Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  madure's Rating My Rating
1
The Bucket List 2007,  PG-13)
2
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
3
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
4
Asoka 2001,  R)
5
The Passion of the Christ 2004,  R)
6
88 Minutes 2007,  R)
7
Nixon 1995,  R)
8
Rambo (Rambo IV) 2008,  R)
9
Johnny Cash i København (Johnny Cash in Copenhagen) 1971,  Unrated)
10
Psycho 1998,  R)
11
The Graduate 1967,  PG)
12
The Exorcist 1973,  R)
13
The Silence of the Lambs 1991,  R)
14
Gladiator 1992,  R)
15
Blood Diamond 2006,  R)
16
Cruel Intentions 1999,  R)
17
Blade 1998,  R)
18
Jesus (The Jesus Film) 1979,  G)
19
The Robe 1953,  G)
20
Barabba (Barabbas) 1962,  Unrated)
21
Gandhi 1982,  PG)
22
The English Patient 1996,  R)
23
Sense and Sensibility 1995,  PG)
24
Hamlet 1990,  PG)
25
The Day of the Jackal 1973,  PG)
26
The Killing Fields 1984,  R)
27
Evita 1996,  PG)
28
Lawrence of Arabia 1962,  PG)
29
Great Expectations 1998,  R)
30
The Great Escape 1963,  Unrated)
31
Brief Encounter 1945,  Unrated)
32
The Bridge on the River Kwai 1957,  PG)
33
Chariots of Fire 1981,  PG)
34
The Sound of Music 1965,  G)
35
The Jungle Book 1967,  G)
36
Mary Poppins 1964,  G)
37
Doctor Zhivago 1965,  PG-13)
38
My Fair Lady 1964,  G)
39
Jaws 1975,  PG)
40
The Spy Who Loved Me 1977,  PG)
41
The Terminator 1984,  R)
42
Black Samurai (The Freeze Bomb) (Black Terminator) 1977,  R)
43
The Neverending Story 1984,  PG)
44
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
45
Love Story 1970,  PG)
46
The Way We Were 1973,  PG)
47
The Ten Commandments 2006,  Unrated)
48
Ben Hur 2003,  Unrated)
49
The Dark Crystal 1982,  PG)
50
Lethal Weapon 1987,  R)
51
Back to the Future 1985,  PG)
52
Great Expectations 1974,  G)
53
The Great Debaters 2007,  PG-13)
54
Eastern Promises 2007,  R)
55
License to Wed 2007,  PG-13)
56
The Game Plan 2007,  PG)
57
In the Valley of Elah 2007,  R)
58
How Is Your Fish Today? (Jin tian de yu zen me yang?) 2006,  Unrated)
59
A State of Mind 2003,  Unrated)
60
The Last of the Mohicans 1992,  R)
61
The Last Samurai 2003,  R)
62
The Interpreter 2005,  PG-13)
63
The Marine 2006,  PG-13)
64
The Untouchables 1987,  R)
65
911: The Road to Tyranny 2003,  Unrated)
66
The Manchurian Candidate 1962,  PG-13)
67
Spartacus 2004,  Unrated)
68
Crash 2005,  R)
69
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
70
The Reader 2008,  R)
71
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
72
Slumdog Millionaire 2008,  R)
73
Man on Wire 2008,  PG-13)
74
Body of Lies 2008,  R)
75
Standard Operating Procedure 2008,  R)
76
Changeling 2008,  R)
77
One Dark Night 1982,  Unrated)
78
Frost/Nixon 2008,  R)
79
The Code 2002,  R)
80
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
81
Felon 2008,  R)
82
Pride and Glory 2008,  R)
83
300 2007,  R)
84
A Walk to Remember 2002,  PG)
85
Braveheart 1995,  R)
86
Gladiator 2000,  R)
87
Grease 1978,  PG)
88
Mean Girls 2004,  PG-13)
89
Old School 2003,  R)
90
Pretty Woman 1990,  R)
91
Pulp Fiction 1994,  R)
92
The Godfather 1972,  R)
93
The Departed 2006,  R)
94
The Matrix 1999,  R)
95
The Notebook 2004,  PG-13)
96
V for Vendetta 2006,  R)
97
Wedding Crashers 2005,  R)
98
The Longest Yard 2005,  PG-13)
99
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
100
8 Mile 2002,  R)
101
Scary Movie 2000,  R)
102
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
103
The Incredibles 2004,  PG)
104
Rocky 1976,  PG)
105
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
106
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
107
Saw II 2005,  R)
108
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
109
Scream 3 2000,  R)
110
Pretty Woman - Original Soundtrack 1991,  Unrated)
111
Blade 1972,  R)
112
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
113
Eye Of God 1997,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments