My Favorite Movies


  MacAllyson's Rating My Rating
1
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
Fantastically done. This has to be the best Harry Potter adaptation... although you'd be amazed what happens when you actually use the dialogue from the books. Seeing it in IMax made the whole experience even more satisfying, especially the 20 minutes of 3D during the battle in the Ministry of Magic.
I think the best thing about this movie is that it really pulled the focus onto the main plot that's been going on throughout the entire literary series. Yes, it may have butchered out ten chapters, but the psychological elements of the book just don't translate well on screen. I was pleased to see that they focused on what was important that would carry through to the other movies that mattered the most. Besides, I think that everyone will agree that it's good that Harry didn't yell through the entire thing and acting all emo and that we didn't see Cho crying all over the place because of her divided affections for Cedric and Harry (not to mention it's good they cut out the numerous times Cho walked away from Harry because Hermione walked in). All the hormones, yes, it's a part of growing up, but it really would have detracted from the central story of the continuing saga of Harry vs. Voldemort.
Oh, and watching Dumbledore fight Voldemort was just as amazing as when Yoda fought Palpatine. Yeah, that was a sight to behold.
2
Pride and Prejudice ,  Unrated)
Pride and Prejudice
This one is the most loyal to the book and the time period. And you can't object to seeing Colin Firth as Mr. Darcy... He's the only man perfect for the part.
3
One Night With the King 2006,  PG)
One Night With the King
Leaving the theatre, I was blown away by the movie. It makes you think, not only about what you've been brought up with in Sunday school, but it also does a lot to explain Haman's character, which has always been some what curious to me. Yes, we know he hated the Jews, but why? I think this movie does a good job at giving a very plausible explanation.
4
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
There was almost too much back stabbing going on, you have to really keep track of what's going on to remember who back stabbed who and what else is going on in the background.
I'm kind of happy to see Norrington go. I was upset to see him hitting on Elizabeth, I honestly can't say I blame Bootstrap for killing Norrington, although Norrington did redeem himself in the end. Loved seeing Jack Sparrow going insane. Very entertaining. Will's character seemed to start to become more developed. It's about time that the script writer gave Orlando Bloom something to go on. Will was just way too flat in the other two. This definitely brought out Will's personality. I was a little disappointed by the ending (Will becoming the captain of the Flying Dutchman and all), but it's better than just killing him off for no good reason.
I was (in a way) very disappointed to see Governor Swann die. He's lost his usefulness? Come on, give me a break. at least maroon him on an island or something, maybe even have him join the pirates, just don't randomly decide to kill him because he's "lost his usefulness".
It could have been a bit shorter, but it was delightful, and good to see the trilogy conclude. If you think about it, Pirates don't just pillage, plunder and kill, there is a good deal of lying and backstabbing that goes on in the business as well. It was good to see that come out in this movie.
I hope they don't make a Pirates 4. I don't think they have enough material to work with.
5
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Yo Ho! Yo Ho! A Pirate's life for me!
6
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
This movie blew me away. Imagine the movie in IMax proportion.
7
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
8
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
9
The Muppet Christmas Carol 1992,  G)
The Muppet Christmas Carol
It's accessible to kids, yet close enough to the book for adults to appreciate it.
10
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
I generally don't enjoy these kind of movies, but I loved this movie.
11
VeggieTales: Lord of the Beans 2005,  Unrated)
VeggieTales: Lord of the Beans
Loved every moment.
12
Dead Poets Society 1989,  PG)
Dead Poets Society
Watched it in Intro to a Liberal Education and the end is really sad. Keep the tissues near by. It's a very moving story. I recommend.
13
Ratatouille 2007,  G)
Ratatouille
Beautifully done with Pixar's signature humor. I especially love the short that they added on the DVD.
14
The Pirates Who Don't Do Anything: A VeggieTales Movie 2007,  G)
The Pirates Who Don't Do Anything: A VeggieTales Movie
It was pretty good for the most part, however I was surprised that the let the villain drown, proceeded by an awards ceremony. It does raise some questions about why they did that specifically. That aside, it was pretty good. I also think that if parents are disappointed at the lack of biblical themes they should use the movie as an opportunity to talk about what the bible has to say about , for example, forgivness.
15
Mamma Mia! 2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments