My Favorite Movies


  MademoiselleL's Rating My Rating
1
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
Greatest movie ever.
2
Serendipity 2001,  PG-13)
Serendipity
They should have pills for this.
3
Glory 1989,  R)
Glory
If this man should fall, who will lift the flag and carry on?
4
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
We're not here to do the decent thing, we're here to follow fucking orders!
5
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
I wouldn't say "friends". I'm a convicted murderer who provides sound financial planning.
6
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
My mom had to get a restraining order against my step dad. He has emotional problems.
Oh, I have those too. What kind does your step dad have?
He stabbed my mom four times in the chest.
7
To Live (Huozhe) 1994,  R)
8
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf) 2001,  R)
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf)
Instead of singing songs, they should be saying prayers.
9
The Blues Brothers 1980,  R)
The Blues Brothers
I hate Illinois Nazis.
10
Army of Darkness 1993,  R)
Army of Darkness
This... is my boomstick!
11
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
From Dusk Till Dawn
What's in Mexico?
Mexicans.
12
Tombstone 1993,  R)
Tombstone
How lewd.
13
The Godfather 1972,  R)
14
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
15
Congo 1995,  PG-13)
Congo
Amy want green-drop drink.
16
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
Sleepless in Seattle
I am NOT going to New York to meet some woman who could be a crazy, sick lunatic! Didn't you see Fatal Attraction?
17
Dawn of the Dead 2004,  R)
18
Mr. Smith Goes to Washington 1939,  Unrated)
Mr. Smith Goes to Washington
Liberty's too precious a thing to be buried in books
19
Anatomy of a Murder 1959,  G)
Anatomy of a Murder
Now, Mr. Dancer, get off the panties. You've done enough damage.
20
Citizen Kane 1941,  PG)
21
Love Story 1970,  PG)
Love Story
Love means never having to say you're sorry.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments