne and hell alot of more others and yes! i wasent dissapointed by either of them.. Heart Stealing film..
29
The Lizzie McGuire Movie 2003,  PG)
The Lizzie McGuire Movie
best of Hilary Duff... :D
HIGHLY RECOMMENDED
'have you ever seen such a beautiful world, i could almost kiss the stars for shinning so bright, when i see you smilin as i go oh oh, happiness is no mystery because here now i know what this is' Wow her..

30
The Message 1976,  PG)
The Message
DONT MISS THIS....
LOVED IT ALOT....
WONDERFUL MOVIE....
ONE TO DIE FOR... HONESTLY...
31
Sin City 2005,  R)
Sin City
Sin City is one of these movies will blow off your mind off and will keep you wonder whats going to happen next and whats going on.. its a mind blowing which takes you on the edge of your seat and if your seat doesnt have anything to stop you then it will rock you to the floor and you will still have your eyes on the screen for this action-packed fantastic film.
it kinda hurt my eyes alot when i watch it though, thats the only thing which i really hate about this film but i still watch it again and again..
its FANTASTICO..
32
Koi... Mil Gaya (I Found Someone) 2003,  G)
Koi... Mil Gaya (I Found Someone)
And here comes the best SCI-FI film ever created.. they brought E.T., Forest Gump And Jack and now the bollywooders combine all ths movies to bring this fantastic sci-fi movie ever..
it looks cranky but this is the best film ever created in bollywood side.. i mean seriously best.. good performances by hrithik roshan and more excitements from the kids and the ALIEN, wow.. its just so good and i cant get enough of it, it has good music background too...
its probably the best 03 movie i have seen.. its very good indeed.. loved it all the way and i loved the way they filmed this one.. "ITS MAGIC"
33
Agent Cody Banks 2003,  PG)
Agent Cody Banks
okay.. loved this movie alot..
its so cool..
34
Big Fat Liar 2002,  PG)
Big Fat Liar
this movie is totally cool.. watch it... dont miss it out..
35
Hoot 2006,  PG)
Hoot
HOOT! HOOT!

In the year of 2006 there were only two films that really touches your heart, AQUAMARINE and HOOT!
Aquamarine because of the love and friendship and HOOT because of the loving and caring about the cute Owls, this movie shows how people should stand up and fight for animals rights as this days we human beings become so selfish and mostly care about ourselves only, why's that?
we do rather be millionnaires and see animals/birds die then fight for their rights, do you think this is right?? do you?

Coming back to this film, it really touched your heart and i loved the actors, although they could a little bit do better..
36
Herbie: Fully Loaded 2005,  G)
Herbie: Fully Loaded
this movie is amazing, one of the best movies of Lindsay Lohan and probably one of the best movies in racing category...
37
Legally Blonde 2001,  PG-13)
Legally Blonde
Totally fabulous.. loved it..
Reese is like so awesome.. i love her.. lol... she is so pretty and cute... this movie is like one to die for.. its hilarious on its own way.. hahah.. some scenes are just so funny..
luke is way better then owen.. trust me on that..
~X~>X<~X~
38
Beauty Shop 2005,  PG-13)
Beauty Shop
The movie starts as normal woman works on a beauty saloon and something doesnt work right with her bose, she opens her own one..
It sure is Entertaining as you get to see the True Events of what goes on in a beauty shops.. A Gossiping World in a other word. The movie has no boring parts although it wasent appreaciated by many audience, it does really need someone to understand the language and also to appreaciate other genre films.

Queen Latifah, A True actress..
39
High School Musical 2006,  G)
High School Musical
High School Musical is surely one of the movies with so many mistakes to be spot at but still, it was a movie that really grabbed my attention and made me forget all bad things about it and focus on the good ones..

Good songs, Actors and music...

Top Three HSM Songs
Breaking Free
Bop To The Top
Stick To The Status Quo :D
40
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
i wasent really sure if this movie is going to be so ngood but turned out to enter in my favourite movie list and i highly recommend this to people who havent seen this, the perfermances were absolutely good by all the actors and more inspiring perforamnce from johnny depp himself, i fell in love with his work since watched this movie, i wouldnt have been suprised if he won oscars.. he is a truly great actor and i wouldnt see why people would not appreaciate him..

A perfect film for the whole family, without this..
the family aint complete so go get a copy..
41
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
Pearl Harbor
PERFECT, PERFECT, PERFECT..
i never seen any movie which touched my heart like this one.. this will always come after Titanic, well filmed, well directed, well edited and the music background was perfect in this movie..
the performances from ben, josh and kate were totally good and Cuba has never been so good before..
the story really touches your heart and makes you wanna help ths people..
i actually nearly cried while watching this.. i hated a single noise which my brother was making while watching this.. this most be one of the best films of all time...
i would never mind watching this..
the love story inside it is really powerful and wow, awesome....
a highly OSCAR deserving movie...
if you havent seen this then you must.. you must see this..
i ignored this myself but i found out that i was just one stupid person to ignore it..
thank god i have it on DVD or else i would have rented it like every month..
llol..
42
Grease 1978,  PG)
Grease
GREASE is still a word, and will always be..
I really cant remember how many times i have watched this movie but everytime i watch it, i keep falling in love with it again and again, now GREASE is like part of my life, movie which i have to see atlease once a month, the songs which always have been great listening to and so far, it still is great.. Grease is one movie that i would like to watvh every single day, it was the MUSICAL of the generation on its time as we now have the HIGH SCHOOL MUSICAL series, withut GREASE, High School Musical wouldnt have been complete..
John Travolta at his best and i dont think i have ever liked him in any other movie except Hairspray and This..
43
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
FEBI!!! this movie is one of ths movie which you will watch over and over again, i have seen this movie more then unit times and i still keep watching it again and again, it surely is one of my top animated films of all times, i really enjoyed it all along, hilarious and wicked sence of humour..
GRAB A SHELL DUDE!!!!
lol.. the turtles were absolutely Shell-some..
They probably are my favourite specially that lil cute one.. lol... AWESOME DUDE!!!
44
Cars 2006,  G)
Cars
EXCELLENTE, just when i thought Disney couldnt get any better then BANG, here they bring a hit Animation film.. i was so suprised seeing this not winning the OSCAR while it was probably the best animated film of 2006..
The only thing i dont get is how do they buy stuff, what currency do they use? lol.. thts the question which is being haunting me for long enough now...

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments