Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  madmonk72's Rating My Rating
1
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
my best movie
2
Scarface 1983,  R)
Scarface
top movie
3
The Deer Hunter 1978,  R)
The Deer Hunter
very deep film
4
Unleashed (Danny the Dog) 2005,  R)
5
Kung Fu Hustle 2004,  R)
Kung Fu Hustle
great action
6
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
great my kinda movie
7
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
great movie
8
The Ring 2002,  PG-13)
The Ring
better with jap version
9
Cars 2006,  G)
10
Happy Feet 2006,  PG)
11
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
top film
12
Alien 1979,  R)
13
Fist of the North Star 1998,  R)
14
Akira 1988,  R)
15
The Blues Brothers 1980,  R)
16
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
17
Predator 1987,  R)
18
GoodFellas 1990,  R)
19
The Omen 1976,  R)
20
Dawn of the Dead 2004,  R)
21
Resident Evil 2002,  R)
22
Monsters, Inc. 2001,  G)
23
The Goonies 1985,  PG)
24
Underworld 2003,  R)
25
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
26
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
27
28 Days Later 2002,  R)
28
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
29
Shallow Hal 2001,  PG-13)
30
Down to Earth 2001,  PG-13)
31
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
32
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
33
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
great
34
Star Wars ,  PG)
35
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
36
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
37
Rob Roy 1995,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments