Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  madlycynical's Rating My Rating
1
Amadeus 1984,  PG)
Amadeus
My favorite movie of all times. Tom Hulce is amazing.
2
Steamboat Bill, Jr. 1928,  Unrated)
3
Heavenly Creatures 1994,  R)
Heavenly Creatures
Peter Jackson presents this horrific true story gracefully. Great acting and a lush, pretty setting make this film strangely gorgeous to watch
4
Clerks 1994,  R)
5
Eddie Izzard - Glorious 1997,  Unrated)
6
Ed Wood 1994,  R)
7
Pee-wee's Big Adventure 1985,  PG)
8
Rushmore 1998,  R)
9
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
10
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
Napoleon Dynamite
Flippin' sweet!
11
Lost In Translation 2003,  R)
Lost In Translation
Bittersweet

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments