My Favorite Movies
| maclud's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
To Have and Have Not 1944, Unrated)
one of the best couple scene ever... bogart and bacall are wonderful and hawks was really wise to put them together (to choose grant and hepburn in charade was the second genious idea...)... and yes, I do think its better than casablanca (even if the script is not as good) for that reason. |
|
| 2 |
Singapore sling: O anthropos pou agapise ena ptoma 1990, Unrated)
this is ..a "MUST SEE" .. if you re open minded enough. It sure can be a lil disturbing at times (not recommanding watching this if you re under 18 or having dinner...) but definately worth a watch if you like Cinema with a big C (unfortunatly I ve never watch it in theatre tho). The b&w picture looks great, good lights, good story like in those old ones from the 50s.. the director is playing with our nerves all the time... and the 2 actresses are really wonderful.. Id like to see movies like this more often!!! |
|
| 3 |
The Institute Benjamenta 1995, Unrated)
dont think i can write a better review than what i already read down here.. just one of the most poetic movie I ve seen in my life. Quay brothers at their highest and one of the best black and white movie photography ever.. and yes you ll laugh every time you see alice krige in a movie after this one. |
|
| 4 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 5 |
Charade 1963, G) |
|
| 6 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 7 |
Visitor Q (Bijitā Q) 2001, R) |
|
| 8 |
Natural Born Killers 1994, R) |
|
| 9 |
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968, PG-13) |
|
| 10 |
The Big Lebowski 1998, R) |










