My Favorite Movies


  MadnessMark's Rating My Rating
1
Vertigo 1958,  PG)
Vertigo
A hauntingly beautiful film that is easily one of Hitchcock's greatest additions to cinema
2
Citizen Kane 1941,  PG)
Citizen Kane
Easily one of the best films ever made which still serves as an example for cinema today
3
North by Northwest 1959,  Unrated)
North by Northwest
Cary Grant keeps up a cunning wit in this tricky adventure
4
Fargo 1996,  R)
Fargo
Horrific, dramatic, creepy, and funny, it's hard for me to explain this awesome flick
5
American Splendor 2003,  R)
American Splendor
A brilliant docu-drama based on a guy whose life went back and forth between crap and stardom
6
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
To Kill A Mockingbird
Gregory Peck is one of the deepest and powerful actors ever to grace the screen.
7
The Kid Stays in the Picture 2002,  R)
The Kid Stays in the Picture
The true of story about one of the greatest producers in cinema history.
8
Three...Extremes (Saam gaang yi) 2004,  R)
Three...Extremes (Saam gaang yi)
One-ups every horror film made within the last decade. Creepy and intense horror at it's best.
9
Grindhouse 2007,  R)
Grindhouse
Can't go wrong with a machine gun leg vixen and Kurt Russel as a serieal killer. Extremely fun stuff.
10
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
One of the darkest comedies of all time which debuted in one of the darkest periods of America
11
Broken Flowers 2005,  R)
Broken Flowers
An incredible dead-pan comedy of a sad man seeking his love child's mother. Bill Murray rocks.
12
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
13
The Third Man 1949,  Unrated)
The Third Man
Brilliant story with brilliant shots that moves at a stunningly quick pace.
14
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
An all-time classic of putting the mundane spin on superheroes
15
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
Princess Mononoke (Mononoke-hime)
A cinematic masterpiece with a genuine heart at the core of it's story
16
King Kong 2005,  PG-13)
17
Fantasia 1940,  G)
18
Akira 1988,  R)
Akira
A milestone for animation that still holds a level of unseen quality
19
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
A creepy, horrific, and intriguing look at a girl discovering a fantasy world set against wartime Spain
20
Children of Men 2006,  R)
Children of Men
Some of the greatest cinematography you'll see in all of sci-fi.
21
Lost In Translation 2003,  R)
Lost In Translation
Bill Murray proves he is the master of dead-pan in this offbeat romantic comedy
22
Rushmore 1998,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments