My Favorite Movies


  mahill2's Rating My Rating
1
True Romance 1993,  R)
2
Jurassic Park 1993,  PG-13)
3
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
4
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
5
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
6
Wayne's World 1992,  PG-13)
7
Garden State 2004,  R)
8
Almost Famous 2000,  R)
9
Jaws 1975,  PG)
10
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
11
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
12
Psycho 1960,  R)
13
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
14
Mean Girls 2004,  PG-13)
15
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
16
Blow 2001,  R)
17
Scream 1996,  R)
18
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
19
Rear Window 1954,  PG)
20
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay 2008,  R)
21
Harold & Kumar Go to White Castle 2004,  R)
22
Inglourious Basterds 2009,  R)
Inglourious Basterds
Incredible film, Tarantino has done it again except this time it is his baby. Clearly he spent a lot of time and hard work on this film - also Christop Waltz, ten thumbs up.
23
Whip It 2009,  PG-13)
24
The Godfather 1972,  R)
25
American Beauty 1999,  R)
26
Closer 2004,  R)
27
Revolutionary Road 2008,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments