My Favorite Movies
| magdalith's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Lost In Translation 2003, R) |
|
| 2 |
The Wizard of Oz 1939, G) |
|
| 3 |
E.T. The Extra-Terrestrial 1982, PG) |
|
| 4 |
Billy Elliot 2001, R) |
|
| 5 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |
|
| 6 |
Dead Poets Society 1989, PG) |
|
| 7 |
Frida 2002, R) |
|
| 8 |
Léon (The Professional) 1994, R) |
|
| 9 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 10 |
Taxi Driver 1976, R) |
|
| 11 |
The Piano 1993, R) |
|
| 12 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 13 |
Blue Velvet 1986, R) |













