My Favorite Movies
Here are some of my favorite movies in no particular order.
| macabrescribe's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 2 |
Mulholland Drive 2001, R) |
|
| 3 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 4 |
The Wrestler 2008, R) |
|
| 5 |
The Silence of the Lambs 1991, R) |
|
| 6 |
Eraserhead 1977, R) |
|
| 7 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964, PG) |
|
| 8 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 9 |
Stand by Me 1986, R) |
|
| 10 |
Inglourious Basterds 2009, R) |
|
| 11 |
Magnolia 1999, R)
Magnolia was phenomenal. It's three hours long, yet it feels like two. Great storylines, fine acting, and unexpected twists render this movie impossible to forget. I'd enjoy watching Magnolia again with a large group of fellow film enthusiasts, who have also seen it once already. That way, we can really dig beneath the surface. |
|
| 12 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 13 |
Kill Bill, Volume 2 2004, R) |
|
| 14 |
Million Dollar Baby 2004, PG-13) |
|
| 15 |
The Curious Case of Benjamin Button 2008, PG-13) |
|
| 16 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 17 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |
|
| 18 |
Amadeus 1984, PG) |
|
| 19 |
The Exorcist 1973, R) |
|
| 20 |
Let the Right One In 2008, R) |
|
| 21 |
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot) 2002, R) |
|
| 22 |
The Prestige 2006, PG-13) |
|
| 23 |
Elephant 2003, R) |
|
| 24 |
Mildred Pierce 1945, Unrated) |
|
| 25 |
Touch of Evil 1958, PG-13) |
|
| 26 |
The Stranger 1946, Unrated) |
|
| 27 |
Diabolique (Les Diaboliques) 1954, Unrated) |
|
| 28 |
Suddenly, Last Summer 1960, Unrated) |
|
| 29 |
Terminator 2: Judgment Day 1991, R) |
|
| 30 |
Casablanca 1942, PG) |
|
| 31 |
Chicago 2002, PG-13) |
|
| 32 |
Fargo 1996, R) |
|
| 33 |
Back to the Future 1985, PG) |
|
| 34 |
The Nightmare Before Christmas 1993, PG) |
|
| 35 |
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003, PG-13) |
|
| 36 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 37 |
Sophie's Choice 1982, R) |
|
| 38 |
Rocky 1976, PG) |
|
| 39 |
La Haine (Hate) 1995, R) |
|
| 40 |
No Country for Old Men 2007, R) |
|
| 41 |
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988, R) |
|
| 42 |
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) 1951, Unrated)
Going into Rashomon, I didn't know what to expect. The only other Kurosawa film I had seen was Throne of Blood. Considering its time, Rashomon was an exceptionally well made film. It surpassed my expectations by a fair amount. It impressively exemplified human nature, the different definitions of truth, and how justice is dealt. However, I'll need to watch it a second time to truly appreciate it. |
|
| 43 |
Bad Education (La Mala educación) 2004, NC-17)
This is marks the first time I saw a film by Pedro Almodovar. It's an absolutely amazing movie. I had no idea going into it how much I would like it, or if I would like it at all. I don't even know how to articulate how much I enjoyed it. Gael Garcia Bernal is fantastic. I would recommend this to anyone, especially if they love Spanish films. |











































