My Favorite Movies


  madman37115's Rating My Rating
1
Summertime 1955,  Unrated)
2
The Man Who Knew Too Much 1956,  PG)
3
Rear Window 1954,  PG)
4
Vertigo 1958,  PG)
5
The Color Purple 1985,  PG-13)
6
The Philadelphia Story 1940,  Unrated)
7
The Women 1939,  Unrated)
8
The Big Sleep 1946,  PG)
9
Now, Voyager 1942,  Unrated)
10
What Ever Happened to Baby Jane? 1960,  Unrated)
11
Billy Rose's Jumbo 1962,  G)
12
Broadway: The Golden Age, by the Legends Who Were There 2003,  Unrated)
Broadway: The Golden Age, by the Legends Who Were There
Amazing, fascinating, touching and funny ... thank God for Rick McKay for these priceless interviews! I can hardly wait for the sequels! A must for all actors and theatre lovers.
13
Rebecca 1940,  Unrated)
14
The Grapes of Wrath 1940,  Unrated)
The Grapes of Wrath
As an actor, I find myself studying the wonderful character actors in this film: Russell Simpson as Pa, John Carradine as Casey, the incomparable Jane Darwell as Ma (heartbreaking), unforgettable John Qualen as Muley, and especially Charley Grapewin (better remembered as Uncle Henry in Wizard of Oz) giving the performance of his life as Grandpa. I go back to this time after time to watch the actors and Ford as director. One of my Top 5 favorites.
15
Meet Me In St. Louis 1944,  Unrated)
16
Penny Serenade 1941,  G)
17
Under the Tuscan Sun 2003,  PG-13)
18
The Wrong Box 1966,  Unrated)
19
The African Queen 1952,  Unrated)
20
The Lion in Winter 1968,  PG)
21
Sunset Boulevard 1950,  Unrated)
22
Dracula 1931,  Unrated)
23
Frankenstein 1931,  Unrated)
24
The Invisible Man 1933,  Unrated)
25
The Mummy 1932,  Unrated)
26
Tarzan the Ape Man 1932,  Unrated)
27
Waikiki Wedding 1937,  Unrated)
28
College Swing 1938,  Unrated)
29
Hellzapoppin 1941,  Unrated)
Hellzapoppin
Strange, strange wacky movie ... which was O&J's style. It's been in public domain for so long that it's practically impossible to find a decent quality release. Someone needs to restore this one.
30
Please Don't Eat the Daisies 1960,  PG)
31
Young at Heart 1954,  PG)
32
It's a Wonderful Life 1946,  G)
33
The Lady Eve 1941,  Unrated)
34
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
35
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
36
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
37
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
38
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
39
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
40
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
41
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
42
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
43
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
44
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
45
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
46
The Queen 2006,  PG-13)
47
Sister Act 1992,  PG)
48
Sister Act 2: Back in the Habit 1993,  PG)
49
Somewhere in Time 1980,  PG)
50
Lady and the Tramp 1955,  G)
51
Snow White and the Seven Dwarfs 1937,  G)
52
Pinocchio 1940,  G)
53
Song of the South 1946,  G)
54
Finding Nemo 2003,  G)
55
Beauty and the Beast 1991,  G)
56
Romeo and Juliet 1968,  PG)
57
A Midsummer Night's Dream 1935,  Unrated)
58
Oklahoma! 1955,  G)
59
South Pacific 1958,  Unrated)
60
Ladies in Lavender 2005,  PG-13)
61
Mrs. Henderson Presents 2005,  R)
62
The Dresser 1983,  PG)
63
The Adventures of Robin Hood 1938,  PG)
64
The Three Stooges Meet Hercules 1962,  Unrated)
65
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
66
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
67
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
68
Greystoke: The Legend of Tarzan, Lord of the Apes 1984,  PG)
69
Brokeback Mountain 2005,  R)
70
Casanova 2005,  R)
71
Everyone Says I Love You 1996,  R)
72
Take the Money and Run 1969,  PG)
73
The Big Broadcast of 1938 1937,  Unrated)
74
The Hurricane 1937,  Unrated)
The Hurricane
Wonderfully directed, acted, produced movie. Lamour and Hall are touchingly sweet and beautiful. The special effects are amazing considering this is 71 years old!
75
I'm No Angel 1933,  Unrated)
76
Belle of the Nineties 1934,  Unrated)
77
She Done Him Wrong 1933,  Unrated)
78
Klondike Annie 1936,  Unrated)
79
My Little Chickadee 1940,  Unrated)
80
Snow White and the Three Stooges 1961,  PG)
81
The Outlaws Is Coming (Three Stooges Meet the Gunslingers) 1965,  Unrated)
82
The Three Stooges Go Around the World in a Daze 1963,  Unrated)
83
The Three Stooges in Orbit 1962,  Unrated)
84
Stooges:Men Behind the Mayhem 2004,  Unrated)
85
The Cocoanuts 1929,  Unrated)
86
Duck Soup 1933,  Unrated)
87
A Night at the Opera 1935,  Unrated)
88
Horse Feathers 1932,  Unrated)
89
A Day at the Races 1937,  Unrated)
90
Animal Crackers 1930,  G)
91
Monkey Business 1931,  Unrated)
92
The Big Store 1941,  Unrated)
93
At the Circus 1939,  Unrated)
94
Room Service 1938,  Unrated)
95
A Night in Casablanca 1946,  Unrated)
96
The Music Box 1932,  PG)
97
Sons of the Desert (Fraternally Yours) 1933,  Unrated)
98
The Devil's Brother 1933,  Unrated)
99
Way Out West 1937,  G)
100
Pardon Us 1931,  Unrated)
101
Babes In Toyland 1934,  Unrated)
102
The Flying Deuces (Flying Aces) 1939,  G)
103
When Comedy Was King 1959,  Unrated)
104
Atoll K (Utopia) 1950,  G)
105
The Bohemian Girl 1936,  Unrated)
106
Bonnie Scotland (Heroes of the Regiment) 1935,  Unrated)
107
Beau Hunks (Beau Chumps) 1931,  Unrated)
108
Murphy's Romance 1985,  PG-13)
109
Punchline 1988,  R)
110
Two Weeks 2006,  R)
111
Norma Rae 1979,  PG)
112
Places in the Heart 1984,  PG)
113
Forrest Gump 1994,  PG-13)
114
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
115
Bachelor Mother 1939,  G)
116
Gold Diggers of 1933 1933,  Unrated)
117
Top Hat 1935,  Unrated)
118
I'll Be Seeing You 2004,  PG-13)
119
Monkey Business 1952,  PG)
120
The Barkleys of Broadway 1949,  Unrated)
121
Follow the Fleet 1936,  Unrated)
122
Roxie Hart 1942,  Unrated)
123
Rodgers & Hammerstein's Cinderella 1964,  G)
124
Once Upon a Honeymoon 1942,  Unrated)
125
The Major and the Minor 1942,  Unrated)
126
Kitty Foyle 1940,  Unrated)
127
The Story of Vernon and Irene Castle 1939,  Unrated)
128
Vivacious Lady 1938,  Unrated)
129
Carefree 1938,  Unrated)
130
Roberta 1935,  Unrated)
131
The Gay Divorcee 1934,  Unrated)
132
Flying Down to Rio 1933,  Unrated)
133
Storm Warning 1950,  PG)
134
Doris Day - It's Magic 2000,  Unrated)
135
The Winning Team 1952,  Unrated)
136
Lullaby of Broadway 1951,  Unrated)
137
Midnight Lace 1960,  R)
138
The Thrill of It All! 1963,  Unrated)
139
That Touch of Mink 1962,  Unrated)
140
Lover Come Back 1961,  Unrated)
141
With Six You Get Eggroll 1968,  G)
142
The Glass Bottom Boat 1966,  Unrated)
143
Teacher's Pet 1958,  Unrated)
144
The Pajama Game 1957,  Unrated)
145
Young Man With a Horn 1950,  Unrated)
146
Move Over Darling 1963,  Unrated)
147
Julie 1956,  Unrated)
148
By the Light of the Silvery Moon 1953,  Unrated)
149
I'll See You in My Dreams 1951,  Unrated)
150
On Moonlight Bay 1951,  Unrated)
151
The West Point Story (Fine and Dandy) 1950,  Unrated)
152
Tea for Two 1989,  Unrated)
153
My Dream Is Yours 1949,  Unrated)
154
Send Me No Flowers 1964,  Unrated)
155
Caprice 1967,  Unrated)
156
The Ballad of Josie 1968,  Unrated)
157
Double or Nothing 1937,  Unrated)
158
Pufnstuf 1970,  G)
159
Keep 'Em Flying 1941,  Unrated)
160
Holiday 1938,  Unrated)
161
To Catch a Thief 1955,  Unrated)
162
Notorious 1946,  Unrated)
163
Charade 1963,  G)
164
Mr. Blandings Builds His Dream House 1948,  Unrated)
165
Houseboat 1958,  Unrated)
166
People Will Talk 1951,  Unrated)
167
The Awful Truth 1937,  Unrated)
168
My Favorite Wife 1940,  Unrated)
169
Only Angels Have Wings 1939,  Unrated)
170
His Girl Friday 1940,  Unrated)
171
Topper 1937,  G)
172
Suzy 1936,  Unrated)
173
Sylvia Scarlett 1935,  Unrated)
174
Blonde Venus 1932,  Unrated)
175
Suspicion 1941,  Unrated)
176
North by Northwest 1959,  Unrated)
177
The Bishop's Wife 1947,  Unrated)
178
Arsenic and Old Lace 1944,  Unrated)
179
An Affair to Remember 1957,  Unrated)
180
The Day the Earth Stood Still 1951,  G)
181
Gone With the Wind 1939,  G)
182
The Wizard of Oz 1939,  G)
183
Casablanca 1942,  PG)
184
Singin' in the Rain 1952,  G)
185
Bullets Over Broadway 1994,  R)
186
The Trip to Bountiful 1985,  PG)
187
Steel Magnolias 1989,  PG)
188
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
189
Driving Miss Daisy 1989,  PG)
190
Stage Door 1937,  Unrated)
191
Swing Time 1936,  Unrated)
192
Love Me Or Leave Me 1955,  Unrated)
193
Pillow Talk 1959,  Unrated)
194
Bringing Up Baby 1938,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments