My Favorite Movies


  madcat612's Rating My Rating
1
Black Mask 1997,  R)
2
The Shadow 1994,  PG-13)
The Shadow
Alec Baldwin's finest movie
3
Cloak & Dagger 1984,  PG)
4
The Beastmaster 1982,  PG)
The Beastmaster
Classic
5
Mad Max 1979,  R)
6
Man With the Screaming Brain 2005,  Unrated)
Man With the Screaming Brain
A great movie for any Bruce Campbell fan or scifi fan or comedy fan.
7
Death Proof 2007,  R)
Death Proof
awesome. Stuntman mike .contains a crappy lap dance scene
8
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
9
The Karate Kid 1984,  PG)
10
TRON 1982,  PG)
11
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
12
Superman 1978,  PG)
13
Explorers 1985,  PG)
Explorers
The mouse is the funniest role.
14
Wizards 1977,  PG)
Wizards
Great animation made by mixing real film footage with animation. A lot of the real footage was taken from WWII and the movie contains a definite theme concerning war and peace, good vs. evil, fear vs. love...
15
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) 1965,  R)
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più)
My favorite spaghetti western.
16
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
Who Framed Roger Rabbit
I realize why I liked this movie so much. It has to do with the dynamics of the character Eddie Valiant. The way in which he struggled with his grief throughout the movie and ended up coming around to his good humor struck a chord that really resounded with me.
17
The Frighteners 1996,  R)
The Frighteners
Nice scary movie with comic relief.
18
The Goonies 1985,  PG)
The Goonies
Excellent movie starring Ralphie from the Sopranos
19
My Name Is Nobody (Il mio nome è Nessuno) 1974,  PG)
20
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
21
Modern Problems 1981,  PG)
22
The Gods Must Be Crazy 1981,  PG)
23
Fletch 1985,  PG)
24
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
Dances With Wolves
One of the only historically accurate movies portraying the Lakota. Doris Leader Charge translated for the movie and also coached all the actors and actresses in the dialect of the Lakota. There are many other great actors in this movie besides just Kevin Costner but they are not listed in this website because the knowledge is limited and lame but it is All listed over on the big (Y!)
25
Easy Rider 1969,  R)
Easy Rider
Phenomenal camera work. Many shots looking upward with the heavenly rays of sunlight penetrating thru the leaves or shining over the tops of buildings. Also many shots of the open country with them riding bikes on the highway. One memorable scene in particular includes a young Jack Nicholson flapping his arms like a bird while zipping thru the wind on the back of the bike.
The theme of death is present throughout the movie from beginning to end although it is not immediately apparent at the start. However, once you pay attention you will notice the theme in different scenes such as the graveyard trip scene.
26
Enter the Dragon 1973,  R)
Enter the Dragon
Bruce Lee's best movie!
27
The Song Remains The Same 1976,  PG)
28
Pink Floyd - The Wall 1982,  R)
29
Watership Down 1978,  PG)
30
Hellraiser 1987,  R)
Hellraiser
Translated from Barker's "The Hellbound Heart" short story.
31
Psycho III 1986,  R)
32
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III 1990,  R)
33
Candyman 1992,  R)
Candyman
One of my all time favorites
34
The Kentucky Fried Movie 1977,  R)
35
Never Cry Wolf 1983,  PG)
36
Real Genius 1985,  PG)
37
The Secret of My Success 1987,  PG-13)
38
Beetlejuice 1988,  PG)
Beetlejuice
I wished it would never end.
39
Colors 1988,  R)
40
New Jack City 1991,  R)
41
Up in Smoke 1978,  R)
42
Half Baked 1998,  R)
43
Dazed and Confused 1993,  R)
44
How High 2001,  R)
45
GoodFellas 1990,  R)
46
The Outlaw Josey Wales 1976,  PG)
47
The Ghost and the Darkness 1996,  R)
48
Lonesome Dove 2002,  Unrated)
49
Streets of Laredo 1949,  Unrated)
50
King of New York 1990,  R)
King of New York
Wonderful film starring Christopher Walken in a gangster role. Larry Fishburn does a good job but a little unbelieveable as a thug.
51
Oliver Twist 1948,  Unrated)
52
Rush 1991,  R)
53
Flashback 1990,  R)
54
Birdman of Alcatraz 1962,  Unrated)
55
The Man Who Came to Dinner 2000,  Unrated)
56
Strange Brew 1988,  R)
57
Can't Buy Me Love 1987,  PG-13)
58
In the Mouth of Madness 1994,  R)
59
Taxi Driver 1976,  R)
60
The Parent Trap 1961,  G)
61
Romancing the Stone 1984,  PG)
62
Ghoulies 1985,  PG-13)
63
Critters 1986,  PG-13)
64
Critters 4 - They're Invading Your Space 1991,  PG-13)
Critters 4 - They're Invading Your Space
Quality veiwing!
65
Gremlins 1984,  PG)
Gremlins
It was a fun movie to watch and I saw it when it came out in the theatre. I enjoyed how the women would kill the gremlins in much more clever ways than the men! LOL Like when she put one in the microwave.
66
Road House 1989,  R)
67
Pulp Fiction 1994,  R)
68
Belly 1998,  R)
69
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964,  R)
70
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.)
Nice soundtrack
71
Casino 1995,  R)
72
Scarface 1932,  PG)
Scarface
The Original! The similarities between this movie and the later version are interesting.
73
Scarface 1983,  R)
74
True Grit 1969,  G)
True Grit
They did a very good job of following closely along with the book. Of course they glossed over a good deal too.
75
Funny Farm 1988,  PG)
76
The Adventures of Baron Munchausen 1989,  PG)
77
The Adventures of Ichabod and Mr. Toad 1949,  G)
78
Adventures in Babysitting 1987,  PG-13)
79
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension 1984,  PG)
80
Homeward Bound - The Incredible Journey 1993,  G)
81
Where the Red Fern Grows 1974,  G)
82
Animal Farm 1955,  Unrated)
83
Splash 1984,  PG)
84
Red Dawn 1984,  PG-13)
85
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
86
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge 1985,  R)
87
Hellbound: Hellraiser 2 1988,  R)
88
Back to the Future 1985,  PG)
89
Big 1988,  PG)
90
Police Academy 1984,  R)
91
Overboard 1987,  PG)
92
The Journey of Natty Gann 1985,  PG)
93
The Dark Crystal 1982,  PG)
94
The Secret of NIMH 1982,  G)
95
Thrashin' 1986,  PG-13)
96
Rad 1986,  PG)
97
The Silence of the Lambs 1991,  R)
98
Freaky Friday 1976,  G)
99
Whale Rider 2002,  PG-13)
Whale Rider
It's bad ass
100
Mad Max 2: The Road Warrior 1981,  R)
101
Peaceful Warrior 2006,  PG-13)
102
The Outsiders 1983,  PG)
103
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) 2005,  PG-13)
104
Pete's Dragon 1977,  G)
105
Zatôichi (The Blind Swordsman: Zatoichi) 2003,  R)
106
Pee-wee's Big Adventure 1985,  PG)
107
Blood - The Last Vampire 2001,  Unrated)
Blood - The Last Vampire
Cool Anime movie without the high pitched zany voices!
108
Coming to America 1988,  R)
109
Herbie Goes Bananas 1980,  G)
110
Herbie 1966,  Unrated)
111
Herbie Rides Again 1974,  G)
112
Ernest Goes to Camp 1987,  PG)
113
StrangeLand 1998,  R)
114
The Shaggy Dog 1959,  G)
115
All the President's Men 1976,  PG)
116
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
117
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
118
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
119
WarGames (War Games) 1983,  PG)
120
Swiss Family Robinson 1960,  G)
121
Videodrome 1983,  R)
122
Drugstore Cowboy 1989,  R)
123
Brainstorm 1983,  PG)
124
Nightbreed 1990,  R)
125
Poltergeist 1982,  PG)
Poltergeist
a creepy classic
126
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long)
Great movie. The part was originally scripted for Jet Li but he was working on Romeo Must Die at the time.
127
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006,  PG-13)
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter)
Jet Li's finest work.
128
The Wanderers 1979,  R)
129
The Gods Must Be Crazy II 1990,  PG)
The Gods Must Be Crazy II
not as good as the first
130
Anaconda 1997,  PG-13)
Anaconda
Awesome scifi cheesey fest.
131
Light Years 1987,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments