My Favorite Movies


  madcamma's Rating My Rating
1
Damage 1992,  R)
Damage
You wouldn't beleive what Love does to people that into it uncontrollable.Damage is just a damage all over for the parents and the Lovers especially for the younger male.how can a father be so crayz in love?
2
Above the Rim 1994,  R)
Above the Rim
Tupac is such a genius. Watch how Pac turn this movie into a whole neighborhood of ghetto children trying for a better place in a society that is far corrupt then them.This a infinity movie.Keep watching Pac in action.What do you think?
3
La femme infidèle (The Unfaithful Wife) 1968,  Unrated)
La femme infidèle (The Unfaithful Wife)
Jealousy and lies lead to unfaithfulness.What a romantic movie to see.My heart keep pouding each time as the camera focuses on .........watch it and tell me your view
4
Gang Related 1997,  R)
Gang Related
watch this movie and see the positive part of Pac that was developing when he was kill.This movie revail certain part of Tupac that was to be as a example for bad caps that are still running the streets and doing just what Pac and James are exsposing in this movie.Matter of fact don't waste your time on the date it was release but spend time on the lesson you will learn from Makeveli.Enjoy your self and watch time flies...
5
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
back in 99 we use to squeeze this movie as soon as we thru with Maximus(gladitor)
6
Resurrection 1980,  PG)
Resurrection
The mysterious side of this young lady is what make this movie.
7
Resurrection 1999,  R)
Resurrection
Do you realy want to watch a real resurrection.then don't waste no time go and see it NOW!!
8
Tupac - Resurrection 2003,  R)
Tupac - Resurrection
The life of a prophet is always appreciated when he is gone from this restless earth.Watch this movie and feel the margic of the author in his words as he narrate them by himself.It is a legenary movie so always pass it over to the next person ..okay
9
Time to Kill ,  Unrated)
10
A Time to Kill 1996,  R)
A Time to Kill
This movie is one of the greatest work Jackson did.Watch how certain human are beast in human form.But the end is DEATH!!!
11
Crash 2005,  R)
12
Crash 1996,  NC-17)
Crash
When i want feel sexually good i turn to find this movie no matter what.All the stars in this movie are all tight you got to beleive me.Cars,Love,Sex,Work and many other happening is in this movie.PLEASE discover it
13
Fist of the North Star 1998,  R)
14
Fist of the North Star 1995,  R)
Fist of the North Star
in 1995 i carry this movie in mind all through that year and i still do.Watch this movie and feel the margic of a hero you will live for all through your life.Enjoy the IRON FIST...go go go go
15
Sugar Hill 1994,  R)
Sugar Hill
You looking for more gangster in any movie,then stop bye and watch this movie.Wesley Snipes is in one of his best movie.Do you want to find out,DO IT QUICK! And enjoy your time...
16
Brown Sugar 2002,  PG-13)
Brown Sugar
Love can hunt the founder to the end.And it will never cease tell it unite the players affectionately in the Love they start.It just Brown Sugar in Love.
17
Set It Off 1996,  R)
Set It Off
My first time enjoying girls in ghetto produce moviec was this movie.
18
7 Seconds 2005,  R)
7 Seconds
IT is great to watch all flixster fan!!!
19
Gone in 60 Seconds 1974,  PG)
Gone in 60 Seconds
Don't ever miss this movie.I have warn you.
20
Six Days, Seven Nights 1998,  PG-13)
Six Days, Seven Nights
Harrison is in one the movie of this century.Don't be told about the trilling actions,but watch it for the lesson.
21
Baby Boy 2001,  R)
Baby Boy
You have listen at TYRESE affectionate voice but i bet you if you watch this you will have to call for more from me. a aha ha a

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments