My Favorite Movies


  Mahealani3's Rating My Rating
1
Miami Vice 2006,  R)
Miami Vice
This is a excellent movie a must see ..
2
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
this movie is a twister but you have to be close to understand it
3
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
I love this movie its intriging and action is all there.... good movie love to see over and over
4
King Kong 2005,  PG-13)
King Kong
love it with surrond sound and very tear jerker
5
Night at the Museum 2006,  PG)
Night at the Museum
this movie is hiliarious and its a must see movie if no one has seen it yet... let your friends and family watch it its good
6
Stomp the Yard 2007,  PG-13)
Stomp the Yard
If you like the movies of Step Up, Drumline, Save the Last Dance and you will love this movie this is excellent. I give this movie two thumbs up
7
Save the Last Dance 2 2006,  PG-13)
Save the Last Dance 2
i love this movie
8
Last Holiday 2006,  PG-13)
Last Holiday
I do the same thing in her shoes. I would enjoy life to the MAX. Especially if you meet or have a crush on someone you like looking at and end up with in the long run.. But I would also be upset if someone mixed up my medical records like they did with hers.
9
Step Up 2006,  PG-13)
Step Up
want to see this
10
Broken Bridges 2006,  PG-13)
Broken Bridges
excellent movie very tear jerker here but good
11
Breakin' All the Rules 2004,  PG-13)
Breakin' All the Rules
Like how women test men out and to see if they truly love you or into you. Very intersting but also tear jerker if you can show emotions thru a movie like this
12
Bringing Down The House 2003,  PG-13)
13
White Chicks 2004,  PG-13)
White Chicks
now this is comedy and hiliarious
14
Big Momma's House 2 2006,  PG-13)
15
Whale Rider 2002,  PG-13)
Whale Rider
love this movie
16
Waiting to Exhale 1995,  R)
Waiting to Exhale
love watching whitney houston movies
17
Losing Isaiah 1995,  R)
Losing Isaiah
its tear jerker but emotional movie
18
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
Save the Last Dance
love this movie i can watch it over and over... i wish i can find a man like derek
19
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
love this movie
20
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
tear jerker
21
Twitches 2005,  Unrated)
22
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
Excellentay love movie with someone you love
23
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
excellent

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments