My Favorite Movies


  madverse's Rating My Rating
1
Planet of the Apes 1968,  G)
2
Escape from New York 1981,  R)
3
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
4
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
5
This Is Spinal Tap 1984,  R)
6
Dawn of the Dead 1978,  R)
7
The Last Man on Earth 1964,  Unrated)
8
What About Bob? 1991,  PG)
9
Escape from the Planet of the Apes 1971,  G)
10
Beneath The Planet Of The Apes 1970,  G)
11
High Plains Drifter 1973,  R)
12
Conquest Of The Planet Of The Apes 1972,  PG)
13
Battle For The Planet Of The Apes 1973,  G)
14
Escape from L.A. 1996,  R)
15
Halloween 1978,  R)
16
Friday the 13th 1980,  R)
17
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964,  R)
18
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Pił) 1965,  R)
19
Joe Kidd 1972,  PG)
20
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968,  PG-13)
21
The Magnificent Seven 1960,  R)
22
Seven (Se7en) 1995,  R)
23
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
24
Twilight Zone: The Movie 1983,  PG)
25
The Hills Have Eyes 1977,  R)
26
Creepshow 1982,  R)
27
Repo Man 1984,  R)
28
The Blues Brothers 1980,  R)
29
Caddyshack 1980,  R)
30
Fletch 1985,  PG)
31
Fletch Lives 1989,  PG)
32
Waiting for Guffman 1997,  R)
33
Best in Show 2000,  PG-13)
34
A Mighty Wind 2003,  PG-13)
35
For Your Consideration 2006,  PG-13)
36
The Thing 1982,  R)
37
They Live 1988,  R)
38
The Silence of the Lambs 1991,  R)
39
The Matrix 1999,  R)
40
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
41
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
42
Star Trek: The Motion Picture 1979,  G)
43
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
44
Star Trek III - The Search for Spock 1984,  PG)
45
Star Trek IV - The Voyage Home 1986,  PG)
46
Star Trek V - The Final Frontier 1989,  PG)
47
Star Trek VI - The Undiscovered Country 1991,  PG)
48
Smokey and the Bandit 1977,  PG)
49
The Cannonball Run 1981,  PG)
50
Gator 1976,  PG)
51
White Lightning 1973,  PG)
52
Deliverance 1972,  R)
53
Dirty Harry 1971,  R)
54
Magnum Force 1973,  R)
55
The Enforcer 1976,  R)
56
Sudden Impact 1983,  R)
57
The Dead Pool 1988,  R)
58
Every Which Way But Loose 1978,  PG)
59
Any Which Way You Can 1980,  PG)
60
Young Frankenstein 1974,  PG)
61
Blazing Saddles 1974,  R)
62
Stir Crazy 1980,  R)
63
Trading Places 1983,  R)
64
Coming to America 1988,  R)
65
The Exorcist 1973,  R)
66
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
67
Frankenstein 1931,  Unrated)
68
The Mummy 1932,  Unrated)
69
The Gauntlet 1977,  R)
70
Thunderbolt and Lightfoot 1974,  R)
71
The Warriors 1979,  R)
72
Rockers 1978,  G)
73
Kiss Meets the Phantom of the Park 1978,  G)
74
The Shining 1980,  R)
75
American Movie 1999,  R)
76
Gummo 1997,  R)
77
Julien Donkey-Boy 1999,  R)
78
Night of the Living Dead 1990,  R)
79
Day of the Dead 1985,  Unrated)
80
Land of the Dead 2005,  R)
81
The Evil Dead 1981,  R)
82
Ghost Dog - The Way of the Samurai 1999,  R)
83
Friday 1995,  R)
84
Next Friday 2000,  R)
85
Friday After Next 2002,  R)
86
Up in Smoke 1978,  R)
87
Cheech and Chong - Things Are Tough All Over 1982,  R)
88
Born in East L.A. 1987,  R)
89
Cheech & Chong's Next Movie 1980,  R)
90
Cheech and Chong's Still Smokin' 1983,  R)
91
Cheech and Chong's Nice Dreams 1981,  R)
92
Big Trouble in Little China 1986,  PG-13)
93
Where the Buffalo Roam 1980,  R)
94
Buffalo 66 1998,  R)
95
The Razor's Edge 1984,  PG-13)
96
Quick Change 1990,  R)
97
Back to the Future 1985,  PG)
98
Back to the Future Part II 1989,  PG)
99
Back to the Future Part III 1990,  PG)
100
Taxi Driver 1976,  R)
101
Mean Streets 1973,  R)
102
GoodFellas 1990,  R)
103
The Godfather 1972,  R)
104
The Godfather, Part II 1974,  R)
105
The Godfather, Part III 1990,  R)
106
Stripes 1981,  R)
107
Ghostbusters 1984,  PG)
108
Ghostbusters 2 1989,  PG)
109
Jason and the Argonauts 1963,  G)
110
Fantastic Voyage 1966,  PG)
111
Bubba Ho-Tep 2002,  R)
112
The King of Comedy 1983,  PG)
113
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
114
Raging Bull 1980,  R)
115
Hooper 1978,  PG)
116
Office Space 1999,  R)
117
Super Troopers 2002,  R)
118
Harold & Kumar Go to White Castle 2004,  R)
119
Sin City 2005,  R)
120
House of 1000 Corpses 2002,  R)
121
The Devil's Rejects 2005,  R)
122
The Omega Man 1971,  PG)
123
The Man Who Fell to Earth 1976,  R)
124
The Big Lebowski 1998,  R)
125
Fargo 1996,  R)
126
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
127
Barton Fink 1991,  R)
128
Trainspotting 1996,  R)
129
Midnight Run 1988,  R)
130
Meet the Parents 2000,  PG-13)
131
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
132
Heavy Metal Parking Lot 1986,  Unrated)
133
Bukowski: Born into This 2002,  R)
134
TRON 1982,  PG)
135
Saw 2004,  R)
136
Saw II 2005,  R)
137
Saw III 2006,  R)
138
Cube 1997,  R)
139
Cube 2 - Hypercube 2002,  R)
140
Cube Zero 2004,  R)
141
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension 1984,  PG)
142
Suspiria 1977,  R)
143
Deep Red (Profondo rosso) 1975,  R)
144
Inferno 1999,  R)
145
A Scanner Darkly 2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments