Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  maekate19's Rating My Rating
1
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
2
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
3
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
4
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
5
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
6
A Walk to Remember 2002,  PG)
7
Step Up 2006,  PG-13)
8
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
9
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
10
Snow White and the Seven Dwarfs 1937,  G)
11
Braveheart 1995,  R)
12
The Matrix 1999,  R)
13
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
14
Bring It On 2000,  PG-13)
15
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
16
A Cinderella Story 2004,  PG)
17
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
18
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
okay...
19
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
more best
20
The Italian (Italianetz) 2005,  PG-13)
21
Johnny English 2003,  PG)
22
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
23
Happily N'ever After 2006,  PG)
24
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
25
Along Came a Spider 2001,  R)
26
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
27
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
28
Cheung fo (The Mission) 1999,  Unrated)
29
Mission: Impossible III 2006,  PG-13)
30
The Ninja Mission 1984,  R)
31
Mission Impossible 1996,  PG-13)
32
Because of You 1995,  R)
33
Only You 1994,  PG)
34
I Love You, I Love You Not 1997,  PG-13)
35
The Girl Next Door 2004,  R)
36
The Princess Diaries 2001,  G)
37
American Wedding 2003,  R)
38
The Lord of the Rings 1978,  PG)
39
Batman Returns 1992,  PG-13)
40
Uptown Girls 2003,  PG-13)
41
3 Ninjas - High Noon on Mega Mountain 1998,  PG)
42
The Break-Up 2006,  PG-13)
43
Little Women 1994,  PG)
44
Deep Blue Sea 1999,  R)
45
Waterworld 1995,  PG-13)
46
Mortal Kombat: Annihilation 1997,  PG-13)
47
Playing by Heart 1998,  R)
48
Jersey Girl 2004,  PG-13)
49
Notting Hill 1999,  PG-13)
50
The Wedding Date 2005,  PG-13)
51
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
52
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
53
Two Weeks Notice 2002,  PG-13)
54
Clueless 1995,  PG-13)
55
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
56
Charlie's Angels - Full Throttle 2003,  PG-13)
57
Mission Impossible 2 2000,  PG-13)
58
The Princess Bride 1987,  PG)
59
Just Married 2003,  PG-13)
60
Batman & Robin 1997,  PG-13)
61
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
62
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
63
Legally Blonde 2001,  PG-13)
64
Alice in Wonderland 1951,  G)
65
National Treasure 2004,  PG)
66
Beauty and the Beast 1992,  G)
67
Batman Forever 1995,  PG-13)
68
X-Men 2000,  PG-13)
69
Free Willy 1993,  PG)
70
Batman Begins 2005,  PG-13)
71
My Girl 1991,  PG)
72
Sister Act 1992,  PG)
73
Home Alone 3 1997,  PG)
74
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
75
The Exorcist III 1990,  R)
76
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
77
Saving Private Ryan 1998,  R)
78
Addicted to Love 1997,  R)
79
Supercop (Police Story 3) (Ging chaat goo si 3: Chiu kap ging chaat) 1992,  R)
80
Catwoman 2004,  PG-13)
81
Hanging Up 2000,  PG-13)
82
True Crime 1999,  R)
83
Legends of the Fall 1994,  R)
84
Annie 1981,  PG)
85
Black Mask 1997,  R)
86
The Delta Force 1986,  R)
87
Madeline 1998,  PG)
88
Wendy Wu: Homecoming Warrior 2006,  PG)
89
Bring It On Again 2004,  PG-13)
90
Pay It Forward 2000,  PG-13)
91
Troy 2004,  R)
92
3 Ninjas 1992,  PG)
93
The Legend of Zorro 2005,  PG)
94
Spy Kids 3-D - Game Over 2003,  PG)
95
S.W.A.T. 2003,  PG-13)
96
Street Fighter 1994,  PG-13)
97
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
98
King Kong 2005,  PG-13)
99
Gladiator 2000,  R)
100
School of Rock 2003,  PG-13)
101
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
102
50 First Dates 2004,  PG-13)
103
She's the Man 2006,  PG-13)
104
Love Wrecked 2005,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments