My Favorite Movies


  MagnusMagica's Rating My Rating
1
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
Excellent movie! Very powerful.
2
Layer Cake 2004,  R)
Layer Cake
Oh Yeah! The brits really know how to do this. Everything from story to acting and music is top notch.
3
Red Eye 2005,  PG-13)
Red Eye
Short and sweet! An intense thrillride and Wes Craven shows us that he's very good at what he does. Great performances by Rachel McAdams and Cillian Murphy.
4
Munich 2005,  R)
Munich
Terror and revenge. Two words just as potent and terrible today as it was back in the 70's where the film takes place.
Steven Spielberg's masterpiece Munich takes a look at the mechanisms of two states methods for creating and maintaining a country of their own.
Avner (Eric Bana) is giving the assignment of seeking out and killing the masterminds behind the Munich massacre. In doing so, he will enter down a path that will change him forever.
5
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
Awesome end to a great saga. Darker and more evil than ever in the series. The special effects are better than ever and the opening sequence is breath taking.
6
Dawn of the Dead 2004,  R)
Dawn of the Dead
Whoa! Very scary and funny. Great remake of a classic and damnit if it isn't better than the original.
7
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
"Never put it on, for the agents of the Dark Lord will be drawn to it's power."
A breathtaking first part of the trilogy. Great cast, amazing special effects and a fantastic score by Howard Shore.
8
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
"It is an army bred for a single purpose: to destroy the world of men. They will be here by nightfall."
Part two of the trilogy is as good as the first and with more action in it. It culminates with a fierce battle at Helms Deep. A truly magnificent second installment.
9
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
"Go back to the abyss! Fall into nothingness that awaits you and your master!"
The final installment of this great trilogy is a tour de force of the kind that seldom has been seen before. The extended version is a must.
10
Constantine 2005,  R)
11
Children of the Revolution 1996,  R)
Children of the Revolution
Fantastic! A great dark comedy about communism and it's side effects to a family in Australia. Hilarious! Wonderful performances by Judy Davis and Richard Roxburgh as mother and son.
12
The Wings of the Dove 1997,  R)
The Wings of the Dove
A wonderful tragic love story.
Incredible performences by Helena Bonham Carter and Linus Roache and most of all Alison Elliott. Great costume piece with beautiful photography.
13
The Abyss 1989,  PG-13)
14
Bad Santa 2003,  R)
15
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
16
Total Recall 1990,  R)
17
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
18
The Terminator 1984,  R)
19
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
20
The Warriors 1979,  R)
21
RoboCop 1987,  R)
22
Extreme Prejudice 1987,  R)
23
Body Double 1984,  R)
24
Born on the Fourth of July 1989,  R)
25
The Dead Zone 1983,  R)
The Dead Zone
One of the best Stephen King films, with a chilling performance by Christopher Walken.
Great score by Michael Kamen and one of David Cronenberg's best films.
26
eXistenZ 1999,  R)
eXistenZ
"Tell me the truth, are we still in the game?"
A great and weird sci-fi thriller where nothing is what it seems. Great cast and an excellent score by Howard Shore.
27
The Dirty Dozen 1967,  Unrated)
28
Kelly's Heroes 1970,  PG)
29
Where Eagles Dare 1969,  PG)
30
A Bridge Too Far 1977,  R)
31
The Thin Red Line 1998,  R)
32
Pale Rider 1985,  R)
33
Unforgiven 1992,  R)
34
Wyatt Earp 1994,  PG-13)
35
Silverado 1985,  PG-13)
36
Sleepy Hollow 1999,  R)
37
Lost In Translation 2003,  R)
38
Howards End 1992,  PG)
39
The Remains of the Day 1993,  PG)
40
Short Cuts 1993,  R)
41
M*A*S*H (MASH) 1970,  PG)
42
The Player 1992,  R)
43
Gosford Park 2001,  R)
44
Marie Antoinette 2006,  PG-13)
45
The Good Shepherd 2006,  R)
46
Scarface 1983,  R)
47
Carlito's Way 1993,  R)
48
Casino 1995,  R)
49
Casino Royale 2006,  PG-13)
50
Three Days of the Condor 1975,  R)
51
The Day of the Jackal 1973,  PG)
52
The Fourth Protocol 1987,  R)
53
The Dogs of War 1981,  R)
54
Uncommon Valor 1983,  R)
55
Red Dragon 2002,  R)
56
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
57
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
58
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
59
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy
"And I'm Ron Burgundy. Go fuck yourself, San Diego."
A comedy classic!!! Will Ferrell best work so far and a great cast that deliver the goods all the way.
60
Zoolander 2001,  PG-13)
61
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
62
Man on the Moon 1999,  R)
63
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
64
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
Humma Kavula!!! Loved the film, funny, weird and awesome. Great performences by Martin Freeman, Mos Def, Zooey Deschanel and Sam Rockwell. Haven't read the book, heard the radioshow or seen the tv show, only seen the film. Hilarious!
65
Galaxy Quest 1999,  PG)
66
Confessions of a Dangerous Mind 2002,  R)
67
Serenity 2005,  PG-13)
68
Mission: Impossible III 2006,  PG-13)
69
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
"Brave Clarice. You will let me know when those lambs stops screaming, won't you?"
The brilliant film that set the standards on how to make serial killer films. Foster and Hopkins is one of the most intriguing on screen duos ever. Winner of five academy awards, a genuine classic.
70
Hannibal 2001,  R)
71
Hannibal Rising 2007,  R)
72
Deconstructing Harry 1997,  R)
73
Annie Hall 1977,  PG)
74
Manhattan 1979,  R)
75
Hannah and Her Sisters 1986,  PG-13)
76
The Purple Rose of Cairo 1985,  PG)
77
Husbands and Wives 1992,  R)
78
Bullets Over Broadway 1994,  R)
79
Mighty Aphrodite 1995,  R)
80
Celebrity 1998,  R)
81
Hollywood Ending 2002,  PG-13)
82
Radio Days 1987,  PG)
83
Everyone Says I Love You 1996,  R)
84
Small Time Crooks 2000,  PG)
85
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
86
Memento 2000,  R)
87
Batman 1989,  PG-13)
Batman
"Winged freak terrorizes! Wait'll they get a load of me!"
Great cast, cool music and amazing set designs by Anton Furst. Jack Nicholson steals the whole film as the Joker.
88
Batman Returns 1992,  PG-13)
Batman Returns
"Hi Max! Remember Me? I'm Fred's hand! You wanna greet any other body parts? Remember, Max. You flush it. I flaunt it."
A weirder, funnier, better and even darker film than the first one. Michael Keaton, Danny DeVito and Michelle Pfeiffer are a great trio. A very typical Tim Burton film.
89
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
"Bats frighten me, it's time my enemies share my dread."
A stunning, action packed blockbuster!!!
Without a doubt the best film in the Batman series so far... Great performances all around, especially Christian Bale as Bruce Wayne. Also a fantastic score by Hans Zimmer and James Newton Howard.
90
Ghost World 2001,  R)
91
Shallow Grave 1994,  R)
92
Thunderbolt and Lightfoot 1974,  R)
93
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
94
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
95
Reservoir Dogs 1992,  R)
96
Pulp Fiction 1994,  R)
97
Snatch 2001,  R)
98
A History of Violence 2005,  R)
99
Sin City 2005,  R)
100
The Departed 2006,  R)
101
The Seven Year Itch 1955,  Unrated)
102
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
103
Niagara 1953,  Unrated)
104
Star Trek VI - The Undiscovered Country 1991,  PG)
105
Independence Day 1996,  PG-13)
106
Star Trek - Nemesis 2002,  PG-13)
107
L.A. Story 1991,  PG-13)
108
Best Seller 1987,  R)
109
American Heart 1993,  R)
110
All That Jazz 1979,  R)
111
Chicago 2002,  PG-13)
112
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
Fantastic!!! A Mindblowing extravaganza for both eyes and ears. Gerard Butler and Emmy Rossum are perfect as The Phantom and Christine. Without a doubt Joel Schumacher's best film ever. Superb!!!
113
Passion Fish 1992,  R)
114
Romeo Is Bleeding 1994,  R)
115
Hamlet 1996,  PG-13)
Hamlet
A cinematic masterpiece!!! Kenneth Branagh really pulled out all the stops in this one. It's a feast for all senses. An incredible cast, great score and for the first time the whole play filmed with a little indulgence from Branagh.
A fantastic film!
116
Much Ado About Nothing 1993,  PG-13)
117
Henry V 1989,  PG-13)
118
Dead Again 1991,  R)
119
The Long Good Friday 1982,  R)
The Long Good Friday
Bloody Excellent!!!
British gangster film at it's best. Bob Hoskins is awesome as a mean and surly crime boss. Helen Mirren as his wife is cool and sexy.
Check out Pierce Brosnan in a bit part.
A must see for gangster film fans.
120
Who Dares Wins (The Final Option) 1982,  R)
121
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
122
Van Helsing 2004,  PG-13)
123
Underworld 2003,  R)
124
Underworld: Evolution 2006,  R)
125
Jackie Brown 1997,  R)
126
Face/Off 1997,  R)
127
Lat sau san taam (Hard-Boiled) 1992,  R)
128
The Killer (Dip huet seung hung) 1989,  R)
129
Desperado 1995,  R)
130
The Frighteners 1996,  R)
131
Beetlejuice 1988,  PG)
132
Scream 1996,  R)
133
Scream 2 1997,  R)
134
Scream 3 2000,  R)
135
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
136
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
137
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
138
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
139
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
140
The Matrix 1999,  R)
141
The Matrix Reloaded 2003,  R)
142
The Matrix Revolutions 2003,  R)
143
Dark City 1998,  R)
144
Blade Runner 1982,  R)
145
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
146
The Adventures of Baron Munchausen 1989,  PG)
147
Bridge to Terabithia 2007,  PG)
148
The Long Kiss Goodnight 1996,  R)
149
Legends of the Fall 1994,  R)
150
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
151
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
152
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
153
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
154
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
155
Time Bandits 1981,  PG)
156
Falling Down 1993,  R)
Falling Down
"I'm the bad guy?"
Brilliant performance by Michael Douglas as a man who's had enough. Robert Duvall is great as a soon-to-be-retired-cop who tries to stop Douglas. A great and disturbing film.
157
Groundhog Day 1993,  PG)
158
Internal Affairs 1990,  R)
159
L.A. Confidential 1997,  R)
160
The Black Dahlia 2006,  R)
161
Hollywoodland 2006,  R)
162
Wonderland 2003,  R)
163
Boogie Nights 1997,  R)
164
Breaking Away 1979,  PG)
165
Devil in a Blue Dress 1995,  R)
166
Chinatown 1974,  R)
167
The Conversation 1974,  PG)
168
Blow Out 1981,  R)
169
The French Connection II 1975,  R)
170
The French Connection 1971,  R)
171
Heat 1995,  R)
172
Miami Vice 2006,  R)
173
Collateral 2004,  R)
174
Payback 1999,  R)
175
Hard Rain 1998,  R)
176
Black Rain 1989,  R)
177
Fargo 1996,  R)
178
Lone Star 1996,  R)
179
Cop Land 1997,  R)
180
Once Upon a Time in America 1984,  R)
181
The Godfather, Part III 1990,  R)
182
The Godfather, Part II 1974,  R)
183
The Godfather 1972,  R)
184
Dirty Harry 1971,  R)
185
Zodiac 2007,  R)
186
Seven (Se7en) 1995,  R)
187
Magnum Force 1973,  R)
188
The Dead Pool 1988,  R)
189
Sudden Impact 1983,  R)
190
The Enforcer 1976,  R)
191
Beverly Hills Cop 1984,  R)
192
48 HRS 1982,  R)
193
Streets of Fire 1984,  PG)
194
Judas Kiss 1998,  R)
Judas Kiss
A cool and sexy thriller!!! Great acting all around and especially from the captivating Carla Gugino as the sexpot Coco Chavez.
195
Lethal Weapon 1987,  R)
196
Waterworld 1995,  PG-13)
197
Alien 1979,  R)
198
Aliens 1986,  R)
199
Alien3 1992,  R)
200
Alien Resurrection 1997,  R)
201
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
202
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
203
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
204
The Jewel of the Nile 1985,  PG)
205
Stripes 1981,  R)
206
Soapdish 1991,  PG-13)
207
Tootsie 1982,  PG)
208
Gremlins 2: The New Batch 1990,  PG-13)
209
Gremlins 1984,  PG)
210
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
211
Innerspace 1987,  PG)
212
Explorers 1985,  PG)
213
The Goonies 1985,  PG)
214
Serial Mom 1994,  R)
215
American Psycho 2000,  R)
216
Fight Club 1999,  R)
217
Donnie Darko 2001,  R)
218
The Butterfly Effect 2004,  R)
219
Jacob's Ladder 1990,  R)
220
Angel Heart 1987,  R)
221
Wall Street 1987,  R)
222
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
223
Sabrina 1995,  PG)
224
Presumed Innocent 1990,  R)
225
The Mosquito Coast 1986,  PG)
226
What Lies Beneath 2000,  PG-13)
227
Heartbreak Ridge 1986,  R)
228
High Plains Drifter 1973,  R)
229
Firefox 1982,  PG)
230
Gorky Park 1983,  R)
231
The Gauntlet 1977,  R)
232
Tightrope 1984,  R)
233
Absolute Power 1997,  R)
234
Murder at 1600 1997,  R)
235
The Sentinel 2006,  PG-13)
236
The Fugitive 1993,  PG-13)
237
In the Line of Fire 1993,  R)
238
Man on Fire 2004,  R)
239
Out of Time 2003,  PG-13)
240
Inside Man 2006,  R)
241
The Negotiator 1998,  R)
242
Die Hard 1988,  R)
243
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
244
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
245
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
246
Looking for Richard 1996,  PG-13)
247
Midnight Run 1988,  R)
248
Bullitt 1968,  PG)
249
City Hall 1996,  R)
250
The Firm 1993,  R)
251
Runaway Jury 2003,  PG-13)
252
The Life of David Gale 2003,  R)
253
Primal Fear 1996,  R)
254
The Usual Suspects 1995,  R)
255
Basic Instinct 1992,  R)
256
Sea of Love 1989,  R)
257
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
Ocean's Twelve
"What did I say? You called his niece a whore. A very cheap one. She's seven."
Not nearly as good as the first but more of an okay film. Great cast again, nice settings (Europe) as ususal.
258
The Italian Job 2003,  PG-13)
259
Dog Day Afternoon 1975,  R)
260
A Fish Called Wanda 1988,  R)
261
Serpico 1973,  R)
262
Donnie Brasco 1997,  R)
263
Natural Born Killers 1994,  R)
264
A Clockwork Orange 1971,  R)
265
Clerks II 2006,  R)
266
Clerks 1994,  R)
267
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
268
Mallrats 1995,  R)
269
Dogma 1999,  R)
270
Insomnia 2002,  R)
271
Ghost Rider 2007,  PG-13)
Ghost Rider
So much better in everything than the second movie.
272
Hellboy 2004,  PG-13)
273
...And Justice For All 1979,  R)
274
The Insider 1999,  R)
275
Escape from Alcatraz 1979,  PG)
276
Stand by Me 1986,  R)
277
The Breakfast Club 1985,  R)
278
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
279
Fast Times At Ridgemont High 1982,  R)
280
Dazed and Confused 1993,  R)
281
Slacker 1991,  R)
282
Blood Work 2002,  R)
283
The Bone Collector 1999,  R)
284
The Devil's Own 1997,  R)
285
Michael Collins 1996,  R)
286
In the Name of the Father 1993,  R)
287
The Shawshank Redemption 1994,  R)
288
Papillon 1973,  PG)
289
The Great Escape 1963,  Unrated)
290
The Truman Show 1998,  PG)
291
Pleasantville 1998,  PG-13)
292
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
293
The Wild Bunch 1969,  R)
294
Cross of Iron 1976,  R)
295
Straw Dogs 1971,  R)
296
Death Wish 1974,  R)
297
The Punisher 2004,  R)
298
The Getaway 1972,  R)
299
The Osterman Weekend 1983,  R)
300
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
301
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
302
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
303
The Killer Elite 1975,  PG)
304
Bring Me the Head of Alfredo Garcia 1974,  R)
305
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
306
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
307
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964,  R)
308
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) 1965,  R)
309
Convoy 1978,  PG)
310
Smokey and the Bandit 1977,  PG)
311
Starsky & Hutch 2004,  PG-13)
312
Superman 1978,  PG)
313
Superman II 1981,  PG)
314
Superman III 1983,  PG)
315
Superman Returns 2006,  PG-13)
316
The Age of Innocence 1993,  PG)
317
Gangs of New York 2002,  R)
318
The Last of the Mohicans 1992,  R)
319
Timeline 2003,  PG-13)
Timeline
An intense race-against- time adventure/thriller!
Great performences by Gerard Butler, Frances O'Connor and Anna Friel.
320
Ronin 1998,  R)
321
Léon (The Professional) 1994,  R)
322
Nikita (La Femme Nikita) 1990,  R)
323
The Horseman on the Roof 1995,  R)
324
Les Amants du Pont-Neuf (The Lovers on the Bridge) 1991,  R)
325
Three Colors: Blue (Trois Couleurs: Bleu) 1993,  R)
326
A Few Days in September (Quelques jours en septembre) 2006,  Unrated)
327
The Unbearable Lightness of Being 1988,  R)
328
Damage 1992,  R)
329
The English Patient 1996,  R)
330
Chocolat 2000,  PG-13)
331
Back to the Future 1985,  PG)
332
Back to the Future Part II 1989,  PG)
333
Back to the Future Part III 1990,  PG)
334
Schindler's List 1993,  R)
335
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
336
War of the Worlds 2005,  PG-13)
337
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
338
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
339
Close Encounters of the Third Kind 1977,  PG)
340
Contact 1997,  PG)
341
Duel 1972,  PG)
342
Christine 1983,  R)
343
Carrie 1976,  R)
344
Jaws 1975,  PG)
345
Saving Private Ryan 1998,  R)
346
Jurassic Park 1993,  PG-13)
347
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
348
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
349
Minority Report 2002,  PG-13)
350
I, Robot 2004,  PG-13)
351
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
352
The Island 2005,  PG-13)
353
Girl, Interrupted 1999,  R)
354
The Virgin Suicides 1999,  R)
355
The Octagon 1980,  R)
356
Force of One 1979,  PG)
357
Summer of Sam 1999,  R)
358
Clear and Present Danger 1994,  PG-13)
359
Spy Game 2001,  R)
360
Apocalypse Now 1979,  R)
361
The Deer Hunter 1978,  R)
362
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
363
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
364
Spider-Man 2002,  PG-13)
365
Gladiator 2000,  R)
366
Braveheart 1995,  R)
367
300 2007,  R)
368
Troy 2004,  R)
369
The Last Legion 2007,  PG-13)
370
King Arthur 2004,  PG-13)
371
The Mists of Avalon 2001,  Unrated)
372
Merlin 1998,  PG)
373
Excalibur 1981,  R)
374
Heathers 1988,  R)
375
Mean Girls 2004,  PG-13)
376
How to Make an American Quilt 1995,  PG-13)
377
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
378
Little Women 1994,  PG)
379
Mermaids 1990,  PG-13)
380
Night on Earth 1991,  R)
381
Autumn in New York 2000,  PG-13)
382
Lost Souls 2000,  R)
383
Welcome Home Roxy Carmichael 1990,  PG-13)
384
The Crucible 1996,  PG-13)
385
Reality Bites 1994,  PG-13)
386
Singles 1992,  PG-13)
387
Unbreakable 2000,  PG-13)
Unbreakable
Brilliant! A comic book film for real.
Much better than the hyped Sixth Sense.
388
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
389
The Village 2004,  PG-13)
390
Lady in the Water 2006,  PG-13)
Lady in the Water
An interesting story but the film didn't work. Started out good but after a while it was just silly. But not as bad as Signs though.
391
The Bridges of Madison County 1995,  PG-13)
392
The Fabulous Baker Boys 1989,  R)
393
Frankie & Johnny 1991,  R)
394
It Could Happen to You 1994,  PG)
395
Willow 1988,  PG)
396
Ladyhawke 1985,  PG-13)
397
Legend 1986,  PG)
398
Dr. No 1962,  PG)
399
From Russia With Love 1963,  PG)
400
Goldfinger 1964,  PG)
401
Thunderball 1965,  PG)
402
You Only Live Twice 1967,  PG)
403
On Her Majesty's Secret Service 1969,  PG)
404
Diamonds Are Forever 1971,  PG)
405
Live and Let Die 1973,  PG)
406
The Man with the Golden Gun 1974,  PG)
407
The Spy Who Loved Me 1977,  PG)
408
Moonraker 1979,  PG)
409
For Your Eyes Only 1981,  PG)
410
Octopussy 1983,  PG)
411
A View to a Kill 1985,  PG)
412
The Living Daylights 1987,  PG)
413
Licence To Kill 1989,  PG-13)
414
GoldenEye 1995,  PG-13)
415
Tomorrow Never Dies 1997,  PG-13)
416
The World Is Not Enough 1999,  PG-13)
417
Die Another Day 2002,  PG-13)
418
After the Sunset 2004,  PG-13)
419
The Blues Brothers 1980,  R)
420
School of Rock 2003,  PG-13)
421
Tenacious D in: The Pick of Destiny 2006,  R)
422
Wayne's World 1992,  PG-13)
423
Wayne's World 2 1993,  PG-13)
424
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
425
Bill & Ted's Bogus Journey 1991,  PG)
426
This Is Spinal Tap 1984,  R)
427
The Princess Bride 1987,  PG)
428
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
429
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
430
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
431
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
432
The Mask 1994,  PG-13)
433
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
434
Cool World 1992,  PG-13)
435
Monster 2003,  R)
436
Boys Don't Cry 1999,  R)
437
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
438
Carrington 1995,  R)
439
Bob Roberts 1992,  R)
440
Star 80 1983,  R)
441
Runaway Train 1985,  R)
442
Assault on Precinct 13 1976,  R)
443
Escape from New York 1981,  R)
444
Big Trouble in Little China 1986,  PG-13)
445
Halloween 1978,  R)
446
Halloween II 1981,  R)
447
Halloween - Resurrection 2002,  R)
448
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
449
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
450
Friday the 13th 1980,  R)
451
Friday the 13th Part 2 1981,  R)
452
Bound 1996,  R)
453
Mulholland Drive 2001,  R)
454
Blue Velvet 1986,  R)
455
Blood In, Blood Out (Bound by Honor) 1993,  R)
456
Wild At Heart 1990,  R)
457
Kiss Kiss, Bang Bang 2005,  R)
458
Apollo 13 1995,  PG)
459
The Right Stuff 1983,  PG)
460
Jacknife 1989,  R)
461
In Country 1989,  R)
462
Moonstruck 1987,  PG)
463
I Love You to Death 1990,  R)
464
A Bronx Tale 1993,  R)
465
The Family Man 2000,  PG-13)
466
Valley Girl 1983,  R)
467
Training Day 2001,  R)
468
Leaving Las Vegas 1995,  R)
469
Snake Eyes 1998,  R)
470
Femme Fatale 2002,  R)
471
Taking Lives 2004,  R)
472
National Treasure 2004,  PG)
473
The Rock 1996,  R)
474
Con Air 1997,  R)
475
Taxi Driver 1976,  R)
476
Raging Bull 1980,  R)
477
Rocky 1976,  PG)
478
Eye For An Eye 1995,  R)
479
Vigilante 1983,  R)
480
Circle of Friends 1995,  PG-13)
481
The Star Chamber 1983,  R)
482
A Chorus Line 1985,  PG-13)
483
Romancing the Stone 1984,  PG)
484
Wonder Boys 2000,  R)
485
The Ghost and the Darkness 1996,  R)
486
Fatal Attraction 1987,  R)
487
A Perfect Murder 1998,  R)
488
Don't Say a Word 2001,  R)
489
Disclosure 1994,  R)
490
The China Syndrome 1979,  PG)
491
The Game 1997,  R)
492
The War of the Roses 1989,  R)
493
The Forgotten 2004,  PG-13)
494
G.I. Jane 1997,  R)
495
Traffic 2000,  R)
496
Out for Justice 1991,  R)
497
Under Siege 1992,  R)
498
Under Siege 2: Dark Territory 1995,  R)
499
Rambo III 1988,  R)
500
Death Race 2000 1975,  R)
501
The Running Man 1987,  R)
502
A Sound of Thunder 2005,  PG-13)
503
Timecop 1994,  R)
504
Stargate 1994,  PG-13)
505
Crash 1996,  NC-17)
506
Bring It On 2000,  PG-13)
507
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
508
That Thing You Do! 1996,  PG)
509
Sky Captain and the World of Tomorrow 2004,  PG)
510
King Kong 2005,  PG-13)
511
King Kong 1976,  PG)
512
Congo 1995,  PG-13)
513
Mystic River 2003,  R)
514
Road to Perdition 2002,  R)
515
The Untouchables 1987,  R)
516
JFK 1992,  R)
517
The Interpreter 2005,  PG-13)
518
The Manchurian Candidate 2004,  R)
519
Nixon 1995,  R)
520
All the President's Men 1976,  PG)
521
Billy Bathgate 1991,  R)
522
Miller's Crossing 1990,  R)
523
Last Man Standing 1996,  R)
524
Yojimbo 1961,  Unrated)
525
Ran 1985,  R)
526
Wag the Dog 1997,  R)
527
Outbreak 1995,  R)
528
Sphere 1998,  PG-13)
529
The Graduate 1967,  PG)
530
American Beauty 1999,  R)
531
Kramer vs. Kramer 1979,  PG)
532
Hero (Accidental Hero) 1992,  PG-13)
533
When Harry Met Sally 1989,  R)
534
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
535
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
536
Straight Time 1978,  R)
537
Midnight Cowboy 1969,  R)
538
American Gigolo 1980,  R)
539
Buffalo 66 1998,  R)
540
The Opposite of Sex 1998,  R)
541
Happiness 1998,  NC-17)
542
Welcome to the Dollhouse 1995,  R)
543
I Heart Huckabees 2004,  R)
544
Being John Malkovich 1999,  R)
545
Adaptation 2002,  R)
546
Marathon Man 1976,  R)
547
Sleepers 1996,  R)
548
Family Business 1989,  R)
549
Dick Tracy 1990,  PG)
550
Hudson Hawk 1991,  R)
551
Mystery Men 1999,  PG-13)
552
Fantastic Four 2005,  PG-13)
553
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
554
The Natural 1984,  PG)
555
The Sting 1973,  PG)
556
Butch Cassidy and the Sundance Kid 1969,  PG)
557
Thelma & Louise 1991,  R)
558
Kalifornia 1993,  R)
559
The Way We Were 1973,  PG)
560
Out of Africa 1985,  PG)
561
Indecent Proposal 1993,  R)
562
The Seventh Sign 1988,  R)
563
The Electric Horseman 1979,  PG)
564
Legal Eagles 1986,  PG)
565
Havana 1990,  R)
566
The Candidate 1972,  PG)
567
The Great Gatsby 1974,  PG)
568
Ordinary People 1980,  R)
569
Sneakers 1992,  PG-13)
570
Matchstick Men 2003,  PG-13)
571
Quiz Show 1994,  PG-13)
572
Strange Days 1995,  R)
573
Up Close & Personal 1996,  PG-13)
574
Brubaker 1980,  R)
575
Hero 2002,  PG-13)
576
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
577
Rush Hour 1998,  PG-13)
578
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
579
Little Big Man 1970,  PG)
580
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
581
Open Range 2003,  R)
582
The Postman 1997,  PG-13)
583
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
584
The Three Musketeers 1993,  PG)
585
The Man in the Iron Mask 1998,  PG-13)
586
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
587
Wild Wild West 1999,  PG-13)
588
Men in Black 1997,  PG-13)
589
Men in Black II 2002,  PG-13)
590
Fandango 1985,  PG)
591
The War 1994,  PG-13)
592
Revenge 1990,  R)
593
3000 Miles to Graceland 2001,  R)
594
Domino 2005,  R)
595
The Bodyguard 1992,  R)
596
Selena 1997,  PG)
597
American Flyers 1985,  PG-13)
598
Bull Durham 1988,  R)
599
Thirteen Days 2000,  PG-13)
600
The Sum of All Fears 2002,  PG-13)
601
Patriot Games 1992,  R)
602
The Messenger: The Story of Joan of Arc 1999,  R)
603
Flesh & Blood (Flesh+Blood) (The Rose and the Sword) 1985,  R)
604
No Way Out 1987,  R)
605
Tin Cup 1996,  R)
606
Night Shift 1982,  R)
607
Field of Dreams 1989,  PG)
608
A League of Their Own 1992,  PG)
609
A Perfect World 1993,  PG-13)
610
From Hell 2001,  R)
611
The Ninth Gate 1999,  R)
612
End of Days 1999,  R)
613
The Omen 1976,  R)
614
Damien: Omen II 1978,  R)
615
The Exorcist 1973,  R)
616
The Amityville Horror 1979,  R)
617
The 6th Day 2000,  PG-13)
618
Space Cowboys 2000,  PG-13)
619
U.S. Marshals 1998,  R)
620
Cutthroat Island 1995,  PG-13)
621
Nick of Time 1995,  R)
622
King of New York 1990,  R)
623
Saturday Night Fever 1977,  R)
624
Grease 1978,  PG)
625
Drop Zone 1994,  R)
626
The Good Son 1993,  R)
627
The Hard Way 1991,  R)
628
Bird on a Wire 1990,  PG-13)
629
Tequila Sunrise 1988,  R)
630
Overboard 1987,  PG)
631
Protocol 1984,  PG)
632
Private Benjamin 1980,  R)
633
Tango & Cash 1989,  R)
634
Hollywood Homicide 2003,  PG-13)
635
Stakeout 1987,  R)
636
The Crying Game 1992,  R)
637
WarGames (War Games) 1983,  PG)
638
The Net 1995,  PG-13)
639
Practical Magic 1998,  PG-13)
640
The Craft 1996,  R)
641
The Witches of Eastwick 1987,  R)
642
Death Becomes Her 1992,  PG-13)
643
Rock Star 2001,  R)
644
The World According to Garp 1982,  R)
645
Incognito 1997,  R)
646
Another Stakeout 1993,  PG-13)
647
Wedlock (Deadlock) 1991,  R)
648
Fortress 1993,  R)
649
Freejack 1992,  R)
650
Kiss of the Dragon 2001,  R)
651
Romeo Must Die 2000,  R)
652
Short Circuit 1986,  PG)
653
Short Circuit 2 1988,  PG)
654
Young Doctors in Love 1982,  R)
655
Point of No Return (The Assassin) 1993,  R)
656
Resident Evil 2002,  R)
Resident Evil
A good action, horror, zombie movie.
Milla Jovovich is great in the lead.
657
Daylight 1996,  PG-13)
658
Cliffhanger 1993,  R)
659
Vertical Limit 2000,  PG-13)
660
Assassins 1995,  R)
661
The Specialist 1994,  R)
662
Nighthawks 1981,  R)
663
Detox (D-Tox) ,  R)
664
Copycat 1995,  R)
665
Gorillas in the Mist: The Story of Dian Fossey 1988,  PG-13)
666
Judge Dredd 1995,  R)
667
Demolition Man 1993,  R)
668
Fort Apache, the Bronx 1981,  R)
669
Heavenly Creatures 1994,  R)
670
F.I.S.T. 1979,  R)
671
The Piano 1993,  R)
672
Children of a Lesser God 1986,  R)
673
An Angel at My Table 1990,  R)
674
In the Cut 2003,  R)
675
Holy Smoke! 1999,  R)
676
The Portrait of a Lady 1996,  PG-13)
677
Hideous Kinky 1998,  R)
678
Quills 2000,  R)
679
Enigma 2001,  R)
680
Emma 1996,  PG)
681
Mansfield Park 1998,  PG-13)
682
Persuasion 1995,  PG)
683
Dick 1999,  PG-13)
684
Drop Dead Gorgeous 1999,  PG-13)
685
To Live and Die in L.A. 1985,  R)
686
U Turn 1997,  R)
687
Blow 2001,  R)
688
Cousins 1989,  PG-13)
689
Three Men and a Baby (3 Men and a Baby) 1987,  PG)
690
Three Men and a Little Lady 1990,  PG)
691
Body Heat 1981,  R)
692
Weekend at Bernie's 1989,  PG-13)
693
Weekend at Bernie's II 1993,  PG)
694
Less Than Zero 1987,  R)
695
No Man's Land 1987,  R)
696
Rush 1991,  R)
697
10 to Midnight 1983,  R)
698
Fear 1996,  R)
699
Young Guns II 1990,  PG-13)
700
Air Force One 1997,  R)
701
Miami Blues 1990,  R)
702
Air America 1990,  R)
703
Star Trek: The Motion Picture 1979,  G)
704
Star Trek - Insurrection 1998,  PG)
705
Star Trek Generations 1994,  PG)
706
Star Trek III - The Search for Spock 1984,  PG)
707
Star Trek V - The Final Frontier 1989,  PG)
708
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
709
Star Trek IV - The Voyage Home 1986,  PG)
710
Arizona Dream 1993,  R)
711
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
712
Benny & Joon 1993,  PG)
713
Say Anything... 1989,  PG-13)
714
Sixteen Candles 1984,  PG)
715
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
716
Some Kind of Wonderful 1987,  PG-13)
717
Mask 1985,  PG-13)
718
Leaving Normal 1992,  R)
719
The Beach 2000,  R)
720
This Boy's Life 1993,  R)
721
Radio Flyer 1992,  PG-13)
722
Jack the Bear 1993,  PG-13)
723
Total Eclipse 1995,  R)
724
Blink 1994,  R)
725
Poison Ivy 1992,  R)
726
The Quick and the Dead 1995,  R)
727
Hang 'em High 1968,  PG-13)
728
The Magnificent Seven 1960,  R)
729
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
730
The Basketball Diaries 1995,  R)
731
Marvin's Room 1996,  PG-13)
732
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
733
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003,  PG-13)
734
The X-Files - Fight the Future 1998,  PG-13)
735
Evolution 2001,  PG-13)
736
XXX 2002,  PG-13)
737
True Lies 1994,  R)
738
Commando 1985,  R)
739
Predator 1987,  R)
740
Southern Comfort 1981,  R)
741
The Long Riders 1980,  R)
742
Brewster's Millions 1985,  PG)
743
Trading Places 1983,  R)
744
Big Daddy 1999,  PG-13)
745
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
746
Billy Madison 1995,  PG-13)
747
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
748
Supernova 2000,  PG-13)
749
Geronimo - An American Legend 1993,  PG-13)
750
Johnny Handsome 1989,  R)
751
Red Heat 1988,  R)
752
Trespass 1992,  R)
753
Crossroads 1986,  R)
754
Notting Hill 1999,  PG-13)
755
Runaway Bride 1999,  PG)
756
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
757
Muriel's Wedding 1994,  R)
758
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
759
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
760
Heartbreakers 2001,  PG-13)
761
I Know What You Did Last Summer 1997,  R)
762
I Still Know What You Did Last Summer 1998,  R)
763
Confessions of a Sociopathic Social Climber 2005,  R)
764
Exit to Eden 1994,  R)
765
The Tuxedo 2002,  PG-13)
766
Bad Company 2002,  PG-13)
767
Regarding Henry 1991,  PG-13)
768
City of Hope 1991,  R)
769
Harley Davidson and the Marlboro Man 1991,  R)
770
Lone Wolf McQuade 1983,  PG)
771
Can't Hardly Wait 1998,  PG-13)
772
License to Drive 1988,  PG-13)
773
The Lost Boys 1987,  R)
774
The Outsiders 1983,  PG)
775
Rumble Fish 1983,  R)
776
One Night at McCool's 2001,  R)
777
Kingpin 1996,  PG-13)
778
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
779
The Cable Guy 1996,  PG-13)
780
The Waterboy 1998,  PG-13)
781
Clean and Sober 1988,  R)
782
Mr. Mom 1983,  PG)
783
Baby Boom 1987,  PG)
784
Thunderheart 1992,  R)
785
The Score 2001,  R)
786
25th Hour 2003,  R)
787
American History X 1998,  R)
788
Romper Stomper 1993,  NC-17)
789
Flirt 1995,  R)
790
Trust 1990,  R)
791
Amateur 1994,  R)
792
Simple Men 1992,  R)
793
Three Amigos! 1986,  PG)
794
Planes, Trains and Automobiles 1987,  R)
795
Dutch 1991,  PG-13)
796
The Adventures of Ford Fairlane 1990,  R)
797
Pink Cadillac 1989,  PG-13)
798
La Cérémonie (A Judgement in Stone) 1995,  Unrated)
799
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf) 2001,  R)
800
The Passion of the Christ 2004,  R)
801
So I Married an Axe Murderer 1993,  PG-13)
802
The Young Poisoner's Handbook 1995,  R)
803
Coneheads 1993,  PG)
804
The Great Outdoors 1988,  PG)
805
Spies Like Us 1985,  PG)
806
An American Werewolf in London 1981,  R)
807
Sgt. Bilko 1996,  PG)
808
My Girl 1991,  PG)
809
Smoke 1995,  R)
810
Blue in the Face 1995,  R)
811
The Accidental Tourist 1988,  PG)
812
Alice 1990,  PG-13)
813
Hilary and Jackie 1998,  R)
814
Until the End of the World (Bis ans Ende der Welt) 1991,  R)
815
Eyewitness 1981,  R)
816
The Big Chill 1983,  R)
817
The Doctor 1991,  PG-13)
818
Lost in Space 1998,  PG-13)
819
Starship Troopers 1997,  R)
820
Dreamcatcher 2003,  R)
821
Broadcast News 1987,  R)
822
The Paper 1994,  R)
823
Midnight Express 1978,  R)
824
Whispers in the Dark 1992,  R)
825
Jungle Fever 1991,  R)
826
Mr. Wonderful 1993,  PG-13)
827
The Hand That Rocks the Cradle 1992,  R)
828
Talk Radio 1988,  R)
829
Working Girl 1988,  R)
830
Cruel Intentions 1999,  R)
831
Dangerous Liaisons 1988,  R)
832
Reversal of Fortune 1990,  R)
833
Trial by Jury 1994,  R)
834
Navy Seals 1990,  R)
835
The Man Who Knew Too Little 1997,  PG)
836
Scandal 1989,  R)
837
Kill Me Again 1989,  R)
838
Mad Max 1979,  R)
839
Mad Max 2: The Road Warrior 1981,  R)
840
Mr. & Mrs. Bridge 1990,  PG-13)
841
A Room With A View 1986,  PG)
842
Alexander 2004,  R)
843
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
844
Any Given Sunday 1999,  R)
845
The Longest Yard 1974,  R)
846
The Last Boy Scout 1991,  R)
847
The Doors 1991,  R)
848
Salvador 1986,  R)
849
Heaven & Earth 1993,  R)
850
Platoon 1986,  R)
851
Full Metal Jacket 1987,  R)
852
The Cell 2000,  R)
853
Gardens of Stone 1987,  R)
854
The Mission 1986,  PG)
855
The Killing Fields 1984,  R)
856
Music Box 1989,  PG-13)
857
Mad City 1997,  PG-13)
858
Syriana 2005,  R)
859
Betrayed 1988,  R)
860
Hamlet 1990,  PG)
861
Conspiracy Theory 1997,  R)
862
Gallipoli 1981,  PG)
863
Forever Young 1992,  PG)
864
The Patriot 2000,  R)
865
Chicken Run 2000,  G)
866
Maverick 1994,  PG)
867
Rounders 1998,  R)
868
Death to Smoochy 2002,  R)
869
What Women Want 2000,  PG-13)
870
The Man Without a Face 1993,  PG-13)
871
Lethal Weapon 4 1998,  R)
872
Lethal Weapon 3 1992,  R)
873
Lethal Weapon 2 1989,  R)
874
Green Card 1990,  PG-13)
875
sex, lies, and videotape 1989,  R)
876
Fearless 1993,  R)
877
The Year of Living Dangerously 1982,  PG)
878
Good Morning, Vietnam 1987,  R)
879
Dead Poets Society 1989,  PG)
880
Mr. Holland's Opus 1995,  PG)
881
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
882
Don't Tell Mom the Babysitter's Dead 1991,  PG-13)
883
Home Alone 1990,  PG)
884
Adventures in Babysitting 1987,  PG-13)
885
Curly Sue 1991,  PG)
886
Uncle Buck 1989,  PG)
887
Witness 1985,  R)
888
Master and Commander: The Far Side of the World 2003,  PG-13)
889
The Love Letter 1999,  PG-13)
890
The Mummy 1999,  PG-13)
891
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
892
The Phantom 1996,  PG)
893
The Rocketeer 1991,  PG)
894
The Shadow 1994,  PG-13)
895
Mr. Baseball 1992,  PG-13)
896
Eight Men Out 1988,  PG)
897
Quigley Down Under 1990,  PG-13)
898
High Road to China 1983,  PG)
899
Her Alibi 1989,  PG)
900
An Innocent Man 1989,  R)
901
Runaway 1984,  PG-13)
902
French Kiss 1995,  PG-13)
903
Pretty Woman 1990,  R)
904
Dave 1993,  PG-13)
905
In & Out 1997,  PG-13)
906
Jeffrey 1995,  R)
907
The Birdcage 1996,  R)
908
Cry Freedom 1987,  PG)
909
Consenting Adults 1992,  R)
910
Sophie's Choice 1982,  R)
911
The Ice Storm 1997,  R)
912
The January Man 1989,  R)
913
A Midsummer Night's Dream 1999,  PG-13)
914
Get Over It 2001,  PG-13)
915
Confessions of a Teenage Drama Queen 2004,  PG)
916
Fierce Creatures 1997,  PG-13)
917
Grand Canyon 1991,  R)
918
Magnolia 1999,  R)
919
The Sweet Hereafter 1997,  R)
920
Raining Stones 1993,  R)
921
My Name Is Joe (Mein Name ist Joe) 1998,  R)
922
She's the One 1996,  R)
923
The Brothers McMullen 1995,  R)
924
Awakenings 1990,  PG-13)
925
Jack 1996,  PG-13)
926
Falling in Love 1984,  PG-13)
927
The King of Comedy 1983,  PG)
928
After Hours 1985,  R)
929
Alice Doesn't Live Here Anymore 1974,  PG)
930
Mean Streets 1973,  R)
931
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
932
Analyze This 1999,  R)
933
Guilty by Suspicion 1991,  PG-13)
934
Stanley & Iris 1990,  PG-13)
935
Showtime 2002,  PG-13)
936
Great Expectations 1998,  R)
937
Backdraft 1991,  R)
938
Cape Fear 1991,  R)
939
Sliver 1993,  R)
940
15 Minutes 2001,  R)
941
City by the Sea 2002,  R)
942
The Fan 1996,  R)
943
The Crush 1993,  R)
944
Misery 1990,  R)
945
Mad Dog and Glory 1993,  R)
946
Night and the City 1992,  R)
947
Mary Shelley's Frankenstein 1994,  R)
948
Interview with the Vampire 1994,  R)
949
Men At Work 1990,  PG-13)
950
F/X 1986,  R)
F/X
I was blown away by this film the first time I saw it on video back in the 80's. Great twists and turns that makes you sit on the edge of your seat all the way to the end. Great performences all around. A real gem!
951
F/X2 (F/X 2: The Deadly Art of Illusion) 1991,  PG-13)
952
See No Evil, Hear No Evil 1989,  R)
953
Silver Streak 1976,  PG)
954
The Woman in Red 1984,  PG-13)
955
10 1979,  R)
956
Arthur 1977,  PG)
957
Arthur 2 - On the Rocks 1988,  PG)
958
Funny About Love 1990,  PG-13)
959
The Producers 1968,  PG)
960
Blazing Saddles 1974,  R)
961
Spaceballs 1987,  PG)
962
Airplane! 1980,  PG)
963
Hot Shots! 1991,  PG-13)
964
The Accused 1988,  R)
965
Mystic Pizza 1988,  R)
966
Wilder Napalm 1993,  PG-13)
967
Dragonheart 1986,  PG-13)
968
Eragon 2006,  PG)
Eragon
What a disappointment! The book was great,
okay one shouldn't compare but this was not good. A couple of scene's here and there was okay but the rest lacked everything the book had.
969
Undercover Blues 1993,  PG-13)
970
Frequency 2000,  PG-13)
971
Postcards from the Edge 1990,  R)
972
Flesh And Bone 1993,  R)
973
Everybody's All-American 1988,  R)
974
Suspect 1987,  R)
975
Great Balls of Fire! 1989,  PG-13)
976
Boyz n the Hood 1991,  R)
977
Menace II Society 1993,  R)
978
Colors 1988,  R)
979
Savior 1998,  R)
980
Switchback 1997,  R)
981
D.O.A. 1988,  R)
982
The Parent Trap 1998,  PG)
983
Playing by Heart 1998,  R)
984
The Big Easy 1987,  R)
985
Something to Talk About 1995,  R)
986
Prom Night 1980,  R)
987
Network 1976,  R)
988
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
989
Der Krieger und die Kaiserin (The Princess and the Warrior) 2000,  R)
990
Kingdom of Heaven 2005,  R)
Kingdom of Heaven
"A King may move a man, a father may claim a son, but remember that even when those who move you be Kings, or men of power, your soul is in your keeping alone. When you stand before God, you cannot say," But I was told by others to do thus." Or that, "Virtue was not convenient at the time." This will not suffice. Remember that."
A beautiful epic adventure!!!
Orlando Bloom gives his best performance ever, together with great performances by Liam Neeson, Jeremy Irons and Eva Green. Also a fantastic score by Harry Gegson-Williams.
Check out the Director's Cut version, it's even more grand.
991
Withnail and I 1987,  R)
992
Sideways 2004,  R)
993
Hair 1979,  PG)
994
The Morning After 2006,  R)
995
Gloria 1999,  R)
996
Running on Empty 1988,  PG-13)
997
Deathtrap 1982,  PG)
998
Guilty As Sin 1993,  R)
999
Prince of the City 1981,  R)
1000
Murder on the Orient Express 1974,  PG)
1001
The Verdict 1982,  R)
1002
Q & A 1990,  R)
1003
Power 1986,  R)
1004
Little Nikita 1988,  PG)
1005
What About Bob? 1991,  PG)
1006
The Goodbye Girl 1977,  PG)
1007
The Lonely Guy 1983,  R)
1008
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
1009
Once Around 1991,  R)
1010
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
1011
Down and Out in Beverly Hills 1986,  R)
1012
Tin Men 1987,  R)
1013
Diner 1982,  R)
1014
Avalon 1990,  PG)
1015
Night Falls on Manhattan 1997,  R)
1016
Lost in Yonkers 1993,  PG)
1017
Always 1989,  PG)
1018
The Wild Geese 1978,  R)
1019
The Guns of Navarone 1961,  Unrated)
1020
Lawrence of Arabia 1962,  PG)
1021
Spartacus 1960,  PG-13)
1022
The Cannonball Run 1981,  PG)
1023
North Sea Hijack (ffolkes) (Assault Force) 1980,  PG)
1024
The Taking of Pelham One Two Three 1974,  R)
1025
Force 10 from Navarone 1978,  PG)
1026
Bowling for Columbine 2002,  R)
1027
Fahrenheit 9/11 2004,  R)
1028
Love at Large 1989,  R)
1029
Big 1988,  PG)
1030
Elf 2003,  PG)
1031
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2006,  PG-13)
1032
Old School 2003,  R)
1033
Road Trip 2000,  R)
1034
He Said, She Said 1991,  PG-13)
1035
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
1036
Joe Versus the Volcano 1990,  PG)
1037
Bachelor Party 1984,  R)
1038
Volunteers 1985,  R)
1039
The Man with One Red Shoe 1985,  PG)
1040
Splash 1984,  PG)
1041
28 Days 2000,  PG-13)
1042
From the Hip 1986,  PG)
1043
Jagged Edge 1985,  R)
1044
Single White Female 1992,  R)
1045
Kiss of Death 1995,  R)
1046
La Bamba 1987,  PG-13)
1047
Major League 1989,  R)
1048
The Cotton Club 1984,  R)
1049
Knight Moves 1992,  R)
1050
The Big Town 1987,  R)
1051
Wild Bill 1995,  R)
1052
Indian Summer 1993,  PG-13)
1053
The First Wives Club 1996,  PG)
1054
Hocus Pocus 1993,  PG)
1055
Child's Play 2 1990,  R)
1056
Velvet Goldmine 1998,  R)
1057
24 Hour Party People 2002,  R)
1058
54 1998,  R)
1059
The Last Days of Disco 1998,  R)
1060
Barcelona 1994,  PG-13)
1061
Metropolitan 1990,  PG-13)
1062
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
1063
Toy Story 1995,  G)
1064
Toy Story 2 1999,  G)
1065
Blades of Glory 2007,  PG-13)
Blades of Glory
"Personal philosophy? Clothing optional."
Will Ferrell and John Heder are awesome as the ice-skating stars that have one chance to get the gold, and that is to work together. Amy Poehler and Will Arnett are great as the creepy sibling ice-skater pair. A very funny film.
1066
The Dream Team 1989,  PG-13)
1067
Gung Ho 1986,  PG-13)
1068
Speechless 1994,  PG-13)
1069
One Good Cop 1991,  R)
1070
Desperate Measures 1998,  R)
1071
Hideaway 1995,  R)
1072
Multiplicity 1996,  PG-13)
1073
Johnny Dangerously 1984,  PG-13)
1074
Oscar 1991,  PG)
1075
Pacific Heights 1990,  R)
1076
Something's Gotta Give 2003,  PG-13)
1077
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
1078
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004,  R)
1079
The Jackal 1997,  R)
1080
Mr. Jones 1993,  R)
1081
Don Juan DeMarco 1995,  PG-13)
1082
The Fisher King 1991,  R)
1083
Sommersby 1993,  PG-13)
1084
The Scarlet Letter 1995,  R)
1085
Intersection 1994,  R)
1086
Red Corner 1997,  R)
1087
First Knight 1995,  PG-13)
1088
No Mercy 1986,  R)
1089
State of Grace 1990,  R)
1090
The Super Mario Bros. 1993,  PG)
1091
Tank Girl 1995,  R)
1092
Breathless 1983,  R)
1093
Yanks 1979,  R)
1094
An Officer and a Gentleman 1982,  R)
1095
The Mothman Prophecies 2001,  PG-13)
1096
Dr. T & The Women 2000,  R)
1097
Final Analysis 1992,  R)
1098
Juggernaut 1974,  PG)
1099
First Born 2006,  PG-13)
First Born
A creepy, scary, suggestive film.
The opening title sequence sets the mood for this little drama. Elisabeth Shue is great in the leading role as a first time reluctant mother. This is her best work since Leaving Las Vegas.
1100
Shoot to Kill (Deadly Pursuit) 1988,  R)
1101
American Gangster 2007,  R)
American Gangster
"See, ya are what ya are in this world. That's either one of two things: Either you're somebody or you ain't nobody."
A gangster epic in the likes of Sidney Lumet's Prince Of The City and Michael Cimino's Year Of The Dragon.
Frank Lucas (Denzel Washington) and Richie Roberts (Russell Crowe) form a great pair as each others opposite, drug kingpin and detective. First against each other then working together to bring down the corrupt cops and criminals that rules New York City's underworld.
Great cast and music, one of Ridley Scott's best films.
1102
King of California 2007,  PG-13)
King of California
"How the hell did you obtain records from the spanish treasury from the mental institution? Internet!"
An obsessed father, fresh out from a mental hospital (Michael Douglas), on a hunt for a buried treasure and a teenage daughter (Evan Rachel Wood) who wants a normal life.
A funny, warmhearted drama with great performances by Douglas and Wood.
1103
Downfall (Der Untergang) 2004,  R)
Downfall (Der Untergang)
"Les jeux sont faits!"
Bruno Ganz (Adolf Hitler) is brilliant as the nazi leader during the last days of his life in the bunker. Alexandra Maria Lara (Traudl Junge) is great as Hitler's secretary. Great cast and a powerful film about a terrible time in german history.
1104
Little Darlings 1980,  R)
1105
Mr. Brooks 2007,  R)
Mr. Brooks
"I don't enjoy killing, Mr Smith. I do it beacuse I'm addicted to it."
A good drama thriller with some interesting twists and turns. Good cast, Kevin Costner, William Hurt and Danielle Panabaker. They should have cast someone else instead of Demi Moore though, but all in all a good movie.
1106
Straightheads (Closure) 2007,  R)
Straightheads (Closure)
"It's my fathers, he was a soldier. He didn't believe in turning the other cheek."
An okay drama thriller where Gillian Anderson was the best one in it.
Alice (Gillian Anderson) and her boytoy Adam (Danny Dyer) gets assaulted and raped. Alice can't get over it and decides to make the evildoers pay for what they did.
1107
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
The Da Vinci Code
"You believe in God? Your God doesn't forgive murderers... He burns them."
Tom Hanks is great as Dr Robert Langdon and Audrey Tautou is even better as Sophie Neveu. Brilliant score by Hans Zimmer.
A fascinating treasure hunt story.
1108
The Heartbreak Kid 2007,  R)
The Heartbreak Kid
"This is my dad. Oh, hi dad. Nice to meet you, Lila. How do you know my name? Okay, cats out of the bag. My son found your panties on the sidewalk and we've been talking about you all week. Eddie, give her back her undies."
The Farrelly brothers does it again, funny, weird and nasty. Ben Stiller more or less plays his usual character and so does Michelle Monaghan too. Jerry Stiller and Malin Åkerman are the funny ones in this film. Great soundtrack as well.
1109
The Big Lebowski 1998,  R)
The Big Lebowski
"There's just one thing, Dude. And what's that? Do you have to use so many cuss words? What the fuck you talking about?"
Another Coen brothers classic with Jeff Bridges in his best performance ever and John Goodman and Steve Buscemi as his bowling buddies.
Great cast, cool music and excellent performances.
1110
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
Bridget Jones's Diary
"Bridget Jones, wanton sex goddess, with a very bad man between her thighs...Mum...Hi."
One of the very best RomCom's that ever came out of dear old England.
Renée Zellweger brilliantly stars as Bridget Jones on her quest to find the man of her dreams. Marvellous acting, a fantastic cast and great pop tunes. How can you not love it?
1111
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
"Hey... Hey, why do you have tampons in your boot? Uhh... I get really bad nosebleeds. So you stick them up your nose? Yeah. What? You... you've never done that? Oh my god, Beckham does it all the time."
Amanda Bynes is hilarious as Viola in this funny comedy based on Shakespeare's Twelfth Night. Amanda Bynes is definitely the funniest comedienne of her age.
1112
Tristan & Isolde 2005,  PG-13)
Tristan & Isolde
"Know that I love you Tristan. Wherever you go, whatever you see. I will always be with you. You were right. I don't know if life is greater than death. But love was more than either."
An excellent classic adventure film, a cross between Romeo & Juliet and Braveheart.
Great performances by among others James Franco (Tristan) and Sophia Myles (Isolde)
1113
Love Wrecked 2005,  PG)
Love Wrecked
"It's so cool that we're hanging out right now. We're in a raft in the middle of the ocean, do you see the problem? It's amazing. Guess not."
Amanda Bynes is hilarious as the obsessed fan Jenny Taylor that finally got her wish, stranded with her favorite rock star.
1114
Apocalypto 2006,  R)
Apocalypto
"I am Jaguar Paw, son of Flint Sky. My father hunted in this forest before me. My name is Jaguar Paw. I am a hunter. This is my forest. And my sons will hunt here with their sons after I am gone. Come on!"
A young warrior, Jaguar Paw (Rudy Youngblood) arrives at a prosperous Mayan civilasation where he is to be sacrificed to please the gods. But fate has something else in store for him.
A grand and visual stunning adventure film.
1115
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
"Where's Elizabeth? She's safe, just like I promised. She's all set to marry Norrington, just like she promised. And you get to die for her, just like you promised. So we're all men of our word really... except for, of course, Elizabeth, who is in fact, a woman."
The first in this series, great special effects and a great performance by Johnny Depp.
1116
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
"I wonder, Sparrow, can you live with this? Can you condemn an innocent man, a friend, to a lifetime of servitude in your name while you roam free? Yep, I'm good with it."
The second film in the series with a better story than the first one and even better effects. Great cast including Sweden's best male actor Stellan Skarsgård as Bootstrap Bill. Better film than the first one.
1117
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
"He needs the Pearl. Captain Turner needs the Pearl, and you felt guilty, and you and your Brethren Court. Did no one come to save me just because they missed me? I'm standing over there with them."
More of everything really in this last? film in this series. More action, more special effects and more adventure in this one than in the other ones. This one doesn't rely so much on just Johnny Depp as the others did, here he's just one of the crew. Again great cast especially Keira Knightley. She shines in this one like she never did in the others. A great adventure film.
1118
Just Friends 2005,  PG-13)
Just Friends
" You and I are gonna be the greatest musical manager team since Jessica Simpson and her father. Only we get to "mreow" and they can't, cause it's illegal. I looked it up."
A very funny comedy with the hilarious Ryan Reynolds, Amy Smart and Anna Faris as the total wackjob/artist Samantha James.
1119
Shooter 2007,  R)
Shooter
"There's going to be more shooting, more people are going to die. I didn't start it, but I mean to see it through."
A high intensity, nonstop, action packed, kickass conspiracy action/thriller.
Bob Lee Swagger (Mark Wahlberg) a Marine Corp sniper, is recruited to help prevent the assassination of the president of the U.S. But everything goes wrong and he is blamed for the shooting. Now he's gotta run to survive and to clear his name.
1120
Poseidon 2006,  PG-13)
Poseidon
"Does your husband... Oh, does that work much? What? The tentative mention of a husband I'm supposed to correct, even though you clocked my wedding finger twice already."
An intense thrilling drama about a group of people trying to survive the catastrophe. Great visual special effects and great cast and score.
1121
Hors de Prix (Priceless) 2006,  PG-13)
Hors de Prix (Priceless)
"Well, look who's here. It took you long enough. I did the best I could. I would like to... I'd really like to... Kiss you."
Iréne (Audrey Tautou) a gold digger on the hunt for a sugar daddy to set her up for life. She meets Jean (Gad Elmaleh) a bartender she thinks is a rich man at first. He falls in love with her and chases after her ready to do anything for her.
A funny romantic comedy with Audrey Tautou who is c'est magnifique! in the lead.
Je t'aime Audrey Tautou.
1122
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004,  R)
The Life Aquatic with Steve Zissou
"Don't point that gun at him, he's an unpaid intern. Vikram, what kind of coverage you get? I just kept rolling until they put this hood over my head."
Yet another great, funny film from the team behind The Royal Tenenbaums.
Steve Zissou (Bill Murray) is going on an expedition to find the Jaguar shark or whatever it was, who killed his best friend.
Great cast especially Bill Murray, Owen Wilson, Willem Dafoe and gorgeous Cate Blanchett with a cool accent. Also lots of great, cool music.
1123
Election 1999,  R)
Election
"Larry, we're not electing the fucking Pope here. Just tell me who won."
Great comedy by director Alexander Payne. Also great performances by Matthew Broderick as Jim mcAllister and Reese Witherspoon as the annoying Tracy Flick.
1124
Citizen Ruth 1996,  R)
Citizen Ruth
"Ruth, you listen to me! Don't you do it! What if I'd aborted you? Well at least I wouldn't have had to suck your boyfriends cock! Don't you bring that up again! That's ancient history! I've been saved! Fuck you!
A brilliant dark comedy about abortion. Laura Dern gives the performance of a lifetime. Great cast and a great score.
1125
Empire Records 1995,  PG-13)
Empire Records
"Who glued these quarters down? I did. What the hell for, man? I don't feel that I need to explain my art to you, Warren."
A great comedy, drama with Anthony LaPaglia, Liv Tyler, Robin Tunney, Rory Cochrane, Renée Zellweger and Ethan Embry among others in early roles. With lots of good music.
1126
Wild Things 1998,  R)
Wild Things
"Suzie... Be good."
a very good erotic thriller with twists and turns in the likes of Basic Instinct and The Last Seduction.
Great cast among others, Neve Campbell, Matt Dillon, Kevin Bacon and Bill Murray.
1127
Wedding Crashers 2005,  R)
Wedding Crashers
"How many times you gonna do this bullshit? Rule#32: Never commit to a relative unless you're absolutely positive they have a pulse. Rule#16: Give me an up-to-date family tree, that was your mistake, you just made me look like an idiot. Rule#76: No excuses. Play like a champion!
A fantastic comedy with the great Owen Wilson and Vince Vaughn. A hilarious film about finding the right one. Great cast with a special guest appearance by Will Ferrell as Chazz Reinhold the crazy Wedding Crasher inventor.
1128
Fracture 2007,  R)
Fracture
"Are you out of your mind? I think, on the advice of counsel I'll decline to answer that one."
A great suspense thriller by Gregory Hoblit (Primal Fear) with a great score by Mychael and Jeff Danna. And with the maestro himself Anthony Hopkins, in excellent form. Great cast Ryan Gosling, David Strathairn and Rosamund Pike.
1129
Death Proof 2007,  R)
Death Proof
"Hey Warren, who is this guy? Stuntman Mike. And who the hell is Stuntman Mike? He's Stuntman."
Tarantino's latest film is filled with great, cool dialogue and fantastic car stunts and car chases. Great cast especially Zoë Bell as herself, stuntwoman extraordinaire.
1130
The Core 2003,  PG-13)
The Core
"M.A.D. Mutually Assured Destruction. A perfect acronym if ever there was one. Beautiful."
An intense, thrilling, action packed, sci-fi, adventure, disaster film. Great special effects and a great cast: Aaron Eckhart, Hilary Swank, Delroy Lindo, Tchéky Karyo, Stanley Tucci and Bruce Greenwood.
1131
Shattered (Butterfly on a Wheel) 2007,  R)
Shattered (Butterfly on a Wheel)
"Who breaks a butterfly on a wheel? I do Neil. I just wanted to share those feelings with you, if only for a few hours. Despair, loss, abandonment, betreyal. Are they there Neil? Are they baby? Are they?"
A great thriller with a great cast: Pierce Brosnan, Maria Bello and Gerard Butler.
The perfect couple with the perfect life. How far are they willing to go when everything is turned upside down?
1132
The Matador 2005,  R)
The Matador
"Goddamn it, Julian, you leave the game, even for a while, I don't know if they'll gonna let you back in. And then what the hell are you gonna do? Waste your days picking up illiterate teenagers for suck-and-fuck sessions behind the Old Navy store? Sounds delightful to me."
A funny dark comedy about a burned out hitman who needs a vacation. The cast is good but this is Pierce Brosnan's film. He excels as the anxiety-ridden assassin.
1133
Anthony Zimmer 2005,  Unrated)
Anthony Zimmer
"That man over there... I think I saw him on the train. And? Maybe he's following us. I think you're right. You do? You should be a mystery writer."
A very stylish, elegant thriller. Great cast with Yvan Attal and the very beautiful and seductive Sophie Marceau. Great score by Frederic Talgorn.
1134
The Siege 1998,  R)
The Siege
"Just remember the most commited wins."
A powerful, eerie, chilling thriller with a plot they said, unlikely to happen in reality. 9/11 and Moscow proved unforunately that it could. Great cast especially Denzel Washington, Tony Shalhoub and Anette Benning.
1135
The Kingdom 2007,  R)
The Kingdom
"The end comes no matter what, the only thing that matters is how do you wanna go out... On your feet or on your knees..."
An interesting thriller with some intense action and a good cast.
1136
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
"How's the game going? Longest hour of my life. What? I'm running away with your wife. Great!"
Remake of the classic Frank Sinatra heist film. Great cast George Clooney, Brad Pitt, Andy Garcia and Elliott Gould among others. With being a sucker of heist films this one really delivered the goods.
1137
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
Ocean's Thirteen
"This is why revenge jobs don't work Daniel. You put yourself in a position you know you should walk away but you can't. This is how guys die or go to jail. All right, so anybody wanna walk away? Saul? Did I say I was walking away? Let's gut the son of a bitch."
Almost as good as the first one. Great cast like Al Pacino and Ellen Barkin as well as the usual crowd.
1138
Lions for Lambs 2007,  R)
Lions for Lambs
"Nowhere else have I seen such lions led by such lambs."
An interesting politacal drama about the U.S war on terror. Great cast especially Tom Cruise, he takes over the film completely when he's on camera.
1139
3:10 to Yuma 2007,  R)
3:10 to Yuma
"And you just remember, it's your old man walk Ben Wade to that station, when nobody else would."
A great western in the likes of Unforgiven, Open Range and Wyatt Earp. Russell Crowe and Christian Bale are excellent in their roles of outlaw and rancher looking to prosper. Also great score by Marco Beltrami.
1140
I Am Legend 2007,  PG-13)
I Am Legend
"Typical human behavior is now entirely absent."
Great performances by Will Smith and Abbey as Sam the dog. Great special effects to make NYC look like a ghost town. It was better than I thought it was gonna be.
1141
He Was A Quiet Man 2006,  Unrated)
He Was A Quiet Man
"Timing not right again? For your information, I did pull the trigger today. No shit, then what are you doing here... alive? It's a long story. And where the hell are we going? Talk to me. Some other time. Well at least tell us those fucking bastards are dead! Those fucking bastards are dead. All right."
A funny, weird, dark, comedy/drama about the office slave Bob Maconel (Christian Slater) who suddenly and unwillingly becomes the office hero and all the consequences that brings with it. Christian Slater is marvelous in the lead as well as Elisha Cuthbert as Vanessa the victim.
1142
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
Napoleon Dynamite
"Deb just called me. She pretty much hates me by now. Why? Because my uncle Rico's an IDIOT. Do you have anything to give her. No. Not unless she likes fish."
An hilarious film with a great performance by John Heder in the lead. Also lots of cool dialogue and cool music.
1143
Blade: Trinity 2004,  R)
Blade: Trinity
"Blade, ready to die? I was born ready mutherfucker!"
The third and last? film in the series is just as good as the two others and has more humor than the previous ones. Also this one has the coolest music of the three. Great cast: Wesley Snipes, Kris Kristofferson, Dominic Purcell, Ryan Reynolds, Jessica Biel and Parker Posey.
1144
Blade 1998,  R)
Blade
"There are worse things out tonight than vampires. Like what? Like me."
Great first film in the series. Cool martial art and effects. Wesley Snipes kicks ass as Blade. Great cast Kris Kristofferson and Stephen Dorff.
1145
Blade II 2002,  R)
Blade II
"So B-man, what do you think? Sounds like a plan. What do you really think? They're gonna fuck us the first chance they get."
The second Blade installment is even cooler with more action and more gore than the first one. Great cast again including Leonor Varela, Norman Reedus and Ron Perlman as well as the usual crew.
1146
No Country for Old Men 2007,  R)
No Country for Old Men
"What's in the satchel? It's full of money.
Yeah, that'll be the day."
A fascinating slow paced thriller with a great cast. Another future Coen Brothers classic with great acting all around.
1147
Vanishing Point 1971,  R)
Vanishing Point
"And there goes the Challenger, being chased by the blue, blue meanies on wheels. The vicious traffic squad cars are after our lone driver, the last American hero, the, the electric centaur, the demi-god, the super driver of the golden west! Two nasty Nazi cars are close behind the beautiful lone driver. The police numbers are gettin' closer, closer, closer to our soul hero, in his soul mobile, yeah baby! They about to strike. They gonna get him. Smash him. Rape... The last beautiful free soul on this planet."
The best and coolest car chase movie ever made with fantastic, breathtaking cinematography. Great cast: Cleavon Little and Barry Newman. And with some cool music.
Kowalski (Barry Newman) bets he can drive from Denver to San Francisco in 15 hours and there's only one way to doit, haul ass.
1148
Juno 2007,  PG-13)
Juno
"Welcome to Women Now where women are trusted friends, please put your hands where I can see them and surrender any bombs. Hey, I'm here for the big show!"
Juno is like the female Napolean Dynamite. It's a very funny film with great dialogue and great performances by Ellen Page, Olivia Thirlby, Michael Cera, Jennifer Garner, Jason Bateman, J.K. Simmons and Allison Janney. And with some cool music.
1149
Rocket Science 2007,  R)
Rocket Science
"The fights you fight today are the fights you fight until you die."
A great refreshing film about love, obsession, overpowering your weakness and facing your biggest fear. Great performance by Reece Thompson, Anna Kendrick, Nicholas D'Agosto and Dan Cashman as the narrator. And with lots of cool music.
1150
Manhunter 1986,  R)
1151
Star Trek - First Contact 1996,  PG-13)
Star Trek - First Contact
"You think I want to go to the stars? I don't even like to fly, I take trains."
One of the best Star Trek movies with a great story, lots of action and great performances. Most memorable are James Cromwell as the legendary Dr. Zefram Cochran and Alice Krige as the Borg Queen.
1152
Blue Thunder 1983,  R)
Blue Thunder
"I've been trying to get you all night. Why don't you answer your fucking beeper? I just wanna tell you, Jack, that the next time I'm suspended, so is my fucking beeper!"
A good classic 80's conspiracy action thriller by John Badham with Roy Scheider, William Stern, Warren Oates and Malcolm McDowell.
1153
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
"Well, can't say the years have been particularly kind to you Mr. Barker. No! Not Barker, that man is dead. It's Todd now, Sweeney Todd. And he will have his revenge."
Blimey!!! What a magnificent musical. Tim Burton has made a brilliant movie. Johnny Depp is bloody marvelous as the Demon Barber. And Helena Bonham Carter is a wonderful, sexy pie maker. Alan Rickman is also rather good as the corrupted and perverted judge. Fantastic music and lyrics by Stephen Sondheim and Hugh Wheeler. Great production design by Dante Ferretti.
It's a masterful piece of art as entertainment.
1154
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
"Miles! Miles! Listen! Listen! My car it stole itself, okay. What are you talking about man? Satan's Camaro! In my yard. It's stalking me!"
A very loud Sci-fi action movie with incredible special effects and a good performance by Shia LaBeouf.
1155
Charlie Wilson's War 2007,  R)
Charlie Wilson's War
"I don't know why I didn't fire you then. Oh I think you know why. What's that supposed to mean? You're fucking Roger's fiance, and you know I know. I'm not even gonna dignify that with a response. Yeah, you're dignifying her in the ass, at the Jackson Motel, room 1210..."
An interesting drama about a congressman's and the CIA's involvement in the Russian - Afghanistan war. Great performance by Philip Seymour Hoffman (Gust Avrakotos) and Tom Hanks (Charlie Wilson).
There's one thing though, Americans maybe shouldn't pat themselves on the back too much for what the CIA did there. After all the same money that funded the mujahideen also funded the start of Usama Bin Laden. Good film though.
1156
The Golden Compass 2007,  PG-13)
The Golden Compass
"Come with me, Lyra! I'm not yours! I'll never be yours!"
A much weirder adventure fantasy film than I thought it was gonna be. Good cast with Daniel Craig, Nicole Kidman, Eva Green and Dakota Blue Richards as Lyra. Good special effects and a good film.
1157
Almost Famous 2000,  R)
Almost Famous
"Never take it seriously, you never get hurt. Never get hurt, you can always have fun. And if you ever get lonely, you just go to the record store and visit all your friends."
Cameron Crowe's loving film about Rock 'n' Roll in the seventies seen through the eyes of a 15 year old boy. Patrick Fugit (William Miller) in the lead gives a fantastic performance. Great cast with Billy Crudup, Frances McDormand, Zooey Deschanel, Kate Hudson, Jason Lee and Philip Seymour Hoffman as Lester Bangs among others. A great movie with lots of great music, a classic!
1158
Across the Universe 2007,  PG-13)
Across the Universe
"What are you going to do if you don't go back to college? What any irresponsible, unmotivated, drop-out would do. Go to New York, like tonight."
A fantastic, different musical with The Beatles songs as mortar that keeps the film together. A stunning visiual and musical experience. A great cast with Evan Rachel Wood, Jim Sturges, Joe Anderson, T.V. Carpio, Martin Luther and Dana Fuchs.
A beautiful film.
1159
Night Watch (Nochnoi Dozor) 2004,  R)
Night Watch (Nochnoi Dozor)
"Why did you bring him? He became like us. No, Kostya. He's a Light one. And Light ones only drink blood in one situation... When they're hunting those like us."
A great, Russian, sci-fi action film with incredible special effects. Great cast and a very cool movie.
1160
Day Watch 2007,  R)
Day Watch
"Give me the chalk. No. Give me the chalk. Scum! Get away! You won't be able to bring him back. I will fix everything. You won't fix anything cause it's not your fault. Then who's fault is it anyway. It doesn't matter. It doesn't matter! It's my fault for everything."
An interesting sequel with incredible special effects again. Great cast and just as good as the first one.
1161
Stardust 2007,  PG-13)
Stardust
"But to see the way mankind loves. I mean, you could search the furthest reaches of the universe and never find anything more beautiful. So, yes, I know that love is unconditional. But I also know that it can be unpredictable, unexpected, uncontrollable, unbearable, and, well, strangely easy to mistake for loathing. And what I'm trying to say, Tristan, is I think I love you."
A great romantic fairy tale with amazing special effects and a great cast especially Charlie Cox as Tristan Thorne, Claire Danes as Yvaine and Robert De Niro as Captain Shakespeare. Great score by Ilan Eshkeri. The film was much, much better than I thought it was going to be.
1162
This Film is Not Yet Rated 2005,  NC-17)
This Film is Not Yet Rated
"Well first of all, all teenagers because of the Internet, have seen more hardcore pornography than their parents have seen. They have seen the most hideous things you can find on the Internet believe me. And they've all seen it. What else do you think they're doing? Do you think they're doing their homework upstairs?"
Great documentary about the film industry's best kept secret, the MPAA and the hippocrasy about sex and violence in American film. It's a film every film lover should see.
1163
Semi-Pro 2008,  R)
1164
True Romance 1993,  R)
True Romance
"Marty, you know who got here? Mutherfuckin' Charlie Bronson! Mr Majestyk! Lookie here, Charlie. None of this bullshit is necessary. I don't got no hold over Alabama, I just try to lend a girl a helping hand."
The best screenplay together with Pulp Fiction that Quentin Tarantino has written so far. With an incredible cast, director Tony Scott did the best movie of his career so far. Christian Slater (Clarence Worley) and Patrcia Arquette (Alabama Worley) are fantastic in the leading roles.
This is a great classic movie.
1165
Cleaner 2007,  R)
Cleaner
"Thanks partner. What the fuck you call me? Partners stick together, huh! Partners follow a plan. I told you to sit tight, you dig up some book half the fucking city'll kill you for. Walk away Tom! Forget it! Walk away? I tried to walk away from everything, from all this shit. Look where I am! All this shit, shit like me right?"
Good drama thriller by Renny Harlin. Great performance by Samuel L Jackson and great cast. Good photography and editing, a very stylish looking film.
1166
MacBeth ,  Unrated)
1167
Run Fatboy Run 2008,  PG-13)
Run Fatboy Run
"Mr Doyle, how do you feel? How the fuck do you think I feel. What an inspiration."
Simon Pegg and Dylan Moran are a brilliant on screen duo in this hilarious comedy by David Schwimmer. It's a great and funny film with a cool soundtrack.
1168
2 Days in Paris 2007,  R)
2 Days in Paris
"Can I use this thermometer? I usually don't use this one in the mouth. Huh? I don't use this in the mouth. Oh come on! What is wrong with you? What? It's a french thermometer. What are you five? You still use a thermometer up your ass? It's the only way to get your temperature properly.
An hilarious comedy, very Woody Allen-esque. Julie Delpy and Adam Goldberg are fantastic in the lead. Brilliant dialogue! I love this movie, it's a future classic.
1169
Hot Rod 2007,  PG-13)
Hot Rod
"I'm gonna knock that ridiculous moustache right off your face. All great men have moustaches, Frank. Yeah, but real men actually grow them. You know I have a hormone disorder!"
Brilliant comedy!! Another Napoleon Dynamite. Andy Samberg (Rod Kimble) is fantastic in the lead. Great cast with among others Bill Hader and Isla Fisher.
1170
Thirteen 2002,  R)
Thirteen
"We'll be moving up to Ojai so you won't be seeing Evie again... ever. You're really cruel, Tracy. I mean, I'm sure you can be a sweet kid when you want to but right now you are a really bad influence! I mean, you cheat, you lie, you steal. Oh my God! Are you kidding me? Where do you think I *learned* all this shit from?"
Great film with incredible performances by Evan Rachel Wood, Holly Hunter and Nikki Reed. A solid film about a difficult subject. An fantastic screenplay by Catherine Hardwicke (director) and Nikki Reed.
1171
Down in the Valley 2005,  R)
Down in the Valley
"Look, I love your sister she just, she gets under my skin sometimes okay. What do you love about her? Well, she's got gumption. What's that? It means uh... She's got spirit. She won't take shit."
Edward Norton is great but Evan Rachel Wood is simply amazing. A low-key and slow paced drama with great music.
1172
Character (Karakter) 1997,  R)
1173
Othello 1995,  R)
Othello
"I hate the Moor... And it is thought abroad that 'twixt my sheets, he's done my office. I know not if it be true but I, for mere suspicion in that kind will do as if for surety. He holds me well, the better shall my purpose work on him. Cassio's a proper man. Let me see now- To get his place and to plume up my will in double knavery. How? Hm! How? I have it. It is engendered. Hell and night must bring this monstrous birth to the world's light."
Excellent cast with among others, Laurence Fishburne(Othello), Irène Jacob(Desdemona), Michael Maloney(Roderigo), Nathaniel Parker (Cassio) and especially Kenneth Branagh as Iago who blows them all away with a knockout performance. Great score by Charlie Mole. A fantastic Shakespeare film directed by Oliver Parker.
1174
Sirens 1994,  R)
1175
The Hairdresser's Husband 1992,  R)
The Hairdresser's Husband
"Crossword puzzle's are like women. The more reluctant, the nicer it is when they give in. I know."
A wonderful film. Funny, romantic and sad, a great film by Patrice Leconte. Great performances by Jean Rochefort and Anna Galiena.
1176
Crimes and Misdemeanors 1989,  PG-13)
1177
A Midsummer Night's Sex Comedy 1982,  PG)
1178
Zelig 1983,  PG)
1179
The Prince of Tides 1991,  R)
1180
Trainspotting 1996,  R)
1181
Manhattan Murder Mystery 1993,  PG)
1182
Riff-Raff 1991,  R)
1183
Bröderna Lejonhjärta (The Brothers Lionheart) 1977,  Unrated)
1184
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) 2007,  R)
1185
Halloween H2O 1998,  R)
1186
27 Dresses 2008,  PG-13)
27 Dresses
"I think you should just admit that you're a big softy. That this whole cynical thing is just an act so that you can seem wounded, and mysterious and sexy. Woah, woah, woah. What was the last one? What? Did you say sexy? What? Do you think I'm sexy? No! It's OK if you do. I don't."
A good romcom with Grey's Anatomy star Katherine Heigl in the lead as the woman who's always a bridesmaid and never a bride.
I liked Katherine Heigl in this film but I mostly felt sorry for her, until the end that is. Good cast James Marsden, Edward Burns and Judy Greer among others.
Not a bad film all in all.
1187
Superbad 2007,  R)
Superbad
"I mean, just imagine if girls weren't weirded out by our boners and stuff and just, like, wanted to see them. I mean, that's the world I one day wanna live in."
Hilarious comedy with a great cast, Jonah Hill (Seth), Michael Cera (Evan), Martha MacIsaac (Becca), Emma Stone (Jules), Christopher Mintz-Plasse (Fogell), Bill Hader (Officer Slater) and Seth Rogen (Officer Michaels). Great music for the soundtrack. A very funny film.
1188
Knocked Up 2007,  R)
Knocked Up
"What, do you have, like the flu? I don't know. God, I hope you're not pregnant. It's impossible. You have to have sex to get pregnant. B.K. It's Brent Master Five. Allison just puked. Dude, that's what I said. She's probably pregnant, right? Oh, shit. How does she look right now? She looks like she just realized that she's pregnant."
A very funny comedy about what happens when a one night stand turns into an unwanted pregnancy. Great cast, Katherine Heigl (Alison Scott) and Seth Rogen (Ben Stone) as the lead couple. Another great film from Judd Apatow.
1189
Ye yan (Legend of the Black Scorpion) (The Banquet) 2006,  Unrated)
Ye yan (Legend of the Black Scorpion) (The Banquet)
"Qing. Wuluan. It is I. I knew it when I sang the first line. Qing. Your Highness. Are you still alone? With you I am never alone."
Brilliant fight scenes by the master Woo-ping Yuen. Fantastic photography, great set designs and a great cast with Ziyi Zhang (Empress Wan), Prince Wuluan (Daniel Wu) and Xun Zhou (Qing Nu) among others. Great score by Tan Dun. A powerful and bloody epic drama, Hamlet chinese style.
1190
Teeth 2007,  R)
Teeth
"Some hero."
Jess Weixler is absolutely brilliant in the leading role as Dawn, the girl with a toothed vagina. A very funny and great black comedy/drama/horror film. Great score by Robert Miller. A film not to be missed.
1191
Iron Man 2008,  PG-13)
Iron Man
"Tony Stark! Christine Everhart, Vanity Fair magazine. Hi, yeah okay, go. Mr Stark, you've been called the Da Vinci of our time; what do you say to that? Absolutely ridiculous, I don't paint. What do you say to your other nickname, the *Merchant of Death*? That's not bad."
Robert Downey Jr is perfect for the role as Tony Stark/Iron Man. Gwyneth Paltrow is cool and sexy as Virginia "Pepper" Potts. Jeff Bridges is good as Obadiah Stane. Incredible special effects. Great score by Ramin Djawadi. Great film by John Favreau.
1192
Cassandra's Dream 2007,  PG-13)
Cassandra's Dream
"It's funny how life has a life on it's own. Oh dad. No you're right Ian. Nobody wants to be selfish, but everybody is. No you're not. I have been. And it's because... I think it's because I've been scared. You're a good boy, I've always thought you have potential. You're both good boys, you and your brother. I've always wanted and made sure that I've loved you and Terry absolutely equal. Well you have, you absolutely have. Dad, don't worry about a thing. Everything's gonna be fine."
Brilliant performances by both Ewan McGregor(Ian) and Colin Farrell (Terry) as the troublesome brothers who's in over their heads. Great cast John Benfield, Clare Higgins, Hayley Atwell, Tom Wilkinson and especially Sally Hawkins as Kate. Great score by the legendary Philip Glass. A great Woody Allen film.
1193
Control 2007,  R)
Control
"Existence. Well, what does it matter? I exist on the best terms I can. The past is now part of my future. The present is well out of hand."
An absolutely fantastic performance by Sam Riley as Ian Curtis. An amazing debut film by master photographer Anton Corbijn. Every scene is like a beautiful still photograph. A great supporting cast as well, Samantha Morton, Joe Anderson, James Anthony Pearson, Harry Treadaway, Toby Kebbell, Craig Parkinson and Alexandra Maria Lara. A film not to be missed.
1194
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
Perfume: The Story of a Murderer
"The soul of beings is their scent. You said that Master. Did I? I will make you as many perfumes as you want, but you have to teach me how to capture the smell of all things. Can you do that? Well, naturally. Then teach me everything you know. And I'll make you the best perfume in the whole world."
A fascinating and original film by Tom Tykwer. A great performance by Ben Whishaw as the man with "the best nose in Paris". Great cast Dustin Hoffman, Alan Rickman and Rachel Hurd-Wood. Great score by Reinhold Heil, Johnny Klimek and Tom Tykwer.
1195
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
Stranger Than Fiction
"Mr Crick! Mr Crick... Yes, what is it? You're staring at my tits. Ah, I wa... I don't think I was. I don't think I would do that. If I was I can assure you it was only as an representative for the United States government."
An absolutely brilliant script and film.
Will Ferrell is incredibly good as Harold Crick, the man who's going towards his eminent death. Maggie Gyllenhaal is very sexy and wonderful as Ana the-tax-hating-cookie-maker. Emma Thompson is really good as the writer Karen Eiffel who's having trouble killing Harold Crick. Dustin Hoffman is cool and quirky as the literature professor who tries to help Harold with his life. This is Will Ferrell's The Truman Show.
A fantastic film, don't miss it.
1196
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
"My name is Ofelia. Who are you? Me? I've had so many names. Old names that only the wind and the trees can pronounce. I am the mountain, the forest and the earth. I am... I am a faun. Your most humble servant, Your Highness."
A grand, beautiful and sad fantasy fable with great special effects and a great cast. Sergi Lopez, Maribel Verdu, Ariadna Gil and Ivana Baquero as Ofelia. Great score by Javier Navarrette.
In death, there can be life...
1197
The Exorcism of Emily Rose 2005,  PG-13)
The Exorcism of Emily Rose
"I'm sorry, I was late. I didn't get a lot of sleep. The power outage knocked out my alarmclock. Won't happen again. I didn't sleep either. What kept you awake? Doesn't matter. You're under attack. What are you talking about? You're in a spiritual battle Erin. The forces of darkness are trying to keep you away from the light. Don't let them."
An incredible performance by Jennifer Carpenter as Emily Rose. Also great performances by Laura Linney as Erin Bruner and Tom Wilkinson as Father Moore. Great score by Christopher Young. A great and sad film.
"It has begun. Let us pray."
1198
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
"This ain't gonna be easy. Not as easy as it used to be."
A good action/adventure movie. Not as good as Raiders (of course) or The Last Crusade though. It's more like The Temple of Doom. Harrison Ford and Shia LeBeouf were really good as Indy and Mutt. Great special effects, good cast, Cate Blanchett and Karen Allen among others. A good matinee movie.
1199
We Own the Night 2007,  R)
We Own the Night
"Remember. It's better to be judged by twelve people than carried by six."
A good thriller with good performances by Joaquin Phoenix, Robert Duvall, Eva Mendes and Mark Wahlberg. A pretty straight forward movie about cops and bad guys and a family in the middle of it.
1200
Cloverfield 2008,  PG-13)
Cloverfield
"Hey, Marlena you know that Rob and Beth had sex? No. Yeah, isn't that crazy? Crazy. They've been friends forever. I mean, Rob's been in love with her since college. Well, maybe it was like a going-away present, you know? Yeah. Wait, where we supposed to get presents?"
An intense, fast paced action/suspense/drama about a group of people in the middle of an attack on New York City.
Incredible special effects and great cast with among others: T J Miller as Hud, Michael Stahl-David as Rob, Jessica Lucas as Lily, Odette Yustman as Beth and Lizzy Caplan as Marlena.
A great movie experience.
1201
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 2008,  PG)
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian
"I wish he'd just listened to the D.L.F. in the first place! D.L.F.? Dear little friend. Oh... That's not at all patronizing, is it?"
This time it was more of a straight forward action/adventure film. Just as good as the first one only a little darker and with more fighting. Great special effects and a great cast.
1202
Rambo: First Blood Part II 1985,  R)
Rambo: First Blood Part II
"John where are you going? I don't know. You get a second medal of honor for this. You should give it to them. They deserve it more. You don't belong here why don't you come back with me? Back to what? My friends died here, let me die here. The war, the whole conflict may have been wrong but damn it don't hate your country for it. Hate? I'd die for it. Then what is it you want? I want, what they want, and every other guy who came over here and spilled his guts and gave everything he had, wants! For our country to love us as much as we love it! That's what I want!
The second installment in the Rambo series may not be as good as the first one but it's still a really good action movie. This time Rambo is on a mission to take pictures of American POW's still held in Vietnam to prove they exists. But it doesn't go as planned. Great cast with Julia Nickson-Soul as Co Bao, Steven Berkoff as Lt. Col. Podovsky, Charles Napier as Marshall Murdock and Richard Crenna as Col. Samuel Trautman and of course Sylvester Stallone as John Rambo.
1203
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
First Blood (Rambo: First Blood)
"I wish I was back in Bragg now. We'll talk about it when you come in. I can't do that Sir. Look John, we can't have you running around out there killing friendly civilans. There are no friendly civilians! But I'm your friend Johnny! I was there with you knee-deep in all that blood and guts. I covered your ass more than once. Seems like baling you out of trouble's got to be a life-time acheivement for me. There wouldn't be no trouble except for that king shit cop! All I wanted was something to eat. But the man kept pushing Sir. Well you did some pushing on your own John. They drew first blood, not me. Look Johnny, let me come in and get you the hell out of there! They drew first blood...
One of the most classic action movies of all time. Stallone in his prime as the vietnam war vet John Rambo who encounters a small town sheriff who doesn't like drifters.
Great cast, Sylvester Stallone as John Rambo, Brian Dennehy as Sheriff Will Teasle, Richard Crenna as Col. Samuel Trautman, Jack Starrett as Deputy Sgt. Arthur Galt and David Caruso as Deputy Mitch. Great score by Jerry Goldsmith.
Directed by Ted Kotcheff.
1204
Rambo (Rambo IV) 2008,  R)
Rambo (Rambo IV)
"You know what you are. What you're made of. War is in your blood. Don't fight it. You didn't kill for your country. You killed for yourself. God will never gonna make that go away. When you're pushed, killing's as easy as breathing.
The fourth and the last? installment in the series, where Rambo sets out to rescue some christian aid missionaries and unleashes hell on the enemy.
An extremely bloody and violent movie, more so than even it's predeccors. Good score by Brian Tyler and a good cast with Julie Benz as Sarah, Paul Schulze as Michael Burnett, Matthew Marsden as School Boy, Graham McTavish as Lewis and Sylvester Stallone as Rambo.
1205
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
The Chronicles of Riddick
"Furyans. Defiant to the end."
A great sci-fi action movie with great special effects and a great score by Graeme Revell. Great cast with Colm Feore as The Lord Marshal, Linus Roache as The Purifier, Karl Urban as Lord Vaako, Alexa Davalos as Kyra, Judi Dench as Aereon and Vin Diesel as Riddick.
1206
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
"Because he's the hero Gotham deserves, but not the one it needs right now... And so we'll hunt him, because he can take it. Because he's not a hero. He's a silent guardian, a watchful protector... A dark knight."
A fantastic piece of film making. Christopher Nolan made it even better than the first one, in every way. Great cast with Heath Ledger as The Joker, Aaron Eckhart as Harvey Dent/Two-face, Gary Oldman as Lt. James Gordon, Maggie Gyllenhaal as Rachel Dawes and Christian Bale as Batman. Great score by James Newton Howard and Hans Zimmer.
It was even darker and more menacing than I thought it was going to be. Heath's performance was incredible and very different from Nicholson's, more real and more evil. Maggie Gyllenhaal's performance was much better than Katie Holmes, she made Rachel more genuine and sexier. Aaron Eckhart was really something else to see, he was brilliant all throught the movie. And let's not forget Christian Bale, he's made a fantastic Batman both in this one and the last one.
It was more than just an action film and more than just a comic book film. A great drama/thriller/adventure film about good and evil.
1207
Sex and the City 2008,  R)
Sex and the City
"And we were dressed from head to toe in love... The only label that never goes out of style."
The film was a great continuation of the tv series. It was just like a really long episode of the show. I loved it! Great cast Kim Cattrall as Samantha, Cynthia Nixon as Miranda, Kristin Davis as Charlotte, David Eigenberg as Steve, Evan Handler as Harry, Jason Lewis as Jerry "Smith", Chris Noth as John James "Mr Big" and Sarah Jessica Parker as Carrie.
Good music all through the film.
I loved the way they incorporated moments of each character into the opening credits.
A great feel good movie.
1208
The Last Samurai 2003,  R)
The Last Samurai
"This is Katsumoto's sword. He would have wanted you to have it. He hoped with his dying breath that you would remember his ancestors who held it, and what they died for. May the strength of the Samurai always be with you."
A great epic movie of an end of an era, the Samurai era. Great cast with Ken Watanabe and Tom Cruise in the lead. Fantastic and beautiful photography with an incredible score by Hans Zimmer.
1209
Black Book (Zwartboek) 2007,  R)
Black Book (Zwartboek)
"Ellis, a girl didn't show up today. Would you replace her? Work is work, right? Even if it is dangerous? What have I got to lose? Your life..."
A great suspense drama during WWII with lots of violence and sex, Paul Verhoeven style. Great score by Anne Dudley. Great cast with Thom Hoffman The Netherlands very own Russell Crowe and Carice Van Houten who is absolutely brilliant in the lead as Rachel Stein/Ellis De Vries, a jewish woman who'll go to great lengths in the war against the nazi's.
A great film.
1210
Tropic Thunder 2008,  R)
Tropic Thunder
" I don't read the script. The script reads me."
A bunch of spoiled movie stars come together to make the greatest Vietnam war film ever. It doesn't goes exactly as they planned.
Ben Stiller has done a great comedy even better than Zoolander. Great cast with Jack Black, Steve Coogan, Robert Downey Jr. and Tom Cruise. Robert Downey Jr. is absolutely fantastic as Kirk Lazarus, Tom Cruise is incredible as Les Grossman and together with Ben Stiller they have created a future comedy classic.
1211
Street Kings 2008,  R)
Street Kings
"What happened to just locking up bad people? We're all bad Tom."
The film is like a cross between Training Day and Dark Blue. A good movie about corrupted cops unfortunately it has a weak ending.
1212
The Life Before Her Eyes 2008,  R)
The Life Before Her Eyes
"When I was a little kid I used to love hanging out in the rain. Drove my mom nuts. But I watched the flowers. Some would get crushed but some would burst back up after. So cool."
A powerful and original film by director Vadim Perelman, about coming to terms with your own identity and the choices you make in life.
Great performances by both Uma Thurman and the always brilliant Evan Rachel Wood. Also great performance by John Magaro as Michael Patrick.
Fantastic cinematography by Pawel Edelman and a mesmerizing and haunting score by James Howard.
1213
Der Baader Meinhof Komplex (The Baader Meinhof Complex) 2008,  R)
Der Baader Meinhof Komplex (The Baader Meinhof Complex)
"If one sets a car on fire, that is a criminal offence, if one sets hundreds of cars on fire, that is political action."
A very interesting film about one of the most famous terrorist groups RAF, The Red Army Faction or as they later were called, the Baader-Meinhof gang.
Great cast with Moritz Bleibtreu as Andreas Baader, Johanna Wokalek as Gudrun Ensslin, Martina Gedeck as Ulrike Meinhof and Nadja Uhl as Brigitte Mohnhaupt. Great score by Peter Hinderthür and Florian Tessloff.
1214
Quantum of Solace 2008,  PG-13)
Quantum of Solace
"My friends call me Dominic. I'm sure they do."
Not the usual Bond film this time but more of a straight forward action packed film. The opening titles was the worst ever in a Bond film and the song was terrible.
The cast with Daniel Craig, Olga Korylenko, Mathieu Amalric and Judi Dench was great.
A more realistic and intense Bond film.
1215
All the Boys Love Mandy Lane 2006,  R)
All the Boys Love Mandy Lane
"You did it. You saved us."
A good horror/thriller with not too much gore. I think it has a strong 70's feel about it. I liked this low key movie. Amber Heard (Mandy Lane) and Michael Welch (Emmet) were the best in this film.
1216
Over the Hedge 2006,  PG)
Over the Hedge
"And there they are. America's most coveted cookies. Love Handles, Skinny Mints, Neener Neeners and Smackeroons. And guess what? They're all yours! Whoa, Hamilton. Hold on there, fella. I love your energy, but you just can't take 'em. But you just said they're mine. They will be, if we successfully marry your manic energy to my brilliant plan! You with me, kid? I...I...I... The I's have it! Let's ride."
A great and funny animated movie with excellent voice acting from among others, Bruce Willis, Gary Shandling, Steve Carell, Nick Nolte, Eugene Levy, William Shatner, Catherine O'Hara and Avril Lavigne.
1217
Burn After Reading 2008,  R)
Burn After Reading
"I have a drinking problem? Fuck you Peck, you're a Mormon. Next to you, we all have a drinking problem."
A dark, funny and weird drama comedy.
Great cast with Frances McDormand, George Clooney, Brad Pitt, Tilda Swinton, Richard Jenkins and the brilliant John Malkovich. Also in a small part J.K. Simmons as a CIA superior who doesn't like to be involved too much.
Great ominous and haunting score by Carter Burwell.
A spy film from the Coen brothers, done the way only they can do it.
1218
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) 2008,  PG-13)
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2)
"Demon! What are you waiting for? This is what you want, isn't it? Look at it. The last of it's kind. Like you and I. If you destroy it, the world would never see it's kind again... You have more incommon with us than with them. You could be a king... If you cannot command, then you must obey."
A funnier, weirder and more magical movie than the first one. A visiually stunning film. Great cast with Ron Perlman, Selma Blair, John Hurt, Anna Walton as Princess Nuala and Luke Goss as Prince Nuada
1219
My Best Friend's Girl 2008,  R)
My Best Friend's Girl
"I'm sorry, you know how hard it's been trying to play it cool this whole time? I mean... It's been five weeks, we haven't even had sex! Well that's why we're here Alexis. I wanted to talk to you about... I think I'm ready to take the next step. Sex isn't a step Dustin. Being exclusive would be a step or moving in together is a step. Then let's move in together."
A surprisingly very funny movie with Dane Cook, Kate Hudson, Jason Biggs, Lizzy Caplan and a sleazy Alec Baldwin.
It's not the usual simplistic rom-com that's been done so much before. It's more crazy and vulgar but it's also very funny and a little romantic.
1220
War, Inc. 2008,  R)
War, Inc.
"Did you know that the word *person* comes from the Latin word *persona*, which means mask? So maybe being human means we invite spectators to ponder what lies behind. Each of us will be composed of a variety of masks, and if we can see behind the mask, we would get a burst of clarity. And if that flame was bright enough, that's when we fall in love. What's your opinion on these divine matters? I'm not going to fuck you. You know that, right? I hope that you know that somewhere."
A weird and funny movie starring the always good John Cusack. Also Marisa Tomei, Hilary Duff, Joan Cusack, Ben Kingsley and Dan Aykroyd.
1221
Righteous Kill 2008,  R)
Righteous Kill
"A righteous man before me stands. A hero in these filthy lands. A brother in arms in heart are you. I was really hoping you get it too."
De Niro and Pacino back together again for the first time since Heat. It's a solid effort but it's also a little disappointing.
A great cast with Brian Dennehy, John Leguizamo, Donnie Wahlberg, 50 Cent and my favorite Carla Gugino.
1222
Frost/Nixon 2008,  R)
Frost/Nixon
"Are you really saying that the President can do something illegal? I'm saying that when the President does it, that means it's *not* illegal."
A fascinating film about an interview with the worst President ever of the United States Of America. Great performance by Michael Sheen as David Frost and Frank Langella as Richard Nixon. Nixon comes across as a self-indulgent blowhole. And definitely not someone to feel sorry for.
Great score by Hans Zimmer and a great film by Ron Howard.
1223
Underworld: The Rise of the Lycans 2009,  R)
Underworld: The Rise of the Lycans
"Lucian, it is finished! No, this is just the beginning."
A good prequel to the Underworld series. But it left me wanting more, it was too short I think. I could have gone for another half an hour or even an hour longer.
Good cast with Bill Nighy, Michael Sheen and Rhona Mitra in the leading roles.
It is definitely a must for the fans of the series.
1224
The Flock 2007,  R)
The Flock
"Tell me about your double life. What do you think about? I think about a girl who's dead because I didn't look in a closet."
I liked this film and I like Richard Gere as an actor but I'd never heard of this one and it went straight to DVD which is usually a bad sign. But it surprised me in a good way. Richard Gere was really good in the leading role. Unfortunately Claire Danes was not. It's a creepy film about a nasty subject.
All in all, it's a good thriller.
1225
Smiley Face 2007,  R)
Smiley Face
"So are you scared? About what, the dentist? No I've never really been bothered by going to the dentist. It would freak the shit out of me right now if I had to go in the there. I don't think I could handle it. I kind of like it. I mean, it's not like I'm a masochist or anything, it's just... Well, in a way, it makes me feel like, Yeah... My teeth are being taken care of. You know? It makes me feel... prosperous. I'm sorry, where you talking about something?"
I'm not a stoner or anything and I don't really watch stonerfilms but I liked this film alot. I thought Anna Faris was hilarious in it. A very funny film.
1226
Sky High 2005,  PG)
Sky High
"We can't change who he is, not without dropping him into a vat of toxic waste. Steve! Where would we even find a vat of... Steve!"
A good and funny high school film with superheroes and sidekicks.
Good cast with Kurt Russell, Kelly Preston, Bruce Campbell, Michael Angarano, Danielle Panabaker and superhottie Mary Elizabeth Winstead.
A fun film for the whole family.
1227
Australia 2008,  PG-13)
Australia
"Let's get them no good cheeky bull in the big bloody metal ship."
An epic movie set during World War II with fantastic cinematography. Great score by David Hirschfelder. Great cast with Nicole Kidman, Hugh Jackman, David Wenman, Bryan Brown and Brandon Walters as Nullah.
A great film made in the same tradition as the old classic Hollywood films.
1228
Zack and Miri Make a Porno 2008,  R)
Zack and Miri Make a Porno
"I thought you recognized me from my work, but you're not my demographic so I'm not offended. Well, who's your demographic? Do you like pussy? Yeah. Then not you."
A good and funny comedy. The romance part though, kind of ruined the film I thought.
Great cast with Seth Rogen, Elizabeth Banks, Jason Mewes, Jeff Anderson and Justin Long among others. Justin Long Kicked ass as Brandon St Randy the gay porno actor. He was hilarious.
1229
The Alphabet Killer 2008,  R)
The Alphabet Killer
"Mostly the job is to ask questions. The frustrating part, the part that drives you crazy, is that the people you really want to talk to, are dead."
It's definitely not the average serial killer movie but I liked it. It's a very low key drama about a female police officer (Eliza Dushku) and her battle to find a killer and her battle against her own disease.
Eliza does a good job in the lead.
1230
Taken 2008,  PG-13)
Taken
"I don't know who you are. I don't know what you want. If you are looking for ransom, I can tell you I don't have any money. But what I do have are a very particular set of skills; skills I have aquired over a very long career. Skills that make me a nightmare for people like you. If you let my daughter go now, that'll be the end of it. I will not look for you, I will not pursue you. But if you don't, I will look for you, I will find you and I will kill you. Good luck."
A thrillride of an action film. Liam Neeson in the lead is like an unstoppable machine. A good hardcore action movie.
1231
Step Brothers 2008,  R)
Step Brothers
"What are you doing? I'm burying you. But I'm alive, I'm alive. You're waking the neighbours, shut up!"
A funny comedy about two grown men living at home, who acts like a couple of spoiled teenagers. Good performances Will Ferrell and John C. Reilly.
1232
Michael Clayton 2007,  R)
Michael Clayton
"I'm not the guy you kill. I'm the guy you buy! Are you so fucking blind that you don't even see what I am? I sold out Arthur for 80 grand. I'm your easiest problem and you're gonna kill me?."
A really good low key drama thriller about a man (George Clooney) who fixes problems for a law firm.
Good acting by George Clooney, Tom Wilkinson and Tilda Swinton.
1233
The Lookout 2007,  R)
The Lookout
"I have the money! I have the power!"
A good drama thriller with good performances by Joseph Gordon-Lewitt, Jeff Daniels, Carla Gugino, Isla Fisher and Matthew Goode.
1234
Garden State 2004,  R)
Garden State
"Fuck, this hurts so much. I know it hurts. That's life. If nothing else, it's life. It's real, and sometimes it fuckin' hurts, but it's sort of all we have."
A great and beautiful film written and directed by Zach Braff. Great cast with Braff, Peter Sarsgaard and the wonderful Natalie Portman.
1235
Dead Like Me: Life After Death 2009,  R)
Dead Like Me: Life After Death
"I am so fucked."
It's like a good long episode of the TV show but not as good. I didn't like the actress they replaced Laura Harris with, she was terrible. And I missed Mandy Patinkin.
Good cast with Ellen Muth, Callum Blue, Jasmine Guy and Britt McKillip as Reggie Lass.
1236
Let the Right One In 2008,  R)
Let the Right One In
"Who are you? I'm like you. What do you mean? What are you staring at? Well? Are you looking at me? So scream! Squeal! Those were the first words I heard you say. I don't kill people. No, but you'd like to. If you could... To get revenge. Right. Yes. Oskar, I do it because I have to."
A great unusual drama/horror film about vampires. Great performances by Kåre Hedebrant (Oskar) and especially Lina Leandersson (Eli).
1237
Pineapple Express 2008,  R)
Pineapple Express
"Seriously, I know this sounds weird but can we be best friends? Just us for real? I think we all should be best friends. You guys are my best friends. We shared a moment. You guys are like both of my best friends and you didn't even know it and now you know it and we'll all be best friends."
A pretty funny comedy/action movie. Great performances by Seth Rogen, James Franco and Danny McBride.
1238
Watchmen 2009,  R)
Watchmen
"Never compromise. Not even in the face of Armageddon. That's always been the difference between us, Dan."
A great, weird and dark superhero movie that doesn't look like any other superhero movie ever done.
Great cast with Patrick Wilson (Dan Dreiberg/Nite Owl II), Billy Crudup (Dr Manhattan/Jon Osterman), Malin Åkerman (Silk Spectre II/Laurie Jupiter), Matthew Goode (Adrian Veidt/Ozymandias), Jeffrey Dean Morgan (The Comedian/Edward Blake), Carla Gugino (Silk Spectre) and especially Jackie Earle Haley (Rorschach).
1239
Nick and Norah's Infinite Playlist 2008,  PG-13)
Nick and Norah's Infinite Playlist
"You just haven't figured it out yet, have you? What? The big picture! I guess not. The Beatles. What about them. This! Look, other bands, they want to make it out about sex or pain, but you know, The Beatles, they had it all figured out, okay? *I Want to Hold Your hand*. The first single. It's effing brilliant, right? That's what everybody wants, Nicky. They don't want a twenty-four-hour hump sesh, they don't want to be married to you for a hundred years. They just want to hold your hand.
A good and funny comedy with some great music in it. Great cast with Michael Cera and the very cute Kat Dennings.
1240
The Last Kiss 2006,  R)
The Last Kiss
"Life is pretty much in the grays for the most part and if you insist always on black and white... You are going to be very unhappy."
A relationship drama about a group of people in their late 20's struggling to become adults. I didn't like the ending, what kind of ending was that?
Good cast with Zach Braff, Jacinda Barrett, Rachel Wilson, Casey Affleck, Blythe Danner and Tom Wilkinson.
A good romantic drama except for the ending.
1241
Becoming Jane 2007,  PG)
Becoming Jane
"Will all your stories have happy endings? My characters shall have, after a little bit of trouble, all that they desire.
A wonderful and sad love story about Jane Austen before she became a published author.
Great cast with James McAvoy and the wonderful Anne Hathaway as Jane Austen.
1242
Gran Torino 2008,  R)
Gran Torino
"The thing that haunts a guy is the stuff he wasn't ordered to do."
A great low key drama about an old man and his confrontations with his asian next door neighbours and the complications that follows. Starring and directed by Clint Eastwood.
1243
Valkyrie 2008,  PG-13)
Valkyrie
"We have to show the world that not all of us are like him. Otherwise, this will always be Hitler's Germany."
A good drama thriller about the failed attempt to kill Adolf Hitler.
Great cast With Kenneth Branagh, Bill Nighy, Terrence Stamp, Eddie Izzard, Tom Wilkinson, Carice Van Houten and Tom Cruise.
1244
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
"You must know... Surely, you must know it was all for you. You are too generous to trifle with me. I believe you spoke to my aunt last night, and it has taught me to hope as I'd scarcely allowed myself before. If your feelings are still what they were last April, tell me so at once. My affections and wishes have not changed, but one word from you will silence me forever. If, however, your feelings have changed, I will have to tell you: you have bewitched me, body and soul, and I love, I love, I love you. I never wish to be parted from you from this day on."
A good romantic drama with excellent cinematography and a good cast. Also a great score by Dario Marianelli.
But, it wasn't the masterpiece I thought it was going to be. I thought the character Mr Darcy was dull as dishwater except for the last 10 minutes. And Keira Knightley was sometimes really good and sometimes not very good at all.
A good film not a great one.
1245
Sense and Sensibility 1995,  PG)
Sense and Sensibility
"Your sister seems very happy. Yes. Marianne does not approve of hiding her emotions. In fact, her romantic prejudices have the unfortunate tendency to set propriety at naught. She is wholly unspoilt. Rather too unspoilt, in my view. The sooner she becomes acquainted with the ways of the world, the better. I knew a lady like your sister - the same impulsive sweetness of temper - who was forced into, as you put it, a better acquaintance with the world. The result was only ruination and despair. Do not desire it, Miss Dashwood."
A masterpiece of romantic drama directed by Ang Lee and written by Emma Thompson based on Jane Austen's book. This film has it all. Great cast,
Kate Winslet excel as Marianne Dashwood,
Emma Thompson is splendid lowkey as Elinor Dashwood,
Hugh Grant likewise as Edward Ferrars and
Alan Rickman is marvelous as Col. Christopher Brandon.
Excellent score by Patrick Doyle. Together with fantastic scenery makes this the very best of the Jane Austen books turned into a film.
1246
Knowing 2009,  PG-13)
Knowing
"The numbers are the key... To everything."
An interesting and different drama/suspense/Sci-fi movie.
Good cast with Nicolas Cage, Chandler Canterbury, Lara Robinson and Rose Byrne.
1247
Vicky Cristina Barcelona 2008,  PG-13)
Vicky Cristina Barcelona
"American? I'm Cristina, and this is my friend Vicky. What color are your eyes? Uh, they're blue. Well, I'd like to invite you both to come with me to Oviedo. To come where? To Oviedo. For the weekend. We leave in one hour. What- Where is Oviedo? A very short flight. By plane? Mmm-hmm. What's in Oviedo? I go to see a sculpture, that is very inspiring to me. A very beautiful sculpture. You love it. Oh right. You're asking us to fly to Oviedo and back. Mmmm. No, we'll spend the weekend. I mean, I'll show you around the city, and we'll eat well. We'll drink good wine. We'll make love. Yeah, who exactly is going to make love? Hopefully, the three of us."
A good and funny drama/comedy with a great cast including, Javier Bardem, Rebecca Hall, Scarlett Johansson and Penelope Cruz.
It was a really good film, not as good as his older classics but still, it was good.
1248
How to Lose Friends & Alienate People 2008,  R)
How to Lose Friends & Alienate People
"I'm sorry, my boyfriend is sitting there. Is he? He's fucking small isn't he."
An hilarious comedy about celebrities being treated like royalty and how much a writer is willing to sell himself, in order to fit in.
Great cast with the brilliant Simon Pegg, Jeff Bridges, Megan Fox, Gillian Anderson, Danny Huston and the wonderful Kirsten Dunst.
1249
Che: Part One (The Argentine) 2008,  R)
Che: Part One (The Argentine)
"Homeland or death!"
A great drama with fantastic cinematography and an amazing performance by Benecio Del Toro as Che.
It had a very distinct documentary feel to it. Both in the jungle scenes and the black and white scenes when Che visited the U.N. in New York.
I liked it very much, it's slow moving but very interesting drama of the revolution in Cuba.
1250
Che: Part Two (Guerrilla) 2008,  R)
Che: Part Two (Guerrilla)
"In closing, I would like to repeat what I said to Monje. Me? I'm already here. They would have to kill me to get me out of here. I'll be at the side of those who stay, until victory."
This second part is rather sad to watch, because the revolution didn't succed the same way it did in Cuba.
The Bolivian communist party never supported the cause and told others not to join it.
A great part two as good as the first one. Benecio Del Toro is yet again fantastic.
1251
Déjà Vu 2006,  PG-13)
Déjà Vu
"I told you earlier I have a destiny, a purpose. Satan reasons like man, but God thinks of eternity. Well, I prostrate myself before a world that's going to hell in a handbag, 'cause in all eternity, I am here and I will be remembered. That's destiny. A bomb has a destiny, a predetermined fate set by the hand of it's creator. And anyone who tries to alter that destiny will be destroyed. Anyone who tries to stop it from happening will cause it to happen. And that's what you don't understand. We're not here to coexist. I'm here to win. So you'd better have some divine intervention, buddy. You're gonna need it."
An interesting and original action movie. Great cast with Denzel Washington, Paula Patton, Val kilmer, Adam Goldberg and Jim Caviezel.
1252
X-Men Origins - Wolverine 2009,  PG-13)
X-Men Origins - Wolverine
"I'm coming for blood, no code of conduct, no law."
The best film in the X-Men series so far. It's a great thrillride with both drama, romance, humor and lots of action.
Great special effects and a great cast with Liev Schrieber, Ryan Reynolds, Dominic Monaghan, Taylor Kitsch, Danny Huston, Will i Am, Kevin Durand, Daniel Henney, Lynn Collins and of course Hugh Jackman as Wolverine.
1253
Star Trek 2009,  PG-13)
Star Trek
"You've always had a hard time finding your place in this world, haven't you? Never knowing your true worth. You can settle for less in ordinary life, or do you feel like you were meant for something better? Something special."
Without a doubt the best of the Star Trek films. It wasn't what I thought it would be. I expected a darker feel to it, like The Dark Knight. Instead it was more like Iron Man. But don't get me wrong I liked it a lot. The humor and the banter from the earlier films were all there. And what a cast. A fantastic cast with great performances from Chris Pine as James T. Kirk, Zachary Quinto as Spock Prime, Erica Bana as Nero, Karl Urban as Leonard McCoy, Bruce Greenwood as Captain Christopher Pike, Zoe Saldana as Nyota Uhura, John Cho as Hikaru Sulu, Anton Yelchin as Pavel Chekov and Leonard Nimoy as Spock Prime.
I hope they do lots of sequels as good as this one or better.
1254
The Squid and the Whale 2006,  R)
The Squid and the Whale
"Joan, let me ask you something. All that work I did at the end of our marriage, making dinners, cleaning up, being more attentive. It never was going to make a difference, was it? You were leaving no matter what... You never made a dinner. I made burgers that time you had pheumonia."
Another weird and funny drama by Noah Baumbach. It's not surprising Wes Anderson is one of the producers, it has the same feel his films have.
Great cast with Jeff Daniels, Laura Linney, Jesse eisenberg, Owen Kline and Anna Paquin.
I liked the New York setting, it felt sometimes very early Woody Allenesque.
1255
Margot at the Wedding 2007,  R)
Margot at the Wedding
"Sorry. I'm here. I didn't see you. I'm just writing my vows. I'm trying to do something appropriate but also funny. Not jokey, more character-based humor. You having an OK time? Yeah, besides Wizard getting out. Yeah. We'll find him. Or else, I don't know. We won't. Right. Or else, he's dead or something. It means a lot to Paul that you came. Yeah."
A weird and funny drama/comedy about a crazy family.
Great performances by Nicole Kidman, Jennifer Jason Leigh and Jack Black.
1256
The Upside of Anger 2001,  R)
The Upside of Anger
"Anger and resentment can stop you in your tracks. That's what I know now. It needs nothing to burn but the air and the life that it swallows and smothers. It's real, though - the fury, even when it isn't. It can change you... turn you... mold you and shape you into something you're not. The only upside to anger, then... is the person you become. Hopefully someone that wakes up one day and realize they're not afraid to take the journey, someone that knows that the truth is, at best, a partially told story. That anger, like growth, comes in spurts and fits, and in its wake, leaves a new chance at acceptance, and the promise of calm. Then again, what do I know? I'm only a child."
A great, funny romantic comedy written and directed by Mike Binder.
Fantastic cinematography and a great cast with Joan Allen, Kevin Costner, Alicia Witt, Keri Russell, Erika Christensen, Mike Binder and Evan Rachel Wood.
1257
The Spiderwick Chronicles 2008,  PG)
The Spiderwick Chronicles
"Do not dare to read this book, for if you take one fateful look, you barter at your life's expense and face a deadly consequence."
A good, fantasy, children's movie with some great special effects and some good actors like David Strathairn, Mary-Louise Parker, Nick Nolte, Sarah Bolger and Freddie Highmore as Jared and Simon Grace.
1258
Goya's Ghosts 2006,  R)
Goya's Ghosts
"And those who refuse to see the light of liberty shall receive no mercy. There will be no liberty for the enemies of liberty."
A powerful drama about Goya and his muse Inés during the times of Spanish Inquisition and the French Revolution.
Great cast with Stellan Skarsgård as Goya, Natalie Portman as Inés and Javier Bardem.
1259
Lucky You 2007,  PG-13)
Lucky You
"Nobody's that much better than anybody else at the big tables. They have different styles, different ways of doing things. Everybody knows how to play. The key to winning is watching and understanding."
A good romantic drama about poker. With a great cast like Eric Bana, Drew Barrymore, Robert Duvall and Debra Messing.
1260
Disturbia 2007,  PG-13)
Disturbia
"What else have you seen Kale? I... I saw you swim. Yeah, what else? I... I've seen a lot.
A good modern day thriller of the original Hitchcock film Rear Window.
Good cast with Shia LaBeouf, Sarah Roemer, Carrie Ann Moss, Aaron Yoo and David Morse.
1261
Milk 2008,  R)
Milk
"Without hope, life's not worth living. All men are created equal. No matter how hard you try, you can never erase those words."
A great film by Gus Van Sant with a fantastic performance Sean Penn.
Great cast with others like James Franco, Emile Hirsch, Victor Garber and Alison Pill.
1262
Terminator Salvation 2009,  PG-13)
Terminator Salvation
"Command wants us to fight like machines, they want us to make cold calculated decisions. But we are not machines and if we behave like them then what is the point in winning."
A pretty good action film and very different from the other Terminator films. Story wise it fits right in there with the others and you should really see the other films first before you see this one.
A good cast with Christian Bale as John Connor, Sam Worthington as Marcus Wright, Anton Yelchin as Kyle Reese, and Dallas Bryce Howard as Katherine "Kate" Brewster.
1263
He's Just Not That Into You 2009,  PG-13)
He's Just Not That Into You
"We are all programmed to believe that if a guy acts like a total jerk that means he likes you."
A good romantic drama/comedy about relationships with a good cast including Jennifer Aniston, Ginnifer Goodwin, Scarlett Johansson, Jennifer Connelly, Drew Barrymore and Justin Long.
1264
The Proposal 2009,  PG-13)
The Proposal
"Oh my god, what is that? I'm sorry... It's the morning."
A good and funny romcom with Sandra Bullock (her last?) and Ryan Reynolds in the lead. Sandra and Ryan are a great on screen duo and very funny together. It's the best romcom Sandra has done in years.
1265
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
P.S. I Love You
"That's a real honest to goodness couple right there. They've probably been together since the flood. We're so arrogant, aren't we? So afraid of age, we do everything we can to prevent it. We don't realize what a privilege it is to grow old with someone. Someone who doesn't drive you to commit murder or doesn't humiliate you beyound repair."
I was very surprised by this film because generally I try to stay away from romantic films, where a character gets a disease and dies in them. This one was different from the usual stereotypes. He dies, yes but you don't get to see it, thank you. Hilary Swank was really beautiful and funny and Gerard Butler was cool and very sexy.
A great cast with Hilary Swank, Gerard Butler, Lisa Kudrow, Gine Gershon, Kathy Bates, Harry Connick Jr Jeffrey Dean Morgan.
1266
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
Harry Potter and the Half-Blood Prince
"I'll do it, I'm... You are very kind, Harry, but your blood is worth more than mine."
Overall it was a good film, even excellent parts of it. But they changed a lot this time, even more changes than The Order Of The Phoenix had.
I understand why they have to do some changes but it was very difficult watching it sometimes.
I have to see it another two, three times more before I can really decide if it was good enough or not. It took at least three viewings before I liked The Order Of The Phoenix.
Great cast as usual with among others Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Michael Gambon, Alan Rickman and Bonnie Wright.
1267
Body of Lies 2008,  R)
Body of Lies
"It is a fallacy that prolonged war will weaken an occupied enemy. It most likely will make your enemy stronger."
A great modern day spy thriller about America's war on terror. Leonardo DiCaprio plays a CIA operative who is trying to find a major terrorist leader.
I like these types of films and this was one of the better ones, much better than The Kingdom.
Great cast with among others Russel Crowe, Mark Strong, Oscar Isaac, Golshifteh Farahani and Leonardo DiCaprio.
1268
Yes Man 2008,  PG-13)
Yes Man
"Hey Carl! Do you wanna give all your money away to a homeless guy? Yes, yes I do. How about letting him burn out your phone battery so you can't phone triple A when you've run out of gas? You know what, that sounds like a fucking great idea! Why don't you take a late night stroll through the hills and get killed by the Manson family? Don't mind if I do."
A funny comedy with the always excellent Jim Carrey and Bradley Cooper, John Michael Higgins, Rhys Darby, Danny Masterson, Terrence Stemp, Sasha Alexander and the always wonderful Zooey Deschanel.
Also great music in the film by Eels and Zooey's fake band Munchhausen By Proxy.
1269
Birds of America 2007,  R)
Birds of America
"But sometimes, sometimes kindness is wiser than truth."
A great, weird, low-key drama about three siblings trying to come to terms and accept one another for who they really are.
Great cast with among others Matthew Perry, Ben Foster, Lauren Graham and the amazing Ginnifer Goodwin.
1270
Red Cliff (Chi Bi) 2008,  R)
Red Cliff (Chi Bi)
"The weather has cast decision before. Whoever can interpret the weather is victorious."
A good epic movie with some great battle and martial art scenes.
Great cast with among others Tony Leung Chiu Wai, Wei Zhao, Chiling Lin, Chen Chang, Fengyi Zhang and Tekeshi Kaneshiro.
1271
Appaloosa 2008,  R)
Appaloosa
"Life has a way of making the foreseeable that which never happens... And the unforseeable that which your life becomes."
A western in the classic tradition with an unexpected ending, sort of.
The film resembles many other of my favorite westerns like Wyatt Earp, Open Range, High Plains Drifter, Silverado and so on. I enjoyed this film very much.
Two tough gunmen is asked to enforce the law in Appaloosa. Their previous sheriff and his deputees has gone missing after trying to arrest two men working for a well connected ranch owner.
1272
The Ugly Truth 2009,  R)
The Ugly Truth
"You're in love with me, why? Beats the shit out of me."
A very funny rom com in the same style as Wedding Crashers and My Best Friend's Girl, funny and dirty. Great chemistry between the two charming stars.
Great cast with the cool Gerard Butler and the very beautiful and sexy Katherine Heigl.
1273
G.I. Joe: Rise of Cobra 2009,  PG-13)
G.I. Joe: Rise of Cobra
"The time has come for the Cobra to rise up and reveal himself. You will call me... Commander."
Good action movie with great special effects and with an ending that leaves you wanting more.
Good cast with among others Dennis Quaid, Christopher Eccleston, Channing Tatum, Marlon Wayans, Rachel Nichols, Saïd Taghmaoui, Joseph Gordon Levitt, Ray Park, Byung-Hun Lee and Sienna Miller surprisingly cool as the bad-ass-bitch Baroness.
1274
Inglourious Basterds 2009,  R)
Inglourious Basterds
"I need to know about Germans hiding in trees. And you need to tell me right now. I respectfully refuse, sir. Actually, Werner we're all tickled to hear you say that. Quite frankly, waching Donny beat Nazi's to death is the closest thing we ever get to going to the movies. Donny! Yeah? Got us a german here wants to die for country! Oblige him!"
A great but very different film from what I thought it was going to be. A film with it's own unique style. It's like a summary of Tarantino's films so far with small ingredients from his previous films. Definitely a very entertaining and funny drama film that takes place during WW II.
Great cast with among others Brad Pitt, Mélanie Laurent, Christoph Waltz, Diane Kruger, Eli Roth, Til Schweiger, Michael Fassbender, Daniel Brühl, Mike Myers and Julie Dreyfus.
1275
Bottle Shock 2009,  PG-13)
Bottle Shock
"The smell of the vineyard... Like inhaling birth. It awakens some ancestral some primordial. Anyway, some deeply inprinted and probably some subconscious place in my soul."
A good true Cinderella story about California wine makers triumph over the French.
Great cast with among others Bill Pullman, Chris Pine, Alan Rickman, Freddy Rodriguez, Dennis Farina, Rachael Taylor and the lovely Eliza Dushku.
1276
Zombieland 2009,  R)
Zombieland
"You see, you can't trust anyone. The first time I let a girl into my life and she tries to eat me."
A very funny zombie movie in the likes of Shaun Of The Dead.
Columbus (Eisenberg) and Tallahassee (Harrelson) are two survivors that cross paths and decides to accompany each other. Further down the road they meet Wichita (Stone) and Little Rock (Breslin) another couple of survivors and they decide to go to California together.
Great cast with Jesse Eisenberg, Woody Harrelson, Emma Stone, Abigail Breslin and Bill Murray.
1277
(500) Days of Summer 2009,  PG-13)
(500) Days of Summer
"This is a story of boy meets girl, but you should know upfront , this is not a love story."
A funny, warmhearted and an unusual romantic comedy with lots of great music.
Great cast with Joseph Gordon-Levitt, Matthew Gray Gubler, Geoffrey Arend, Chloe Moretz and the wonderful Zooey Deschanel.
1278
Death Instinct (L' Instinct de Mort) 2008,  Unrated)
Death Instinct (L' Instinct de Mort)
"If they get us now we'll be hanged. Yeah, now it's out or dead."
A great gangster film in the classic tradion of the genre, violent and suspenseful.
Great cast with the brilliant Vincent Cassel in the lead as Jacques Mesrine. Also Gerard Depardieu in a small role. Of the women Jeanne Schneider stands out, beautifully played by the lovely Cécile De France.
Great score by Eloi Painchaud
1279
Mesrine: Public Enemy #1 (L'ennemi public n1) 2010,  R)
Mesrine: Public Enemy #1 (L'ennemi public n1)
"What about me? Do you know what their plan is? To kill you. There's no doubt about it."
The second part about the notorious gangster Jacque Mesrine (Vincent Cassel).
Again great cast among others Ludivine Sagnier as Sylvie Jeanjacquot and Mattieu Amalric as Francois Besse.
1280
The Girl with the Dragon Tattoo 2009,  R)
The Girl with the Dragon Tattoo
"Lisbeth, you work as a professional hacker who doesn't want to be discovered. And then you send a mail to me that you know I can trace. Why do you do that?"
The most talked about film in Sweden this side of the Millennium.
Not bad at all, it was better than I thought it was going to be.
Great cast with among others Michael Nyqvist as Michael Blomkvist, Noomi Rapace as Lisbeth Salander and Peter Haber as Martin Vanger.
Great score by Jacob Groth.
1281
Up in the Air 2009,  R)
Up in the Air
A brilliant drama film with a superb George Clooney in the lead. Vera Farmiga does a great job as well. Anna Kendrick is really amazing, this is her big break.
1282
District 9 2009,  R)
District 9
A fantastic Sci-fi/action/drama. Hoping for a sequel.
1283
Ninja Assassin 2009,  R)
Ninja Assassin
A great ninja action movie with a fantastic Rain in the lead, incredible moves.
Also starring is Shô Kosugi from the early 80's classic ninja movies Such as Revenge Of The Ninja and others. Here he plays the evil master ninja Ozunu.
Great martial arts moves and very bloody.
1284
Whatever Works 2009,  PG-13)
Whatever Works
"That's why I can't say enough times, whatever love you can get and give, whatever happiness you can filch or provide, every temporary measure of grace, whatever works."
A great and very funny Woody Allen comedy with a brilliant Larry David in the lead. Also with the talanted and wonderful Evan Rachel Wood.
1285
Drugstore Cowboy 1989,  R)
Drugstore Cowboy
"Lord, it's my dope fiend thief of a son and his crazy little nymphomaniac wife."
An old favorite with Matt Dillon, Kelly Lynch, James LeGros and Heather Graham in her debut role. A great drama with a fantastic Matt Dillon.
1286
The Girl Who Played with Fire (Flickan som lekte med elden) 2009,  R)
1287
The Girl Who Kicked the Hornet's Nest 2009,  R)
The Girl Who Kicked the Hornet's Nest
A good ending to the Millennium trilogy.
1288
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
The Curious Case of Benjamin Button
"Benjamin, we're meant to lose people we love. How else would we know how important they are to us?"
Pure movie magic. A fantastic film by David Fincher with an amazing Brad Pitt and Cate Blanchett in the leading roles.
An excellent score by Alexandre Desplat and a mesmerizing cinematography by Claudio Miranda.
1289
Coco avant Chanel (Coco Before Chanel) 2009,  PG-13)
Coco avant Chanel (Coco Before Chanel)
Audrey Tautou is magnificent as Gabrielle "Coco" Chanel. I would have liked to see more of her fashion career but still a very good film.
Great cinamatography by Christophe Beaucarne.
A beautiful score by Alexandre Desplat.
Directed by Anne Fontaine.
1290
The September Issue 2008,  PG-13)
The September Issue
A great documentary about the biggest and most influential fashion magazine in the world, Vogue.
We get to follow the editor-in-cheif Anna Wintour and the creative director Grace Coddington as they put together The September Issue.
A fascinating insight into the world of fashion through The September Issue.
1291
Duplicity 2009,  PG-13)
Duplicity
"I run field agents for a living. There's only two ways to do it. Either you bring them flowers or you hang them by their heels out of the window. Now, maybe you're so used to having your legs in the air you don't realise it, but you're upside down, sister. I own you."
A slick, stylish "everybody's screwing everybody" thriller set in the world of corporate espionage.
An excellent movie in the style of Ocean's Eleven and The Thomas Crown Affair. Great performances by Clive Owen and Julia Roberts.
Sharp, witty and exciting. A real knockout.
1292
Whip It 2009,  PG-13)
Whip It
A great directorial debut by Drew Barrymore.
Great cast with among others Alia Shawkat, Kristen Wiig, Drew Barrymore, Juliette Lewis, Zoe Bell, Jimmy Fallon, Marcia Gay Harden and the cute and wonderful Ellen Page.
An excellent coming of age film.
1293
Shutter Island 2010,  R)
Shutter Island
An exciting, scary, suggestive and great film.
1294
The Men Who Stare at Goats 2009,  R)
The Men Who Stare at Goats
"Now, more than ever we need the Jedi."
A funny and outrageous comedy about a secret military paranormal outfit.
Great cast with among others Ewan McGregor, George Clooney, Jeff Bridges, Kevin Spacey and Stephen Root.
1295
Alice in Wonderland 2010,  PG)
Alice in Wonderland
A good adventure film but I expected more weirdness, it was pretty straightforward. I haven't read the books or seen any of the other films but I liked this world.
Great score by Danny Elfman as always and great cast with among others, Johnny Depp, Anne Hathaway, Helena Bonham Carter, Crispin Glover and the lovely Mia Wasikowska.
1296
Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief 2010,  PG)
Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief
"First rule of battle strategy. Don't ever let your opponent distract you."
A good adventure film with great special effects.
Great cast with among others, Logan Lerman, Brandon T. Jackson, Alexandra Daddario, Steve Coogan, Rosario Dawson, Sean Bean, Pierce Brosnan, Kevin McKidd and Melina Kanakaredes.
1297
The Runaways 2010,  R)
The Runaways
A great biopic about one of my favorite bands. The film centers it's attention to Joan Jett (Kristen Stewart) and Cherie Curry (Dakota Fanning) lives.
Both Kristen and Dakota were surprisingly excellent.
1298
Centurion 2010,  R)
Centurion
A great and exciting adventure/action film. With good performances by among others Dominic West, Liam Cunningham, Olga Kurylenko and Imogen Poots. And the brilliant Michael Fassbender.
1299
Solomon Kane 2010,  Unrated)
Solomon Kane
A great and thrilling adventure film with an almost operatic feel to it in some scenes.
Great cast with among others Pete Postlehwaite, Mx Von Sydow, Rachel Hurd-Wood and the excellent James Purefoy as Solomon Kane.
1300
I Love You Phillip Morris 2009,  R)
I Love You Phillip Morris
A good dark comedy/drama with a great Jim Carrey in the lead.
1301
When You're Strange 2009,  R)
When You're Strange
A good documentary about The Doors.
1302
Iron Man 2 2010,  PG-13)
Iron Man 2
Just as good as the first one, with a one hell of a cast this time. Among others:
Don Cheadle, Sam Rockwell, Mickey Rourke, Samuel L Jackson, Scarlett Johansson, Gwyneth Paltrow and Robert Downey Jr.
Scarlett was badass in her scenes and Robert was maybe even a little better, than in the first one.
1303
Greenberg 2010,  R)
Greenberg
"Youth is wasted on the young. I'd go further. I'd go: 'Life is wasted on people."
Another good film by Noah Baumbach (The Squid And The Whale, Margot At The Wedding).
Greenberg (Ben Stiller) is housesitting for his brother in L.A. There he meets old friends (Rhys Ifans) and new friends (Greta Gerwig).
Ben Stiller and Greta Gerwig give really good performances.
1304
Salt 2010,  PG-13)
Salt
"The name of the agent is Evelyn Salt. My name is Evelyn Salt.
Then you are a Russian spy."
An excellent fast paced spy action thriller in the likes of Bourne, James Bond and Mission Impossible.
Evelyn Salt (Angelina Jolie) a CIA operative gets accused of being a russian spy.
Good cast among others: Liev Schrieber, Chiwetel Ejiofor, Daniel Olbrychski, August Diehl and Angelina Jolie.
1305
Knight & Day 2010,  PG-13)
Knight & Day
"Nobody follow us or I kill myself and then her!"
a good action comedy in the likes of Mr & Mrs Smith and True Lies.
Tom Cruise and Cameron Diaz make an excellent couple in this funny and action packed adventure.
1306
Robin Hood 2010,  PG-13)
Robin Hood
"Henceforth I declare you to be an outlaw."
An excellent new version of Robin Hood, a story about the man before the legend.
I liked it a lot, very different from any other Robin Hood film I've seen.
Great cast with among others, Cate Blanchett, Mark Strong, Oscar Isaac, Danny Huston, Max Von Sydow, William Hurt and Russell Crowe.
1307
Brooklyn's Finest 2009,  R)
Brooklyn's Finest
A good crime thriller about cops and gangsters in Brooklyn.
Great cast including Ethan Hawke, Richard Gere, Don Cheadle and Wesley Snipes. Directed by Antoine Fuqua.
1308
Youth in Revolt 2010,  R)
Youth in Revolt
*Listen asshole, youve been making all the decisions for 16 years and look at where you are. Im here to rescue you from yourself. Just be quiet and let me blow some shit up.*
A funny and weird comedy with a great Michael Cera in the lead.
1309
Hot Tub Time Machine 2010,  R)
Hot Tub Time Machine
Great entertainment!
Very funny with some good actors in it like, John Cusack, Craig Robinson, Rob Corddry and Clark Duke.
1310
The Ghost Writer 2010,  PG-13)
The Ghost Writer
A good political thriller with an excellent cast, among others Ewan McGregor, Pierce Brosnan, Olivia Williams, Tom Wilkinson and Kim Catrall.
The film has a eerie feel to it all along and I liked it.
1311
Toy Story 3 2010,  G)
Toy Story 3
Great film! Just as good as the other two.
1312
Scott Pilgrim vs. the World 2010,  PG-13)
Scott Pilgrim vs. the World
What a great film. It was so amazing! Michael Cera as Scott Pilgrim has never been better and the wonderful Mary Elizabeth Winstead as Ramona Flowers was so incredibly cute.
I know, I probably sound like a teenager. But that was a unique piece of film experiance. I loved it!
1313
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1 2010,  PG-13)
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1
The ministry has fallen. Scrimgeour is dead. They are coming.
Part 1 of the last film in the Harry Potter saga, darker and more menacing than ever in the series. And I liked it very much.
Yes, they have changed much and inserted new stuff in it, but its still the best film in the series so far. Part 2 will be the best I hope.
1314
Shrek Forever After (Shrek 4) 2010,  PG)
Shrek Forever After (Shrek 4)
A nice ending to the series. Funny and a little different.
1315
8 Million Ways To Die 1985,  R)
8 Million Ways To Die
An 80s favorite of mine with a great cast with among others
Jeff Bridges, Rosanna Arquette, Randy Brooks and Andy Garcia.
1316
Inception 2010,  PG-13)
Inception
An itriguing, complex and fast paced action thriller sci fi drama.
Great cast with among others Joseph Gordon Levitt, Ken Watanabe, Tom Hardy, Cillian Murphy, Marion Cotillard, Ellen Page and Leonardo DiCaprio.
Fantastic score by Hans Zimmer, one of his best so far.
Great film by Christopher Nolan.
1317
The Expendables 2010,  R)
The Expendables
A good classic old school action extravaganza.
Very violent, bloody and fun.
1318
Tron Legacy 2010,  PG)
Tron Legacy
A great sci fi adventure film loaded with mesmerizing special effects.
A good cast with among others Garret Hedlund, Jeff Bridges, Bruce Boxleitner, Olivia Wilde, Michael Sheen and Beau Garret.
The 3D effects really enhanced the film sometimes and sometimés you didnt even noticed it.
3D or not, it still was a great movie with a fantastic score by Daft Punk.
A unique film experience.
1319
The Social Network 2010,  PG-13)
The Social Network
A great film directed by David Fincher and an incredible script penned by Aaron Sorkin,
Great cast with among others Andrew Garfield as Eduardo Saverin, Justin Timberlake as Sean Parker, Rashida Jones as Marilyn Delpy and Jesse Eisenberg as Mark Zuckerberg.
Great score by Trent Reznor and Atticus Ross.
A very interesting film about social relations.
1320
The Crazies 2010,  R)
The Crazies
A good remake of George Romeros horror film with the same name.
Scary and gory with lots of suspense.
Good cast with among others Timothy Olyphant, Radha Mitchell, Danielle Panabaker and Joe Anderson.
And btw theyre not zombies, theyre just crazy.
1321
Get Him to the Greek 2010,  R)
Get Him to the Greek
Bloody Brilliant!
An hilarious comedy with the fantastic Russell Brand, Jonah Hill, P Diddy and Rose Byrne as Jackie Q.
I laughed all throughout the movie.
Im definitely bying this one. Loved it!
1322
Wall Street: Money Never Sleeps 2010,  PG-13)
Wall Street: Money Never Sleeps
Not bad at all, a lot better than I thought it was gonna be. Very different from the original, it even has a happy ending.
Good cast with among others Michael Douglas, Shia LaBeouf, Carey Mulligan, Josh Brolin, Susan Sarandon, and Frank Langella.
1323
Jennifer's Body 2009,  R)
Jennifer's Body
This was really good, I liked it very much.
All the promotion has been about Megan Fox but this was really Amanda Seyfrieds film. Megan Fox did the job but Amanda Seyfried owned the film.
Good cast and great song selections through out the movie.
Pretty scary and gory and Amanda Seyfried ruled.
1324
Easy A 2010,  PG-13)
Easy A
An excellent, very funny high school comedy with a great music selection.
Great cast with among others Amanda Bynes, Penn Badgley, Dan Byrd, Thomas Haden Church, Patricia Clarkson, Stanley Tucci, Lisa Kudrow, Alyson Michalka and the incredible Emma Stone.
1325
True Grit 2010,  PG-13)
True Grit
An unusual western film both tough and funny, a typical trademark of the Coen brothers.
Great cast with among others Jeff Bridges, Matt Damon, Josh Brolin and the fantastic Hailee Steinfeld.
1326
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
Resident Evil: Extinction
Much better than Resident Evil Apocalypse but just as good as the first one.
Sexy Milla Jovovich did her best performance so far.
1327
Despicable Me 2010,  PG)
Despicable Me
A funny and excellent animated movie with some great voice actors like Steve Carell, Russell Brand, Jason Segel including Miranda Cosgrove, Dana Gaier and Elsie Fisher as Margo, Edith and Agnes.
I lked it a lot.
1328
Cloudy With a Chance of Meatballs 2009,  PG)
Cloudy With a Chance of Meatballs
A great and funny film with some good voice actors like Bill Hader, Anna Faris, James Caan, Andy Samberg and Bruce Campbell.
1329
Machete 2010,  R)
Machete
A cool exploitation movie like Planet Terror and Death Proof. Very funny and lots of crazy action.
Great cast with among others Danny Trejo, Jessica Alba, Michelle Rodriguez, Cheech Marin, Robert De Niro, Steven Seagal, Don Johnson, Jeff Fahey and Lindsay Lohan.
1330
The Town 2010,  R)
The Town
I'm thinking about making a change...
"Making a change," either you got heat or you don't.
A great action, drama with a surprising ending, I think.
Great cast with among others Ben Affleck, Jeremy Renner, Rebecca Hall, Jon Hamm and Pete Postlethwaite.
1331
Adèle Blanc-Sec 2010,  Unrated)
Adèle Blanc-Sec
A good movie but more farce than adventure.
Louise Bourgoin is excellent in the lead.
I would love to see a sequel with a lot more adventure.
1332
The Dilemma 2011,  PG-13)
The Dilemma
When the film is funny its hilarious and Vince Vaughn is the guy who makes you laugh like crazy.
Kevin James, Jennifer Connelly, Winona Ryder and Channing Tatum are good too.
1333
Thor 2011,  PG-13)
Thor
A superhero action, adventure movie with a shakespearean tone to it.
Great cast with among others Anthony Hopkins, Stellan Skarsgård, Kat Dennings, Natalie Portman, Tom Hiddleston and Chris Hemsworth.
Fantastic set designs and special effects.
I loved the Asgård realm, the whole movie could have taken place there, maybe next time.
1334
Fair Game 2010,  PG-13)
Fair Game
A political thriller about the cover-up that led to the US invasion of Iraq and why the White House betrayed the CIA operative Valerie Plame.
Great cast with among others Naomi Watts and Sean Penn.
Great score by John Powell.
A great film directed by Doug Liman.
1335
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader 2010,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader
A good third installment in the series and more magical than the other two.
Great special effects and a good cast.
1336
Megamind 2010,  PG)
Megamind
I say we go back to the evil lair, grab some ray guns, hold 'em sideways and just go all 'gangsta' on him.
A great animated movie more for grownups than for kids, I think.
Great voice cast with among others David Cross as Minion, Brad Pitt as Metro Man, Jonah Hill as Hal, Titan and Tighten, Tina Fey as Roxanne Richi and Will Ferrell as MegaMind.
1337
X-Men: First Class 2011,  PG-13)
X-Men: First Class
Fantastic! The film lived up to every expectation I had about it.
Great cast with among others Kevin Bacon, January Jones, Nicholas Hoult, Rose Byrne, Lucas Till, Caleb Landry Jones, Jennifer Lawrence and Michael Fassbender as Magneto and James McAvoy as Professor X.
Excellent score by Henry Jackman.
The best X-Men film so far.
1338
Tucker & Dale vs Evil 2011,  R)
Tucker & Dale vs Evil
A funny, gory comedy/horror movie about miscommunication and psycho killers.
Great cast with among others Tyler Labine as Dale, Alan Tudyk as Tucker, Katrina Bowden as Allison, Chelan Simmons as Chloe and Jesse Moss as Chad.
1339
Morning Glory 2010,  PG-13)
Morning Glory
A great comedy about the world of morning television.
Great cast with among others Jeff Goldblum, John Pankow, Patrick Wilson, Matt Malloy, Diane Keaton and the incredible Harrison Ford and the fantastic Rachel McAdams.
I love Rachel McAdams she really carries the film together with Harrison Fords grumpy newsanchor.
Also great soundtrack.
1340
Green Lantern 2011,  PG-13)
Green Lantern
"In brightest day, in blackest night, No evil shall escape my sight.
Let those who worship evil's might, Beware my power... Green Lantern's light!"
A great sci-fi superhero movie.
I hadnt heard about Green Lantern before this film but I liked it very much.
It was just as good as the Comic-con trailer promised.
Just one thing, I would have loved to see more of Oa and The Green Lantern Corp. Hopefully more of that in the sequel.
Great special effects and a great score by James Newton Howard.
Most memoroble of the acters were Blake Lively, Peter Sarsgaard, Mark Strong as Sinestro and Ryan Reynolds as Hal Jordan.
1341
Scream 4 2011,  R)
Scream 4
Welcome home, Sidney. You're a survivor, aren't you, Sidney? What good is it to be a survivor when everyone close to you is dead? You can't save them. All you can do... is watch.
Not bad, but not as good as the first 3. Still enjoyable though. Pretty scary, funny and about as gory as the others, no change there. Except for the ending, that was very different than the past 3. Who the killer is? Its Sidney...
Just kidding, or am I?
1342
Sucker Punch 2011,  PG-13)
Sucker Punch
A weird action, fantasy, comic book, videogame kind of movie with cool and great action sequences.
Good cast with among others Emily Browning, Abbie Cornish, Carla Gugino, Jamie Chung, Vanessa Hudgens and my favorite Jena Malone as Rocket.
1343
Hanna 2011,  PG-13)
Hanna
An interesting and unusual action film. I liked it very much.
Great cast with among others Eric Bana, Tom Hollander, Cate Blanchet and the incredible Saoirse Ronan as Hanna.
Great score by The Chemical Brothers.
1344
Paul 2011,  R)
Paul
Paul: [Lighting a joint and takes a hit] Do you guys partake?
Graeme Willy: No. Thank you.
Ruth Buggs: I'll partake.
Paul: Are you sure? It's pretty strong shit. I get it from the military. I think this is the stuff that killed Dylan.
Graeme Willy: Bob Dylan's not dead.
Paul: [smiles] Isn't he?
A nice fun roadmovie with lots of film references.
Good cast with among others Simon Pegg, Nick Frost, Seth Rogen, Kristen Wiig, Jason Bateman, Bill Hader, Joe Lo Truglio and Sigourney Weaver.
1345
Bridesmaids 2011,  R)
Bridesmaids
Lots of funny and embarrasing humor.
Great cast with among others Maya Rudolph, Rose Byrne and the excellent Kristen Wiig.
1346
I'm Still Here 2010,  R)
I'm Still Here
Engaging and entertaining.
Joaquin Phoenix gives a fantastic performance.
A daring film.
1347
Something Borrowed 2011,  PG-13)
Something Borrowed
The Hamptons are like a zombie movie directed by Ralph Lauren.
A good romcom about love and friendship.
I cant stand Kate Hudsons obnoxious, I-have-to-be the-center-of-attention bitch character.
John Krasinski is very funny and good and Colin Egglesfield look like the new Tom Cruise.
The lovely and amazing Ginnifer Goodwin is the best thing about this movie.
1348
Rio 2011,  G)
Rio
A nice and fun animated movie for the whole family.
1349
Cowboys & Aliens 2011,  PG-13)
Cowboys & Aliens
Demons took your gold. When you get to Hell, you can ask for it back.
A classic western mixed with aliens and spaceships, I liked it.
Great cast with among others Daniel Craig, Olivia Wilde, Sam Rockwell and Harrison Ford.
1350
Let Me In 2010,  R)
Let Me In
It wasnt as good as the original but it was still pretty good.
Chloe Moretz was the best thing in the movie.
Good craft by the director Matt Reeves.
1351
Captain America: The First Avenger 2011,  PG-13)
Captain America: The First Avenger
A great adventure action superhero movie.
Great cast as well with among others Tommy Lee Jones, Stanley Tucci, Dominic Cooper, Hugo weaving, Sebastian Stan, Samuel L Jackson, Haley Atwell and Chris Evans as Captain America.
Definately Chris Evans best performance so far.
1352
Your Highness 2011,  R)
Your Highness
A funny fantasy adventure parody of medieval films.
Good cast with among others Danny McBride, James Franco, Natalie Portman, Zooey Deschanel, and Justin Theroux.
Sort of like Pineapple Express set in Medieval times.
1353
Adventureland 2009,  R)
Adventureland
Sue O'Malley: What are you majoring in?
Joel: Russian literature and Slavic languages.
Sue O'Malley: Oh wow, that's pretty interesting. What career track is that?
Joel: Cabby, hot dog vendor, marijuana delivery guy. The world is my oyster.
What a great film! I loved it!
Great cast with among others Jesse Eisenberg, Kristen Stewart, Martin Starr, Ryan Reynolds, Kristen Wiig and Bill Hader.
1354
Drive Angry 2011,  R)
Drive Angry
"I'm not drinking a beer unless I'm drinking it from the skull of Jonah King".
A Grindhouse movie in the style of Death Proof and Machete.
Violent, bloody and funny.
Not for everybody, but I liked it very much.
1355
The Hunger Games 2012,  PG-13)
The Hunger Games
A very good and effective film version of the book with excellent acting from everyone involved. Especially Jennifer Lawrence in the lead as Katniss Everdeen.
I was very impressed by the whole look of the movie and one thing in particlary, the reaping scene was much nastier than in the book, I thought.
Overall an excellent movie.
1356
John Carter 2012,  PG-13)
John Carter
An old school fantasy, sci-fii adventure movie.
Great special effects, good actors and a good score.
I liked it very much.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments