My Favorite Movies


  MAGSBT69's Rating My Rating
1
Halloween 1978,  R)
2
Halloween II 1981,  R)
3
Halloween III - Season of the Witch 1982,  R)
4
Halloween 4: The Return of Michael Myers 1988,  R)
5
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers 1989,  R)
6
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) 1995,  R)
7
Halloween H2O 1998,  R)
8
Halloween - Resurrection 2002,  R)
9
Halloween 2007,  R)
10
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
11
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge 1985,  R)
12
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
13
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 1988,  R)
14
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child 1989,  R)
15
Freddy's Dead - The Final Nightmare 1991,  R)
16
Wes Craven's New Nightmare 1994,  R)
17
Saw 2004,  R)
18
Saw II 2005,  R)
19
Saw III 2006,  R)
20
Saw V 2008,  R)
21
Saw IV 2007,  R)
22
Hostel 2006,  R)
23
Hostel: Part II 2007,  R)
24
Cradle of Fear 2000,  Unrated)
25
Cradle Of Filth - Peace Through Superior Firepower 2005,  Unrated)
26
Scream 1996,  R)
27
Scream 2 1997,  R)
28
Scream 3 2000,  R)
29
House of 1000 Corpses 2002,  R)
30
The Devil's Rejects 2005,  R)
31
The Hills Have Eyes 2006,  R)
32
The Hills Have Eyes 2 2007,  R)
33
The Perfect Stranger 2005,  Unrated)
34
The Amityville Horror 2005,  R)
35
Urban Legend 1998,  R)
36
Urban Legends: Final Cut 2000,  R)
37
Urban Legends: Bloody Mary 2005,  R)
38
Wes Craven Presents Wishmaster 1997,  R)
39
Wishmaster 2: Evil Never Dies 1999,  R)
40
Wishmaster 3 - Beyond the Gates of Hell 2001,  R)
41
Wishmaster 4: The Prophecy Fulfilled 2002,  R)
42
Resident Evil 2002,  R)
43
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
44
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
45
See No Evil 2006,  R)
46
Dawn of the Dead 2004,  R)
47
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
48
UNDEAD 2003,  R)
49
Undead Rising 2005,  R)
50
I Know What You Did Last Summer 1997,  R)
51
I Still Know What You Did Last Summer 1998,  R)
52
I'll Always Know What You Did Last Summer 2006,  R)
53
Ghost Ship 2002,  R)
54
Half Past Dead 2002,  PG-13)
55
Half Past Dead 2 2007,  R)
56
Friday the 13th 1980,  R)
57
Friday the 13th Part 2 1981,  R)
58
Friday the 13th Part 3 1982,  R)
59
Friday the 13th, Part V - A New Beginning 1985,  R)
60
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives 1986,  R)
61
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan 1989,  R)
62
Friday the 13th - From Crystal Lake to Manhattan 2004,  R)
63
Friday the 13th Part VII - The New Blood 1988,  R)
64
Friday the 13th - The Final Chapter 1984,  R)
65
Hellraiser 1987,  R)
66
Hellraiser - Bloodline 1996,  R)
67
Hellraiser - Deader 2004,  R)
68
Hellraiser VI - Hellseeker 2001,  R)
69
Hellraiser - Hellworld 2005,  R)
70
Hellraiser 3: Hell on Earth 1992,  R)
71
Hellraiser - Inferno 2000,  R)
72
Hellbound: Hellraiser 2 1988,  R)
73
Hellraiser: Prophecy 2006,  Unrated)
74
Hellraiser 2010,  Unrated)
75
The Condemned 2007,  R)
76
The Silence of the Lambs 1991,  R)
77
Hannibal 2001,  R)
78
Red Dragon 2002,  R)
79
Hannibal Rising 2007,  R)
80
The True Story of Hannibal 2004,  Unrated)
81
The Texas Chainsaw Massacre 2003,  R)
82
The Texas Chainsaw Massacre 2 1986,  R)
83
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
84
Texas Chainsaw Massacre: A Family Portrait 1988,  Unrated)
85
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III 1990,  R)
86
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning 2006,  R)
87
The Texas Chainsaw Massacre - The Next Generation (The Return of the Texas Chainsaw Massacre) 1994,  R)
88
Texas Chainsaw Massacre: The Shocking Truth 2000,  Unrated)
89
Sweeney Todd 2005,  Unrated)
90
Sweeney Todd - The Demon Barber of Fleet Street 1936,  Unrated)
91
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
92
Sleepy Hollow 1999,  R)
93
Bride of Chucky 1998,  R)
94
Seed Of Chucky 2004,  R)
95
Natural Born Killers 1994,  R)
96
Candyman 1992,  R)
97
Candyman 2 - Farewell to the Flesh 1995,  R)
98
Candyman 3: Day of the Dead 1999,  R)
99
The Exorcist 1973,  R)
100
Exorcist II - The Heretic 1977,  R)
101
The Exorcist III 1990,  R)
102
Exorcist - The Beginning 2004,  R)
103
Dominion - Prequel to the Exorcist 2005,  R)
104
Silent Hill 2006,  R)
105
House on Haunted Hill 1999,  R)
106
Return to House on Haunted Hill 2007,  R)
107
The Haunting 1999,  PG-13)
108
The Number 23 2007,  R)
109
Lucky Number Slevin 2006,  R)
110
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
111
Interview with the Vampire 1994,  R)
112
The Crow 1994,  R)
113
The Crow: City of Angels 1996,  R)
114
The Crow - Salvation 2000,  R)
115
The Crow - Wicked Prayer 2005,  R)
116
The Crow: Stairway to Heaven ,  G)
117
Jason X 2001,  R)
118
House of Wax 2005,  R)
119
1408 2007,  PG-13)
120
Grindhouse 2007,  R)
121
Fright Night 1985,  R)
122
Fright Night Part 2 1988,  R)
123
From Hell 2001,  R)
124
Freddy vs. Jason 2003,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments