My Favorite Movies


  1. mahesaarifin
  2. mahesa

Give list a short description

  mahesaarifin's Rating My Rating
1
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
2
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
3
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
4
Meet Me In St. Louis 1944,  Unrated)
5
Jurassic Park 1993,  PG-13)
6
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
7
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
8
Jurassic Park IV ,  Unrated)
9
Lucky Number Slevin 2006,  R)
10
Unbreakable 2000,  PG-13)
11
Mercury Rising 1998,  R)
12
The Siege 1998,  R)
13
Die Hard 1988,  R)
14
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
15
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
16
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
17
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
18
The Fifth Element 1997,  PG-13)
19
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
20
Sin City 2005,  R)
21
Armageddon 1998,  PG-13)
22
Last Man Standing 1996,  R)
23
Fallen 1998,  R)
24
John Q 2001,  PG-13)
25
Man on Fire 2004,  R)
26
Crimson Tide 1995,  R)
27
The Bone Collector 1999,  R)
28
Outbreak 1995,  R)
29
Driving Miss Daisy 1989,  PG)
30
Seven (Se7en) 1995,  R)
31
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
32
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
33
Unforgiven 1992,  R)
34
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
35
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
36
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
37
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
38
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
39
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
40
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
41
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
42
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
43
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
44
The Abyss 1989,  PG-13)
45
Any Given Sunday 1999,  R)
46
Alien 1979,  R)
47
Aliens 1986,  R)
48
Alien3 1992,  R)
49
Alien Resurrection 1997,  R)
50
The Bridges of Madison County 1995,  PG-13)
51
Heartbreak Ridge 1986,  R)
52
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
53
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Piů) 1965,  R)
54
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964,  R)
55
Dirty Harry 1971,  R)
56
Absolute Power 1997,  R)
57
Sudden Impact 1983,  R)
58
The Dead Pool 1988,  R)
59
The Enforcer 1976,  R)
60
Pale Rider 1985,  R)
61
A Perfect World 1993,  PG-13)
62
The Lake House 2006,  PG)
63
The Replacements 2000,  PG-13)
64
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
65
Bill & Ted's Bogus Journey 1991,  PG)
66
The Devil's Advocate 1997,  R)
67
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
68
The Gift 2000,  R)
69
Constantine 2005,  R)
70
Point Break 1991,  R)
71
River's Edge 1986,  R)
72
The Matrix 1999,  R)
73
The Matrix Reloaded 2003,  R)
74
The Matrix Revolutions 2003,  R)
75
Speed 1994,  R)
76
Kingdom of Heaven 2005,  R)
77
The Silence of the Lambs 1991,  R)
78
Hannibal 2001,  R)
79
Gladiator 2000,  R)
80
The Exorcism of Emily Rose 2005,  PG-13)
81
1492: Conquest of Paradise 1992,  PG-13)
82
The Rock 1996,  R)
83
Bad Boys 1995,  R)
84
Bad Boys II 2003,  R)
85
Transformers 2007,  PG-13)
86
The Godfather 1972,  R)
87
The Godfather, Part II 1974,  R)
88
The Godfather, Part III 1990,  R)
89
Heat 1995,  R)
90
Insomnia 2002,  R)
91
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
92
Hard Rain 1998,  R)
93
Johnny Handsome 1989,  R)
94
Lean on Me 1989,  PG-13)
95
History of the World -- Part I 1981,  R)
96
History of World War II 2004,  Unrated)
97
Top Secret! 1984,  PG)
98
Airplane! 1980,  PG)
99
Airplane 2 - The Sequel 1982,  PG)
100
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! 1988,  PG-13)
101
The Naked Gun 2 1/2: The Smell of Fear 1991,  PG-13)
102
The Naked Gun 33 1/3: the Final Insult 1994,  PG-13)
103
Hot Shots! 1991,  PG-13)
104
Hot Shots! Part Deux 1993,  PG-13)
105
Hearts in Atlantis 2001,  PG-13)
106
Night Eyes (Hidden View) (Hidden Vision) 1990,  R)
107
Scorned (A Woman Scorned) 1994,  R)
108
Rocky Balboa 2006,  PG)
109
Rocky II 1979,  PG)
110
Rocky III 1982,  PG)
111
Rocky IV 1985,  PG)
112
Rocky V 1990,  PG-13)
113
Rocky 1976,  PG)
114
Cliffhanger 1993,  R)
115
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
116
Rambo: First Blood Part II 1985,  R)
117
Rambo III 1988,  R)
118
Rambo (Rambo IV) 2008,  R)
Rambo (Rambo IV)
It's always fun to see an action movie, specialy with Sly in it
119
Detox (D-Tox) ,  R)
120
The Last of the Mohicans 1992,  R)
121
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
122
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
123
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
124
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
125
Good Will Hunting 1997,  R)
126
Saving Private Ryan 1998,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments