My Favorite Movies
| maggiekoons's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Bubba Ho-Tep 2002, R) |
|
| 2 |
May 2002, R) |
|
| 3 |
Slither 2006, R) |
|
| 4 |
Army of Darkness 1993, R) |
|
| 5 |
Night Watch (Nochnoi Dozor) 2004, R) |
|
| 6 |
Crank 2006, R) |
|
| 7 |
High Tension (Switchblade Romance) 2003, R) |
|
| 8 |
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf) 2001, R) |
|
| 9 |
Lady in the Water 2006, PG-13)
I was expecting this movie to suck. Everyone told me this movie sucked. Good thing I didn't listen. I was amazed and thrilled when this story captured my imagination. Beautifully written & directed with excellent casting. Anyone who was expecting another 'horror' flick got a big surprise with this one. |
|
| 10 |
Big Fish 2004, PG-13) |
|
| 11 |
Ginger Snaps 2000, R) |
|
| 12 |
Saw 2004, R) |
|
| 13 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 14 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 15 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 16 |
28 Days Later 2002, R) |
|
| 17 |
The Machinist 2003, R) |
|
| 18 |
Unbreakable 2000, PG-13) |
|
| 19 |
Dead Birds 2004, R) |
|
| 20 |
Underworld 2003, R) |
|
| 21 |
Young Frankenstein 1974, PG) |
|
| 22 |
Pitch Black 2000, R) |
|
| 23 |
The Saint 1997, PG-13) |
|
| 24 |
Reign of Fire 2002, PG-13) |
|
| 25 |
Monty Python and the Holy Grail 1974, PG) |
|
| 26 |
Serenity 2005, PG-13)
I started watching firefly against my will - but Buffy was cancelled and that was the next best thing. I absolutely hate the theme song but it seems to grow on you after the first hundred or so times. This movie takes all the humor and gritty future realistically right to you. The only bad part was that it ended. Love the concept - love the characters & believed every word. |
|
| 27 |
Foxfire 1996, R) |
|
| 28 |
The Crow 1994, R) |
|
| 29 |
The Fifth Element 1997, PG-13) |
|
| 30 |
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003, PG-13) |
|
| 31 |
Hellraiser 1987, R) |
|
| 32 |
The Handmaid's Tale 1990, R) |
|
| 33 |
Jacob's Ladder 1990, R) |
|
| 34 |
A History of Violence 2005, R) |
|
| 35 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 36 |
Fear 1996, R) |
|
| 37 |
Simply Irresistible 1999, PG-13) |
|
| 38 |
Stargate 1994, PG-13) |
|
| 39 |
Big Bad Love 2001, R) |
|
| 40 |
Practical Magic 1998, PG-13) |
|
| 41 |
Kung Fu Hustle 2004, R) |









































