My Favorite Movies


  mabuken's Rating My Rating
1
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
More than a movie...
EYE OPENER!
2
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
Needless to say...
A breakthrough in cinema!
3
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
"I know"
4
Rocky 1976,  PG)
Rocky
The Italian Stallion!
5
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
As Good As It Gets
"How do you describe women so well? I think of a man and take away reason and accountability"
6
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
Kubrick.
Way ahead of its time!
7
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
PERFECT!
8
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
Bobby deNiro + Al
"I know it was you Fredo..."
9
The Talented Mr. Ripley 1999,  R)
The Talented Mr. Ripley
"Impersonating people, forging signatures, telling lies..."
10
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
"I ate her tongue with a nice chiantti"
AMAZING!!
ONE OF THE BEST OF ALL TIME!
11
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
editing, directing, acting, soundtrack... JOE PESCI
12
The Shining 1980,  R)
The Shining
"Honey, I'm home!"
KUBRICK'S PERCEPTION OF FEAR IS MAGNETIC!
13
Cruel Intentions 1999,  R)
Cruel Intentions
"In english: I let you f$^&* me anyway you want"
14
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
A work of art!
15
Blue Velvet 1986,  R)
Blue Velvet
Must see!
16
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
tarantino delivers.
17
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
Tarantino has done it again!
18
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
Epic!
19
300 2007,  R)
300
WOW!
20
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
David Fincher's
A MASTERPIECE!!!!!!
21
Sin City 2005,  R)
Sin City
WOW!
22
Mulholland Drive 2001,  R)
Mulholland Drive
Lynch at his best!
23
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
"Are you not entertained?"
24
Life Is Beautiful (La Vita č bella) 1997,  PG-13)
Life Is Beautiful (La Vita č bella)
An anthem for life!
TRIUMPH!
25
Adaptation 2002,  R)
Adaptation
They stole my idea!
26
Lord of War 2005,  R)
Lord of War
Shocking!
27
Batman 1989,  PG-13)
Batman
"Where does he get those wonderful toys?"
28
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
Arnofski and Mansell give the experience of a lifetime!
29
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
One of a kind, Finch's at its best!
30
La Dolce Vita 1960,  Unrated)
La Dolce Vita
A joyride!
31
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
One Flew Over the Cuckoo's Nest
So who got the oscar?
JACK!
32
Lost Highway 1997,  R)
Lost Highway
Lynch, again and again!
33
Remember the Titans 2000,  PG)
Remember the Titans
The best fotoball movie!
34
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
Heart warming!
35
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
Catch Me If You Can
I can't believe is Spielberg!
36
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
Twelve Monkeys (12 Monkeys)
Gilliam takes us on another ride! Great frames! Love the editing!
37
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
The Royal Tenenbaums
Detail, fun, complexity,
Wes Anderson at its best.
38
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso)
The beauty of italian cinema...
CHARMING!
39
Children of Men 2006,  R)
Children of Men
Cuaron did it.
MESMERIZING!
40
The Exorcist 1973,  R)
The Exorcist
THE MOST SCARY MOVIE EVER!!!!!!! A MASTERPIECE!
41
Shrek 2001,  PG)
Shrek
Cut me by surprise... great fun!
42
Snatch 2001,  R)
Snatch
Clever! Great characters!
43
The Constant Gardener 2005,  R)
The Constant Gardener
Magnificent production!
44
Finding Neverland 2004,  PG)
Finding Neverland
A piece of beauty.
45
Cape Fear 1991,  R)
Cape Fear
"You wanna suck my thumb?"
Henry Miller
46
Vertigo 1958,  PG)
Vertigo
I set the pace and therest can try to keep up!
A MASTERPIECE!
47
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
South Park: Bigger, Longer and Uncut
The only musical I'll ever watch!
48
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
Carrey surprises!
Must See!
49
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
"You build a time machine, outta of a deLorean?"
50
Waking Life 2001,  R)
Waking Life
Philosophical bs, must love the format, UNIQUE
51
Wag the Dog 1997,  R)
Wag the Dog
Genious!
Great performance by deNiro and Hoffman
52
Rushmore 1998,  R)
Rushmore
Uncompromising!
53
Scarface 1983,  R)
Scarface
"Say hello to my little friend"
54
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
What a story!
55
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
Indiana Jones and the Temple of Doom
The best installment!
56
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
One big ride!
57
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
Great adventure!
58
Sólo Con Tu Pareja 1991,  Unrated)
Sólo Con Tu Pareja
"Chiles picantes Gomez..."
59
Y Tu Mamá También 2001,  R)
Y Tu Mamá También
"Sin querer le picas un ojo, no te la &^%$#"
60
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
Must see!
61
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me
Groovy baby!
62
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
The Texas Chainsaw Massacre
ARTISTIC + NERVES RECKIN
thE BEST ENDING EVER!!!!!
63
Deconstructing Harry 1997,  R)
Deconstructing Harry
Must See!
64
Mighty Aphrodite 1995,  R)
Mighty Aphrodite
Allen delivers!
65
Cast Away 2000,  PG-13)
Cast Away
"I've made fire"
66
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas
Intoxicating!
67
Toy Story 2 1999,  G)
Toy Story 2
"I'm Buzzlightyear Space Cadet..."
68
The Fisher King 1991,  R)
The Fisher King
Must see!
69
Apocalypse Now 1979,  R)
Apocalypse Now
WOW!
70
Chinatown 1974,  R)
Chinatown
Some detective story!
71
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
Seven Samurai (Shichinin no Samurai)
SENSEI KUROSOWA SAN!!!
72
Wild At Heart 1990,  R)
Wild At Heart
This is a cool love story!
73
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
One of kind!
74
Men in Black 1997,  PG-13)
Men in Black
So much fun!
75
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
Great scifi! Action, action, action!
76
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
Lock, Stock and Two Smoking Barrels
Read the subtitles
IS FU%&*$ GOOD SON!
77
Psycho 1960,  R)
Psycho
Classic!
78
The Postman Always Rings Twice 1981,  PG)
The Postman Always Rings Twice
Jack!
79
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
Cidade de Deus (City of God)
WOW! Check out that flick!
80
Lost in La Mancha 2002,  R)
Lost in La Mancha
To whom it may concern, if you are interested in movie making must watch.
81
Kids 1995,  NC-17)
Kids
DISTURBING!
82
Bound 1996,  R)
Bound
Wachowski's cherry!
83
Rebel Without a Cause 1955,  PG-13)
Rebel Without a Cause
UNCONVENTIONAL + BOLD!
84
Sleepers 1996,  R)
Sleepers
"I like things that don't talk"
85
Raising Arizona 1987,  PG-13)
Raising Arizona
UNCOMPROMISING
PRETENTIOUS
OUTRAGEOUS
86
The Texas Chainsaw Massacre 2003,  R)
The Texas Chainsaw Massacre
Great remake, fast peace, still spooky...
87
East of Eden 1955,  PG)
East of Eden
Classic!
88
Giant 1956,  G)
Giant
What a cast!
89
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
From Dusk Till Dawn
TARANTINO + RODRIGUEZ
TEAM DESASTRE!
90
Yojimbo 1961,  Unrated)
Yojimbo
COMPLEX AND BEAUTIFUL!
91
Sanjuro (Tsubaki Sanjűrô) 1962,  PG-13)
Sanjuro (Tsubaki Sanjűrô)
MUST LOVE KUROSAWA SAN HUMOR!
92
The Curse of the Jade Scorpion 2001,  PG-13)
The Curse of the Jade Scorpion
WOODY CLEVER!
93
The Sting 1973,  PG)
The Sting
SMART, SLY, VERY COOL!
94
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.)
THE STRONG AND SILENT TYPE!
95
Mad Max 2: The Road Warrior 1981,  R)
Mad Max 2: The Road Warrior
OUTTA THIS WORLD!
96
Maverick 1994,  PG)
Maverick
My suggestion for father's day!
97
Lethal Weapon 1987,  R)
Lethal Weapon
"You want the shot at the title, Riggs?" Joshua
98
Mad Max 1979,  R)
Mad Max
tHE GOOSE, INTRUDER, MAX, NIGHTRIDER...
99
Apocalypto 2006,  R)
Apocalypto
AMAZING PRODUCTION!
GREAT STORY!
100
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
Million Dollar Baby
EASTWOOD + SWANK
101
The Untouchables 1987,  R)
The Untouchables
Classic mob!
102
Once Upon a Time in America 1984,  R)
Once Upon a Time in America
A beautiful music score!
103
Analyze This 1999,  R)
Analyze This
"... I usually hit a pillow"
104
Raging Bull 1980,  R)
Raging Bull
Bobby is outrageous!
105
Analyze That 2002,  R)
Analyze That
GREAT SEQUEL!
106
Great Expectations 1998,  R)
Great Expectations
"el chivo" Lubeski
107
Master and Commander: The Far Side of the World 2003,  PG-13)
Master and Commander: The Far Side of the World
ASTONISHING!
108
Jerry Maguire 1996,  R)
Jerry Maguire
"I'm all love motherf&*$%"
109
Almost Famous 2000,  R)
Almost Famous
Kate, Kate, Kate!
110
L.A. Confidential 1997,  R)
L.A. Confidential
SEXY!
111
Cinderella Man 2005,  PG-13)
Cinderella Man
HEART POUNDING!
112
Malice 1993,  R)
Malice
BAD GIRLS RULE!
113
The Interpreter 2005,  PG-13)
The Interpreter
Nicole + Sean!
114
Dogville 2003,  R)
Dogville
ONE OF A KIND!
115
Eyes Wide Shut 1999,  R)
Eyes Wide Shut
Kubircks final piece...
116
The Cider House Rules 1999,  PG-13)
The Cider House Rules
GREAT CAST!
117
Sweet November 2001,  PG-13)
Sweet November
BITTERSWEET!
118
Aeon Flux 2005,  PG-13)
Aeon Flux
GREAT ADAPTATION!
119
The Devil's Advocate 1997,  R)
The Devil's Advocate
"Are you offering me a job?"
120
Collateral 2004,  R)
Collateral
Cool cats!
121
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
ANNE RICE!
122
Minority Report 2002,  PG-13)
Minority Report
IS THIS SPIELBERG'S WORK? Where is ET???
123
Magnolia 1999,  R)
Magnolia
A JEWEL!
124
Hook 1991,  PG)
Hook
"To lieve will be an adventure"
125
Empire of the Sun 1987,  PG)
Empire of the Sun
BALE GOT OSCAR ROBBED!
126
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
A.I. Artificial Intelligence
AMAZIN STORY, A RAW LOOK INTO THE FUTURE!
SUPERB, ONE OF THE BEST EVER!
127
THX 1138 1971,  PG)
THX 1138
THX 1138
THX 1138
THX 1138
128
Scent of a Woman 1992,  R)
Scent of a Woman
TANGO SENSATIONAL!
129
William Shakespeare's The Merchant of Venice 2004,  R)
William Shakespeare's The Merchant of Venice
"A pound of flesh..."
130
Two For the Money 2005,  R)
Two For the Money
GAMBLING IS A GOOD VICE!
131
Dead Poets Society 1989,  PG)
Dead Poets Society
" Carpe Diem"
132
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
What Dreams May Come
WOW!
133
The Final Cut 2004,  PG-13)
The Final Cut
LOVE THE SCIFI!
134
Good Will Hunting 1997,  R)
Good Will Hunting
"People don' t do genetic chemestry for fun!"
135
Aladdin 1992,  G)
Aladdin
THE GENIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
136
The Beach 2000,  R)
The Beach
Great soundtrack, great beaches, great, weed... So why did they wanted to leave this place?
137
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
Meet Joe Black
LOVE IT!
138
Legends of the Fall 1994,  R)
Legends of the Fall
AN EPIC!
139
True Romance 1993,  R)
True Romance
Did anyone say: Tarantino?
"Thank you, thank you very much!"
140
Antz 1998,  PG)
Antz
WOW!
141
Things to Do in Denver When You're Dead 1995,  R)
Things to Do in Denver When You're Dead
Flick to watch when you are not dead!
142
Suicide Kings 1997,  R)
Suicide Kings
WALKEN!
143
The Deer Hunter 1978,  R)
The Deer Hunter
this is one of those flicks that belongs to best movies ever... walken is magnificent!!
144
Easy Rider 1969,  R)
Easy Rider
I'm sorry i drop my lsd...
GROOVYYYYYYY*&4%612565128&*!#^@%*
145
Love and a .45 1994,  R)
Love and a .45
WATTY WATTS+ STARLENE!
VIRGIIIIIL F&@%%^ RULEzzzzzzzzzzzzzzzzzz!
146
Black Rain 1989,  R)
Black Rain
80's.
147
The Lost City 2005,  R)
The Lost City
ANDY'S OPUS!
148
Wall Street 1987,  R)
Wall Street
"Another day another dollar"
149
Bowling for Columbine 2002,  R)
Bowling for Columbine
TRUTH OR FALSE?
150
Alfie 2004,  R)
Alfie
"Calendar word for the day: resilient, returning to the original form or position after being bent, compressed, or stretched... "
151
Tombstone 1993,  R)
Tombstone
"I'm your Huckleberry"
152
The Doors 1991,  R)
The Doors
"I'm the Lizard King..."
153
Miami Vice 2006,  R)
Miami Vice
Mann's great work on a the Vice, maybe next time he'll do Magnum!
154
Amores Perros 2000,  R)
Amores Perros
SENSATIONAL!
STRIKING!
155
21 Grams 2003,  R)
21 Grams
HEARTBREAKING!
IŃARRITU AT HIS BEST!
156
Contact 1997,  PG)
Contact
WOW!
157
Rounders 1998,  R)
Rounders
"If you can't spot the sucker on the table in the first minute of the game, it means you are the sucker of the table"
158
The Legend of Bagger Vance 2000,  PG-13)
The Legend of Bagger Vance
FOR THE LOVE OF THE GAME!
159
Amadeus 1984,  PG)
Amadeus
AMAZING!
160
The Big Blue (Le Grand bleu) 1988,  R)
The Big Blue (Le Grand bleu)
A CHARMER!
A STORY OF FRIENDSHIP AND CAMARADERIE!
161
The Last Boy Scout 1991,  R)
The Last Boy Scout
"Touch me again and I'll kill you"
162
The Jackal 1997,  R)
The Jackal
"Anything can be done"
163
Unbreakable 2000,  PG-13)
Unbreakable
THE TRUE SOURCE OF A MYTHOLOGY!
164
The Whole Nine Yards 2000,  R)
The Whole Nine Yards
"Im a dentist.
Are you suicidal?"
165
Armageddon 1998,  PG-13)
Armageddon
WOW!
TRY CRITERION COLLECTION
166
The Kid 2000,  PG)
The Kid
The story of a man and his inner kiD.
ONE OF DISNEY'S BEST!
167
Varsity Blues 1999,  R)
Varsity Blues
AWSOME SOUNDTRACK, FOOTBALL, CHEERLEADERS AND A PIG CALLED BACON!
168
Dr. No 1962,  PG)
Dr. No
"Bond, James Bond"
169
Highlander 1986,  R)
Highlander
"My name is Connor MacLeod, of the MacLeod clan... and I am immortal!"
170
Goldfinger 1964,  PG)
Goldfinger
"...No Mr. Bond, I want you to die!"
171
Octopussy 1983,  PG)
Octopussy
One of the best of Roger Moore.
172
The Spy Who Loved Me 1977,  PG)
The Spy Who Loved Me
Bond kicks ass!
173
The Omen 2006,  R)
The Omen
CHILLING!!!!!!!
174
GoldenEye 1995,  PG-13)
GoldenEye
"No more foreplay" James Bond
175
The World Is Not Enough 1999,  PG-13)
The World Is Not Enough
"Have you seen my cousin? Is the guy with the captain hat and the nuclear submarine" Vladimir
176
Rocky IV 1985,  PG)
Rocky IV
WOW!
177
Rocky III 1982,  PG)
Rocky III
mr. T
178
Rocky II 1979,  PG)
Rocky II
"I'm a fighter"
179
Assassins 1995,  R)
Assassins
UNCOMPROMIZING!
FUN!
180
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
First Blood (Rambo: First Blood)
"This is my town"
181
Rambo: First Blood Part II 1985,  R)
Rambo: First Blood Part II
Torture and revange!
182
True Lies 1994,  R)
True Lies
ACTION AND MORE ACTION!
183
Conan the Barbarian 1982,  R)
Conan the Barbarian
MYTHICAL!
184
Red Heat 1988,  R)
Red Heat
"I prefer soviet model better" Captain Danko
185
Predator 1987,  R)
Predator
"Ugly motherf&%%$@"
186
The 6th Day 2000,  PG-13)
The 6th Day
SCIFI!!!!!!!!!!!
187
Sky Captain and the World of Tomorrow 2004,  PG)
Sky Captain and the World of Tomorrow
production!
188
All The King's Men 2006,  PG-13)
All The King's Men
sean penn
189
Gattaca 1997,  PG-13)
Gattaca
A LOOK INTO A NOT SO FAR FUTURE!
190
The Ninth Gate 1999,  R)
The Ninth Gate
I need more info.
191
Pi 1998,  R)
Pi
OH, DID I BREAK YOUR CONCENTRATION?
192
The Matrix Reloaded 2003,  R)
The Matrix Reloaded
"Everything has a purpose, if not then it must be delated!"
193
The Matrix Revolutions 2003,  R)
The Matrix Revolutions
"Every beginning must have and end!"
194
The Animatrix 2003,  Unrated)
The Animatrix
WOWOWOWOWOWOW!
195
Fahrenheit 9/11 2004,  R)
Fahrenheit 9/11
EYE POPPING!
196
Citizen Kane 1941,  PG)
Citizen Kane
One must
197
Basic Instinct 1992,  R)
Basic Instinct
PRICELESS!
198
The Game 1997,  R)
The Game
NICE FLICK!
199
Primal Fear 1996,  R)
Primal Fear
E. NORTON!!!!!!!
200
Unfaithful 2002,  R)
Unfaithful
Diane Lane!
C. Chabrol!
LIFESTYLE!
201
9 1/2 Weeks 1986,  R)
9 1/2 Weeks
MIND GAMES!
202
Constantine 2005,  R)
Constantine
"The Devil himself is coming to get my soul!"
203
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
Bram Stoker's Dracula
Gary Oldman!
204
Léon (The Professional) 1994,  R)
Léon (The Professional)
ROCK ON!!!!!!
205
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
How many hats?
206
American Psycho 2000,  R)
American Psycho
Love the 80's
"FEED ME! (kitty into ATM)"
207
The Crimson Rivers (Les Rivičres pourpres) 2000,  R)
The Crimson Rivers (Les Rivičres pourpres)
French cinema, rules!
THIS IS A THRILLER!
208
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
BEAUTIFUL PRODUCTION!
209
Halloween 2007,  R)
Halloween
please stop doin remakes from great original movies!!!!!!!1
210
2010: The Year We Make Contact 1984,  PG)
2010: The Year We Make Contact
LUV IT!
211
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
Kubrick
212
Spartacus 1960,  PG-13)
Spartacus
EPIC!!!!
213
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
2001: A Space Odyssey
MASTER WHAT IS THY BIDDING?
214
Lolita 1962,  Unrated)
Lolita
LOLITA!!
215
Full Metal Jacket 1987,  R)
Full Metal Jacket
trainning camp!
216
K-PAX 2001,  PG-13)
K-PAX
bridges+spacey
217
Seabiscuit 2003,  PG-13)
Seabiscuit
YEAH, ROCK ON!!!!!
218
The Big Lebowski 1998,  R)
The Big Lebowski
dude!
219
Iron Man 2008,  PG-13)
220
Big 1988,  PG)
Big
boys will b boys
221
Arthur 1977,  PG)
Arthur
"What does he do for a livinng?
Nothing!
Another bum? Great!
He is a millionare!
You have my permission to marry him.
222
The World's Fastest Indian 2005,  PG-13)
The World's Fastest Indian
just for bikers!
223
Six Days, Seven Nights 1998,  PG-13)
Six Days, Seven Nights
gay but hot!
224
The Fugitive 1993,  PG-13)
The Fugitive
catch him already!
225
The Fly 1986,  R)
The Fly
sick
226
Speed Racer 2008,  PG)
227
Superman 1978,  PG)
Superman
Puzos handywork!
BRANDO AS JOR-EL!!!!!
228
Ikiru (Doomed) (Living) (To Live) 1952,  PG)
Ikiru (Doomed) (Living) (To Live)
ASTONISHING
229
The Island 2005,  PG-13)
The Island
Great SciFi Thriller!
230
Trainspotting 1996,  R)
Trainspotting
CHANGE THE PACE MORE BETTER FILMS CHOOSE A LIFE CHOOSE A JOB CHOOSE A FLICK
231
Stay 2005,  R)
Stay
COMPLEX + DARK!
232
Swimming Pool 2003,  R)
Swimming Pool
hot french babe
233
American History X 1998,  R)
American History X
"Put your mpouth on the curve"
DISTURBING!
234
The Italian Job 2003,  PG-13)
The Italian Job
JUST FUN!
235
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long)
THIS IS WHAT MYTH ARE MADE OF!
236
Hero 2002,  PG-13)
Hero
CINEMATOGRAPHER TAKE A BOW!
237
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu)
CINEMATOGRAPHER TAKE A BOW!
238
Shine 1996,  PG-13)
Shine
AMAZING
239
Kiss of the Dragon 2001,  R)
Kiss of the Dragon
kiss of the dragon technique
240
French Kiss 1995,  PG-13)
French Kiss
serious comedy
241
Shakespeare in Love 1998,  R)
Shakespeare in Love
story
242
Very Bad Things 1998,  R)
Very Bad Things
ha! viva las vegas
243
Young Guns II 1990,  PG-13)
Young Guns II
huh?
244
The Postman 1997,  PG-13)
The Postman
science fiction
245
Waterworld 1995,  PG-13)
Waterworld
water!!!!!!
246
3000 Miles to Graceland 2001,  R)
3000 Miles to Graceland
"Elvis has left the building"
247
The Time Machine 2002,  PG-13)
The Time Machine
art director
248
Irreversible 2002,  Unrated)
Irreversible
belluci, a vangard, music, colors, french cinema...speachless
249
Revenge 1990,  R)
Revenge
revange
250
High Tension (Switchblade Romance) 2003,  R)
High Tension (Switchblade Romance)
AMAZING!
VERY HIGH TENSION!
251
High Fidelity 2000,  R)
High Fidelity
80's nostalgia
252
The Graduate 1967,  PG)
The Graduate
guide to success
253
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
Run Lola Run (Lola rennt)
REVOLUTIONARY!
254
Hable con Ella (Talk to Her) 2002,  R)
Hable con Ella (Talk to Her)
big pu*^&^^$%y!
255
Mujeres al Borde de un Ataque de Nervios (Women on the Verge of a Nervous Breakdown) 1988,  R)
Mujeres al Borde de un Ataque de Nervios (Women on the Verge of a Nervous Breakdown)
good
256
Bad Education (La Mala educación) 2004,  NC-17)
Bad Education (La Mala educación)
gael rules!
257
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre) 1999,  R)
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre)
tragedy alla almodovar
258
Cronos 1993,  R)
Cronos
mexico rules
259
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
art director
260
Hellboy 2004,  PG-13)
Hellboy
JUST THE BEGINNING!
THERE IS MORE COMING FROM DEL TORO!!!!!
261
Rosemary's Baby 1968,  R)
Rosemary's Baby
spooky
262
The Pianist 2002,  R)
The Pianist
more spooky
263
Frantic 1988,  R)
Frantic
captain solo
264
The Manson Family 2004,  R)
The Manson Family
disturbed, phylosofical bs
265
A History of Violence 2005,  R)
A History of Violence
maria bello on the stairs
266
Crash 1996,  NC-17)
Crash
sexual yummies!
267
eXistenZ 1999,  R)
eXistenZ
weirdo
268
sex, lies, and videotape 1989,  R)
sex, lies, and videotape
cool
269
Spy Game 2001,  R)
Spy Game
spy
270
Quiz Show 1994,  PG-13)
Quiz Show
clever
271
The Truman Show 1998,  PG)
The Truman Show
SHOCKING!
272
The Mask 1994,  PG-13)
The Mask
hillarious+cameron
273
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
Dumb and Dumber
"frost..."
274
Liar Liar 1997,  PG-13)
Liar Liar
lawyers
275
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
art direction, phylosofical bs, cool, MARVIN
276
Peter Pan 2003,  PG)
Peter Pan
A CLASSIC, NOW ALIVE!
277
The Adventures of Huck Finn 1993,  PG)
The Adventures of Huck Finn
mark twain
278
Little Nicky 2000,  PG-13)
Little Nicky
coke into pepsi
279
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
Happy Gilmore
This is a Hole In One!
280
Big Daddy 1999,  PG-13)
Big Daddy
"... I met your mom at Hotters"
281
I, Robot 2004,  PG-13)
I, Robot
Asimov.
282
Enemy of the State 1998,  R)
Enemy of the State
Is this like one of those Mel Gibson's movies?
283
Men in Black II 2002,  PG-13)
Men in Black II
OK FOR THE SEQUEL!
284
House of Wax 2005,  R)
House of Wax
Better than some jap flicks!
285
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison) 2002,  R)
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison)
"write it down"
286
American Pie 1999,  R)
American Pie
"MILF"
287
The Santa Clause 1994,  PG)
The Santa Clause
Tim Allen rules!
288
Wild Hogs 2007,  PG-13)
289
I Am Sam 2001,  PG-13)
I Am Sam
A CHARMER!
290
Sweet and Lowdown 1999,  PG-13)
Sweet and Lowdown
great music + sean penn
291
Dead Man Walking 1995,  R)
Dead Man Walking
BOLD!
292
Bonnie and Clyde 1967,  R)
Bonnie and Clyde
bonnie
293
The Good Girl 2002,  R)
The Good Girl
catcher in the rye
294
Along Came Polly 2004,  PG-13)
Along Came Polly
-INSIDE ELEVATOR-
"I'M SO F&%$@ HORNY, I NEED TO GET LAY"
295
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off
"Are you here for drugs?"
296
Less Than Zero 1987,  R)
Less Than Zero
80's coke for all
297
Secretary 2002,  R)
Secretary
sex fetich
298
Two Girls and a Guy 1998,  R)
Two Girls and a Guy
great appartment, downey rules as a sensitive womanizer!
299
Chaplin 1992,  PG-13)
Chaplin
chaplin, but too long
300
Natural Born Killers 1994,  R)
Natural Born Killers
AHHHHHHHHHHHHHHHH!!!!!!!!!TAKE THAT!!!!!!!!!!!!!! WOWOWOWW
301
Wonder Boys 2000,  R)
Wonder Boys
stonies+poe the dog+profesor trip+uma the trasvesty tuba player+etc
302
Any Given Sunday 1999,  R)
Any Given Sunday
football, cameron diaz
303
Team America - World Police 2004,  R)
Team America - World Police
"I'm ronrrrrry"
304
The Program 1993,  R)
The Program
Football flick!
305
Eraser 1996,  R)
Eraser
science fiction
306
Mickey Blue Eyes 1999,  PG-13)
Mickey Blue Eyes
mob
307
Misery 1990,  R)
Misery
torture, thriller
308
Blade Runner 1982,  R)
Blade Runner
D. Hanna!!!!!! yummmiiiiiii!!!!!!
309
Confessions of a Dangerous Mind 2002,  R)
Confessions of a Dangerous Mind
always have to watch again cauz i forget what was it about!
310
The Peacemaker 1997,  R)
The Peacemaker
nicole kidman
311
The Triplets of Belleville 2003,  PG-13)
The Triplets of Belleville
music+animation
312
Malena 2000,  R)
Malena
belluci
313
L'Enfer 1994,  Unrated)
L'Enfer
the last scene!
314
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
YES!
SMART + CASUAL
INTELLIGENT!
315
8 1/2 1963,  Unrated)
8 1/2
FELLINI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
316
Amarcord 2009,  R)
Amarcord
huh??!!!
317
Beavis and Butt-Head Do America 1996,  PG-13)
Beavis and Butt-Head Do America
OUTRAGEOUS!
318
A Good Woman 2004,  PG)
A Good Woman
this was witten by a writer!
319
The Squid and the Whale 2006,  R)
The Squid and the Whale
hey you- pink floyd
320
Nikita (La Femme Nikita) 1990,  R)
Nikita (La Femme Nikita)
sexy
321
Ed Wood 1994,  R)
Ed Wood
cult
322
Mars Attacks! 1996,  PG-13)
Mars Attacks!
"we come in peace"
323
Game of Death 1978,  R)
Game of Death
the yellow suit!
324
Enter the Dragon 1973,  R)
Enter the Dragon
fights
325
Return of the Dragon (The Way of the Dragon) 1973,  R)
Return of the Dragon (The Way of the Dragon)
lee vs norris
326
Dragon: The Bruce Lee Story 1993,  PG-13)
Dragon: The Bruce Lee Story
FIGHTS!!!!!!!
327
Kung Fu Hustle 2004,  R)
Kung Fu Hustle
MORE FIGHTS!!
328
A Fish Called Wanda 1988,  R)
A Fish Called Wanda
HAHAHAHAHAH
329
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
WOW!
330
What the Bleep Do We Know!? 2004,  Unrated)
What the Bleep Do We Know!?
a lot of bs
331
Leaving Las Vegas 1995,  R)
Leaving Las Vegas
just a mere projection
332
In Praise Of Love (Éloge de l'amour) 2001,  PG)
In Praise Of Love (Éloge de l'amour)
french films!!!
333
Rush 1991,  R)
Rush
dope!
334
Breakfast on Pluto 2005,  R)
Breakfast on Pluto
"pluto the planet not the dog..."
335
Dobermann 1997,  R)
Dobermann
editing, belluci, violence
336
Left Luggage 1998,  Unrated)
Left Luggage
"never leave without saying i love you"
337
Go 1999,  R)
Go
cool
338
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
YEAH!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
339
The Witches of Eastwick 1987,  R)
The Witches of Eastwick
jack
340
Shadow of the Vampire 2000,  R)
Shadow of the Vampire
nosferatu
341
Memento 2000,  R)
Memento
COMPLEX + FUN
342
Sideways 2004,  R)
Sideways
COOL!
343
Yes 2004,  R)
Yes
sensual, erotic, unforgettable
344
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
345
Taxi Driver 1976,  R)
Taxi Driver
DISTURBING, MUST SEE!
346
Casino 1995,  R)
Casino
Mrs. SHARON STONE!!!!!!!!!
347
The Hunger 2005,  R)
The Hunger
sexy+vimpires+catherine deneuve
348
Jaws 1975,  PG)
Jaws
super size shark
349
Dickie Roberts - Former Child Star 2003,  PG-13)
Dickie Roberts - Former Child Star
funnnnnnyyyy
350
Where the Heart Is 2000,  PG-13)
Where the Heart Is
super sad!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments