Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. maikseefeld
  2. Michael

Give list a short description

  maikseefeld's Rating My Rating
1
The Passion of the Christ 2004,  R)
The Passion of the Christ
thank you
2
Ben-Hur 1959,  G)
Ben-Hur
From god inspiration
3
The Ten Commandments 1956,  G)
The Ten Commandments
The history is ilustrative
4
El Cid 2008,  Unrated)
El Cid
THERE ISNT WORDS
5
Glory 1989,  R)
Glory
For freedom and Glory
6
Half Past Dead 2002,  PG-13)
Half Past Dead
Interesting
7
The Terminator 1984,  R)
8
I Am Sam 2001,  PG-13)
I Am Sam
One history for remember
9
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
10
Kindergarten Cop 1990,  PG-13)
11
Conan the Destroyer 1984,  PG)
12
Conan the Barbarian 1982,  R)
13
Predator 1987,  R)
14
Spartacus 2004,  Unrated)
Spartacus
You must see it
15
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
Is neccesary be good
16
Tears of the Sun 2003,  R)
Tears of the Sun
The war is ever negative
17
I Am Legend 2007,  PG-13)
I Am Legend
This movie got all, especially when we see gods plan in the script
18
Jakob the Liar 1999,  PG-13)
Jakob the Liar
There is always hope
19
The Rock 1996,  R)
20
Rocky 1976,  PG)
Rocky
i like it
21
Rocky II 1979,  PG)
22
Rocky III 1982,  PG)
23
Rocky IV 1985,  PG)
24
Rocky V 1990,  PG-13)
25
Kiss of the Dragon 2001,  R)
26
Dragon: The Bruce Lee Story 1993,  PG-13)
Dragon: The Bruce Lee Story
How can he walk again.
27
Lean on Me 1989,  PG-13)
Lean on Me
The soul of the true teachers must be respected
28
Armageddon 1998,  PG-13)
Armageddon
The survival price
29
Dragonheart 1986,  PG-13)
30
First Knight 1995,  PG-13)
31
300 2007,  R)
300
A epic brave history
32
Cutthroat Island 1995,  PG-13)
33
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
I HOPE MORE FROM BAYNE AND SPIELBERG
34
Amistad 1997,  R)
35
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
TRY TO DO YOUR BEST EVER
36
Awakenings 1990,  PG-13)
Awakenings
We live inside a body but not forever, one day we will be free.
37
The Postman 1997,  PG-13)
The Postman
Never surrender
38
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
Dances With Wolves
When we learn of different people
39
The Untouchables 1987,  R)
The Untouchables
Choose your role
40
Two Brothers 2004,  PG)
41
Underworld 2003,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments