My Favorite Movies


  Maeliki's Rating My Rating
1
Gladiator 2000,  R)
2
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
One of my favorite movies in the history of movies. Natalie Portman is the greatest. Hugo Weaving was magnificent with his vicious vixation of vatalistic vendations. I don't know what I just said but Hugo feels me. Must see movie.
3
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
Catch Me If You Can
Leonardo DiCaprio showed his ass in this one...Fantastic movie...Frank Abagnale was the shit dilly-o....4 real he had it hands down...Just like American Gangsta just got to damn greedy.
4
Watchmen 2009,  R)
Watchmen
One of my favorite movies ever....Top twenty
5
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
A Beautiful Mind
One of the most moving and touching movies of this era....hands down top ten all time
6
A Day in the Life 2009,  R)
A Day in the Life
This movie was awesome....if u like hip-hop and can stand it for an hour and a half give it a try you might just love it.....they bust ass in this movie.....didn't have a million dollar budget but was a thousand dollars either...Sticky Fingaz did a great job directing and acting in this film....With a pretty much all-star cast of Omar Epps, Mekhi Phifer, and Bokeem Woodbine plus Michael Rapaport. 5 stars people check it out.
7
The Fountain 2006,  PG-13)
The Fountain
This is one of the best movies I ever seen in my life. Ellen Burstyn one of my favorite actresses....Rachel Weisz has an amazing performance and Hugh Jackman plays multiple roles in this awesome movie....Darren Aronofsky does it again....One of the best directors I think
8
Pandorum 2009,  R)
Pandorum
Soooooooo.......good is was recockulous....great movie.....not a dull moment....the beginning, middle, and end was great......one of my favorite horror sci-fi ......I thought the cast was a little off at first but they did a great job one of the best movies ever
9
2012 2009,  PG-13)
2012
Wow, it was long that's for damn sure. Woody Harrelson was a true champion in this one....idealistic as ever and crazy as a win-o claiming to be Gandhi....Danny Glover aka Obama....lol....was pretty good as well....a human per say....Thandie Newton as beautiful as ever did a great job as the presidents daughter....Chiwetel Ejiofor was a good man at heart in this film....kudos to you my friend....John Cusack did his thug thizzle....didn't take no for an answer and took control of every situation to ensure the opposite of the innevitable.....good movie!!!!!!
10
Day of the Dead 2007,  R)
Day of the Dead
Damn good Zombie movie.....they move fast....think quick....and hungry as a cannable at a concert tied down with body parts of his victims skin....yeah i said it.....awesome movie...if your not afraid of corpse/zombie watch this shit.
11
Breathing Room 2007,  Unrated)
12
A Christmas Story 1983,  PG)
A Christmas Story
This is the best Christmas movie ever made...From my childhood to now....Awwww Fudge
13
Lucky Number Slevin 2006,  R)
14
Death Race 2008,  R)
15
Predator 1987,  R)
16
The Departed 2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments