My Favorite Movies
| madad8's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Cool Hand Luke 1967, PG) |
|
| 2 |
The War of the Worlds 1953, G) |
|
| 3 |
The Green Mile 1999, R)
Wasn't sure about the casting of Tom Hanks as Edgecomb to begin with, but his acting ability came to the fore with a superb performance. |
|
| 4 |
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999, R) |
|
| 5 |
The Bourne Identity 2002, PG-13) |
|
| 6 |
The Lost Boys 1987, R) |
|
| 7 |
Flatliners 1990, R) |
|
| 8 |
Backdraft 1991, R) |
|
| 9 |
Escape from L.A. 1996, R) |
|
| 10 |
Stargate 1994, PG-13) |
|
| 11 |
Tequila Sunrise 1988, R) |
|
| 12 |
Big Trouble in Little China 1986, PG-13) |
|
| 13 |
Escape from New York 1981, R) |
|
| 14 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 15 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 16 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 17 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 18 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 19 |
Overboard 1987, PG) |
|
| 20 |
What Women Want 2000, PG-13) |



















