My Favorite Movies
| madcrazed08's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 2 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 3 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 4 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 5 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 6 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 7 |
The Matrix Reloaded 2003, R) |
|
| 8 |
The Matrix Revolutions 2003, R) |
|
| 9 |
Monty Python and the Holy Grail 1974, PG) |
|
| 10 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 11 |
The Godfather, Part II 1974, R) |
|
| 12 |
A Streetcar Named Desire 1951, PG) |
|
| 13 |
Charlie and the Chocolate Factory 2005, PG) |
|
| 14 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007, PG-13) |
|
| 15 |
Casino Royale 2006, PG-13) |
|
| 16 |
Happy Feet 2006, PG) |
|
| 17 |
Superman Returns 2006, PG-13) |
|
| 18 |
The Prestige 2006, PG-13) |
|
| 19 |
Blades of Glory 2007, PG-13) |
|
| 20 |
Austin Powers in Goldmember 2002, PG-13) |
|
| 21 |
American History X 1998, R) |
|
| 22 |
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007, R)
This movie was great! The person who suprised me the most was Sacha Baron Cohen. His part in the movie was a comic relief that lifted the spirit of the film. Of course, this is to not overlook the talent of the actors. Johnny Depp and Helena Bonham Carter have always made a great team together and paired up once more for this fantastic film. Even though Johnny Depp had never done a musical before, you could not see any uneasiness or unsureness in his voice. The Soundtrack was wonderful. Though Tim Burton does make strange films, Sweeny Todd had a different feel to it than his previous movies and does not feel over the top except with all the "Kill Bill" squirting blood. This is definitely a movie I would pay to go see again. |
|
| 23 |
The Twilight Saga: New Moon 2009, PG-13) |























