Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  maddywoo's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
Different from all the others and a bit darker like the first. Its still awesome, the graphics are amazing and the directing is flawless
2
300 2007,  R)
300
For all of the people who says this movie wasn't realistic or historically correct, I have a little speech prepared for you:*beep*, you. You boring hacks. thank you
3
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
4
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
5
Pulp Fiction 1994,  R)
6
Reservoir Dogs 1992,  R)
7
V for Vendetta 2006,  R)
8
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
some of Tarantino's best work
9
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
10
The Boondock Saints 2000,  R)
The Boondock Saints
This is Will's best role lol and the story is just awesome
11
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
12
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
13
Closer 2004,  R)
14
Orgazmo 1997,  R)
15
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
16
Billy Madison 1995,  PG-13)
17
Grandma's Boy 2006,  R)
Grandma's Boy
I really don't give a shit who says this movie is shit, its THE shit to me!
18
Harold & Kumar Go to White Castle 2004,  R)
19
Eurotrip 2004,  R)
20
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
21
Desperado 1995,  R)
Desperado
This HAS to be the best of his work in his early years of directing
22
Sin City 2005,  R)
Sin City
This is the most brilliant comic-to-silver screen (or in this case, graphic novel-to-silver screen) adaption I have ever seen right up there with 300. Miller is GENIUS, I say!
23
Fight Club 1999,  R)
24
Crank 2006,  R)
Crank
This movie was one crazy ass, psychedelic trip. I LOVED EVER MOMENTO OF IT!
25
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
Yes! The greatest mob movie since the Godfather 1 and 2!
26
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
My sister made me a offer I couldn't refuse and that was to watch this movie...man, that was cheesy. But seriously, I suggest anyone who has a infatuation with mob stories and crimes of that sort to see the movie. No one should go on life without watching this
27
The Godfather, Part II 1974,  R)
28
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
This movie was just overall brilliant. I was out my seat the whole time!
29
Grindhouse 2007,  R)
Grindhouse
These guys....that never ever never ever ever ever ever ever ever ever fail to disappointment me in anyway! This movie was off the chain, bomb and building! I love Rodriguez and Tarantino! AAAGH!
30
Knocked Up 2007,  R)
Knocked Up
I finally finished it, I love this movie =D
31
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
Its very easy to say that this is the best of all the blockbusters to come out this year. I know people were getting disappointed after Spiderman 3 and pirates, but this movie took the cake from everyone and ate it in 2 hours and 20 minutes. I can't think of one thing in this movie that could possibly disappoint me
32
Shoot 'Em Up 2007,  R)
Shoot 'Em Up
CAUTION: THIS MOVIE IS NOT FOR THE SMALL MINDED, AND HUMORLESS!!! Seriously, man. I also wanna point out that if you were some of the people who found this movie cheesy and unreal I just wanna say DUH and DURRRR DEE DURRRRP!! if you did some research you would know that this is a SATIRE and EXPLOTATION FILM, which means anything goes make it cheesy but cool and involve some crazy unthought of shit. This is no ordinary film you see in hollywood; Its soooooo much better than that. It has art and TRUE entertainment. My new favorite movie, folks.
33
Inside Man 2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments