My Favorite Movies


  madeyetonks's Rating My Rating
1
8 1/2 1963,  Unrated)
8 1/2
My favourite movie of all time. I couldn't write a review without sounding exaggeratory.
2
La Grande illusion (The Grand Illusion) 1937,  Unrated)
3
Russian Ark 2002,  Unrated)
Russian Ark
I was expected the gimmick of 'one breath' to be the most interesting thing about the film, but I was glad to find myself incorrect. The film is incredibly beautiful and fascinating, even apart from the masterful organisation necessary to create such a film.
4
The 39 Steps 1935,  PG)
5
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
Very similar to Lang's 'M', now that I think about it.
6
The Seventh Seal ,  Unrated)
7
Clue 1985,  PG)
8
The Ghost and Mrs. Muir 1947,  Unrated)
The Ghost and Mrs. Muir
My absolute favourite romance film.
9
Fight Club 1999,  R)
10
Reservoir Dogs 1992,  R)
11
Suspiria 1977,  R)
12
House On Haunted Hill 1959,  PG)
13
The Hours 2002,  PG-13)
14
The Lady Vanishes 1938,  PG)
15
Hot Fuzz 2006,  R)
16
The Discreet Charm Of The Bourgeoisie (Le Charme Discret de la Bourgeoisie) 1972,  PG)
17
If.... 1968,  R)
If....
Will constantly be compared to 'A Clockwork Orange', which is a shame, because If makes ACO look like kids putting on costumes.
18
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
19
Taxi Driver 1976,  R)
Taxi Driver
I kept thinking 'this borders on being the highest caliber of film', until the very end. What an uncommonly hopeful way to end such a dark-toned piece.
20
Manhattan 1979,  R)
Manhattan
Manhattan: La Dolce Vita

Maybe Allen's finest acting
21
Love and Death 1975,  PG)
Love and Death
The best of the Woody Allen comedies (well, that I've seen, anyway). My only complaint is the editting.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments