My Favorite Movies
| MagedHellsing's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Truman Show 1998, PG)
Jim Carrey deserves an Oscar for this one, The director deserves one, the film deserves one, Ed Harris deserves one, the three nominations for Ed and the director and whatever the third was are NO good, this movie is one of my top best 5 movies of all time!!!!!! i cant believe they didnt give it an oscar for every possible nomination it could enter |
|
| 2 |
Forrest Gump 1994, PG-13)
This movie is one of the most depressing movies i have ever seen. The theme, the way He lived His life, i found it very hard to prevent myself from crying, and when i finally overcome the need to cry, another scene occurs that make me want to cry some more. Finally, after i have seen this movie, i had this feeling even if i became a God - in the whole meaning of the word - i would be nothing compared to this Man!!! Really, one of the best, can never be repeated, and was not repeated, it's one of a kind, just like Forrest Gump, the Son, the Lover, the Solider, and the Citizen! |
|
| 3 |
Cidade de Deus (City of God) 2002, R) |
|
| 4 |
The Usual Suspects 1995, R)
One of the BEST! Really! It's just i discovered that this Keyser Soze is Kevin Spacey! A film like that pointing the guilt finger towards Keaton, then i became 100% sure that it cant be Keaton, and the other 3 (Bel Toro and the other 2) are not cirimnal enough to be someone just as heartless as a Devil. That's the only "drawpoint" in the movie. But i must admit, although i was sure, really sure, i was a bit confused with the "Oh! Fuck!" thing that Kevin said when he was conforted with the Keyser Soze person. I kept remembering it the whole movie, and i said if Kevin was Keyser Soze then what's this "Oh! Fuck!" thing. That shows that Kevin really is a great actor! |
|
| 5 |
Constantine 2005, R) |
|
| 6 |
The Devil's Advocate 1997, R) |
|
| 7 |
Waking Life 2001, R) |
|
| 8 |
Once Upon a Time in America 1984, R) |
|
| 9 |
The Messenger: The Story of Joan of Arc 1999, R) |
|
| 10 |
Punch-Drunk Love 2002, R) |










